BOYS BASKETBALL: Lanier all-stater Sanchez picks Sierra College

It’s too soon to call it a trend, but the SAISD’s brightest boys basketball stars are headed to California.

Like Sam Houston’s Isaac Thornton before him, Lanier’s two-time all-stater Martin Sanchez is headed for the left coast to continue his basketball career. Sanchez has committed to play at Sierra College, a two-year community college in Rocklin, Calif., according to Lanier coach Rudy Bernal.

Sanchez averaged 20.9 points a game last year as a senior while leading the Voks to a 29-6 record and the Region IV quarterfinals. The four-year varsity player averaged 18.3 points a game for a 29-7 Lanier team as a junior and 5.4 points on the Voks’ regional finalists as a sophomore.

The 6-foot-1 senior played every position from the wing to the post at Lanier and featured a well-rounded game. Because of his feathery touch from three-point range, Sanchez seems most likely to project as a shooting guard at the next level.

WATCH THIS SPACE FOR A MORE EXTENSIVE STORY IN THE NEAR FUTURE.

FOOTBALL: 2013 MASTER SCHEDULE (updated August 12, 2013)

NOTE: teams we cover are in boldface

INFORMATION: This is a 2013 master schedule for all of our area teams. We have complete schedules for each team and, in most cases, complete schedules for their districts as well. Opponents, dates, times, locations on this unofficial schedule nonetheless are subject to change.

WEEK 0 SCHEDULE

(Aug. 29-31)

Thursday’s games

FOOTBALL

Non-district

Central Catholic (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Pleasanton (0-0) vs. Edison (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

Southwest (0-0) vs. Laredo United (0-0) at Laredo Athletic Complex, 7:30 p.m.

Friday’s games

FOOTBALL

Non-district

Brackenridge (0-0) vs. Sam Houston (0-0) at Wheatley Heights Sports
Complex, 7:30 p.m.

Burbank (0-0) at Hays (0-0), 7:30 p.m.

Crystal City (0-0) vs. Kennedy (0-0) at Frank Mata Stadium, 7:30 p.m.

Devine (0-0) at Southside (0-0), 7:30 p.m.

Harlandale (0-0) at South San (0-0), 7 p.m.

Highlands (0-0) at Floresville (0-0), 7:30 p.m.

Jay (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

Jefferson (0-0) vs. McCollum (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Memorial (0-0) at Pearsall (0-0), 7 p.m.

Somerset (0-0) vs. Lanier (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

WEEK 1 SCHEDULE

(Sept. 5-7)

Thursday’s games

FOOTBALL

Non-district

Pearsall (0-0) vs. Burbank (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

Friday’s games

FOOTBALL

Non-district

Carrizo Springs (0-0) vs. Edison (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

East Central (0-0) vs. Marshall (0-0) at Farris Stadium, 7:30 p.m.

Floresville (0-0) vs. Brackenridge (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0) at Antonian (0-0), 7:30 p.m.

Fredricksburg (0-0) vs. Memorial (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

Jefferson (0-0) at Pleasanton (0-0), 7 p.m.

Sam Houston (0-0) at Southside (0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0) vs. McCollum (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Southwest (0-0) at Central Catholic (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

FOOTBALL

Non-district

Harlandale (0-0) vs. Lanier (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

Uvalde (0-0) vs. Highlands (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

WEEK 2 SCHEDULE

(Sept. 12-14)

Thursday’s games

FOOTBALL

Non-district

East Central (0-0) vs. Brennan (0-0) at Farris Stadium, 7:30 p.m.

Friday’s games

FOOTBALL

Non-district

Burbank (0-0) vs. Harlandale (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Edison (0-0) at Pearsall (0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0) at Navarro (0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0) vs. Jefferson (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

McCollum (0-0) vs. Highlands (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

Memorial (0-0) at Lytle (0-0), 7:30 p.m.

Lanier (0-0) at Pleasanton (0-0), 7:30 p.m.

Lee (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

Central Catholic (0-0) at Southside (0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0) at Victoria West (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

FOOTBALL

Non-district

Devine (0-0) vs. Sam Houston (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

Victoria East (0-0) vs. Brackenridge (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

WEEK 3 SCHEDULE

(Sept. 19-21)

Thursday’s games

FOOTBALL

Non-district

Jefferson (0-0) vs. Lee (0-0) at Heroes Stadium, 7 p.m.

South San (0-0) vs. Burbank (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

Friday’s games

FOOTBALL

Non-district

Brennan (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

Del Rio (0-0) vs. Brackenridge (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0) vs. Edison (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

Highlands (0-0) at Central Catholic (0-0), 7:30 p.m.

Judson (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

Lanier (0-0) at Floresville (0-0), 7:30 p.m.

Pearsall (0-0) vs. Kennedy (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 26-28)

Thursday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Highlands (0-0) vs. Burbank (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

Friday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Brackenridge (0-0) vs. Jefferson (0-0) at SAISD Sports Complex,  7:30 p.m.

District 29-4A

Harlandale (0-0) at Medina Valley (0-0), 7 p.m.

Kennedy (0-0) at Uvalde (0-0), 7 p.m.

McCollum (0-0) at Floresville (0-0), 7 p.m.

Southside (0-0) vs. Memorial (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

TAPPS District 3-II

Austin Hyde Park Baptist (0-0) at TMI, 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7 p.m.

Non-district

Central Catholic (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

East Central (0-0) at New Braunfels (0-0), 7:30 p.m.

New Braunfels Canyon (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0) at Navarro (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Brennan (0-0) vs. Edison (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

WEEK 5 SCHEDULE

(Oct. 3-5)

Thursday’s games

FOOTBALL

District 29-4A

Memorial (0-0) vs. McCollum (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Burbank (0-0) vs. Jefferson (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Lanier (0-0) vs. Highlands (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

District 29-4A

Floresville (0-0) vs. Harlandale (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Medina Valley (0-0) vs. Kennedy (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

Uvalde (0-0) at Southside (0-0), 7 p.m.

District 28-3A

Sam Houston (0-0) at Gonzales (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 3-II

Austin Hyde Park Baptist (0-0) at San Marcos Baptist Academy (0-0), 7:30 p.m.

San Antonio Christian (0-0) at Victoria St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Brackenridge (0-0) vs. Brennan (0-0) at Farris Stadium, 7 p.m.

TAPPS District 3-II

TMI (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 3 p.m.

WEEK 6 SCHEDULE

(Oct. 10-12)

Thursday’s games

FOOTBALL

Non-district

 Jefferson (0-0) vs. Lanier (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

Friday’s games

FOOTBALL

District 28-5A

Corpus Christi Carroll (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi King (0-0) vs. Steele (0-0) at Robert Lehnhoff Stadium, Schertz, 7:30 p.m.

Southwest (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

District 28-4A

Brennan (0-0) vs. Burbank (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

Edison (0-0) vs. Brackenridge (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

District 29-4A

Floresville (0-0) vs. Memorial (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

Kennedy (0-0) vs. Harlandale (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

McCollum (0-0) at Uvalde (0-0), 7 p.m.

Southside (0-0) at Medina Valley (0-0), 7 p.m.

District 28-3A

La Vernia (0-0) at Pleasanton (0-0), 7:30 p.m.

Poteet (0-0) at Somerset (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 2-I

Antonian (0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Michael’s (0-0) at Central Catholic (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 3-II

Cornerstone Christian (0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0) at San Marcos Baptist Academy (0-0), 7 p.m.

San Antonio Christian (0-0) at TMI (0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0) at Austin Regents (0-0), 7 p.m.

Saturday’s games

TAPPS District 2-I

St. Anthony (0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0), 1 p.m.

WEEK 7 SCHEDULE

(Oct. 17-19)

Friday’s games

FOOTBALL

District 28-5A

Corpus Christi Carroll (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

East Central (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0) vs. Steele (0-0) at Robert Lehnhoff Stadium, Schertz, 7:30 p.m.

District 28-4A

Burbank (0-0) vs. Edison (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Highlands (0-0) vs. Jefferson (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

District 29-4A

Harlandale (0-0) vs. Memorial (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

Kennedy (0-0) at Southside (0-0), 7 p.m.

Medina Valley (0-0) vs. McCollum (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Uvalde (0-0) at Floresville (0-0), 7 p.m.

District 28-3A

Pleasanton (0-0) at Poteet (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 2-I

Austin St. Michael’s (0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at Central Catholic (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 3-II

San Antonio Christian (0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0), 7:30 p.m.

TMI (0-0) at Victoria St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Lanier (0-0) vs. Brennan (0-0) at Gustafson Stadium, 7 p.m.

District 28-3A

Somerset (0-0) vs. Sam Houston (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

TAPPS District 2-I

Brownsville St. Joseph (0-0) at Antonian (0-0), 2 p.m.

TAPPS District 3-II

Austin Regents (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

WEEK 8 SCHEDULE

(Oct. 24-26)

Thursday’s games

FOOTBALL

District 29-4A

Southside (0-0) vs. Harlandale (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

FOOTBALL

District 28-5A

Corpus Christi King (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

Southwest (0-0) vs. Corpus Christi Carroll (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Steele (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

District 28-4A

Brennan (0-0) vs. Highlands (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

Edison (0-0) vs. Lanier (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

District 29-4A

Floresville (0-0) at Medina Valley (0-0), 7 p.m.

Memorial (0-0) at Uvalde (0-0), 7 p.m.

McCollum (0-0) vs. Kennedy (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

District 28-3A

Poteet (0-0) at LaVernia (0-0), 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0) at Pleasanton (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 2-I

Corpus Christi John Paul II (0-0) at Central Catholic (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at Antonian (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 3-II

Austin Hyde Park Baptist (0-0) at Austin Regents (0-0), 7:30 p.m.

Cornerstone Christian (0-0) at TMI (0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0) at Victoria St. Joseph (0-0), 7 p.m.

San Marcos Baptist Academy (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Brackenridge (0-0) vs. Burbank (0-0) at SAISD Sports Complex, 2 p.m.

TAPPS District 2-I

Brownsville St. Joseph (0-0) at Austin St. Michael’s (0-0), 1 p.m.

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 31-Nov. 2)

Friday’s games

FOOTBALL

District 28-5A

Corpus Christi Carroll (0-0) vs. Steele (0-0) at Robert Lehnhoff Stadium, Schertz, 7:30 p.m.

East Central (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

Southwest (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 28-4A

Lanier (0-0) vs. Brackenridge (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

District 29-4A

Harlandale (0-0) at Uvalde (0-0), 7 p.m.

Kennedy (0-0) at Floresville (0-0), 7 p.m.

Medina Valley (0-0) vs. Memorial (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

Southside (0-0) vs. McCollum (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

District 28-3A

La Vernia (0-0) vs. Sam Houston (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Pleasanton (0-0) at Somerset (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 2-I

Central Catholic (0-0) at Antonian (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 3-II

Victoria St. Joseph (0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0), 7:30 p.m.

Austin Regents (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Jefferson (0-0) vs. Brennan (0-0) at Farris Stadium, 7 p.m.

Highlands (0-0) vs. Edison (0-0) at SAISD Sports Complex, 7 p.m.

TAPPS District 2-I

Austin St. Michael’s (0-0) vs. St. Anthony (0-0) at Incarnate Word University, 7:30 p.m.

Corpus Christi John Paul II (0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0), 3 p.m.

TAPPS District 3-II

Cornerstone Christian (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

WEEK 10 SCHEDULE

(Nov. 7-9)

Friday’s games

FOOTBALL

District 28-5A

Corpus Christi King (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0) vs. Corpus Christi Carroll (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Steele (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

District 28-4A

Brackenridge (0-0) vs. Highlands (0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

District 29-4A

Floresville (0-0) at Southside (0-0), 7 p.m.

McCollum (0-0) vs. Harlandale (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Memorial (0-0) vs. Kennedy (0-0) at Frank Mata Stadium, 7 p.m.

Uvalde (0-0) at Medina Valley (0-0), 7 p.m.

District 28-3A

Sam Houston (0-0) at Poteet (0-0), 7:30 p.m.

Somerset (0-0) at LaVernia (0-0), 7:30 p.m.

TAPPS District 2-I

Central Catholic (0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0), 6 p.m.

Antonian (0-0) at Austin St. Michael’s (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi John Paul II (0-0) vs. St. Anthony (0-0) at Incarnate Word University, 7:30 p.m.

TAPPS District 3-II

Holy Cross (0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0), 7:30 p.m.

San Marcos Baptist Academy (0-0) at Victoria St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

FOOTBALL

District 28-4A

Burbank (0-0) vs. Lanier (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

Edison (0-0) vs. Jefferson (0-0) at Incarnate Word University, 8 p.m.