GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2026

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

Judson 60, Steele 47

New Braunfels 42, New Braunfels Canyon 37

San Marcos 57, East Central 47

Smithson Valley 53, Clemens 33

District 276A

Churchill 63, Madison 48

LEE 68, South San 62

MacArthur 50, Roosevelt 47

Reagan 60, Johnson 58

District 26-5A

Seguin 47, Harlandale 27

Boerne Champion 67, McCollum 22

Veterans Memorial 74, Memorial 47

Wagner 82, Kennedy 29

District 27-5A

Edison 56, Highlands 46

Brackenridge 69, Lanier 68

Burbank 57, Fox Tech 12

District 28-5A

Floresville 39, Eagle Pass Winn 34 (OT)

Harlan 50, Southside 44

Medina Valley 58, Southwest Legacy 29

Southwest 42, Uvalde 36

District 304A

Gonzales 51, Cuero 49

Navarro 75, Brooks Academy 7

Pleasanton 37, Poteet 28

TAPPS 55A

San Antonio Christian 57, TMI 14

TAPPS 52A

Shiner St. Paul 41, Victoria Faith Christian 23

Bulverde Bracken Christian 45, St. Gerard 14

Wednesday’s games

District 275A

Alamo Heights 53, Jefferson 35

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 26-6A

Steele 59, Clemens 33

New Braunfels 55, East Central 36

Judson 70, San Marcos 42

New Braunfels Canyon 46, Smithson Valley 42

District 27-6A

Churchill 61, Reagan 33

Madison 49, Roosevelt 37

MacArthur 65, South San 55

Johnson 60, LEE 49

District 26-5A

Veterans Memorial 77, Kennedy 15

Kerrville Tivy 76, Wagner 38

Harlandale 48, McCollum 41

Boerne Champion 61, Memorial 30

District 27-5A

Burbank 71, Jefferson 49

Edison 62, Sam Houston 57 (OT)

Brackenridge 87, Fox Tech 20

Lanier 69, Highlands 51

District 28-5A

Harlan 69, Uvalde 34

Somerset 58, Floresville 57

Medina Valley 54, Southwest 50

Eagle Pass Winn 42, Southside 35

District 30-4A

Poteet 49, Brooks Academy 14

Gonzales 66, Navarro 52

Cuero 51, La Vernia 36

TAPPS 5-5A

San Antonio Christian 54, Providence 29

TAPPS 5-2A

Shiner St. Paul 59, St. Gerard 13

Bulverde Bracken Christian 36, Victoria Faith Christian 26

Non-district

Young Women’s Leadership Academy 39, Lee Academy 22

Saturday’s games

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2026

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 26-6A

Clemens 83, Smithson Valley 48

New Braunfels Canyon 69, New Braunfels 67

San Marcos 78, East Central 70

Steele 78, Judson 67

District 27-6A

South San 61, LEE 45

District 265A

Boerne Champion 69, McCollum 51

Harlandale 82, Seguin 60

Veterans Memorial 69, Memorial 58

Wagner 99, Kennedy 63

District 275A

Alamo Heights 52, Jefferson 39

Brackenridge 62, Lanier 41

Burbank 59, Fox Tech 25

Edison 41, Highlands 40

District 28-5A

Floresville 74, Eagle Pass Winn 59

Harlan 62, Southside 40

Medina Valley 56, Southwest Legacy 46

Southwest 70, Uvalde 36

District 30-4A

Brooks Academy 61, Navarro 40

Cuero 48, Gonzales 43

Pleasanton 112, Poteet 42

TAPPS 55A

San Antonio Christian 79, TMI 32

TAPPS 52A

St. Gerard 54, Bulverde Bracken Christian 44

Shiner St. Paul 64, Victoria Faith Christian 45

Non-district

Central Catholic 62, Austin St. Stephen’s 56

FEAST 72, Holy Cross 51

Wednesday’s games

District 27-6A

Johnson 53, Reagan 31

Madison 55, Churchill 45

Roosevelt 66, MacArthur 42

Thursday’s games

TAPPS 36A

St. Mary’s Hall 63, Central Catholic 59

Friday’s games

District 266A

East Central 60, New Braunfels 41

Judson 81, San Marcos 56

New Braunfels Canyon 74, Smithson Valley 63

Clemens 69, Steele 59

District 27-6A

South San 45, MacArthur 41

District 26-5A

Veterans Memorial 79, Kennedy 63

Boerne Champion 65, Memorial 40

McCollum 58, Harlandale 56

Wagner 62, Kerrville Tivy 43

District 27-5A

Jefferson 57, Burbank 42

Lanier 68, Highlands 65 (OT)

Brackenridge 86, Fox Tech 58

Sam Houston 50, Edison 48

District 28-5A

Southside 89, Eagle Pass Winn 55

Harlan 85, Uvalde 38

Southwest 67, Medina Valley 59

Floresville 71, Somerset 46

District 30-4A

Brooks Academy 83, Poteet 63

Navarro 56, Gonzales 41

La Vernia 80, Cuero 35

TAPPS 52A

Shiner St. Paul 56, St. Gerard 26

Victoria Faith Christian 67, Bulverde Bracken Christian 56

Non-district

Holy Cross 60, KIPP U Prep 59

Saturday’s games

District 27-6A

Roosevelt 65, Madison 55

Johnson 65, LEE 47

Reagan 69, Churchill 55

BOYS BASKETBALL: Area playoff picture (thru Feb. 1)

Boys basketball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through February 1

ALREADY QUALIFIED: none.

LIKELY QUALIFIERS: Brackenridge (25-7, 10-4), Brooks Academy (11-11, 5-4), East Central (21-11, 6-5), Harlandale (18-9, 9-4), Sam Houston (20-8, 11-3), Southside (18-10, 10-4), Southwest (17-11, 11-2).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (16-15, 5-8), Central Catholic (19-10, 2-1), Edison (10-21, 6-7), Highlands (19-12, 7-6), Holy Cross (9-14, 1-3), Jefferson (12-18, 7-6), McCollum (8-15, 5-8), St. Gerard (13-9, 2-2), South San (20-14, 4-7), Southwest Legacy (7-21, 5-8).

GIRLS BASKETBALL: Area playoff picture (thru Jan. 29)

Girls basketball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through January 29

ALREADY QUALIFIED: Edison (21-9, 12-2), Highlands (20-13, 11-3), Southside (19-9, 11-4).

LIKELY QUALIFIERS: Brackenridge (16-11, 9-5), Providence (8-18, 3-2), Sam Houston (20-12, 9-5).

POSSIBLE QUALIFIERS: Holy Cross (4-13, 1-3), Lanier (17-14, 9-6), South San (12-15, 5-7).