SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 2329

Monday’s games

Non-district

St. Anthony 21, Providence 9

 

Tuesday’s games

District 265A

McCollum 24, Kerrville Tivy 9

Memorial vs. Kennedy (score unavailable)

Seguin 20, Wagner 5 (4 innings)

Veterans Memorial 9, Harlandale 1

District 28-5A

Eagle Pass Winn 3, Somerset 2

Floresville 6, Harlan 5 (9 innings)

Southwest 16, Southside 0 (3 innings)

Uvalde 18, Southwest Legacy 8 (5 innings)

Non-district

South San 7, Eagle Pass 0

La Vernia 10, East Central 7

Antonian 6, Edison 2

Holy Cross 13, Pleasanton 6

Providence 14, Burbank 2

Marion 21, Highlands 6 (5 innings)

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

Non-district

St. Gerard at Bulverde Bracken Christian (score unavailable)

Beeville Tournament

Orange Grove 11, Providence 0 (5 innings)
Bay City 13, Providence 3 (4 innings)

Harlandale ISD Tournament

Harlandale 7, Floresville 0 (5 innings)
McCollum 20, Poteet 1
Jefferson 6, Corpus Christi King 5
Pleasanton 16, Memorial 0
McCollum 5, Alamo Heights 2
Harlandale 10, Burbank 3 (5 innings)
Jefferson 10, Poteet 9
Floresville 13, Memorial 3 (3 innings)
Pleasanton 10, Burbank

East Central/Judson Tournament

East Central 13, Antonian 0 (3 innings)
South San 13, Harlan 0 (3 innings)

Jourdanton Tournament

Holy Cross 4, Hondo 3
Holy Cross 11, Navarro 2 (5 innings)

Kyle Lehman Tournament

Kyle Lehman 8, Kennedy 2 (4 innings)
Cuero 13, Kennedy 2 (3 innings)
Marion 3, Southside 2 (5 innings)
Southside 6, Bandera 1 (5 innings)

Northeast ISD Tournament

Roosevelt 10, Highlands 6 (3 innings)
Boerne Champion 13, Highlands 0 (3 innings)

Southwest ISD Tournament

Edison 3, Eagle Pass 1 (5 innings)
New Braunfels 2, Southwest Legacy 0 (6 innings)
MacArthur 15, Edison 3 (4 innings)
Southwest 7, Steele 4 (5 innings)
Southwest 7, Eagle Pass 2 (5 innings)
Southwest Legacy 8, Corpus Christi Moody 2 (5 innings)

 

Friday’s games

Non-district

Beeville Tournament

AREA TEAMS – Providence. Finals – Saturday. (scores unavailable)

D’Hanis Tournament

Lytle 12, Brackenridge 2 (4 innings)
Brackenridge vs. Medina (scores unavailable)

Harlandale ISD Tournament

Pleasanton 5, Harlandale 2
Burbank 15, Memorial 0
Alamo Heights 13, Jefferson 3
McCollum 12, Corpus Christi King 0
McCollum 12, Jefferson 2
Harlandale 10, Memorial 0

East Central/Judson Tournament

East Central 13, Harlan 0 (3 innings)
Antonian 2, South San 1 (6 innings)
East Central 6, South San 0 (5 innings)

Jourdanton Tournament

Holy Cross 2, Natalia 2 (6 innings)
Holy Cross 10, Jourdanton 0 (5 innings)

Kyle Lehman Tournament

Southside 12, Schertz John Paul II 0 (4 innings)
Cuero 7, Southside 1 (4 innings)
Bandera 25, Kennedy 0 (2 innings)
Marion 5, Kennedy 4 (4 innings)

Northeast ISD Tournament

San Marcos 6, Highlands 3 (4 innings)
Seguin 12, Highlands 2 (3 innings)

Southwest ISD Tournament

Steele 7, Edison 1 (5 innings)
Edison 7, Southwest 2 (5 innings)
Southwest 6, MacArthur 5 (6 innings)
OTHER AREA TEAMS — Southwest Legacy (scores unavailable)

 

Saturday’s games

Non-district

Beeville Tournament

Karnes City 14, Providence 1 (4 innings)

D’Hanis Tournament

AREA TEAMS – Brackenridge. Finals – Saturday. (scores unavailable)

Harlandale ISD Tournament

Jefferson 6, Floresville 3
Poteet 17, Memorial 13
Harlandale 8, Alamo Heights 0 (5 innings)
Burbank 10, Corpus Christi King 6 (5 innings)

Championship

McCollum 15, Pleasanton 3 (5 innings)

East Central/Judson Tournament

South San 3, Incarnate Word 0 (5 innings)
East Central 6, Judson 3 (5 innings)

Championship

East Central 13, South San 2

Jourdanton Tournament

Championship

Medina Valley 3, Holy Cross 1 (6 innings)

Kyle Lehman Tournament

Southside 9, Kennedy 3 (4 innings)
Madison 8, Southside 1 (4 innings)

Northeast ISD Tournament

Highlands 9, Wagner 1 (4 innings)
Reagan 7, Highlands 1 (4 innings)

Southwest ISD Tournament

Southwest Legacy 9, Eagle Pass 0
Mercedes 8, Southwest 6 (5 innings)
New Braunfels 11, Edison 0 (5 innings)
Edison 10, Corpus Christi Moody 0 (5 innings)
Southwest 6, San Benito 5 (5 innings)

BOYS BASKETBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 15-March 3

Saturday’s games

TAPPS CLASS 2A

Bi-district round

St. Gerard (12-9) 57, Bryan St. Joseph (11-14) 31

 

Tuesday’s games

TAPPS CLASS 2A

Area round

Victoria Faith Academy (24-8) 78, St. Gerard (12-10) 70

 

Tuesday, Feb. 25 games

CLASS 6A

Bi-district round

Austin Bowie (24-8) 78, East Central (23-13) 69

 

CLASS 5A

Bi-district round

Southside (24-8) 57, Brackenridge (21-12) 54

Austin Northeast Early College (17-14) 46, Harlandale (22-10) 45

Harlan (25-4) 71, Sam Houston (16-17) 48

Floresville (21-12) 55, Jefferson (23-12) 51

 

Friday, Feb. 28 games

CLASS 5A

Area round

Southside (25-8) 75, Austin Northeast Early College (17-15) 50

 

Tuesday, March 3 games

CLASS 5A

Region IV quarterfinals

Harlan (27-4) 75, Southside (25-9) 67

 

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 1529

Saturday’s games

Non-district

Antonian 10, Holy Cross 0 (5 innings)

 

Monday, Feb. 24 games

District 28-5A

Harlan 7, Somerset 2

Non-district

Edison 9, Devine 1

Holy Cross at Lytle (score unavailable)

Hondo 9, Lanier 5

San Antonio Christian 11, Brackenridge 0

Central Catholic 4, South San 1

Churchill at East Central (score unavailable)

Highlands 12, Luling 1 (5 innings)

Burbank vs. San Antonio Wolverines (score unavailable)

 

Tuesday, Feb. 25 games

District 265A

Harlandale 7, Wagner 6 (9 innings)

McCollum 7, Kennedy 5

Kerrville Tivy 12, Seguin 2 (5 innings)

Boerne Champion 9, Veterans Memorial 4

District 28-5A

Uvalde 9, Medina Valley 0

Southwest 7, Floresville 1

Southwest Legacy 2, Southside 0

Non-district

Jefferson 3, Holy Cross 2

Memorial 16, Sam Houston 2 (5 innings)

 

Wednesday, Feb. 26 games

No games scheduled

 

Thursday, Feb. 27 games

Non-district

Bishop Tournament

Corpus Christi Tuloso-Midway 7, Edison 0 (4 innings)

Navarro-Seguin Tournament

Cornerstone Christian 4, Southwest Legacy 1 (5 innings)
Devine 9, Southside 3 (6 innings)
Holy Cross 4, Austin Akins 2 (5 innings)
Veterans Memorial 4, Holy Cross 4 (Vets Memorial advances on tiebreaker)

Northside ISD Tournament

McCollum 9, East Central 7 (5 innings)

SAISD Tournament

Southwest 7, Kennedy 6
Jefferson 11, South San 7 (5 innings)
Burbank 7, Roosevelt 5
Central Catholic 19, Lanier 0
Harlandale 4, Austin St. Dominic Savio 4
Highlands 5, Somerset 3
Austin Eastside Memorial 9, Sam Houston 0
Brownsville Pace 9, Brackenridge 1

 

Friday, Feb. 28 games

Non-district

Bishop Tournament

Rio Grande City La Grulla 5, Edison 2
Bishop 6, Edison 0 (6 innings)

Navarro-Seguin Tournament

Southwest Legacy 10, Bandera 2 (5 innings)
Southwest Legacy 11, Pleasanton 7 (5 innings)
Pleasanton 7, Southside 3 (5 innings)
OTHER AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday.

Northside ISD Tournament

Clark 10, McCollum 0 (5 innings)
East Central 4, LEE 1 (5 innings)
East Central 7, Brennan 0
Marshall 18, McCollum 0 (5 innings)

SAISD Tournament

Championship bracket

Jefferson 3, Harlandale 2
Burbank 15, Austin Eastside Memorial 2 (4 innings)
Southwest 8, Highlands 2
Central Catholic 9, Brownsville Pace 0 (4 innings)

Consolation bracket

South San 9, Austin St. Dominic Savio 2 (6 innings)
Roosevelt 20, Sam Houston 1 (4 innings)
Kennedy 7, Somerset 1
Brackenridge 7, Lanier 3 (6 innings)

 

Saturday, Feb. 29 games

Non-district

Bishop Tournament

Edison 8, Lyford 6 (5 innings)
Edison 10, Kingsville 8 (4 innings)

Navarro-Seguin Tournament

Pearsall 4, Holy Cross 3 (6 innings)
Bandera 2, Southside 1 (6 innings)
Austin Akins 6, Southwest Legacy 4 (6 innings)

Northside ISD Tournament

East Central 5, Clark 5 (4 innings)
MacArthur 9, McCollum 5 (5 innings)
Brennan 12, McCollum 6 (5 innings)
East Central 8, Marshall 1 (6 innings)

SAISD Tournament

Consolation bracket

Austin St. Dominic Savio 9, Sam Houston 0 (4 innings)
Somerset 5, Lanier 3 (6 innings)

Semifinals

Kennedy 11, Brackenridge 3 (5 innings)
South San 11, Roosevelt 0 (4 innings)

Consolation championship

Kennedy 2, South San 2 (8 innings) (Kennedy wins on tie-breaker)

Championship bracket

Harlandale 11, Austin Eastside Memorial 3 (5 innings)
Highlands 8, Brownsville Pace 3 (4 innings)

Semifinals

Jefferson 4, Burbank 1
Central Catholic 10, Southwest 1 (4 innings)

Third place

Southwest 5, Burbank 2

Championship

Central Catholic 7, Jefferson 2