BASEBALL: 2022 Area playoff results (complete, May 21)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of May 4-7

Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Reagan (24-5-2) 10, East Central (15-11) 0 (5 innings) (Game 1: Reagan leads best of 3 series 1-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Medina Valley (16-10) 8, Brackenridge (21-7) 5 (Game 1: Medina Valley leads best of 3 series 1-0)
McCollum (19-8-1) 6, Burbank (18-8) 2 (Game 1: McCollum leads best of 3 series 1-0)
Eagle Pass Winn (28-2) 9, Edison (15-10-1) 1 (Game 1: EP Winn leads best of 3 series 1-0)
Floresville (15-13-2) 3, Kennedy (20-8-1) 0 (Game 1: Floresville leads best of 3 series 1-0)

TAPPS DIVISION I

Area round

Central Catholic (29-5) 10, Houston St. Thomas (13-22-1) 3

Saturday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Reagan (25-5-2) 16, East Central (15-12) 2 (Game 2: Reagan wins best of 3 series 2-0).

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (22-7) 8, Medina Valley (16-11) 1 (Game 2: series tied 1-1)
Brackenridge (23-7) 4, Medina Valley (16-12) 3 (Game 3 (if necessary): Brackenridge wins 2-1)
McCollum (20-8-1) 11, Burbank (18-9) 1 (Game 2: McCollum wins best of 3 series 2-0).
Eagle Pass Winn (29-2) 8, Edison (15-11-1) 1 (Game 2: EP Winn wins best of 3 series 2-0)
Floresville (16-13-2) 5, Kennedy (20-10-1) 0 (Game 2: Floresville wins best of 3 series 2-0)

Games of May 8-14

Tuesday’s games

TAPPS DIVISION III

Area round

Houston Cypress Christian (19-6) 7, Holy Cross (7-13-1) 0

Thursday’s games

Class 5A

Area round


New Braunfels Canyon (25-7-1) 11, McCollum (20-9-1) 0 (Game 1: New Braunfels Canyon leads best of 3 series 1-0)

Friday’s games

Class 5A

Area round

Buda Johnson (22-10-1) 8, Brackenridge (23-8) 5 (11 innings) (Game 1: Buda Johnson leads best of 3 series 1-0)
New Braunfels Canyon (26-7-1) 9, McCollum (20-10-1) 2 (Game 2: New Braunfels Canyon wins best of 3 series 2-0)

TAPPS DIVISION I

State quarterfinals

Central Catholic (30-5) 17, Houston St. Pius X (16-10-1) 2 (5 innings) (Game 1: Central Catholic leads best of 3 series 1-0)

Saturday’s games

Class 5A

Area round

Buda Johnson (23-10-1) 6, Brackenridge (23-9) 0 (Game 2: Buda Johnson wins best of 3 series 1-0)

TAPPS DIVISION I

State quarterfinals

Central Catholic (31-5) 11, Houston St. Pius X (16-12-1) 1 (Game 2: Central Catholic leads best of 3 series 1-0)

Games of May 15-21

Friday’s games

TAPPS DIVISION I

State semifinals

Central Catholic (32-5) 4, Tomball Concordia Lutheran (24-6) 2

Saturday’s games

TAPPS DIVISION I

State finals

Plano Prestonwood Christian (23-5-1) 5, Central Catholic (32-6) 0

BASEBALL: This week’s results (complete, May 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 24-30

Monday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross vs. San Marcos Academy at Galloway Field, San Marcos (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 6, Clemens 5
Wagner 8, Judson 7
Smithson Valley 5, Steele 1
New Braunfels 4, South San 3
District 27-5A
Highlands vs. Brackenridge at Diz Reeves Diamond (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)
Burbank vs. Lanier at Reeves Field No. 2 (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)
Jefferson vs. Edison at Diz Reeves Diamond (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)
Kennedy 14, Memorial 0 (6 innings)
District 28-5A
Floresville 6, McCollum 4
Southwest 3, Harlandale 0
Eagle Pass Winn 5, Medina Valley 0
Southwest Legacy at Southside (ppd., rescheduled to 5:30 p.m. Wednesday)
TAPPS 3-I
Antonian 11, Austin St. Dominic Savio 1 (5 innings)
San Antonio Christian vs. Central Catholic at Kahlig Park (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)

Wednesday’s games

District 27-5A

Brackenridge 4, Highlands 3 (rescheduled from Tuesday)
Burbank 10, Lanier 0 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
Edison 9, Jefferson 4 (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Southside 6, Southwest Legacy 5 (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 3-I
Central Catholic 20, San Antonio Christian 0 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 3-III
Holy Cross 14, San Marcos Academy 1 (rescheduled from Monday)

Thursday’s games

District 27-5A
Tie-breaking tournament

Burbank (17-7) 8, Edison (15-8-1) 1

Friday’s games

District 27-6A
East Central 8, Clemens 1
New Braunfels 5, South San 2
Smithson Valley 15, Steele 2 (5 innings)
Wagner 14, Judson 13
District 28-5A
Southwest 6, McCollum 3
Floresville 4, Medina Valley 0
Eagle Pass Winn 9, Southside 0
Southwest Legacy 1, Harlandale 0
TAPPS 3-I

Antonian 6, Austin St. Dominic Savio 4 (Game 1)
Antonian 4, Austin St. Dominic Savio 1 (Game 2)

Central Catholic 16, San Antonio Christian 1 (5 innings)
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran 11, Holy Cross 4

District 27-5A
Tiebreaker tournament
Second-place game

Burbank (18-7) 6, Kennedy (19-8-1) 2 (8 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Central Catholic 6, San Antonio Christian 1

District 27-5A
Tiebreaker tournament
Third-place game

Kennedy (20-8-1) 11, Edison (15-9-1) 1 (5 innings)

Games of May 1-7

Monday’s games

District 28-5A

4th-place tiebreaker

Medina Valley 3, Southwest 0

BASEBALL: This week’s results (complete, April 23)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 17-23

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central at Smithson Valley (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
New Braunfels at Clemens (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Steele at Judson (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Wagner at South San (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
District 27-5A
Brackenridge 6, Edison 1
Memorial 10, Sam Houston 5
Highlands at Kennedy (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Jefferson 10, Lanier 4
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southwest (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
Floresville 7, Harlandale 5
Southside at Medina Valley (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
Southwest Legacy vs. McCollum (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
TAPPS 3-I
Central Catholic 11, Austin St. Dominic Savio 1 (5 innings)
San Antonio Christian 10, Antonian 0 (6 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 13, Austin Veritas Academy 3 (5 innings)

Wednesday’s games

District 27-6A

Clemens 10, New Braunfels 9 (rescheduled from Tuesday)
Smithson Valley 11, East Central 1 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
South San 2, Wagner 1 (rescheduled from Tuesday)

Steele at Judson (score unavailable) (rescheduled from Tuesday)

District 27-5A

Kennedy 11, Highlands 7 (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Medina Valley 12, Southside 5 (rescheduled from Tuesday)
Eagle Pass Winn 5, Southwest 3 (rescheduled from Tuesday)
McCollum 10, Southwest Legacy 0 (rescheduled from Tuesday)

Non-district
Marshall 17, Holy Cross 0 (5 innings)

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Antonian 14, San Antonio Christian 2 (5 innings)

Friday’s games

District 27-6A
New Braunfels 15, Clemens 5 (5 innings)
Steele 12, Judson 6
Smithson Valley 18, East Central 5 (5 innings)
Wagner 9, South San 3
District 27-5A
Jefferson 3, Kennedy 2
Edison 11, Highlands 1
Lanier vs. Memorial (score unavailable)
Burbank 15, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 7, McCollum 2
Medina Valley 10, Southwest Legacy 1
Harlandale 9,Southside 2
Southwest 12, Floresville 3

Saturday’s games

TAPPS 3-III

Central Catholic 16, Austin St. Dominic Savio 0 (5 innings) (Game 1)
Central Catholic 17, Austin St. Dominic Savio 3 (3 innings) (Game 2)
San Antonio Christian 2, Antonian 1
Non-district
Davenport 6, Brackenridge 5

BASEBALL: Area playoff picture (complete)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

<
QUALIFIERS: Brackenridge (21-5, 15-1), Burbank (18-7, 12-4), Central Catholic (28-5, 9-0), East Central (15-10, 7-7), Edison (15-9-1, 12-4), Holy Cross (7-12-1, 6-2), Kennedy (20-8-1, 12-4), McCollum (18-8-1, 9-5).

BASEBALL: This week’s results (complete, April 14)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 10-16

Monday’s games

District 28-5A

Eagle Pass Winn 6, Harlandale 0
Floresville 4, Southwest Legacy 0

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 13, Wagner 0 (5 innings)
Smithson Valley 8, Judson 0
New Braunfels 15, East Central 4
Steele 5, South San 0
District 27-5A
Burbank 15, Jefferson 5 (5 innings)
Brackenridge 13, Lanier 1 (6 innings)
Kennedy 11, Edison 1 (6 innings)
Highlands 11, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 4, Medina Valley 2
Southwest 11, Southside 1 (5 innings)
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II 11, Holy Cross 1

Wednesday’s games

Non-district
Central Catholic 4, Shiner St. Paul 3 (8 innings)

Thursday’s games

District 27-6A
New Braunfels 10, East Central 2
Smithson Valley 20, Judson 2 (5 innings)
Steele 6, South San 1
Clemens 16, Wagner 4 (5 innings)
District 27-5A
Kennedy 4, Brackenridge 2
Jefferson 23, Sam Houston 1 (5 innings)
Burbank 14, Memorial 3 (5 innings)
Highlands 10, Lanier 7
District 28-5A
Eagle Pass Winn 8, Floresville 7
McCollum 4, Southside 3
Medina Valley 5, Harlandale 3 (8 innings)
Southwest 6, Southwest Legacy 0

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 9)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 3-9

Monday’s games

TAPPS 3-III

Holy Cross 8, San Marcos Academy 2

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 14, Judson 8
Smithson Valley 3, South San 0
Steele 7, Clemens 2
New Braunfels 7, Wagner 1
District 27-5A
Kennedy 5, Lanier 0
Brackenridge 5, Burbank 3
Edison 16, Sam Houston 0 (5 innings)
Highlands 15, Memorial 1
District 28-5A
McCollum 11, Southwest 5
Medina Valley 7, Floresville 3

Eagle Pass Winn 1, Southside 0

Harlandale 8, Southwest Legacy 1
TAPPS 3-I
Central Catholic 11, Antonian 1 (5 innings)
San Antonio Christian 5, Austin St. Dominic Savio 3

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-5A
Edison 5, Lanier 3
Jefferson 15, Memorial 5 (5 innings)
Burbank 13, Highlands 5
Brackenridge 10, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 10, Harlandale 3
TAPPS 3-III
Holy Cross 11, San Antonio Lutheran 0 (6 innings)

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 7, Steele 2
Judson 10, East Central 7
New Braunfels 24, Wagner 5 (5 innings)
Smithson Valley 8, South San 2
District 28-5A
Eagle Pass Winn 12, Southwest Legacy 0
Floresville 11, Southside 4
Medina Valley 8, Southwest 4
Non-district
La Vernia 23, Holy Cross 1 (5 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I

Central Catholic 11, Antonian 4 (Game 1)
Central Catholic12, Antonian 1 (5 innings) (Game 2)
San Antonio Christian 5, Austin St. Dominic Savio 4

BASEBALL: This week’s results (complete, April 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 27-April 2

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 16, Clemens 5 (5 innings)
New Braunfels 14, Steele 9
Judson 8, South San 3
East Central 7, Wagner 2
District 27-5A
Lanier 17, Sam Houston 8
Brackenridge 12, Jefferson 6
Edison 13, Memorial 1 (5 innings)
Kennedy 9, Burbank 5
District 28-5A
Eagle Pass Winn 6, McCollum 2
Floresville 7, Southwest 5
Harlandale 12, Southside 2
Medina Valley 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)

TAPPS 3-III
Holy Cross 15, Austin Veritas Academy 3

Non-district

Central Catholic 14, Hondo 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
East Central 7, Wagner 0
South San 4, Judson 0
New Braunfels 8, Steele 2
Smithson Valley 12, Clemens 0 (5 innings)
District 27-5A
Edison
13, Burbank 4
Brackenridge 10, Memorial 0 (5 innings)
Jefferson 7, Highlands 4
Kennedy 16, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Medina Valley 6, Eagle Pass Winn 1
Floresville 3, McCollum 2
Southside 3, Southwest Legacy 0 (9 innings)
Southwest 11, Harlandale 5
Non-district
Central Catholic 10, Pearsall 0 (5 innings)

Holy Cross 1, Antonian 1 (6 innings)

Saturday’s games

Non-district
Central Catholic 9, Brackenridge 0
Brennan vs. Jefferson (canceled)
Hondo 17, Holy Cross 1 (5 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete, March 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 20-26

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 4, South San 1
Judson 5, Clemens 4
Smithson Valley 5, New Braunfels 1
Steele 14, Wagner 0
District 27-5A

Brackenridge 16, Edison 6 (6 innings)
Jefferson 17, Lanier 11
Kennedy 13, Highlands 2 (5 innings)
Sam Houston vs. Memorial (score unavailable)
District 28-5A

Eagle Pass Winn 7, Floresville 6
McCollum 5, Southside 3
Medina Valley 5, Harlandale 3
Southwest 6, Southwest Legacy 3
Non-district
Canyon Lake 4, Central Catholic 3

Wednesday’s games

Non-district

Burbank 16, Holy Cross 5

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 19, Judson 6
South San 1, East Central 0
New Braunfels 4, Smithson Valley 3
Steele d. Wagner (score unavailable)
District 27-5A
Burbank 13, Sam Houston 0 (5 innings)
Edison 9, Highlands 7
Kennedy 10, Jefferson 0 (5 innings)
Lanier 9, Memorial 7
District 28-5A
Floresville 11, Harlandale 1 (5 innings)
McCollum 8, Southwest Legacy 0
Medina Valley 12, Southside 2
Eagle Pass Winn 7, Southwest 6 (8 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 9, Schertz John Paul II 3
Non-district
Central Catholic 5, Boerne 4 (10 innings)

Saturday’s games

District 27-5A
Brackenridge 10, Highlands 0
Edison 14, Jefferson 1 (5 innings)
Kennedy 15, Memorial 0 (5 innings)
Burbank 12, Lanier 1 (5 innings)

Non-district
Central Catholic 13, Eagle Pass 1 (5 innings).

BASEBALL: This week’s results (complete, March 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 13-19

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 12, South San 3
New Braunfels 14, Judson 2 (6 innings)
Smithson Valley 18, Wagner 5
Steele 6, East Central 3
District 27-5A
Edison 11, Kennedy 7
Brackenridge 11, Lanier 1 (5 innings)
Burbank 10, Jefferson 5
Highlands 18, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 3, Harlandale 2
Southwest 9, Medina Valley 5
Floresville 15, Southside 5 (6 innings)
Eagle Pass Winn 11, Southwest Legacy 1 (6 innings)
Non-district
Holy Cross at Boerne Geneva (canceled)

Wednesday’s games

Non-district
Central Catholic 8, Clark 7

Thursday’s games

District 27-6A
New Braunfels 11, Judson 5
Smithson Valley 9, Wagner 2
Clemens 6, South San 3
District 28-5A
Eagle Pass Winn 6, Harlandale 0
Non-district
Boerne 5, Central Catholic 3

Friday’s games

District 27-6A
East Central 10, Steele 5
District 27-5A
Burbank 13, Memorial 1 (5 innings)
Brackenridge 6, Kennedy 4
Highlands 2, Lanier 0
Jefferson 22, Sam Houston 2 (5 innings)
District 28-5A
Floresville 6, Southwest Legacy 5
McCollum 3, Medina Valley 2 (8 innings)
Southwest 9, Southside 3
Non-district
Antonian at Holy Cross (ppd., no reschedule date)

Saturday’s games

Non-district
Brackenridge 9, Roosevelt 0
Central Catholic 7, Harlan 0
San Antonio Christian 18, Holy Cross 1 (5 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete, March 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 6-12

Monday’s games

District 27-5A
Brackenridge 7, Burbank 1
Highlands 10, Memorial 0 (5 innings)
Edison 14, Sam Houston 1
Kennedy 10, Lanier 0 (5 innings)
Non-district
South San 20, Jefferson 5 (5 innings)
Pearsall 2, McCollum 0

Tuesday’s games

Non-district
Brackenridge 6, Cornerstone Christian 1
Southwest 10, Brennan 1
Southwest Legacy 10, Stockdale 7
Antonian vs. Harlandale (canceled)
Central Catholic 12, Judson 5

Wednesday’s games

District 27-5A
Edison 5, Lanier 3
Brackenridge 11, Sam Houston 0 (5 innings)
Burbank 9, Highlands 5
Jefferson 15, Memorial 2 (6 innings)

Thursday’s games

Non-district
Laredo ISD Hardball Classic

Southside 4, Laredo Martin 3
Southside 4, Laredo LBJ 1
Corpus Christi Miller 3, Edison 1
Laredo Martin 7, Edison 2

Comal ISD Tournament
East Central 4, Robstown 1 (6 innings)
Kerrville Tivy Tournament

Reagan 11, Southwest 0
Laredo Alexander 3, Southwest 1
South San Tournament

Central Catholic 17, South San 3 (5 innings)
South San 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)
McCollum 11, Kennedy 3 (6 innings)

Clemens 7, Central Catholic 6 (5 innings)

Kennedy 9, Madison 9 (6 innings)

Friday’s games

Non-district
Harlandale 3, Veterans Memorial 1
Laredo ISD Hardball Classic
TEAMS — Edison, Southside. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Comal ISD Tournament
East Central 12, Cole 2 (4 innings)
Kerrville Tivy Tournament
TEAMS — Southwest. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
South San Tournament

Kennedy 4, Southwest Legacy 3 (6 innings)
South San 12, Kennedy 1 (5 innings)
South San 12, McAllen Rowe 2 (5 innings)
Central Catholic 8, McCollum 3 (5 innings)

Clemens 10, Kennedy 0 (5 innings)

McCollum 7, McAllen Rowe 6 (5 innings)

Saturday’s games

Non-district
Laredo ISD Hardball Classic
Southside 3, Laredo Nixon 2
Southside 6, Laredo Cigarroa 0

OTHER AREA TEAMS — Edison.
Comal ISD Tournament
East Central 9, Medina Valley 0 (5 innings)
Kerrville Tivy Tournament
Southwest 5, Eagle Pass 4
South San Tournament
Central Catholic 13, McAllen Rowe 3 (6 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete, March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 27-March 5

Monday’s games

District 27-5A
Kennedy 18, Sam Houston 1 (5 innings)
Non-district
East Central 6, Alice 5 (8 innings)

Tuesday’s games

District 27-5A
Highlands vs. Jefferson 12, Highlands 1 (5 innings)
Burbank 2, Edison 1
Brackenridge 14, Memorial 0 (6 innings)
Non-district
McCollum 7, Antonian 3
St. Anthony at Holy Cross (score unavailable)
Southwest 10, Jay 0 (5 innings)
South San 4, Harlandale 0
Southside 6, SA Home School Wolverines 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 8, Hebbronville 0 (6 innings)
Edinburg Vela 4, Central Catholic 2
Edgewood ISD Tournament

Harlandale 2, Jay 1 (4 innings)
Kennedy 4, Cole 1 (6 innings)
Southside 7, Lanier 2 (4 innings)
Roma 11, Southside 1 (4 innings)
San Angelo Lake View 11, Jefferson 1 (4 innings)
Kennedy 11, Stockdale 2 (4 innings)
Roma 10, Lanier 0 (4 innings)
Floresville Tournament
Cornerstone Christian 16, Burbank 2
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley

Boerne 11, East Central 3 (5 innings)
Lewisville 6, East Central 5
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Somerset 5, Holy Cross 4 (5 innings)
Bandera 11, Holy Cross 5
Boerne Geneva 9, McCollum 5
Brackenridge 16, Lytle 3 (5 innings)
Marion 6, Edison 1
Eagle Pass Winn 4, Brackenridge 1

Southwest ISD Tournament

Highlands vs. South San (score unavailable)
Warren 3, Jefferson 1 (6 innings)
Wagner 9, Highlands 2
McAllen Rowe 2, South San 1
McAllen Rowe 7, Southwest 6

Friday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 8, Brownsville Rivera 0 (6 innings)
Central Catholic 11, McAllen 2 (5 innings)
Edgewood ISD Tournament

Harlandale 3, Roma 0 (5 innings)
Kennedy 2, Laredo Martin 0 (6 innings)
Southside 5, Jay 4
Lanier 5, Sam Houston 4 (4 innings)
Lanier 6, Cole 5 (4 innings)
Southside 6, Stockdale 2
OTHER AREA TEAMS — Memorial. FINALS — Saturday.
Floresville Tournament

Burbank 11, Floresville 5
Burbank 9, Poteet 1
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley

Churchill 5, East Central 0
East Central 5, Alamo Heights 3
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Edison 7, Devine 5
Brackenridge 11, Hondo 3 (5 innings)
McCollum 13, Holy Cross 0 (5 innings)
Southwest ISD Tournament

South San 14, Jefferson 4 (4 innings)
South San vs. Southwest (score unavailable)
OTHER AREA TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday.

Saturday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 9, McAllen Memorial 4 (5 innings)
La Joya Palmview 5, Central Catholic 3 (4 innings)
Edgewood ISD Tournament

Championship

Harlandale 6, Kennedy 2 (5 innings)
Floresville Tournament

Uvalde 6, Burbank 3
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley
East Central 6, Brandeis 5
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Brackenridge 6, Holmes 4 (5 innings)
Edison 1, Pearsall 1
McCollum 12, Somerset 1 (6 innings)
McCollum 10, Bandera 0 (5 innings)
Boerne Geneva 17, Holy Cross 0
Southwest ISD Tournament

Wagner 9, Southwest 6
McAllen Rowe 15, Jefferson 0 (4 innings)
Southwest 14, Warren 9
OTHER AREA TEAMS — South San, Southwest Legacy.

BASEBALL: This week’s results (complete, Feb. 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 20-26

Monday’s games

District 27-5A
Lanier
22, Sam Houston 0 (5 innings)
Non-district
Marion 12, Highlands 2
Lytle 8, Holy Cross 1

Tuesday’s games

District 27-5A
Brackenridge 6, Jefferson 0
Burbank 3, Kennedy 2
Edison 10, Memorial 0 (5 innings)
Non-district
St. Mary’s Hall 13, Southside 6
Southwest 4, Laredo United South 1
McCollum 3, Pleasanton 1
Uvalde 10, Southwest Legacy 8
Wagner 6, Harlandale 2

Central Catholic 16, South San 1 (5 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Northside ISD Tournament

Central Catholic 5, Clark 0 (5 innings)
McCollum 3, Brennan 0 (6 innings)
East Central vs. Harlan (score unavailable)
SAISD Tournament

South San 6, Brackenridge 3 (6 innings)
Veterans Memorial 11, Burbank 2 (6 innings)
Lanier 10, Jefferson 6 (4 innings)
Southwest vs. Austin Eastside Memorial (score unavailable)
Brackenridge 7, Carrizo Springs 4 (4 innings)
Lanier vs. Carrizo Springs (canceled)
Harlandale 5, Bandera 2 (6 innings)
Antonian 6, Highlands 3 (5 innings)
Jay 13, Sam Houston 0 (4 innings)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament

Southside 7, Devine 6 (4 innings)
Boerne 5, Southside 0 (6 innings)
Kennedy 5, Poteet 1 (5 innings)

OTHER AREA TEAMS — Edison. FINALS — Saturday.

Friday’s games

Non-district

Northside ISD Tournament

McCollum vs. Clark (canceled)
East Central vs. Brennan (canceled)
Central Catholic vs. Marshall (canceled)
Central Catholic 8, Stevens 4 (5 innings)
SAISD Tournament

Bandera 30, Sam Houston 0 (3 innings)
Taft 8, Highlands 0 (4 innings)
Brackenridge 17, Jefferson 0 (4 innings)
Burbank 12, Austin Eastside Memorial 1 (4 innings)
South San 12, Lanier 0 (4 innings)
Southwest 7, Veterans Memorial 7 (5 innings) (Southwest advances based on # runners to reach 3rd base)
Jay 4, Harlandale 1 (6 innings)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament

Kennedy 9, Somerset 4 (6 innings)
Kennedy 10, Southside 5

Saturday’s games

Northside ISD Tournament
TEAMS — Central Catholic, East Central, McCollum. FINALS — Saturday. (tournament canceled)
SAISD Tournament
TEAMS — Brackenridge, Burbank, Harlandale, Highlands, Jefferson, Lanier, Sam Houston, South San, Southwest. FINALS — Saturday. (tournament canceled)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament
Southside 9, Poteet 5 (4 innings)

BASEBALL: 2021 Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of May 2-8

Monday’s games

TAPPS Division I

Area round

Central Catholic (24-4) 2, Katy St. John XXIII (11-16-2) 1 (1-game series)

Tuesday’s games

TAPPS Division III

Area round

Holy Cross (11-10) 6, The Woodlands Legacy Prep (8-8) 0 (1-game series)

Thursday’s games

TAPPS Division I

State quarterfinals

Tomball Concordia Lutheran (19-7) 9, Central Catholic (24-5) 5 (1-game series)

Friday’s games

Class 6A

Bi-district round

Churchill (22-6) 4, East Central (20-8-2) 3 (Churchill wins 1-game series)

Class 5A

Bi-district round

Floresville (15-11-1) 3, Brackenridge (18-9)(Game 1: best-of-3 series: Floresville leads 1-0)
Medina Valley (18-7) 11, Edison (16-11-1) 0 (5 innings) (Medina Valley wins 1-game series)
Jefferson (16-9) 5, McCollum (15-12) 4 (9 innings) (Jefferson wins 1-game series)
Eagle Pass Winn (19-3) 8, Burbank (12-13)(Game 1: best-of-3 series: Eagle Pass Winn leads 1-0)

Saturday’s games

Class 5A

Bi-district round

Floresville (16-11-1) 3, Brackenridge (18-10) 0 (Game 2: best-of-3 series: Floresville wins 2-0)
Eagle Pass Winn (20-3) 9, Burbank (12-14) 4 (Game 2: best-of-3 series: Eagle Pass Winn wins 2-0)

TAPPS Division III

Region round

League City Bay Area Christian (25-3) 8, Holy Cross (11-11) 3 (1-game series)

Games of May 9-15

Thursday’s games

Class 5A

Area round

Dripping Springs (25-11-1) 5, Jefferson (16-10) 0 (1-game series)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 18-May 1

Monday’s games

District 28-5A
Eagle Pass Winn 24, Southside 0 (5 innings) (rescheduled from Friday)

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 7, Clemens 3
South San 10, New Braunfels 4
Smithson Valley 9, Steele 5
Judson 3, Wagner 1
District 27-5A
Burbank 10, Sam Houston 0 (6 innings)
Kennedy 6, Jefferson 3
Edison 8, Highlands 7
Memorial 5, Lanier 1

TAPPS 3-I
Central Catholic 11, San Antonio Christian 3 (rescheduled from Friday)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
East Central, 2, Clemens 0 (suspended, 2 outs, bottom 3rd; rescheduled for Monday)
Judson 6, Wagner 1 (suspended, 2 outs, bottom 3rd; no reschedule date)
Smithson Valley at Steele (ppd., rescheduled for 11 a.m. Saturday at Wimberley)
South San at New Braunfels (suspended, rescheduled for Monday)
District 27-5A
Brackenridge vs. Highlands (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. Monday at Diz Reeves Diamond)
Kennedy vs. Memorial (score unavailable)
Lanier vs. Burbank (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. Monday at Reeves Field No. 2)
Jefferson 2, Edison 0

Saturday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 11, Steele 0 (5 innings) (rescheduled from Friday)

Monday, May 1 games

District 27-6A
New Braunfels 5, South San 1 (completion of game suspended Friday)
East Central 6, Clemens 0 (completion of game suspended Friday with East Central leading 2-0 in bottom 3rd)
District 27-5A

Brackenridge 9, Highlands 1 (rescheduled from Friday)
Burbank 5, Lanier 0 (completion of game suspended Friday)

Kennedy 15, Memorial 1 (5 innings) (rescheduled from Friday)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 18-24

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
New Braunfels 9, Clemens 7
Judson 11, Steele 8
Smithson Valley 13, East Central 0 (5 innings)
South San 14, Wagner 4
District 27-5A
Burbank 11, Memorial 2
Kennedy, 2, Brackenridge 1
Jefferson 26, Sam Houston 0 (5 innings)
Highlands 10, Lanier 1
District 28-5A
Eagle Pass Winn 5, Medina Valley 4
Floresville 7, McCollum 4
Southwest Legacy 10, Southside 5

Southwest 16, Harlandale 8
TAPPS 3-I
Antonian 12, Austin St. Dominic Savio 2 (6 innings)

Central Catholic 10, San Antonio Christian 4
TAPPS 3-III
San Marcos Academy at Holy Cross (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)

Wednesday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 20, San Marcos Academy 3 (5 innings)

Thursday’s games

District 27-5A
Edison 4, Brackenridge 3
Memorial 5, Sam Houston 0
Kennedy 10, Highlands 6

Jefferson 11, Lanier 0 (5 innings)
District 28-5A
Southwest Legacy 10, Harlandale 1

Southwest 8, McCollum 5

Friday’s games

District 27-6A
East Central 4, Smithson Valley 2
New Braunfels at Clemens (ppd., rescheduled for noon Saturday)
Steele at Judson (ppd., rescheduled for Saturday)
South San 6, Wagner 3
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southside (ppd., rescheduled for 6 p.m. Monday)
Floresville 11, Medina Valley 3
TAPPS 3-I
San Antonio Christian vs. Central Catholic (ppd., no reschedule date)
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran at Holy Cross (ppd., no reschedule date)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Antonian 5, Austin St. Dominic Savio 1 (Game 1)
Antonian 10, Austin St. Dominic Savio 0 (6 innings)(Game 2)

Central Catholic 12, San Antonio Christian 2 (5 innings)

District 27-6A
Judson 5, Steele 4
New Braunfels 7, Clemens 5

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 11-17

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 9, New Braunfels 7
Smithson Valley 3, Judson 0
Steele 7, South San 2

Clemens 24, Wagner 4 (5 innings)
District 27-5A
Edison 12, Lanier 2

Jefferson 14, Memorial 0 (5 innings)
Highlands 7, Burbank 1
Brackenridge 22, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 4, Southwest 0
McCollum 5, Southwest Legacy 1
Medina Valley 17, Southside 0 (5 innings)
Harlandale 8, Floresville 6
TAPPS 3-I
Central Catholic 10, Austin St. Dominic Savio 0 (5 innings)
Antonian 14, San Antonio Christian 0 (5 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 21, Austin Veritas Academy 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 18, Texas School for the Deaf 2

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 6, Wagner 3
Smithson Valley 10, Judson 6
New Braunfels 14, East Central 7 (8 innings)
Steele 3, South San 1
District 27-5A
Burbank
vs. Jefferson at Reeves Field No. 2, 4:30 p.m.
Kennedy vs. Edison at Diz Reeves Diamond, 4:30 p.m.
Lanier vs. Brackenridge at Diz Reeves Diamond, 7 p.m.
Sam Houston vs. Highlands at Reeves Field No. 2, 7 p.m.
District 28-5A
Eagle Pass Winn 7, McCollum 1
Floresville 5, Southwest 0
Southside 3, Harlandale 2
Medina Valley 11, Southwest Legacy 1 (6 innings)
TAPPS 3-I
Antonian 11, San Antonio Christian 1 (5 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Central Catholic 6, Austin St. Dominic Savio 0 (Game 1)

Central Catholic 14, Austin St. Dominic Savio 2 (Game 2)
Antonian 10, San Antonio Christian 0 (6 innings)

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 29)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 29

ALREADY QUALIFIED: Brackenridge (18-8, 12-3), Central Catholic (23-4, 8-1), East Central (19-7-2, 11-2), Edison (16-9-1, 11-4), Holy Cross (10-7, 6-2), Jefferson (14-9, 12-3), McCollum (15-11, 7-7).

LIKELY QUALIFIERS: Highlands (9-15, 9-6).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (11-12, 8-7), Kennedy (8-11, 8-7), South San (13-14-1, 6-7).

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 4-10

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Steele 12, Clemens 2 (6 innings)
New Braunfels 9, Wagner 2
Smithson Valley 11, South San 1
East Central 5, Judson 1
District 27-5A
Highlands 10, Jefferson 5
Brackenridge 10, Memorial 0
Kennedy 18, Sam Houston 0 (5 innings)
Edison 5, Burbank 1
District 28-5A
Eagle Pass Winn 12, Harlandale 1 (5 innings)
Southwest 13, Southside 2
Floresville 4, Southwest Legacy 2
Medina Valley 9, McCollum 3
TAPPS 3-I
Antonian 4, Central Catholic 3
TAPPS 3-III
Holy Cross 15, San Antonio Lutheran 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-I
San Antonio Christian 3, Austin St. Dominic Savio 1

Friday’s games

District 27-6A
East Central 12, Judson 2 (5 innings)
Smithson Valley 10, South San 0 (5 innings)
Steele 15, Clemens 3
New Braunfels 16, Wagner 3 (5 innings)
District 27-5A
Highlands 8, Memorial 1
Kennedy 7, Lanier 2
Edison 16, Sam Houston 1 (5 innings)
Brackenridge 1, Burbank 0 (10 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 4, Floresville 3
Harlandale 5, Medina Valley 3
Southside 5, McCollum 4 (8 innings)
Southwest Legacy 4, Southwest 3
TAPPS 3-I
Central Catholic 9, Antonian 4
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II at Holy Cross (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. April 14)

Saturday’s games

District 27-5A
Lanier 18, Sam Houston 0 (4 innings)
TAPPS 3-I
Central Catholic 7, Antonian 0
Non-district
Brennan 7, Southwest 0

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 28-April 3

Monday’s games

Non-district
Sam Houston at Holy Cross (canceled)

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 11, Wagner 0
South San 8, Judson 4
Smithson Valley 9, Clemens 0
Steele 12, New Braunfels 2 (5 innings)
District 27-5A
Brackenridge 11, Highlands 0 (5 innings)
Kennedy 9, Memorial 0 (6 innings)
Burbank 11, Lanier 0
Jefferson 11, Edison 6
District 28-5A
Eagle Pass Winn 10, Southside 0
McCollum 8, Southwest 1
Medina Valley 16, Floresville 5
Southwest Legacy 4, Harlandale 3
Non-district
Holy Cross 9, San Antonio Christian 8 (9 innings)
Hondo 8, Central Catholic 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 9, Clemens 2
Steele 10, New Braunfels 7
South San 6, Judson 2
East Central 13, Wagner 2
District 27-5A
Jefferson 5, Brackenridge 1
Burbank 3, Kennedy 1
Sam Houston vs. Lanier (ppd., rescheduled for 10 a.m. April 10 at Diz Reeves Diamond)
Edison 14, Memorial 0 (4 innings)
District 28-5A
McCollum 2, Harlandale 1
Medina Valley 10, Southwest 4
Southside at Floresville (score unavailable)
Eagle Pass Winn 5, Southwest Legacy 1
TAPPS 3-III
Austin Veritas Academy 2, Holy Cross 1
Non-district
Highlands at Pleasanton (score unavailable)

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 21-27

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 7, Judson 2

East Central 12, South San 0

Smithson Valley 10, New Braunfels 0 (5 innings)

Steele 15, Wagner 6

District 27-5A

Brackenridge 6, Edison 0

Highlands 16, Kennedy 5 (6 innings)

Sam Houston 8, Memorial 5

Jefferson 19, Lanier 4 (5 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 7, McCollum 3

Medina Valley 5, Southwest Legacy 0

Harlandale 5, Southside 4

Floresville 10, Southwest 0 (6 innings)

Non-district

Central Catholic 16, Pearsall 3 (5 innings)

Wednesday’s games

TAPPS 3-III

Holy Cross 18, Texas School for the Deaf 0

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A

Judson 7, Clemens 1

Smithson Valley 11, New Braunfels 0 (5 innings)

East Central 9, South San 5

Steele 15, Wagner 4 (5 innings)

District 27-5A

Edison 6, Highlands 3

Lanier 20, Memorial 5

Burbank 7, Sam Houston 0

Jefferson 9, Kennedy 5

District 28-5A

Medina Valley 6, Eagle Pass Winn 5

McCollum 9, Floresville 2

Southwest 11, Harlandale 1 (5 innings)

Southwest Legacy 14, Southside 2 (6 innings)

TAPPS 3-III

Holy Cross 9, San Marcos Academy 4

Non-district

Central Catholic 22, Brackenridge 2 (5 innings)

Saturday’s games

Non-district

Churchill 7, Central Catholic 4

Cornerstone Christian 4, Brackenridge 2

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 14-20

Monday’s games

Non-district
Central Catholic 8, Pearsall 6 (6 innings)

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 5, Steele 0
New Braunfels 6, Judson 3
Clemens 4, South San 0
Smithson Valley 19, Wagner 1 (5 innings)
District 27-5A
Burbank 9, Jefferson 8
Edison 8, Kennedy 5
Brackenridge 13, Lanier 2 (6 innings)
Highlands 10, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 7, Floresville 4
McCollum 14, Southside 2 (5 innings)
Medina Valley 13, Harlandale 3
Southwest 4, Southwest Legacy 0
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II 13, Holy Cross 1

Wednesday’s games

District 27-5A
Lanier 21, Sam Houston 6 (6 innings)
Edison 13, Memorial 3 (5 innings)
Kennedy 7, Burbank 5
Brackenridge 13, Jefferson 1 (5 innings)

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 4, South San 0
East Central 10, Steele 6
Judson 11, New Braunfels 7
Smithson Valley 11, Wagner 1 (6 innings)
District 27-5A
Brackenridge 4, Kennedy 3
Burbank 16, Memorial 1 (5 innings)
Jefferson 15, Sam Houston 0 (5 innings)
Highlands 13, Lanier 2 (5 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 12, Southwest 1
Floresville 6, Harlandale 2
Medina Valley 12, Southside 10
McCollum 11, Southwest Legacy 1 (5 innings)
Non-district
Central Catholic 7, Boerne 1
Marshall 11, Holy Cross 6

Saturday’s games

Non-district
Jay vs. Edison (canceled)
Southwest 12, LEE 0 (6 innings)
Central Catholic 10, Harlan 0 (6 innings)

BASEBALL: This week’s schedule/results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 7-13

Monday’s games

District 28-5A
Eagle Pass Winn 17, Harlandale 0 (5 innings)

Tuesday’s games

District 27-5A
Kennedy 15, Lanier 2 (5 innings)
Brackenridge 4, Burbank 3
Edison 18, Sam Houston 1 (5 innings)

Highlands 29, Memorial 0 (5 innings)
District 28-5A
Medina Valley 7, McCollum 0
Southwest 12, Southside 0 (5 innings)
Southwest Legacy 5, Floresville 1
Non-district
Jefferson 4, South San 1
Central Catholic 17, Clemens 7 (6 innings)

Wednesday’s games

District 28-5A
Edison 17, Lanier 0
Jefferson 11, Memorial 1 (5 innings)
Highlands 9, Burbank 6
Brackenridge 10, Sam Houston 0 (5 Innings)
Non-district
Somerset 10, Harlandale 2 (6 innings) (DH: Game 1)

Harlandale 9, Somerset 7 (DH: Game 2)
Southwest 8, Uvalde 7

Thursday’s games

Non-district
Bandera Tournament

Cornerstone Christian 7, Edison 4
Edison 12, Bandera 3
Canyon Lake Tournament
Canyon Lake 3, East Central 2
South San ISD Tournament

Eagle Pass 7, South San 1
McCollum 6, Kennedy 1 (6 innings)
Central Catholic 12, Eagle Pass 3 (5 innings)
Southwest Legacy 4, Kennedy 0 (5 innings)

Friday’s games

Bandera Tournament
Edison 8, Devine 4

Canyon Lake Tournament
East Central 13, Holmes 1

South San ISD Tournament
Central Catholic 25, Kennedy 3 (4 innings)

McCollum 5, Eagle Pass 0
South San 10, Kennedy 2
South San 4, Southwest Legacy 2

Saturday’s games

Bandera Tournament

Edison vs. Bandera (score unavailable)
Edison vs. Cornerstone Christian (score unavailable)
Canyon Lake Tournament
East Central 12, Hondo 3 (4 innings)
South San ISD Tournament

McCollum 4, South San 3
Central Catholic 18, Southwest Legacy 10 (3 innings)
Central Catholic 5, McCollum 1

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 28-March 6

Monday’s games

Non-district

Jay at Southwest (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-5A
Jefferson
19, Highlands 6 (5 innings)
Sam Houston at Kennedy (postponed)
Brackenridge 28, Memorial 0 (5 innings)
Burbank 12, Edison 0 (6 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 9, Southwest Legacy 0
McCollum 6, Harlandale 0
Medina Valley 3, Southwest 2
Southside 5, Floresville 4
Non-district
East Central 2, Alice 0

Uvalde at South San (canceled)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Edgewood ISD Tournament

Jay 11, Sam Houston 0
Southside 8, Lanier 4 (4 innings)
Jay 13, Memorial 2
Southside 15, West Campus JV 0 (3 innings)

Harlandale 15, Sam Houston 0
Harlandale 14, Memorial 0
Floresville ISD Tournament
Burbank 7, Poteet 5 (5 innings)
San Antonio/Comal Classic
At East Central, Alamo Heights, Blossom Athletic Center and Smithson Valley

Central Catholic 14, Judson 5 (6 innings)
Clark 6, East Central 2
Boerne Champion 14, East Central 8 (5 innings)
Central Catholic 7, LEE 0
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Marion 9, Holy Cross 5 (4 innings)
McCollum 4, Boerne Geneva 1 (6 innings)
Brackenridge 11, Bandera 3 (5 innings)
McCollum 10, Edison 5 (3 innings)
Edison 8, Somerset 5
St. Mary’s Hall 9, Brackenridge 2 (4 innings)
Southwest ISD Tournament

Stevens 19, Highlands 1 (4 innings)
Warren 7, Jefferson 4 (5 innings)
Southwest Legacy 8, Wagner 4 (6 innings)
Veterans Memorial 14, Highlands 1 (4 innings)
Del Rio 9, Jefferson 3 (5 innings)
Southwest 4, Del Rio 1
Southwest Legacy 9, Warren 3 (6 innings)

Friday’s games

Non-district

Edgewood ISD Tournament
Cole 11, Southside 5 (5 innings)
Harlandale 8, Jay 2 (5 innings)
Floresville ISD Tournament
New Braunfels Davenport 14, Burbank 4 (4 innings)
Floresville 10, Burbank 0 (4 innings)
San Antonio/Comal Classic
At East Central, Alamo Heights, Blossom Athletic Center and Smithson Valley

East Central 5, Boerne 5 (6 innings)
Brennan 13, Central Catholic 11 (5 innings)
East Central 5, Madison 3 (6 innings)
Alamo Heights 15, Central Catholic 6 (5 innings)
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Boerne Geneva 11, Edison 4
Eagle Pass Winn 3, Brackenridge 1 (5 innings)
McCollum 9, Somerset 3 (6 innings)
Navarro 1, Holy Cross 0 (6 innings)
McCollum 7, Pearsall 1 (5 innings)
Pearsall 6, Edison 1
Brackenridge 11, Devine 2 (6 innings)
Southwest ISD Tournament
Veterans Memorial 4, Jefferson 2 (6 innings)
Warren 13, Highlands 2 (4 innings)
Stevens 9, Southwest Legacy 2 (6 innings)
South San 10, Highlands 1 (5 innings)
Del Rio 8, Southwest Legacy 0 (5 innings)
Southwest 5, South San 5 (5 innings)

Saturday’s games

Edgewood ISD Tournament
Harlandale
4, Cole 1 (6 innings)
Floresville ISD Tournament
Uvalde 14, Burbank 2 (4 innings)
San Antonio/Comal Classic
At East Central, Alamo Heights, Blossom Athletic Center and Smithson Valley

East Central 14, MacArthur 1 (4 innings)
Central Catholic 3, Madison 2
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Brackenridge 6, Somerset 3
Canyon Lake 5, McCollum 3
Southwest ISD Tournament
Stevens 9, South San 1 (5 innings)
Veterans Memorial 4, Southwest 2
Southwest 4, Warren 1
South San 9, Jefferson 1 (5 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 21-27

Monday’s games

Non-district
East Central 12, Beeville 1
Central Catholic at South San (ppd., rescheduled for Tuesday)
Uvalde at Southwest Legacy (ppd., rescheduled for Tuesday)

Tuesday’s games

District 28-5A
Lanier vs. Sam Houston at Diz Reeves Diamond, 5 p.m. (postponed)
Kennedy vs. Burbank at Diz Reeves Field No. 2, 6 p.m. (postponed)
Edison vs. Memorial at Edgewood Field, 7 p.m. (postponed)
Brackenridge vs. Jefferson at Diz Reeves Diamond, 7 p.m. (postponed)
Non-district
Pleasanton 8, McCollum 5
Uvalde 5, Southwest Legacy 1
Wagner 13, Harlandale 10
Central Catholic 10, South San 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Northside ISD Tournament

Brennan 2, McCollum 0
Harlan 5, East Central 4 (6 innings)
SAISD Tournament
South San 11, Jefferson 2 (6 innings)
Austin St. Dominic Savio 13, Harlandale 1 (4 innings)
Veterans Memorial 11, Highlands 4 (5 innings)
Canyon Lake 11, Burbank 1 (5 innings)
Central Catholic 26, Lanier 0 (2 innings)
Jay 16, Sam Houston 0 (4 innings)
Southwest 7, Brackenridge 2 (6 innings)
Seguin-Navarro Tournament
Cornerstone Christian 13, Southwest Legacy 1 (4 innings)
Somerset Tournament

Edison 6, Divine 4
Boerne 8, Southside 1 (5 innings)

Friday’s games

Non-district
Northside ISD Tournament
East Central
4, McCollum 1 (6 innings)
East Central 6, Madison 6 (6 innings)
SAISD Tournament
Central Catholic 7, Southwest 2 (6 innings)
Burbank 13, Sam Houston 0 (4 innings)
Brackenridge 17, Lanier 1 (4 innings)
Veterans Memorial 13, Highlands 1 (4 innings)
Harlandale 5, Jefferson 4 (6 innings)
South San 2, Austin St. Dominic Savio 1
Seguin-Navarro Tournament

Southwest Legacy 8, Austin Akins 6 (4 innings)
Navarro 12, Southwest Legacy 4 (4 innings)
Somerset Tournament
Southside
5, Luling 2 (4 innings)
Edison 4, Southside 3
Edison 7, Steele 7 (4 innings)

Saturday’s games

Non-district
Northside ISD Tournament

Marshall 5, McCollum 2 (5 innings)
East Central 5, MacArthur 2 (5 innings)

SAISD Tournament

Burbank 7, Harlandale 3 (5 innings)
Jefferson 23, Sam Houston 0 (4 innings)
Brackenridge 8, Highlands 3 (5 innings)

Third place

Canyon Lake 7, Veterans Memorial 4 (5 innings)

Semifinals

Central Catholic 5, Veterans Memorial 1
South San 4, Canyon Lake 3

Consolation championship

Brackenridge 3, Burbank 2 (5 innings)

Championship

Central Catholic 14, South San 4
Seguin-Navarro Tournament
San Antonio Christian 6, Southwest Legacy 0 (6 innings)
Somerset Tournament

Boerne Champion 7, Southside 0 (5 innings)
Somerset 13, Southside 7 (5 innings)

MULTIPLE SPORTS: 2020-22 UIL/TAPPS realignment assignments at-a-glance

2020-22 UIL/TAPPS REALIGNMENT ASSIGNMENTS AT-A-GLANCE

(area teams only)

>Brackenridge – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Brooks Academy29-4A (basket/volley/soft) / independent (foot)

>Burbank – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Central Catholic – TAPPS 3-I (baseball) / TAPPS 3-6A (basket) / TAPPS 2-I (foot)

>East Central – 27-6A (all sports)

>Edison – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Fox Tech – 29-4A (basket/volley)

>Harlandale – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 12-5A Div. I (foot)

>Highlands – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Holy Cross – TAPPS 3-III (base) / 3-III/IV (foot) / 2-III (soft) / TAPPS 34A (basket / volley)

>Jefferson – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Kennedy – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Lanier – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>McCollum – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 12-5A Div. I (foot)

>Memorial – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Providence – TAPPS 3-5A (basket / volley) / TAPPS 3-II (soft)

>St. Gerard – TAPPS 4-V (base) / TAPPS 5-2A (basket / volley) / TAPPS 3III/IV (foot) / TAPPS 4-IV (softball)

>Sam Houston – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>South San – 27-6A (all sports)

>Southside – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 14-5A Div. I (foot)

>Southwest – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 14-5A Div. I (foot)

>Southwest Legacy – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 14-5A Div. I (foot)

>Young Men’s Leadership Academy – 294A (basket) / 144A Div. II (foot)

>Young Women’s Leadership Academy – 294A (basket/volley)

MULTIPLE SPORTS: TAPPS realignment 2020-22

Note: teams we cover are in boldface

Class 6A

TAPPS DISTRICT 3-I

(baseball)

Antonian

Austin St. Dominic Savio

Central Catholic

San Antonio Christian

TAPPS DISTRICT 2-I

(football)

Antonian

Central Catholic

Houston St. Pius X

Houston St. Thomas

Katy St. John XXIII

San Antonio Christian

Tomball Concordia Lutheran

TAPPS DISTRICT 3-6A

(basketball)

Antonian

Austin St. Dominic Savio

Central Catholic

San Antonio Christian

Class 5A
 

TAPPS DISTRICT 35A

(girls basketball and volleyball)

Austin Brentwood Christian

Austin Hyde Park

Austin Regents

Austin St. Michael’s

Boerne Geneva

Providence

St. Anthony

St. Mary’s Hall

TMI

TAPPS DISTRICT 3-II

(softball)

Austin Brentwood Christian

Austin Hyde Park

Boerne Geneva

Corpus Christi John Paul II

Providence

St. Anthony

St. Mary’s Hall

TMI

Class 4A
 

TAPPS DISTRICT 3-III

(baseball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

Schertz John Paul II

San Marcos Academy

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 34A

(boys basketball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

San Marcos Academy

Schertz John Paul II

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 34A

(girls basketball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

Schertz John Paul II

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 34A

(volleyball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

San Marcos Academy

Schertz John Paul II

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 3-III/IV

(football)

Hallettsville Sacred Heart

Holy Cross

St. Gerard

San Marcos Academy

Schertz John Paul II

Shiner St. Paul

Temple Central Texas Christian

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 2-III

(softball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

Schertz John Paul II

Texas School for the Deaf

Class 2A

TAPPS DISTRICT 4-V

(baseball)

Atonement Academy

Bulverde Bracken Christian

Bulverde Living Rock Academy

Hallettsville Sacred Heart

Shiner St. Paul

St. Gerard

Victoria Faith Academy

TAPPS DISTRICT 5-2A

(basketball and volleyball)

Bulverde Bracken Christian

Hallettsville Sacred Heart

Shiner St. Paul

St. Gerard

Victoria Faith Academy

 

TAPPS DISTRICT 4-IV

(softball)

Atonement Academy

Bulverde Bracken Christian

Hill Country Christian

Kerrville Our Lady of the Hills

Keystone

New Braunfels Christian

St. Gerard