BOYS BASKETBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 15-March 3

Saturday’s games

TAPPS CLASS 2A

Bi-district round

St. Gerard (12-9) 57, Bryan St. Joseph (11-14) 31

 

Tuesday’s games

TAPPS CLASS 2A

Area round

Victoria Faith Academy (24-8) 78, St. Gerard (12-10) 70

 

Tuesday, Feb. 25 games

CLASS 6A

Bi-district round

Austin Bowie (24-8) 78, East Central (23-13) 69

 

CLASS 5A

Bi-district round

Southside (24-8) 57, Brackenridge (21-12) 54

Austin Northeast Early College (17-14) 46, Harlandale (22-10) 45

Harlan (25-4) 71, Sam Houston (16-17) 48

Floresville (21-12) 55, Jefferson (23-12) 51

 

Friday, Feb. 28 games

CLASS 5A

Area round

Southside (25-8) 75, Austin Northeast Early College (17-15) 50

 

Tuesday, March 3 games

CLASS 5A

Region IV quarterfinals

Harlan (27-4) 75, Southside (25-9) 67

 

GIRLS BASKETBALL: Area playoff results (complete):

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 1718

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (19-15) 65, Medina Valley (28-9) 47

 

Tuesday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Clark (28-4) 61, South San (16-15) 46

 

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (26-7) 58, Somerset (21-12) 45

Highlands (28-8) 80, Southwest Legacy (16-18) 60

Sam Houston (18-17) 45, Harlan (29-6) 41

 

TAPPS CLASS 5A

Area round

Victoria St. Joseph (25-8) 63, Providence (16-17) 45

 

Games of February 1922

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Boerne Champion (24-9) 53, Brackenridge (19-16) 38

Veterans Memorial (28-7) 59, Edison (26-8) 55 (2 OT)

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Kerrville Tivy (23-5) 66, Highlands (28-9) 48

Wagner (21-8) 51, Sam Houston (18-18) 47

 

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 1529

Saturday’s games

Non-district

Antonian 10, Holy Cross 0 (5 innings)

 

Monday, Feb. 24 games

District 28-5A

Harlan 7, Somerset 2

Non-district

Edison 9, Devine 1

Holy Cross at Lytle (score unavailable)

Hondo 9, Lanier 5

San Antonio Christian 11, Brackenridge 0

Central Catholic 4, South San 1

Churchill at East Central (score unavailable)

Highlands 12, Luling 1 (5 innings)

Burbank vs. San Antonio Wolverines (score unavailable)

 

Tuesday, Feb. 25 games

District 265A

Harlandale 7, Wagner 6 (9 innings)

McCollum 7, Kennedy 5

Kerrville Tivy 12, Seguin 2 (5 innings)

Boerne Champion 9, Veterans Memorial 4

District 28-5A

Uvalde 9, Medina Valley 0

Southwest 7, Floresville 1

Southwest Legacy 2, Southside 0

Non-district

Jefferson 3, Holy Cross 2

Memorial 16, Sam Houston 2 (5 innings)

 

Wednesday, Feb. 26 games

No games scheduled

 

Thursday, Feb. 27 games

Non-district

Bishop Tournament

Corpus Christi Tuloso-Midway 7, Edison 0 (4 innings)

Navarro-Seguin Tournament

Cornerstone Christian 4, Southwest Legacy 1 (5 innings)
Devine 9, Southside 3 (6 innings)
Holy Cross 4, Austin Akins 2 (5 innings)
Veterans Memorial 4, Holy Cross 4 (Vets Memorial advances on tiebreaker)

Northside ISD Tournament

McCollum 9, East Central 7 (5 innings)

SAISD Tournament

Southwest 7, Kennedy 6
Jefferson 11, South San 7 (5 innings)
Burbank 7, Roosevelt 5
Central Catholic 19, Lanier 0
Harlandale 4, Austin St. Dominic Savio 4
Highlands 5, Somerset 3
Austin Eastside Memorial 9, Sam Houston 0
Brownsville Pace 9, Brackenridge 1

 

Friday, Feb. 28 games

Non-district

Bishop Tournament

Rio Grande City La Grulla 5, Edison 2
Bishop 6, Edison 0 (6 innings)

Navarro-Seguin Tournament

Southwest Legacy 10, Bandera 2 (5 innings)
Southwest Legacy 11, Pleasanton 7 (5 innings)
Pleasanton 7, Southside 3 (5 innings)
OTHER AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday.

Northside ISD Tournament

Clark 10, McCollum 0 (5 innings)
East Central 4, LEE 1 (5 innings)
East Central 7, Brennan 0
Marshall 18, McCollum 0 (5 innings)

SAISD Tournament

Championship bracket

Jefferson 3, Harlandale 2
Burbank 15, Austin Eastside Memorial 2 (4 innings)
Southwest 8, Highlands 2
Central Catholic 9, Brownsville Pace 0 (4 innings)

Consolation bracket

South San 9, Austin St. Dominic Savio 2 (6 innings)
Roosevelt 20, Sam Houston 1 (4 innings)
Kennedy 7, Somerset 1
Brackenridge 7, Lanier 3 (6 innings)

 

Saturday, Feb. 29 games

Non-district

Bishop Tournament

Edison 8, Lyford 6 (5 innings)
Edison 10, Kingsville 8 (4 innings)

Navarro-Seguin Tournament

Pearsall 4, Holy Cross 3 (6 innings)
Bandera 2, Southside 1 (6 innings)
Austin Akins 6, Southwest Legacy 4 (6 innings)

Northside ISD Tournament

East Central 5, Clark 5 (4 innings)
MacArthur 9, McCollum 5 (5 innings)
Brennan 12, McCollum 6 (5 innings)
East Central 8, Marshall 1 (6 innings)

SAISD Tournament

Consolation bracket

Austin St. Dominic Savio 9, Sam Houston 0 (4 innings)
Somerset 5, Lanier 3 (6 innings)

Semifinals

Kennedy 11, Brackenridge 3 (5 innings)
South San 11, Roosevelt 0 (4 innings)

Consolation championship

Kennedy 2, South San 2 (8 innings) (Kennedy wins on tie-breaker)

Championship bracket

Harlandale 11, Austin Eastside Memorial 3 (5 innings)
Highlands 8, Brownsville Pace 3 (4 innings)

Semifinals

Jefferson 4, Burbank 1
Central Catholic 10, Southwest 1 (4 innings)

Third place

Southwest 5, Burbank 2

Championship

Central Catholic 7, Jefferson 2

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 915

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 266A

East Central 96, Clemens 66

New Braunfels 65, San Marcos 56

Judson 84, New Braunfels Canyon 52

Steele 57, Smithson Valley 56

District 276A

Churchill 45, South San 40 (OT)

District 265A

Wagner 60, Boerne Champion 51

Harlandale 54, Kerrville Tivy 50

McCollum 73, Memorial 52

Seguin 78, Kennedy 55

District 27-5A

Jefferson 74, Sam Houston 59

Brackenridge 55, Burbank 33

Edison 49, Fox Tech 36

District 28-5A

Southwest Legacy 73, Eagle Pass Winn 49

Floresville d. Uvalde (score unavailable)

Harlan 86, Southwest 56

Somerset 68, Medina Valley 58

District 304A

Poteet 48, Cuero 47

Pleasanton 69, La Vernia 49

Brooks Academy 75, Gonzales 58

TAPPS 36A

Antonian 78, St. Mary’s Hall 67

Austin St. Dominic Savio 81, Central Catholic 74

 

Wednesday’s games

District 276A

Madison 55, MacArthur 52

Reagan 53, LEE 43

Johnson 65, Roosevelt 54

District 275A

Alamo Heights 55, Highlands 52

 

Thursday’s games

TAPPS 36A

Third-place tie-breaker

Austin St. Dominic Savio 56, Central Catholic 54

 

Friday’s games

District 266A

Judson 97, East Central 88

Clemens 84, New Braunfels 77 (2 OT)

Smithson Valley 84, San Marcos 77

Steele 69, New Braunfels Canyon 50

District 276A

Johnson 61, Churchill 50

South San 49, Madison 38

Reagan 37, MacArthur 34

LEE at Roosevelt (score unavailable)

District 26-5A

Boerne Champion 49, Veterans Memorial 26

Wagner 66, Harlandale 54

Kennedy 81, McCollum 80

Kerrville Tivy 50, Seguin 41

District 27-5A

Highlands 62, Burbank 49

Alamo Heights 59, Sam Houston 49

Jefferson 68, Edison 47

Lanier 70, Fox Tech 34

District 28-5A

Floresville 63, Medina Valley 49

Southwest 84, Eagle Pass Winn 61

Somerset, 62, Southwest Legacy 60

Southside 80, Uvalde 46

District 304A

Navarro 59, Poteet 36

Pleasanton 86, Cuero 61

La Vernia 85, Brooks Academy 50

 

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 915

Monday’s games

Non-district

Providence 50, St. Anthony 28

 

Tuesday’s games

District 266A

Clemens 53, East Central 33

Judson 60, New Braunfels Canyon 50

New Braunfels 57, San Marcos 54

Smithson Valley 52, Steele 45

District 276A

Madison 60, MacArthur 34

Roosevelt 57, Johnson 53

South San 69, Churchill 54

Reagan 69, LEE 52

District 26-5A

Seguin 69, Kennedy 22

Kerrville Tivy 50, Harlandale 27

McCollum 56, Memorial 44

Wagner 51, Boerne Champion 50

District 275A

Brackenridge 69, Burbank 41

Highlands 73, Alamo Heights 38

Edison 65, Fox Tech 23

Jefferson 44, Sam Houston 37

District 28-5A

Medina Valley 73, Somerset 61

Southwest Legacy 40, Eagle Pass Winn 31

Floresville 55, Uvalde 29

Harlan 67, Southwest 36

District 304A

Cuero at Poteet (score unavailable)

La Vernia 48, Pleasanton 37

Gonzales 60, Brooks Academy 10

 

Wednesday’s games

Non-district

No games scheduled

 

Thursday’s games

Non-district

FEAST at Providence (canceled)