GIRLS BASKETBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 14-20

Monday’s game

CLASS 6A

Bi-district round

O’Connor (19-16) 63, Southwest (23-10) 46

Tuesday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Brandeis (25-9) 64, East Central (19-14) 58
CLASS 5A

Bi-district round

Floresville (27-5) 70, Brackenridge (19-16) 55

Kerrville Tivy (23-9) 70, Harlandale (18-14) 54

Seguin (23-12) 73, Highlands (21-12) 69

Lanier (22-7) 75, San Marcos (17-10) 56

Victoria West (23-11) 55, Southside (20-12) 51
Friday’s game

CLASS 5A

Area round

Cedar Park Vista Ridge (31-4) 105, Lanier (22-8) 54

Saturday’s game

TAPPS CLASS 4A

Area round

El Paso Lydia Paterson Institute (23-7) 36, Holy Cross (23-11) 23

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Feb. 10)

Through February 10

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. East Central – 1

2. Central Catholic – 2

3. Sam Houston – 4

4. South San – 3

5. Jefferson – 5

6. Holy Cross – 6

7. Lanier – 7

8. Brackenridge – 8

9. Southwest – 9

10. Memorial – 12

11. McCollum – 10

12. Burbank – 13

13. Harlandale – 11

14. Highlands 15

15. Kennedy14

 

NR = not ranked

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (Final)

Final

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. Southwest – 1

2. Highlands – 2

3. Lanier – 3

4. East Central – 4

5. Brackenridge – 5

6. Harlandale – 6

7. Southside – 7

8. Burbank – 8

9. Holy Cross – 9

10. South San – 10

11. Sam Houston – 11

12. Kennedy – 12

13. Young Women’s Leadership Academy – 13

14. Edison – 14

15. McCollum15

NR = not ranked

GIRLS BASKETBALL: Area playoff pairings (complete)

AREA PLAYOFF PAIRINGS

Bi-district round

CLASS 6A

Brandeis (24-9) at East Central (19-13), 7 p.m., Tuesday

O’Connor (18-16) at Southwest (23-9), 7 p.m., Monday

CLASS 5A

Brackenridge (19-15) vs. Floresville (26-5) at Alamo Convocation Center, 7 p.m., Tuesday

Harlandale (18-13) vs. Kerrville Tivy (22-9) at Hondo, 7 p.m., Tuesday

Highlands (21-11) at Seguin (22-12), 7 p.m., Tuesday

Lanier (21-7) vs. San Marcos (17-9) at Smithson Valley, 7 p.m., Tuesday

Southside (20-11) vs. Victoria West (22-11) at La Vernia, 6:30 p.m., Tuesday

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Feb. 8)

Through February 8

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. East Central – 1

2. Central Catholic – 2

3. South San – 3

4. Sam Houston – 6

5. Jefferson – 4

6. Holy Cross – 5

7. Lanier – 7

8. Brackenridge – 8

9. Southwest – 10

10. McCollum – 12

11. Harlandale – 11

12. Memorial – 9

13. Burbank – 14

14. Kennedy15

15. Highlands 13

NR = not ranked

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Feb. 8)

Through February 8

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. Southwest – 1

2. Highlands – 2

3. Lanier – 4

4. East Central – 3

5. Brackenridge – 8

6. Harlandale – 7

7. Southside – 5

8. Burbank – 6

9. Holy Cross – 11

10. South San – 9

11. Sam Houston – 12

12. Kennedy – 10

13. Young Women’s Leadership Academy – 13

14. Edison – 15

15. McCollum14

 

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: This week’s results (thru Feb. 13)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 7-13

Monday’s games

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills (20-5, 8-1) 58, St. Gerard (6-12 ???, 3-6) 39

Tuesday’s games

District 286A

East Central (23-6, 7-1) 76, Corpus Christi Ray (5-24, 0-8) 51

South San (17-7, 6-2) 54, Southwest (15-15, 3-5) 48

Corpus Christi King (16-13, 2-6) 89, Corpus Christi Carroll (18-7, 6-2) 87 (OT)

District 27-5A

Seguin (10-20, 7-8) 70, Boerne Champion (21-9, 7-7) 52

Memorial (11-15, 6-8) 61, Kennedy (5-23 ???, 1-13) 44

Kerrville Tivy (20-8 ???, 11-4) 52, Alamo Heights (16-9, 12-2) 47

San Marcos (21-9, 12-3) 73, Lockhart (10-17, 4-10) 44

District 28-5A

Highlands (9-19, 5-9) 51, McCollum (16-14, 5-9) 44

Brackenridge (19-11, 9-6) 60, Jefferson (20-8, 11-3) 58 (OT)

Burbank (14-17, 4-10) 60, Edison (5-22, 3-11) 55

Sam Houston (16-9, 12-3) 78, Harlandale (10-19, 5-9) 49

District 295A

Laredo Martin (17-10, 11-1) 71, Medina Valley (10-17, 2-10) 45

Laredo Nixon (24-7, 12-0) 90, Uvalde (14-14, 7-5) 57

Laredo Cigarroa (9-13 ???, 5-7) 63, Somerset (13-11 ???, 5-6 ???) 58

Southside (7-20 ???, 2-9) at Eagle Pass Winn (2-14 ???, 1-9 ???) (score unavailable)

District 263A

Fox Tech (12-20, 3-5) 67, Brooks Academy (0-16 ???, 0-8) 56

Cole (18-9 ???, 7-1) 68, Natalia (5-21, 3-5) 25

Randolph (16-5 ???, 7-1) 48, Marion (13-15, 4-4) 45

TAPPS 4-4A

Holy Cross (29-7, 12-1) 72, Victoria St. Joseph (6-13 ???, 1-11) 41

San Antonio Christian (12-22, 8-4) 74, Corpus Christi John Paul II (14-13, 1-10) 23

Cornerstone Christian (12-15, 6-6) 71, Laredo St. Augustine (15-18, 6-7) 49

TAPPS 53A

Keystone (3-11 ???, 2-7) 53, Schertz John Paul II (9-18, 2-7) 49

Giddings State School (4-5 ???, 4-5) at Boerne Geneva (27-9, 8-1) (score unavailable)

Wednesday’s games

TAPPS 2-5A

St. Anthony (28-5, 5-0) 67, Central Catholic (25-9, 2-3) 65

Thursday’s games

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills (21-5, 9-1) 64, Keystone (3-12 ???, 2-8) 42

Friday’s games

District 286A

East Central (24-6, 8-1) 91, Corpus Christi King (16-14, 2-7) 62

Southwest  (16-15, 4-5) 64, Corpus Christi Ray (5-25, 0-9) 49

South San (18-7, 7-2) 66, Corpus Christi Carroll (18-8, 6-3) 56

District 27-5A

Boerne Champion (22-9, 8-7) 68, Memorial (11-16, 6-9) 65 (2 OT)

Alamo Heights (17-9, 13-2) 72, Kennedy (5-24 ???, 1-14) 38

Kerrville Tivy (21-8 ???, 12-4) 66, Floresville (8-20, 4-11) 63

Seguin (11-20, 8-8) 49, Lockhart (10-18, 4-11) 41

District 28-5A

Sam Houston (17-9, 13-3) 63, Lanier (18-13, 11-4) 52

Harlandale  (11-19, 6-9) 67, Burbank (14-18, 4-11) 64

McCollum (17-14, 6-9) 60, Edison (5-23, 3-12) 52

Jefferson (21-8, 12-3) 71, Highlands (9-20, 5-10) 48

District 29-5A

Uvalde (15-14, 8-5) 88, Eagle Pass Winn (2-15 ???, 1-10 ???) 65

Medina Valley (11-17, 3-10) 56, Laredo Cigarroa (9-14 ???, 5-8) 53

Laredo Martin (18-10, 12-1) 68, Somerset (13-12 ???, 5-7 ???) 59

Laredo Nixon (25-7, 13-0) 82, Southside (7-21 ???, 2-10 ???) 50

District 263A

Cole (19-9 ???, 8-1) 88, Brooks Academy (0-17 ???, 0-9) 38

Marion (14-15, 5-4) 62, Fox Tech (12-21, 3-6) 52

Randolph (17-5 ???, 8-1) 54, Natalia (5-22, 3-6) 28

TAPPS 44A

Victoria St. Joseph (7-13 ???, 2-11) 40, Corpus Christi John Paul II (14-13, 1-10) 37

TAPPS 53A

St. Gerard (7-12 ???, 4-6) 50, Giddings State School (4-6 ???, 4-6) 49

Boerne Geneva (28-9, 9-1 ???) 58, Schertz John Paul II (9-19, 2-8) 44

Saturday’s games

TAPPS 25A

Antonian (27-9, 3-2) 68, Brownsville St. Joseph (13-12, 0-5) 54

TAPPS 44A

Cornerstone Christian (13-15, 7-6) 65, Corpus Christi Incarnate Word (16-15, 5-8) 47

TMI (18-20, 11-3) 78, San Antonio Christian (12-23, 8-5) 51

GIRLS BASKETBALL: This week’s scores/results (thru Feb. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 7-13

Monday’s games

TAPPS 5-3A

St. Gerard (4-19, 1-7) 51, Kerrville Our Lady of the Hills (10-13, 2-5) 33

Tuesday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (22-8, 8-2) 58, Corpus Christi King (3-20, 1-9) 26

East Central (19-13, 7-3) 68, Corpus Christi Ray (19-14, 5-5) 63

Southwest (23-9, 8-2) 55, South San (13-19, 1-9) 40

District 27-5A

Kerrville Tivy (22-9, 13-3) 54, Alamo Heights (12-18, 6-10) 31

Kennedy (9-19 ???, 2-12 ???) 60, Memorial (1-27 ???, 0-15 ???) 24

Boerne Champion (20-11, 10-6) 56, Seguin (22-12, 11-5) 44

San Marcos (17-9, 12-4) 54, Lockhart (3-19 ???, 1-12 ???) 40

District 28-5A

Brackenridge (19-15, 11-5) 58, Jefferson (5-25, 1-15) 19

Burbank (18-15, 10-6) 49, Edison (10-20, 3-13) 30

Harlandale (17-13, 11-5) 54, Sam Houston (9-20, 5-11) 42

Highlands (21-11, 15-1) 78, McCollum (4-24, 3-13) 50

District 29-5A

Southside (20-11, 10-4) 50, Eagle Pass Winn (0-18 ???, 0-13 ???) 25

Laredo Cigarroa (3-6, 14-0) 57, Somerset (7-17 ???, 3-10 ???) 45

Laredo Martin (21-15, 8-6) 67, Medina Valley (11-20, 8-6) 63 (OT)

Laredo Nixon (21-14, 10-4) 70, Uvalde (6-24, 3-11) 39

District 263A

Brooks Academy (7-11 ???, 2-7 ???) 40, Fox Tech (6-22, 0-10) 36

Cole (32-3, 10-0) 82, Natalia (19-10, 6-4) 30

Marion (23-9, 8-2) 57, Randolph (6-16 ???, 3-6 ???) 31

TAPPS 4-4A

Providence (5-26, 2-12) 49, TMI (7-23, 4-12) 48

Cornerstone Christian (12-26, 4-10) 47, Laredo St. Augustine (3-23, 1-14) 24

Victoria St. Joseph (29-4, 14-0) 47, Holy Cross (21-10, 10-4) 31

San Antonio Christian (23-11, 9-5) 54, Corpus Christi John Paul II (11-18 ???, 8-6) 47

TAPPS 5-3A

Schertz John Paul II (11-9 ???, 5-2) 48, Keystone (4-8 ???, 3-4) 31

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 53A

Keystone (5-8 ???, 4-4) 41, Kerrville Our Lady of the Hills (10-14, 2-6) 35

Friday’s games

TAPPS 4-4A

TMI (7-23, 4-12) at San Antonio Christian (23-11, 9-5) (moved to Saturday)

Victoria St. Joseph (30-4, 15-0) 75, Corpus Christi John Paul II (11-19 ???, 8-7) 23

TAPPS 53A

Boerne Geneva (17-13, 8-0) 43, Schertz John Paul II (11-10 ???, 5-3) 37

Saturday’s games

TAPPS 4-4A

Holy Cross (22-10, 11-5) 39,  Providence (5-27, 2-13) 18

San Antonio Christian (24-11, 10-5) 53, TMI (7-24, 4-13) 11

Corpus Christi Incarnate Word (27-6, 13-2) 68, Cornerstone Christian (12-27, 4-11) 34

Monday, Feb. 15 games

TAPPS 4-4A

Cornerstone Christian (13-27, 5-11) 37, Providence (5-28, 2-14) 19

Holy Cross (23-10, 12-5) 59, Corpus Christi John Paul II (11-20 ???, 8-8) 35

Victoria St. Joseph (31-4, 16-0) 56, Laredo St. Augustine (3-24, 1-15) 3

Corpus Christi Incarnate Word (28-6, 14-2) 56, San Antonio Christian (24-12, 10-6) 39