SOFTBALL: This week’s results (complete, March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 27-March 5

Monday’s games

Non-district
Corpus Christ John Paul II vs. Providence (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 13, Clemens 3 (5 innings)
Smithson Valley 8, New Braunfels 6
East Central 8, South San 1
Steele 14, Wagner 1 (5 innings)
District 27-5A
Memorial
12, Brackenridge 1 (5 innings)
Highlands 19, Jefferson 2 (3 innings)
Kennedy 22, Sam Houston 0 (3 innings)
Burbank 6, Edison 5
District 28-5A
Eagle Pass Winn 27, Harlandale 24 (8 innings)
Southwest Legacy 9, Floresville 8
Medina Valley 8, McCollum 3
Southside 6, Southwest 5 (9 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
East Central-Judson Tournament

Holmes 9, McCollum 1
McCollum vs. Eagle Pass (score unavailable)
East Central 3, Gregory Portland 0 (5 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

South San 11, Midlothian 4 (4 innings)
Pearsall 8, Southside 3 (3 innings)
Midlothian 5, Southwest Legacy 3 (4 innings)
Pharr-San Juan-Alamo North 3, South San 0
Pharr-San Juan-Alamo North 7, Southside 6 (5 innings)
Southwest Legacy 7, Kyle Lehman 0

Friday’s games

District 27-5A
Burbank 13, Brackenridge 3
Lanier vs. Kennedy (score unavailable)
Memorial 7, Highlands 6
Edison 19, Sam Houston 0 (3 innings)
TAPPS 3-II
Providence 3, Austin Hyde Park 2
Non-district
Fredericksburg 11, Harlandale 2
Holy Cross 13, Somerset 1 (5 innings)
East Central-Judson Tournament

Corpus Christi Calallen 11, McCollum 7
East Central 5, Houston St. Agnes 2 (6 innings)
East Central 11, Holmes 0 (5 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

South San 13, Hondo 1
Pharr-San Juan-Alamo 4, Southwest Legacy 2
Laredo United South 2, Southside 0
South San 8, Laredo United 7
Southside 8, FEAST 0
Edinburg North 3, Southwest Legacy 2

Saturday’s games

Non-district
East Central-Judson Tournament

Brennan 2, East Central 0 (6 innings)
McCollum vs. Houston St. Agnes (score unavailable)
McCollum vs. Gregory-Portland (score unavailable)
East Central 5, Corpus Christi Calallen 4 (4 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

Edinburg North 2, South San 1
Laredo United 12, Southside 9
Weslaco 12, South San 2
Seguin 3, Southwest Legacy 2 (5 innings)
Southside 7, Edinburg North 4
Southwest Legacy 9, Del Valle 5

BASEBALL: This week’s results (complete, March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 27-March 5

Monday’s games

District 27-5A
Kennedy 18, Sam Houston 1 (5 innings)
Non-district
East Central 6, Alice 5 (8 innings)

Tuesday’s games

District 27-5A
Highlands vs. Jefferson 12, Highlands 1 (5 innings)
Burbank 2, Edison 1
Brackenridge 14, Memorial 0 (6 innings)
Non-district
McCollum 7, Antonian 3
St. Anthony at Holy Cross (score unavailable)
Southwest 10, Jay 0 (5 innings)
South San 4, Harlandale 0
Southside 6, SA Home School Wolverines 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 8, Hebbronville 0 (6 innings)
Edinburg Vela 4, Central Catholic 2
Edgewood ISD Tournament

Harlandale 2, Jay 1 (4 innings)
Kennedy 4, Cole 1 (6 innings)
Southside 7, Lanier 2 (4 innings)
Roma 11, Southside 1 (4 innings)
San Angelo Lake View 11, Jefferson 1 (4 innings)
Kennedy 11, Stockdale 2 (4 innings)
Roma 10, Lanier 0 (4 innings)
Floresville Tournament
Cornerstone Christian 16, Burbank 2
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley

Boerne 11, East Central 3 (5 innings)
Lewisville 6, East Central 5
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Somerset 5, Holy Cross 4 (5 innings)
Bandera 11, Holy Cross 5
Boerne Geneva 9, McCollum 5
Brackenridge 16, Lytle 3 (5 innings)
Marion 6, Edison 1
Eagle Pass Winn 4, Brackenridge 1

Southwest ISD Tournament

Highlands vs. South San (score unavailable)
Warren 3, Jefferson 1 (6 innings)
Wagner 9, Highlands 2
McAllen Rowe 2, South San 1
McAllen Rowe 7, Southwest 6

Friday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 8, Brownsville Rivera 0 (6 innings)
Central Catholic 11, McAllen 2 (5 innings)
Edgewood ISD Tournament

Harlandale 3, Roma 0 (5 innings)
Kennedy 2, Laredo Martin 0 (6 innings)
Southside 5, Jay 4
Lanier 5, Sam Houston 4 (4 innings)
Lanier 6, Cole 5 (4 innings)
Southside 6, Stockdale 2
OTHER AREA TEAMS — Memorial. FINALS — Saturday.
Floresville Tournament

Burbank 11, Floresville 5
Burbank 9, Poteet 1
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley

Churchill 5, East Central 0
East Central 5, Alamo Heights 3
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Edison 7, Devine 5
Brackenridge 11, Hondo 3 (5 innings)
McCollum 13, Holy Cross 0 (5 innings)
Southwest ISD Tournament

South San 14, Jefferson 4 (4 innings)
South San vs. Southwest (score unavailable)
OTHER AREA TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday.

Saturday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 9, McAllen Memorial 4 (5 innings)
La Joya Palmview 5, Central Catholic 3 (4 innings)
Edgewood ISD Tournament

Championship

Harlandale 6, Kennedy 2 (5 innings)
Floresville Tournament

Uvalde 6, Burbank 3
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley
East Central 6, Brandeis 5
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Brackenridge 6, Holmes 4 (5 innings)
Edison 1, Pearsall 1
McCollum 12, Somerset 1 (6 innings)
McCollum 10, Bandera 0 (5 innings)
Boerne Geneva 17, Holy Cross 0
Southwest ISD Tournament

Wagner 9, Southwest 6
McAllen Rowe 15, Jefferson 0 (4 innings)
Southwest 14, Warren 9
OTHER AREA TEAMS — South San, Southwest Legacy.

BOYS BASKETBALL: 2021-22 Area playoff results (complete, March 1)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 13-19

Friday’s games

TAPPS CLASS 4A

Bi-district round

Pasadena First Baptist Christian (6-10) 74, Holy Cross (10-13) 57

Games of February 20-26

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Southside (16-12) 63, Sam Houston (18-14) 57

Jefferson (26-9) 76, Southwest Legacy (18-16) 47

CLASS 4A

Bi-district round

Crystal City (20-12) 68, Fox Tech (11-21) 65

Young Men’s Leadership Academy (22-12) 87, Carrizo Springs (14-14) 63

Tuesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Lanier (19-15) 63, McCollum (26-8) 56

Brackenridge (24-10) 53, Medina Valley (13-17) 40

CLASS 4A

Bi-district round

Uvalde (11-18) 66, Brooks Academy (9-10) 54

TAPPS CLASS 6A

Area round

Central Catholic (24-10) 76, Houston The Village (12-22) 45

TAPPS CLASS 2A

Area round

St. Gerard (16-2) 74, Edinburg Harvest Christian Academy (4-11) 57

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Buda Johnson (30-6) 64, Lanier (19-16) 57

CLASS 4A

Area round

Young Men’s Leadership Academy (23-12) 79, Raymondville (25-7) 67

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Veterans Memorial (30-5) 72, Brackenridge (24-11) 44
Liberty Hill (30-6) 67, Southside (16-13) 56
Boerne Champion (30-6) 68, Jefferson (26-10) 47

Saturday’s games

TAPPS CLASS 6A

State quarterfinals

Tomball Concordia Lutheran (24-7) 67, Central Catholic (24-11) 44

TAPPS CLASS 2A

State quarterfinals

Galveston O’Connell (25-6) 80, St. Gerard (16-3) 63

Games of February 27-March 5

Tuesday’s games

CLASS 4A

Region IV quarterfinals

Kingsville (18-11) 66, Young Men’s Leadership Academy (23-13) 60