VOLLEYBALL: This week’s results (complete, Sept. 16)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 11-17

Monday’s matches

TAPPS 4-5A
San Antonio Christian 3, Brownsville St. Joseph 0 (scores unavailable)
TAPPS 3-4A
Boerne Geneva 3, Texas School for the Deaf 0 (25-15, 25-7, 25-14)

Tuesday’s matches

District 27-5A
Sam Houston 3, Edison 0 (25-20, 25-9, 25-16)
MacArthur 3, Lanier 0 (25-22, 25-10, 25-20)
Highlands 3, Burbank 2 (25-11, 19-25, 21-25, 25-15, 16-15)
District 28-5A
McCollum 3, Eagle Pass Winn 1 (25-19, 18-25, 25-18, 25-18)
Southwest 3, Medina Valley 0 (25-20, 25-22, 25-22)
Southside 3, Southwest Legacy 0 (25-17, 25-17, 25-13)
Harlandale 3, South San 2 (19-25, 24-26, 26-24, 25-20, 15-9)
District 28-4A
Memorial d. Kennedy (scores unavailable)
Cuero 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-20, 25-22, 25-19)
Gonzales at Fox Tech (scores unavailable)
TAPPS 4-5A
Laredo St. Augustine 3, Providence 0 (25-14, 25-21, 25-20)
TAPPS 3-4A
Austin Brentwood Christian 3, Boerne Geneva 2 (scores unavailable)
Non-district
East Central at Alamo Heights (ppd., rescheduled for 6:30 p.m. Wednesday)
Stacey 3, West Campus 0 (26-24, 25-22, 25-12)

Wednesday’s matches

District 27-5A
Jefferson 3, Brackenridge 1 (18-25, 25-14, 25-15, 25-20)

Non-district
Alamo Heights 3, East Central 0 (25-16, 25-18, 25-16) (rescheduled from Tuesday)

Thursday’s matches

TAPPS 3-4A
Holy Cross 3, Corpus Christi Incarnate Word 1 (scores unavailable)

Friday’s matches

District 27-5A
Jefferson 3, Sam Houston 1 (25-22, 23-25, 25-11, 25-6)
Alamo Heights 3, Highlands 0 (25-8, 25-11, 25-14)
MacArthur 3, Burbank 1 (25-13, 25-17, 20-25, 26-24)
Lanier 3, Brackenridge 0 (25-16, 25-17, 25-18)
District 28-5A
Harlandale 3, Medina Valley 2 (25-13, 22-25, 25-10, 26-28, 15-12)
Southwest 3, McCollum 0 (25-12, 25-15, 25-20)

South San 3, Southwest Legacy 0 (scores unavailable)
Eagle Pass Winn 3, Southside 0 (25-15, 25-16, 25-18)
District 28-4A
La Vernia 3, Fox Tech 0 (25-6, 25-8, 25-9)
Cuero 3, Memorial 0 (25-18, 25-19, 25-15)
Young Women’s Leadership Academy at Gonzales (scores unavailable)
TAPPS 4-5A
Providence 3, Brownsville St. Joseph 1 (19-25, 25-20, 25-14, 25-19)
Non-district
Floresville 3, Edison 0 (25-12, 25-12, 25-14)
West Campus at Lytle (scores unavailable)
East Central 3, Warren 1 (25-15, 25-14, 14-25, 25-17)

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete, Sept. 17)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 15-17)

11-man

Thursday’s games

District 14-5A
Division II

Edison (1-2, 0-2) 20, Lanier (1-2, 1-1) 16

Friday’s games

District 13-5A
Division I
Laredo Nixon (2-2, 1-1) 31, Eagle Pass Winn (0-3, 0-1) 7
Medina Valley (1-3, 1-1) 38, Laredo Martin (0-4, 0-2) 0
Southwest Legacy (2-2, 2-0) 45, South San (2-2, 0-2) 19
Southside (3-1, 2-0) 20, Southwest (1-3, 1-1) 7
District 14-5A
Division II
Jefferson (2-2, 1-2) 34, Brackenridge (0-4, 0-3) 28 (OT)
Alamo Heights (3-1, 3-0) 56, McCollum (1-3, 1-2) 7
Harlandale (3-1, 3-0) 22, Sam Houston (2-2, 1-2) 20
Non-district
Austin Achieve (2-2) 28, West Campus (0-4) 12
Central Catholic (2-1) 27, Floresville (2-2) 0
East Central (2-2) 27, Del Rio (0-4) 7
Randolph (4-0) 35, Kennedy (1-3) 0
Antonian (3-1) 35, Memorial (0-4) 7
Young Men’s Leadership Academy (1-3) 45, Manor New Tech (3-1) 30

Saturday’s games

District 14-5A
Division II

Highlands (2-2, 2-1) 40, Burbank (3-1, 2-1) 21

6-man

Saturday’s games

Non-district
St. Mary’s Hall (3-0) 59, Brooks Academy (2-2) 13