BASEBALL: Area playoff picture (thru April 20)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 20

ALREADY QUALIFIED: Brackenridge (13-8, 11-3), Burbank (13-11-1, 11-4), Central Catholic (24-3-3, 4-0), Harlandale (13-10-1, 5-3), Highlands (14-9, 11-3), McCollum (12-9-1, 6-2), Southwest (18-7, 9-4).

LIKELY QUALIFIERS:  none.

POSSIBLE QUALIFIERS: East Central (20-9-2, 7-5), Edison (12-11, 9-5), Holy Cross (5-12, 3-4), Jefferson (12-9, 9-5), Kennedy (9-11, 7-7).

SOFTBALL: Area playoff picture (complete)

Softball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: Brackenridge (11-13, 11-5), Burbank (12-9, 12-4), East Central (23-9, 11-3), Edison (18-5, 15-1), Harlandale (17-10, 8-2), Highlands (17-6, 14-2), Holy Cross (16-10, 10-0), Providence (11-17, 6-4), South San (22-5-1, 13-1), Southwest (18-12-1, 12-2).

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 814

Monday’s games

TAPPS 5II

Providence 11, TMI 8

 

Tuesday’s games

District 263A

Jourdanton 15, Cole 0

Karnes City 1, Natalia 0

Poth 14, Brooks Academy 2

TAPPS 5-II

Holy Cross 7, San Antonio Christian 6

St. Mary’s Hall at Cornerstone Christian (score unavailable)

 

Wednesday’s games

TAPPS 5II

Holy Cross 10, TMI 0 (5 innings)

 

Thursday’s games

TAPPS 5-II

Providence 10, Cornerstone Christian 0

Non-district

Antonian at Holy Cross (ppd., rescheduled to April 23, 5:30 p.m.)

 

Friday’s games

District 27-6A

Judson 8, Clemens 2

East Central 11, Steele 4

Smithson Valley 15, New Braunfels Canyon 0 (5 innings)

New Braunfels 16, Wagner 1 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 3, Southwest 0

Laredo United 15, Del Rio 7

Laredo Alexander 11, Laredo United South 0

South San 15, Laredo LBJ 0

District 28-5A

Kennedy 12, Jefferson 8

Edison 12, Lanier 0 (6 innings)

Burbank 14, Memorial 4 (6 innings)

Highlands 16, Sam Houston 0 (3 innings)

District 29-5A

Harlandale 7, Floresville 2

Eagle Pass Winn 14, McCollum 4 (6 innings)

Uvalde 10, Southside 2

District 26-3A

Jourdanton 15, Brooks Academy 0 (3 innings)

Karnes City at Cole (score unavailable)

Natalia 6, Poth 2

 

Saturday’s games

District 28-5A

Kennedy 23, Sam Houston 8

Burbank 14, Brackenridge 2

Highlands 10, Edison 2

Memorial 16, Lanier 14

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 814

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 11, Holy Cross 1

St. Mary’s Hall 6, Cornerstone Christian 4

TAPPS 4-IV

San Antonio Lutheran 14, Keystone 4 (Game 1)

San Antonio Lutheran 18, Keystone 0 (Game 2)

Hallettsville Sacred Heart 27, St. Gerard 0

Wednesday’s games

TAPPS 2-I

Central Catholic 10, Antonian 4

Thursday’s games

TAPPS 5II

Holy Cross, 15, TMI 9

Friday’s games

District 27-6A

Clemens 2, East Central 1

New Braunfels 13, Judson 2

Smithson Valley 6, Steele 5

New Braunfels Canyon 8, Wagner 1

District 29-6A

Eagle Pass 10, Laredo United South 2

Laredo Alexander 10, Laredo LBJ 2

Southwest 5, Laredo United 4

South San 7, Del Rio 2

District 285A

Highlands 11, Kennedy 1 (5 innings)

Jefferson 12, Lanier 0 (6 innings)

Brackenridge 9, Edison 4

Burbank 15, Sam Houston 0 (5 innings)

District 295A

McCollum 7, Eagle Pass Winn 0

Harlandale 2, Floresville 1

Uvalde 10, Southside 0 (5 innings)

TAPPS 5II

St. Mary’s Hall at San Antonio Christian (score unavailable)

TAPPS 4IV

San Antonio Lutheran 23, St. Gerard 3

Saturday’s games

District 285A

Brackenridge 18, Memorial 1 (5 innings)

Highlands 5, Jefferson 1

Burbank 15, Edison 8

Lanier 7, Sam Houston 6

TAPPS 2I

Central Catholic 12, Brownsville St. Joseph 2 (5 innings) (Game 1)

Central Catholic 16, Brownsville St. Joseph 1 (5 innings) (Game 2)

Nondistrict

Reagan 8, Southwest 1