FOOTBALL: Area rankings (thru Oct. 1)

Through Oct. 1

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Edison – 2

3. Sam Houston – 4

4. Harlandale – 5

5. Brackenridge – 3

6. Southside – 7

7. Central Catholic – 6

8. Lanier9

9. Southwest – 8

10. McCollum – 10

11. East Central – 11

12. Highlands – 12

13. Kennedy13

14. Jefferson14

15. South San – 15

NR = not ranked

VOLLEYBALL: Area rankings (thru Sept. 28)

Through Sept. 28

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Southside – 2

3. Harlandale – 3

4. Southwest – 4

5. McCollum – 5

6. Providence6

7. Edison – 7

8. East Central – 8

9. South San – 9

10. Highlands – 10

11. Jefferson – 12

12. Sam Houston – 11

13. Lanier – 13

14. Memorial15

15. Burbank14

 

NR = not ranked

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 25Oct. 1

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-6A

New Braunfels Canyon (29-7, 4-2) 3, East Central (13-18, 1-5) 0 (25-17, 25-8, 25-17)

New Braunfels (26-11, 6-0) 3, Clemens (28-5, 4-2) 1 (14-25, 25-12, 25-10, 25-16)

Smithson Valley (27-7, 5-1) 3, Judson (7-24, 1-5) 0 (25-10, 25-7,25-7)

Steele (18-14, 3-3) 3, Wagner (6-19, 0-6) 0 (25-14, 25-9, 25-19)

District 29-6A

Southwest (19-16, 3-3) 3, Eagle Pass (2-9 ???, 0-6) 0 (25-6, 25-6, 25-13)

Laredo United (25-6, 6-0) 3, Del Rio (8-4 ???, 4-2) 0 (25-15, 25-14, 25-15)

Laredo Alexander (32-3, 5-1) 3, Laredo United South (5-8 ???, 2-4) 0 (25-20, 25-10, 25-12)

Laredo LBJ (17-10, 2-4) 3, South San (12-17, 1-5) 2 (20-25, 25-15, 25-22, 23-25, 16-14)

District 28-5A

Highlands (17-14, 7-2) 3, Burbank (9-24, 3-6) 1 (25-27, 25-22, 25-9, 25-22)

Jefferson (9-17, 7-2) 3, Memorial (8-18, 2-7) 1 (25-22, 25-21, 20-25, 25-21)

Brackenridge (4-26, 3-6) 3, Kennedy (0-20, 0-9) 0  (25-18, 25-15, 25-14)

Edison (17-15, 9-0) 3, Sam Houston (16-19, 4-5) 0  (25-20, 25-21, 25-21)

District 295A

McCollum (17-10, 2-0) 3, Floresville (9-13 ???, 1-1) 1 (25-19, 25-10, 20-25, 25-15) 

Harlandale (21-7, 1-1) 3, Uvalde (0-14 ???, 0-2) 0 (25-10, 25-13, 25-11)

Southside (24-7, 2-0) 3, Eagle Pass Winn (7-10 ???, 0-2) 1 (25-22, 18-25, 25-8, 25-12)

District 26-3A

Cole (4-10 ???, 1-2 ???) at Natalia (7-9, 1-3) (scores unavailable)

Jourdanton (13-7 ???, 3-1 ???) at Brooks Academy (5-10 ???, 1-3) (scores unavailable)

Karnes City (6-5 ???, 4-1) 3, Fox Tech (1-25, 0-5) 0 (25-17, 25-7, 25-13)

TAPPS 55A

St. Mary’s Hall (19-8, 3-0) 3, TMI (2-9 ???, 0-3) 0 (25-20, 26-24, 25-16)

Holy Cross (32-10, 3-0) 3, Providence (19-11, 2-1) 0 (25-15, 25-7, 25-9)

San Antonio Christian (15-13, 1-2) 3, Cornerstone Christian (11-19, 0-3) 0 (25-17, 25-15, 25-22)

TAPPS 5-3A

Castle Hills Baptist (14-6-1, 2-0) 3, St. Gerard (7-11 ???, 0-3) 0 (25-18, 25-19, 25-19)

San Antonio Lutheran (11-9 ???, 2-1) 3, Kerrville Our Lady of the Hills (2-2 ???, 1-1) 1 (19-25, 25-22, 25-13, 25-20)

Hallettsville Sacred Heart (16-8, 3-0) 3, Keystone (4-9 ???, 0-3) 0 (scores unavailable)

Wednesday’s matches

Non-district

Holy Cross (33-10) 3, Schertz John Paul II (26-5) 0 (25-12, 25-11, 25-19)

Thursday’s matches

TAPPS 5-3A

Hallettsville Sacred Heart (17-8, 4-0) 3, Castle Hills Baptist (17-9-2, 2-2) 1 (scores unavailable)

Kerrville Our Lady of the Hills (21-5, 3-1) 3, Keystone (4-10 ???, 0-4) 2 (scores unavailable)

San Antonio Lutheran (17-17-2, 3-1) 3, St. Gerard (7-13 ???, 0-4) 1 (25-27, 25-16, 25-19, 25-22)

TAPPS 5-5A

San Antonio Christian (16-13, 2-2) 3, TMI (2-10 ???, 0-4) 0 (25-13, 25-18, 25-11)

Friday’s matches

District 27-6A

Clemens (29-5, 5-2) at Steele (18-15, 3-4) 1 (27-25, 25-13, 24-26, 25-15)

New Braunfels Canyon (30-7, 5-2) 3, Judson (7-25, 1-6) 0 (25-12, 25-12, 25-8)

New Braunfels (27-11, 7-0) 3, Smithson Valley (27-7, 5-1) 1 (13-25, 25-18, 25-16, 25-20)

East Central (14-18, 2-5) 3, Wagner (6-20, 0-7) 1 (23-25, 28-26, 26-24, 25-22)

District 29-6A

Del Rio (8-4 ???, 4-2) at Eagle Pass (2-9 ???, 0-6) (scores unavailable)

Laredo Alexander (33-3, 6-1) 3, Laredo United (25-7, 6-1), 0 (25-16, 25-17, 25-20)

Laredo United South (6-8 ???, 3-4) 3, Laredo LBJ (17-11, 2-5) 2 (25-9, 24-26, 25-23, 20-25, 16-14)

Southwest (20-16, 4-3) 3, South San (12-18, 1-6) 0 (25-15, 25-15, 25-23)

District 28-5A

Jefferson (10-17, 8-2) 3, Brackenridge (4-27, 3-7) 0 (25-17, 25-14, 25-18)

Memorial (9-18, 3-7) 3, Sam Houston (16-20, 4-6) 0 (25-21, 25-21, 25-21)

Burbank (10-24, 4-6) 3, Kennedy (0-21, 0-10) 0 (25-4, 25-11, 25-9)

Lanier (16-19, 6-3) 3, Highlands (17-15, 7-3) 2 (29-27, 16-25, 11-25, 25-21, 15-12)

District 295A

Southside (25-7, 3-0) 3, Floresville (9-14 ???, 1-2) 0 (25-20, 25-20, 25-21)

McCollum (18-10, 3-0) 3, Harlandale (21-8, 1-2) 0 (25-20, 25-11, 25-23)

Uvalde (0-14 ???, 0-2) at Eagle Pass Winn (7-10 ???, 0-2 ???) (scores unavailable)

District 26-3A

Natalia (7-9 ???, 1-3 ???) at Brooks Academy (5-10 ???, 1-3 ???) (scores unavailable)

Cole (5-10 ???, 2-2 ???) 3, Fox Tech (1-26, 0-6) 1 (22-25, 28-26, 25-11, 25-21)

Poth (16-18, 6-0) 3, Karnes City (6-6 ???, 4-2) 0 (25-4, 25-8, 25-14)

TAPPS 55A

Holy Cross (34-10, 4-0) at Cornerstone Christian (11-20, 0-4) 0 (25-14, 25-7, 25-14)

St. Mary’s Hall (19-8, 3-0) 3, Providence (19-12, 2-2) 0 (25-22, 25-15, 25-23)

 

Saturday’s matches

No matches scheduled

VOLLEYBALL: Area rankings (thru Sept. 24)

Through Sept. 24

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Southside – 3

3. Harlandale – 2

4. Southwest – 5

5. McCollum – 4

6. Providence6

7. Edison – 8

8. East Central – 7

9. South San – 9

10. Highlands – 11

11. Sam Houston – 12

12. Jefferson – 10

13. Lanier – 13

14. Burbank14

15. Memorial15

 

NR = not ranked

FOOTBALL: Area rankings (thru Sept. 24)

Through Sept. 24

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Edison – 7

3. Brackenridge – 8

4. Sam Houston – 2

5. Harlandale – 3

6. Central Catholic – 4

7. Southside – 9

8. Southwest – 5

9. Lanier13

10. McCollum – 10

11. East Central – 6

12. Highlands – 11

13. Kennedy12

14. Jefferson15

15. South San – 14

NR = not ranked

FOOTBALL: This week’s results ( complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 6 SCHEDULE

(Sept. 26Oct. 1)

Monday’s game

District 296A

Eagle Pass (3–2, 1-1) 28, Laredo LBJ (0-5, 0-2) 25 (suspended from Saturday)

Thursday’s games

District 28-5A

Lanier (32, 3-0) 35, Jefferson (24, 22) 14

Friday’s games

District 28-5A

Highlands (23, 21) 23, Kennedy (15, 13) 20

Sam Houston (42, 31) 34, Burbank (0-6, 0-4) 7

TAPPS II-3

Austin Hyde Park (4-1, 1-0) 56, St. Mary’s Hall (3-3, 0-2) 7

Holy Cross (6-0, 2-0) 44, Cornerstone Christian (1-4, 0-2) 0

San Antonio Christian (4-1, 2-0) 28, Austin St. Michael’s (1-5, 0-2) 10

TAPPS III5

Hallettsville Sacred Heart (4-3, 3-0) 35, Austin Brentwood Christian (3-3, 0-2) 0

San Marcos Academy (1-4, 1-1) 34, St. Gerard (15, 0-2) 8

Non-district

Leakey (5-1) 51, Brooks Academy (0-5) 6

Navarro (6-0) 56, Central Catholic (2434

Saturday’s games

District 28-5A

Edison (41, 2-1) 31, Brackenridge (33, 3-1) 17

TAPPS III-5

Shiner St. Paul (4-2, 2-0) 39, Boerne Geneva (3-2, 0-1) 21