SOFTBALL: 2022 Area playoff results (complete, May 21)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 27-30

Wednesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Medina Valley (29-5) 11, Kennedy (9-14) 1 (5 innings) (Game 1: Medina Valley leads best of 3 series 1-0)

Thursday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Madison (20-6) 4, East Central (23-10) 3 (Game 1: Madison leads best of 3 series 1-0)

CLASS 5A

Bi-district round

McCollum (19-9) 11, Burbank (17-8) 0 (5 innings) 7 p.m. (Game 1: McCollum leads best of 3 series 1-0)
Southside (13-14) 3, Edison (16-9) 1 (Game 1: Southside leads best of 3 series 1-0)
Medina Valley (30-5) 16, Kennedy (9-15) 6 (5 innings) (Game 2: Medina Valley wins best of 3 series 2-0)

Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (24-10) 6, Madison (20-7) 2 (Game 2: best of 3 series tied 1-1)

CLASS 5A

Bi-district round

Southwest Legacy (14-13) 3, Highlands (18-8) 2 (Southwest Legacy wins 1-game playoff)

Saturday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (25-10) 8, Madison (20-8) 2 (Game 3: East Central wins series 2-1)

CLASS 5A

Bi-district round

McCollum (20-9) 9, Burbank (17-9) 1 (Game 2: McCollum wins best of 3 series 2-0)
Edison (17-9) 4, Southside (13-15) 3 (Game 2: best of 3 series tied 1-1).
Edison (18-9) 12, Southside (13-16) 5 (Game 3: Edison wins best of 3 series 2-1).

Games of May 4-7

Friday’s games

CLASS 6A

Area round

East Central (26-10) 6, Hays (20-7) 5 (Game 1: best of 3 series).

CLASS 5A

Area round

New Braunfels Canyon (25-8-1) 6, Edison (18-11) 3 (New Braunfels Canyon wins 1 game playoff)

McCollum (21-9) 5, Boerne Champion (15-10-1) 2 (11 innings) (McCollum wins 1 game playoff)

Dripping Springs (26-10) 1, Southwest Legacy (14-14) 0 (Game 1: Dripping Springs leads best of 3 series 1-0)

Saturday’s games

CLASS 6A

Area round

Hays (21-7) 4, East Central (26-11) 3 (Game 2: best of 3 series tied 1-1).

Hays (22-7) 6, East Central (26-12) 4 (Game 3 (if necessary): Hays wins best of 3 series 2-1).

CLASS 5A

Area round

Dripping Springs (27-10) 4, Southwest Legacy (14-15) 1 (Game 2: Dripping Springs wins best of 3 series 2-0)

Games of May 8-14

Tuesday’s games

TAPPS DIVISION II

Area round

Sugar Land Fort Bend Christian Academy (19-8) 12, Providence (9-14) 2 (5 innings)

Wednesday’s games
TAPPS DIVISION III

Area round

Holy Cross (21-6-1) 15, Houston Northland Christian (3-7 ???) 0 (3 innings)

Friday’s games

CLASS 5A

Regional quarterfinals

McCollum (22-9) 3, Dripping Springs (27-11) 1 (McCollum wins 1-game playoff)

TAPPS DIVISION III

State quarterfinals

Holy Cross (22-6-1) 9, Pasadena First Baptist Christian Academy (5-10-1) 0

Games of May 15-21

Friday’s games

TAPPS DIVISION III

State semifinals

Holy Cross (23-6-1) 17, Houston Cypress Christian (21-4-2) 0 (4 innings)

CLASS 5A

Region IV semifinals

Corpus Christi Flour Bluff (24-3) 5, McCollum (22-10) 3 (1-game playoff)

Saturday’s games

TAPPS DIVISION III

State finals

Holy Cross (24-6-1) 4, Lubbock Trinity Christian (17-9) 0

BASEBALL: This week’s results (complete, May 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 24-30

Monday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross vs. San Marcos Academy at Galloway Field, San Marcos (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 6, Clemens 5
Wagner 8, Judson 7
Smithson Valley 5, Steele 1
New Braunfels 4, South San 3
District 27-5A
Highlands vs. Brackenridge at Diz Reeves Diamond (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)
Burbank vs. Lanier at Reeves Field No. 2 (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)
Jefferson vs. Edison at Diz Reeves Diamond (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)
Kennedy 14, Memorial 0 (6 innings)
District 28-5A
Floresville 6, McCollum 4
Southwest 3, Harlandale 0
Eagle Pass Winn 5, Medina Valley 0
Southwest Legacy at Southside (ppd., rescheduled to 5:30 p.m. Wednesday)
TAPPS 3-I
Antonian 11, Austin St. Dominic Savio 1 (5 innings)
San Antonio Christian vs. Central Catholic at Kahlig Park (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)

Wednesday’s games

District 27-5A

Brackenridge 4, Highlands 3 (rescheduled from Tuesday)
Burbank 10, Lanier 0 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
Edison 9, Jefferson 4 (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Southside 6, Southwest Legacy 5 (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 3-I
Central Catholic 20, San Antonio Christian 0 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 3-III
Holy Cross 14, San Marcos Academy 1 (rescheduled from Monday)

Thursday’s games

District 27-5A
Tie-breaking tournament

Burbank (17-7) 8, Edison (15-8-1) 1

Friday’s games

District 27-6A
East Central 8, Clemens 1
New Braunfels 5, South San 2
Smithson Valley 15, Steele 2 (5 innings)
Wagner 14, Judson 13
District 28-5A
Southwest 6, McCollum 3
Floresville 4, Medina Valley 0
Eagle Pass Winn 9, Southside 0
Southwest Legacy 1, Harlandale 0
TAPPS 3-I

Antonian 6, Austin St. Dominic Savio 4 (Game 1)
Antonian 4, Austin St. Dominic Savio 1 (Game 2)

Central Catholic 16, San Antonio Christian 1 (5 innings)
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran 11, Holy Cross 4

District 27-5A
Tiebreaker tournament
Second-place game

Burbank (18-7) 6, Kennedy (19-8-1) 2 (8 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Central Catholic 6, San Antonio Christian 1

District 27-5A
Tiebreaker tournament
Third-place game

Kennedy (20-8-1) 11, Edison (15-9-1) 1 (5 innings)

Games of May 1-7

Monday’s games

District 28-5A

4th-place tiebreaker

Medina Valley 3, Southwest 0

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 22)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 17-23

Monday’s games

TAPPS 3-II
Boerne Geneva 23, Providence 18

Non-district

Wagner 10, Holy Cross 6

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens at New Braunfels (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Judson 20, Steele 4 (3 innings)
East Central 7, Smithson Valley 1
South San 18, Wagner 0 (3 innings)
District 27-5A
Memorial vs. Kennedy at Edgewood Field No. 1 (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Burbank 15, Lanier 0 (5 innings)
Highlands 21, Brackenridge 2 (3 innings)
Edison 13, Jefferson 3
District 28-5A
Medina Valley 8, Eagle Pass Winn 2
Floresville vs. McCollum at Tejeda Complex (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Harlandale at Southwest (ppd., rescheduled for 5 p.m. Wednesday)
Southwest Legacy at Southside (ppd., rescheduled for 5:30 p.m. Wednesday)
District 29-4A
Pleasanton 7, Somerset 4
TAPPS 3-III
Holy Cross 16, Austin Veritas Academy 0 (3 innings)
TAPPS 4-IV
Keystone Christian 16, St. Gerard 10

Wednesday’s games

District 27-6A

New Braunfels 6, Clemens 5 (rescheduled from Tuesday)

District 27-5A

Kennedy 8, Memorial 4 (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Southwest 8, Harlandale 4 (rescheduled from Tuesday)
Southwest Legacy 10, Southside 0 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)
McCollum 10, Floresville 0 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 3-III

Austin Veritas Academy 18, San Marcos Academy 3

Thursday’s games

TAPPS 3-II
Providence 10, Austin Brentwood Christian 4
TAPPS 3-III
Texas School for the Deaf at Holy Cross (score unavailable)
TAPPS 4-IV
New Braunfels Christian 11, St. Gerard 1

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 5, East Central 1
South San 17, New Braunfels 7 (6 innings)

Smithson Valley 4, Steele 3
Judson 16, Wagner 1 (3 innings)
District 28-5A
Southwest Legacy 15, Harlandale 0 (4 innings)
Floresville 7, Medina Valley 4
Eagle Pass Winn 7, Southside 6
McCollum 18, Southwest 3 (4 innings)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 23)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 17-23

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central at Smithson Valley (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
New Braunfels at Clemens (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Steele at Judson (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Wagner at South San (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
District 27-5A
Brackenridge 6, Edison 1
Memorial 10, Sam Houston 5
Highlands at Kennedy (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Jefferson 10, Lanier 4
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southwest (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
Floresville 7, Harlandale 5
Southside at Medina Valley (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
Southwest Legacy vs. McCollum (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
TAPPS 3-I
Central Catholic 11, Austin St. Dominic Savio 1 (5 innings)
San Antonio Christian 10, Antonian 0 (6 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 13, Austin Veritas Academy 3 (5 innings)

Wednesday’s games

District 27-6A

Clemens 10, New Braunfels 9 (rescheduled from Tuesday)
Smithson Valley 11, East Central 1 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
South San 2, Wagner 1 (rescheduled from Tuesday)

Steele at Judson (score unavailable) (rescheduled from Tuesday)

District 27-5A

Kennedy 11, Highlands 7 (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Medina Valley 12, Southside 5 (rescheduled from Tuesday)
Eagle Pass Winn 5, Southwest 3 (rescheduled from Tuesday)
McCollum 10, Southwest Legacy 0 (rescheduled from Tuesday)

Non-district
Marshall 17, Holy Cross 0 (5 innings)

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Antonian 14, San Antonio Christian 2 (5 innings)

Friday’s games

District 27-6A
New Braunfels 15, Clemens 5 (5 innings)
Steele 12, Judson 6
Smithson Valley 18, East Central 5 (5 innings)
Wagner 9, South San 3
District 27-5A
Jefferson 3, Kennedy 2
Edison 11, Highlands 1
Lanier vs. Memorial (score unavailable)
Burbank 15, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 7, McCollum 2
Medina Valley 10, Southwest Legacy 1
Harlandale 9,Southside 2
Southwest 12, Floresville 3

Saturday’s games

TAPPS 3-III

Central Catholic 16, Austin St. Dominic Savio 0 (5 innings) (Game 1)
Central Catholic 17, Austin St. Dominic Savio 3 (3 innings) (Game 2)
San Antonio Christian 2, Antonian 1
Non-district
Davenport 6, Brackenridge 5

SOFTBALL: Area playoff picture (complete)

Softball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

<
QUALIFIERS: Burbank (17-7, 12-4), East Central (23-9, 9-5), Edison (16-8, 15-1), Highlands (18-7, 13-3), Holy Cross (20-6-1, 8-0), Kennedy (9-14, 9-7), McCollum (18-9, 9-5), Providence (9-13 ???, 8-6), Southside (12-14, 8-6), Southwest Legacy (13-13, 9-5).

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 14)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 10-16

Monday’s games

TAPPS 3-II
St. Anthony 12, Providence 8

District 29-4A

Somerset 16, Brooks Academy 1 (3 innings)

Tuesday’s games

District 27-6A
Steele 4, Clemens 3
Judson 6, East Central 1
New Braunfels 16, Wagner 0 (3 innings)
South San 10, Smithson Valley 2
District 27-5A
Highlands
9, Kennedy 4
Edison 20, Brackenridge 0 (3 innings)
Jefferson 16, Lanier 5 (5 innings)
Memorial 21, Sam Houston 3 (4 innings)
District 28-5A
Southwest 13, Eagle Pass Winn 6
Floresville 18, Harlandale 3 (4 innings)
Medina Valley 9, Southside 6
McCollum 11, Southwest Legacy 6

TAPPS 3-III
Holy Cross 16, Schertz John Paul II 0

TAPPS 4-IV
New Braunfels Christian 20, St. Gerard 12

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Providence 17, TMI 1

TAPPS 3-III
Austin Veritas Academy at Holy Cross (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. May 2)

Thursday’s games

District 27-6A
East Central 8, New Braunfels 5
Judson 11, Smithson Valley 1 (5 innings)
Steele 10, South San 9
Clemens 13, Wagner 0 (5 innings)
District 27-5A
Memorial 10, Lanier 1
Edison 4, Highlands 0
Kennedy 8, Jefferson 6
Burbank 15, Sam Houston 0 (3 innings)
District 28-5A
McCollum 18, Eagle Pass Winn 2 (6 innings)
Medina Valley 10, Southwest Legacy 3 (9 innings)
Southside 23, Harlandale 5 (3 innings)
Floresville 10, Southwest 2
District 29-4A
Devine 6, Somerset 2

TAPPS 4-IV
Hill Country Christian vs. St. Gerard (score unavailable)
Non-district
Holy Cross 12, Pleasanton 2

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 14)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 10-16

Monday’s games

District 28-5A

Eagle Pass Winn 6, Harlandale 0
Floresville 4, Southwest Legacy 0

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 13, Wagner 0 (5 innings)
Smithson Valley 8, Judson 0
New Braunfels 15, East Central 4
Steele 5, South San 0
District 27-5A
Burbank 15, Jefferson 5 (5 innings)
Brackenridge 13, Lanier 1 (6 innings)
Kennedy 11, Edison 1 (6 innings)
Highlands 11, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 4, Medina Valley 2
Southwest 11, Southside 1 (5 innings)
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II 11, Holy Cross 1

Wednesday’s games

Non-district
Central Catholic 4, Shiner St. Paul 3 (8 innings)

Thursday’s games

District 27-6A
New Braunfels 10, East Central 2
Smithson Valley 20, Judson 2 (5 innings)
Steele 6, South San 1
Clemens 16, Wagner 4 (5 innings)
District 27-5A
Kennedy 4, Brackenridge 2
Jefferson 23, Sam Houston 1 (5 innings)
Burbank 14, Memorial 3 (5 innings)
Highlands 10, Lanier 7
District 28-5A
Eagle Pass Winn 8, Floresville 7
McCollum 4, Southside 3
Medina Valley 5, Harlandale 3 (8 innings)
Southwest 6, Southwest Legacy 0

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 9)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 3-9

Monday’s games

TAPPS 3-III

Holy Cross 8, San Marcos Academy 2

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 14, Judson 8
Smithson Valley 3, South San 0
Steele 7, Clemens 2
New Braunfels 7, Wagner 1
District 27-5A
Kennedy 5, Lanier 0
Brackenridge 5, Burbank 3
Edison 16, Sam Houston 0 (5 innings)
Highlands 15, Memorial 1
District 28-5A
McCollum 11, Southwest 5
Medina Valley 7, Floresville 3

Eagle Pass Winn 1, Southside 0

Harlandale 8, Southwest Legacy 1
TAPPS 3-I
Central Catholic 11, Antonian 1 (5 innings)
San Antonio Christian 5, Austin St. Dominic Savio 3

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-5A
Edison 5, Lanier 3
Jefferson 15, Memorial 5 (5 innings)
Burbank 13, Highlands 5
Brackenridge 10, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 10, Harlandale 3
TAPPS 3-III
Holy Cross 11, San Antonio Lutheran 0 (6 innings)

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 7, Steele 2
Judson 10, East Central 7
New Braunfels 24, Wagner 5 (5 innings)
Smithson Valley 8, South San 2
District 28-5A
Eagle Pass Winn 12, Southwest Legacy 0
Floresville 11, Southside 4
Medina Valley 8, Southwest 4
Non-district
La Vernia 23, Holy Cross 1 (5 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I

Central Catholic 11, Antonian 4 (Game 1)
Central Catholic12, Antonian 1 (5 innings) (Game 2)
San Antonio Christian 5, Austin St. Dominic Savio 4

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 9)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 3-9

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 11, Clemens 0 (5 innings)
East Central 9, South San 0
Steele 15, Wagner 0 (4 innings)
New Braunfels 3, Smithson Valley 2
District 27-5A
Edison
13, Kennedy 2 (6 innings)
Brackenridge 19, Lanier 4 (4 innings)
Highlands 19, Sam Houston 0 (4 innings)
Burbank 11, Jefferson 4
District 28-5A
Harlandale 12, Eagle Pass Winn 8
Medina Valley 10, McCollum 5
Southside 9, Southwest 5
Floresville 6, Southwest Legacy 3
TAPPS 3-III
Holy Cross 20, San Marcos Academy 5
TAPPS 4-IV
Hill Country Christian 17, St. Gerard 2

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Austin Hyde Park 16, Providence 6

Thursday’s games

District 27-5A
Burbank 15, Memorial 10
Kennedy 19, Brackenridge 1 (5 innings)
Highlands 15, Lanier 0 (3 innings)
Jefferson 16, Sam Houston 0 (3 innings)
District 28-5A
Southside 16, McCollum 6 (5 innings)
TAPPS 4-IV
Keystone Christian 35, St. Gerard 31
Non-district
Antonian 9, Holy Cross 4

District 27-6A
East Central 12, Wagner 0 (5 innings)

Friday’s games

District 27-6A
Judson 18, South San 0 (4 innings)
Clemens 6, Smithson Valley 2
New Braunfels 3, Steele 2

District 28-5A

Floresville 18, Eagle Pass Winn 2
Medina Valley 14, Harlandale 2
Southwest Legacy 11, Southwest 10
TAPPS 3-II
Providence 16, Austin Brentwood Christian 6
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran at Holy Cross (score unavailable)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 27-April 2

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 16, Clemens 5 (5 innings)
New Braunfels 14, Steele 9
Judson 8, South San 3
East Central 7, Wagner 2
District 27-5A
Lanier 17, Sam Houston 8
Brackenridge 12, Jefferson 6
Edison 13, Memorial 1 (5 innings)
Kennedy 9, Burbank 5
District 28-5A
Eagle Pass Winn 6, McCollum 2
Floresville 7, Southwest 5
Harlandale 12, Southside 2
Medina Valley 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)

TAPPS 3-III
Holy Cross 15, Austin Veritas Academy 3

Non-district

Central Catholic 14, Hondo 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
East Central 7, Wagner 0
South San 4, Judson 0
New Braunfels 8, Steele 2
Smithson Valley 12, Clemens 0 (5 innings)
District 27-5A
Edison
13, Burbank 4
Brackenridge 10, Memorial 0 (5 innings)
Jefferson 7, Highlands 4
Kennedy 16, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Medina Valley 6, Eagle Pass Winn 1
Floresville 3, McCollum 2
Southside 3, Southwest Legacy 0 (9 innings)
Southwest 11, Harlandale 5
Non-district
Central Catholic 10, Pearsall 0 (5 innings)

Holy Cross 1, Antonian 1 (6 innings)

Saturday’s games

Non-district
Central Catholic 9, Brackenridge 0
Brennan vs. Jefferson (canceled)
Hondo 17, Holy Cross 1 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 27-April 2

Monday’s games

TAPPS 3-II
Corpus Christi Incarnate Word 18, Providence 7

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 4, East Central 0
Judson 10, Wagner 0
Smithson Valley 7, Steele 4
South San 18, New Braunfels 9
District 27-5A
Highlands 10, Memorial 0 (5 innings)
Burbank 5, Brackenridge 1
Edison 19, Sam Houston 0 (3 innings)
Kennedy 19, Lanier 1 (5 innings)
District 28-5A
Southside 5, Eagle Pass Winn 1
Southwest 10, McCollum 3
Medina Valley 5, Floresville 2
Southwest Legacy 14, Harlandale 9
District 29-4A
Somerset 15, Pleasanton 1 (5 innings)
Non-district
Antonian 10, Holy Cross 5

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Providence 19, St. Anthony 8

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross at Texas School for the Deaf (score unavailable)
TAPPS 4-IV
New Braunfels Christian 25, St. Gerard 10

Friday’s games

District 27-6A
Judson 5, New Braunfels 3
Smithson Valley 21, Wagner 0 (5 innings)
East Central 16, Steele 6 (5 innings)
Clemens 15, South San 0 (3 innings)
District 27-5A
Brackenridge 16, Sam Houston 1 (4 innings)
Jefferson 8, Memorial 1
Highlands 4, Burbank 0
Edison 16, Lanier 0 (3 innings)
District 28-5A
Southside 11, Floresville 8
McCollum 12, Harlandale 0
Medina Valley 16, Southwest 2
Southwest Legacy 14, Eagle Pass Winn 4
TAPPS 3-II
Providence
12, Corpus Christi John Paul II 9

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete, March 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 20-26

Monday’s games

TAPPS 3-II
Providence vs. St. Anthony (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 15, Wagner 4 (5 innings)
Judson 4, Smithson Valley 1
New Braunfels 12, East Central 10
South San 6, Steele 5
District 27-5A

Burbank 16, Kennedy 6 (6 innings)
Edison 15, Memorial 0 (4 innings)
Jefferson 19, Brackenridge 4 (3 innings)
Lanier 16, Sam Houston 4 (5 innings)
District 28-5A

McCollum 15, Eagle Pass Winn 2 (5 innings)
Medina Valley 20, Southwest Legacy 10 (5 innings)
Southside 8, Harlandale 7
Southwest 15, Floresville 7
District 29-4A
Somerset 15, Brooks Academy 0 (3 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-II
Providence 14, Boerne Geneva 3 (5 innings)
Non-district
Incarnate Word 7, Holy Cross 6 (8 innings)

Friday’s games

District 27-6A
East Central 6, Smithson Valley 1
New Braunfels 5, Clemens 1
Judson 10, Steele 0 (5 innings)
South San 11, Wagner 2
District 27-5A
Kennedy 16, Sam Houston 0 (3 innings)
Edison 10, Burbank 0 (5 innings)
Highlands 5, Jefferson 4 (8 innings)
Brackenridge 14, Memorial 3 (5 innings)
District 28-5A
Floresville 17, McCollum 13
Medina Valley 19, Eagle Pass Winn 6
Southwest Legacy 9, Southside 5
Southwest 8, Harlandale 3
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II at Holy Cross (score unavailable)
Non-district
D’Hanis 12, Providence 2

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, March 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 20-26

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 4, South San 1
Judson 5, Clemens 4
Smithson Valley 5, New Braunfels 1
Steele 14, Wagner 0
District 27-5A

Brackenridge 16, Edison 6 (6 innings)
Jefferson 17, Lanier 11
Kennedy 13, Highlands 2 (5 innings)
Sam Houston vs. Memorial (score unavailable)
District 28-5A

Eagle Pass Winn 7, Floresville 6
McCollum 5, Southside 3
Medina Valley 5, Harlandale 3
Southwest 6, Southwest Legacy 3
Non-district
Canyon Lake 4, Central Catholic 3

Wednesday’s games

Non-district

Burbank 16, Holy Cross 5

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 19, Judson 6
South San 1, East Central 0
New Braunfels 4, Smithson Valley 3
Steele d. Wagner (score unavailable)
District 27-5A
Burbank 13, Sam Houston 0 (5 innings)
Edison 9, Highlands 7
Kennedy 10, Jefferson 0 (5 innings)
Lanier 9, Memorial 7
District 28-5A
Floresville 11, Harlandale 1 (5 innings)
McCollum 8, Southwest Legacy 0
Medina Valley 12, Southside 2
Eagle Pass Winn 7, Southwest 6 (8 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 9, Schertz John Paul II 3
Non-district
Central Catholic 5, Boerne 4 (10 innings)

Saturday’s games

District 27-5A
Brackenridge 10, Highlands 0
Edison 14, Jefferson 1 (5 innings)
Kennedy 15, Memorial 0 (5 innings)
Burbank 12, Lanier 1 (5 innings)

Non-district
Central Catholic 13, Eagle Pass 1 (5 innings).

BASEBALL: This week’s results (complete, March 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 13-19

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 12, South San 3
New Braunfels 14, Judson 2 (6 innings)
Smithson Valley 18, Wagner 5
Steele 6, East Central 3
District 27-5A
Edison 11, Kennedy 7
Brackenridge 11, Lanier 1 (5 innings)
Burbank 10, Jefferson 5
Highlands 18, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 3, Harlandale 2
Southwest 9, Medina Valley 5
Floresville 15, Southside 5 (6 innings)
Eagle Pass Winn 11, Southwest Legacy 1 (6 innings)
Non-district
Holy Cross at Boerne Geneva (canceled)

Wednesday’s games

Non-district
Central Catholic 8, Clark 7

Thursday’s games

District 27-6A
New Braunfels 11, Judson 5
Smithson Valley 9, Wagner 2
Clemens 6, South San 3
District 28-5A
Eagle Pass Winn 6, Harlandale 0
Non-district
Boerne 5, Central Catholic 3

Friday’s games

District 27-6A
East Central 10, Steele 5
District 27-5A
Burbank 13, Memorial 1 (5 innings)
Brackenridge 6, Kennedy 4
Highlands 2, Lanier 0
Jefferson 22, Sam Houston 2 (5 innings)
District 28-5A
Floresville 6, Southwest Legacy 5
McCollum 3, Medina Valley 2 (8 innings)
Southwest 9, Southside 3
Non-district
Antonian at Holy Cross (ppd., no reschedule date)

Saturday’s games

Non-district
Brackenridge 9, Roosevelt 0
Central Catholic 7, Harlan 0
San Antonio Christian 18, Holy Cross 1 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, March 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 13-19

Monday’s games

Non-district
Schertz John Paul II vs. Providence (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 1, East Central 0
Smithson Valley 8, South San 1
Steele 12, Clemens 5
New Braunfels 10, Wagner 0 (5 innings)
District 27-5A
Memorial 15, Sam Houston 0 (3 innings)
Edison 13, Brackenridge 0 (5 innings)
Highlands 15, Kennedy 5 (5 innings)
Jefferson 15, Lanier 0 (3 innings)
District 28-5A
Floresville 7, Harlandale 3
McCollum 4, Southwest Legacy 3
Southwest 11, Eagle Pass Winn 3

Non-district
Pearsall 5, Holy Cross 1

Wednesday’s games

Non-district
Southwest 10, Nixon-Smiley 2

Thursday’s games

Non-district
Incarnate Word 14, Southwest 9

Friday’s games

District 27-5A
Kennedy
12, Jefferson 10
Burbank 24, Sam Houston 0 (3 innings)
Edison 6, Highlands 5
Memorial 16, Lanier 7
Non-district
Wagner 25, Holy Cross 15 (6 innings)

Saturday’s games

District 27-5A
Highlands 18, Brackenridge 2 (4 innings)
Burbank 17, Lanier 0 (3 innings)
Edison 12, Jefferson 0
Kennedy 16, Memorial 4 (6 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, March 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 6-12

Monday’s games

District 27-6A
East Central 16, Wagner 1 (3 innings)
District 27-5A
Highlands 17, Burbank 12
Brackenridge 21, Sam Houston 1 (3 innings)
Edison 23, Lanier 1 (3 innings)
Jefferson 19, Memorial 8

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 4, Smithson Valley 1
New Braunfels 15, Steele 11
Judson 11, South San 2
District 28-5A
Floresville 21, Eagle Pass Winn 4
Medina Valley 15, Harlandale 0 (4 innings)
McCollum 8, Southside 6
Southwest Legacy 4, Southwest 3

Wednesday’s games

District 27-5A
Jefferson 12, Burbank 2 (5 innings)
Edison 16, Kennedy 1 (4 innings)
Brackenridge 7, Lanier 3

Highlands 17, Sam Houston 0 (3 innings)

Thursday’s games

District 27-5A
Brackenridge 19, Kennedy 0 (3 innings)
Highlands 17, Lanier 0 (3 innings)
Jefferson 21, Sam Houston 0 (3 innings)
Burbank 16, Memorial 1 (3 innings)

Non-district
Rattler Spring Break Classic
At San Marcos

East Central 1, Austin High 0 (5 innings)
East Central 11, Lindale 0 (5 innings)
Lindale 10, Southwest 8 (5 innings)
San Marcos 3, Southwest 2 (5 innings)

Floresville Tournament

Alamo Heights 4, Providence 2
Floresville 12, Providence 1

Friday’s games

District 28-5A
Medina Valley 15, Southside 9
TAPPS 3-II
Providence at St. Anthony (score unavailable)
Non-district
Holy Cross at South San (canceled)
Rattler Spring Break Classic
At San Marcos

East Central 10, Dallas Bishop Lynch 0 (3 innings)
East Central 9, Houston Christian 0 (4 innings)
Southwest 6, Houston Kinkaid 6 (5 innings)
Houston St. Pius X 13, Southwest 6 (5 innings)

Saturday’s games

Non-district
Rattler Spring Break Classic
At San Marcos

East Central 4, Antonian 3 (4 innings)
Navarro 12, Southwest 0 (3 innings)
East Central 7, Houston St. Pius X 1 (5 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete, March 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 6-12

Monday’s games

District 27-5A
Brackenridge 7, Burbank 1
Highlands 10, Memorial 0 (5 innings)
Edison 14, Sam Houston 1
Kennedy 10, Lanier 0 (5 innings)
Non-district
South San 20, Jefferson 5 (5 innings)
Pearsall 2, McCollum 0

Tuesday’s games

Non-district
Brackenridge 6, Cornerstone Christian 1
Southwest 10, Brennan 1
Southwest Legacy 10, Stockdale 7
Antonian vs. Harlandale (canceled)
Central Catholic 12, Judson 5

Wednesday’s games

District 27-5A
Edison 5, Lanier 3
Brackenridge 11, Sam Houston 0 (5 innings)
Burbank 9, Highlands 5
Jefferson 15, Memorial 2 (6 innings)

Thursday’s games

Non-district
Laredo ISD Hardball Classic

Southside 4, Laredo Martin 3
Southside 4, Laredo LBJ 1
Corpus Christi Miller 3, Edison 1
Laredo Martin 7, Edison 2

Comal ISD Tournament
East Central 4, Robstown 1 (6 innings)
Kerrville Tivy Tournament

Reagan 11, Southwest 0
Laredo Alexander 3, Southwest 1
South San Tournament

Central Catholic 17, South San 3 (5 innings)
South San 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)
McCollum 11, Kennedy 3 (6 innings)

Clemens 7, Central Catholic 6 (5 innings)

Kennedy 9, Madison 9 (6 innings)

Friday’s games

Non-district
Harlandale 3, Veterans Memorial 1
Laredo ISD Hardball Classic
TEAMS — Edison, Southside. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Comal ISD Tournament
East Central 12, Cole 2 (4 innings)
Kerrville Tivy Tournament
TEAMS — Southwest. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
South San Tournament

Kennedy 4, Southwest Legacy 3 (6 innings)
South San 12, Kennedy 1 (5 innings)
South San 12, McAllen Rowe 2 (5 innings)
Central Catholic 8, McCollum 3 (5 innings)

Clemens 10, Kennedy 0 (5 innings)

McCollum 7, McAllen Rowe 6 (5 innings)

Saturday’s games

Non-district
Laredo ISD Hardball Classic
Southside 3, Laredo Nixon 2
Southside 6, Laredo Cigarroa 0

OTHER AREA TEAMS — Edison.
Comal ISD Tournament
East Central 9, Medina Valley 0 (5 innings)
Kerrville Tivy Tournament
Southwest 5, Eagle Pass 4
South San Tournament
Central Catholic 13, McAllen Rowe 3 (6 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 27-March 5

Monday’s games

Non-district
Corpus Christ John Paul II vs. Providence (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 13, Clemens 3 (5 innings)
Smithson Valley 8, New Braunfels 6
East Central 8, South San 1
Steele 14, Wagner 1 (5 innings)
District 27-5A
Memorial
12, Brackenridge 1 (5 innings)
Highlands 19, Jefferson 2 (3 innings)
Kennedy 22, Sam Houston 0 (3 innings)
Burbank 6, Edison 5
District 28-5A
Eagle Pass Winn 27, Harlandale 24 (8 innings)
Southwest Legacy 9, Floresville 8
Medina Valley 8, McCollum 3
Southside 6, Southwest 5 (9 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
East Central-Judson Tournament

Holmes 9, McCollum 1
McCollum vs. Eagle Pass (score unavailable)
East Central 3, Gregory Portland 0 (5 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

South San 11, Midlothian 4 (4 innings)
Pearsall 8, Southside 3 (3 innings)
Midlothian 5, Southwest Legacy 3 (4 innings)
Pharr-San Juan-Alamo North 3, South San 0
Pharr-San Juan-Alamo North 7, Southside 6 (5 innings)
Southwest Legacy 7, Kyle Lehman 0

Friday’s games

District 27-5A
Burbank 13, Brackenridge 3
Lanier vs. Kennedy (score unavailable)
Memorial 7, Highlands 6
Edison 19, Sam Houston 0 (3 innings)
TAPPS 3-II
Providence 3, Austin Hyde Park 2
Non-district
Fredericksburg 11, Harlandale 2
Holy Cross 13, Somerset 1 (5 innings)
East Central-Judson Tournament

Corpus Christi Calallen 11, McCollum 7
East Central 5, Houston St. Agnes 2 (6 innings)
East Central 11, Holmes 0 (5 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

South San 13, Hondo 1
Pharr-San Juan-Alamo 4, Southwest Legacy 2
Laredo United South 2, Southside 0
South San 8, Laredo United 7
Southside 8, FEAST 0
Edinburg North 3, Southwest Legacy 2

Saturday’s games

Non-district
East Central-Judson Tournament

Brennan 2, East Central 0 (6 innings)
McCollum vs. Houston St. Agnes (score unavailable)
McCollum vs. Gregory-Portland (score unavailable)
East Central 5, Corpus Christi Calallen 4 (4 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

Edinburg North 2, South San 1
Laredo United 12, Southside 9
Weslaco 12, South San 2
Seguin 3, Southwest Legacy 2 (5 innings)
Southside 7, Edinburg North 4
Southwest Legacy 9, Del Valle 5

BASEBALL: This week’s results (complete, March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 27-March 5

Monday’s games

District 27-5A
Kennedy 18, Sam Houston 1 (5 innings)
Non-district
East Central 6, Alice 5 (8 innings)

Tuesday’s games

District 27-5A
Highlands vs. Jefferson 12, Highlands 1 (5 innings)
Burbank 2, Edison 1
Brackenridge 14, Memorial 0 (6 innings)
Non-district
McCollum 7, Antonian 3
St. Anthony at Holy Cross (score unavailable)
Southwest 10, Jay 0 (5 innings)
South San 4, Harlandale 0
Southside 6, SA Home School Wolverines 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 8, Hebbronville 0 (6 innings)
Edinburg Vela 4, Central Catholic 2
Edgewood ISD Tournament

Harlandale 2, Jay 1 (4 innings)
Kennedy 4, Cole 1 (6 innings)
Southside 7, Lanier 2 (4 innings)
Roma 11, Southside 1 (4 innings)
San Angelo Lake View 11, Jefferson 1 (4 innings)
Kennedy 11, Stockdale 2 (4 innings)
Roma 10, Lanier 0 (4 innings)
Floresville Tournament
Cornerstone Christian 16, Burbank 2
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley

Boerne 11, East Central 3 (5 innings)
Lewisville 6, East Central 5
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Somerset 5, Holy Cross 4 (5 innings)
Bandera 11, Holy Cross 5
Boerne Geneva 9, McCollum 5
Brackenridge 16, Lytle 3 (5 innings)
Marion 6, Edison 1
Eagle Pass Winn 4, Brackenridge 1

Southwest ISD Tournament

Highlands vs. South San (score unavailable)
Warren 3, Jefferson 1 (6 innings)
Wagner 9, Highlands 2
McAllen Rowe 2, South San 1
McAllen Rowe 7, Southwest 6

Friday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 8, Brownsville Rivera 0 (6 innings)
Central Catholic 11, McAllen 2 (5 innings)
Edgewood ISD Tournament

Harlandale 3, Roma 0 (5 innings)
Kennedy 2, Laredo Martin 0 (6 innings)
Southside 5, Jay 4
Lanier 5, Sam Houston 4 (4 innings)
Lanier 6, Cole 5 (4 innings)
Southside 6, Stockdale 2
OTHER AREA TEAMS — Memorial. FINALS — Saturday.
Floresville Tournament

Burbank 11, Floresville 5
Burbank 9, Poteet 1
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley

Churchill 5, East Central 0
East Central 5, Alamo Heights 3
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Edison 7, Devine 5
Brackenridge 11, Hondo 3 (5 innings)
McCollum 13, Holy Cross 0 (5 innings)
Southwest ISD Tournament

South San 14, Jefferson 4 (4 innings)
South San vs. Southwest (score unavailable)
OTHER AREA TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday.

Saturday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 9, McAllen Memorial 4 (5 innings)
La Joya Palmview 5, Central Catholic 3 (4 innings)
Edgewood ISD Tournament

Championship

Harlandale 6, Kennedy 2 (5 innings)
Floresville Tournament

Uvalde 6, Burbank 3
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley
East Central 6, Brandeis 5
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Brackenridge 6, Holmes 4 (5 innings)
Edison 1, Pearsall 1
McCollum 12, Somerset 1 (6 innings)
McCollum 10, Bandera 0 (5 innings)
Boerne Geneva 17, Holy Cross 0
Southwest ISD Tournament

Wagner 9, Southwest 6
McAllen Rowe 15, Jefferson 0 (4 innings)
Southwest 14, Warren 9
OTHER AREA TEAMS — South San, Southwest Legacy.

SOFTBALL: This week’s results (complete, Feb. 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 20-26

Monday’s games

Non-district
Somerset 14, Providence 4 (6 innings)

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 16, South San 4
East Central 16, Steele 6
Judson 7, New Braunfels 0
Smithson Valley 16, Wagner 1 (3 innings)
District 27-5A
Burbank 19, Kennedy 3 (5 innings)
Jefferson d. Brackenridge (score unavailable)
Edison 10, Memorial 0 (5 innings)
Lanier 20, Sam Houston 1 (3 innings)

District 28-5A
McCollum 12, Harlandale 2 (5 innings)
Medina Valley 8, Southwest 4
Southside 5, Floresville 2
Southwest Legacy 16, Eagle Pass Winn 0 (5 innings)
Non-district
Holy Cross 2, Jourdanton 2 (tie)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Floresville Tournament
TEAMS — Providence. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Northeast ISD Tournament

O’Connor 6, Highlands 4 (3 innings)
McCollum 5, Clark 0 (4 innings)
Boerne Champion 9, Harlandale 3 (3 innings)
Edison 4, Clemens 1 (4 innings)
McCollum 22, Somerset 5 (3 innings)
South San 14, Roosevelt 2 (2 innings)
LEE 4, Edison 2 (3 innings)
McAllen 13, Highlands 0 (3 innings)
Jourdanton Tournament
TEAMS — Brackenridge. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Kyle Lehman Tournament
TEAMS — Burbank, Jefferson, Southside. FINALS — Saturday. (Thursday’s games ppd.)
Southwest ISD Tournament

MacArthur 11, Southwest Legacy 1 (4 innings)
Southwest vs. Mercedes (score unavailable)

Friday’s games

Non-district

Antonian at East Central (score unavailable)

Floresville Tournament
TEAMS — Providence. (tournament canceled).
Northeast ISD Tournament
TEAMS — Edison, Harlandale, Highlands, McCollum. (tournament canceled).
Jourdanton Tournament
TEAMS — Brackenridge. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Kyle Lehman Tournament
TEAMS — Burbank, Jefferson, Southside. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Southwest ISD Tournament
TEAMS — Southwest, Southwest Legacy. (tournament canceled).

Saturday’s games

Floresville Tournament
TEAMS — Providence. (tournament canceled).
Northeast ISD Tournament
TEAMS — Edison, Harlandale, Highlands, McCollum. (tournament canceled).
Jourdanton Tournament
TEAMS — Brackenridge. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Kyle Lehman Tournament
TEAMS — Burbank, Jefferson, Southside. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Southwest ISD Tournament
TEAMS — Southwest, Southwest Legacy. (tournament canceled).

BASEBALL: This week’s results (complete, Feb. 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 20-26

Monday’s games

District 27-5A
Lanier
22, Sam Houston 0 (5 innings)
Non-district
Marion 12, Highlands 2
Lytle 8, Holy Cross 1

Tuesday’s games

District 27-5A
Brackenridge 6, Jefferson 0
Burbank 3, Kennedy 2
Edison 10, Memorial 0 (5 innings)
Non-district
St. Mary’s Hall 13, Southside 6
Southwest 4, Laredo United South 1
McCollum 3, Pleasanton 1
Uvalde 10, Southwest Legacy 8
Wagner 6, Harlandale 2

Central Catholic 16, South San 1 (5 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Northside ISD Tournament

Central Catholic 5, Clark 0 (5 innings)
McCollum 3, Brennan 0 (6 innings)
East Central vs. Harlan (score unavailable)
SAISD Tournament

South San 6, Brackenridge 3 (6 innings)
Veterans Memorial 11, Burbank 2 (6 innings)
Lanier 10, Jefferson 6 (4 innings)
Southwest vs. Austin Eastside Memorial (score unavailable)
Brackenridge 7, Carrizo Springs 4 (4 innings)
Lanier vs. Carrizo Springs (canceled)
Harlandale 5, Bandera 2 (6 innings)
Antonian 6, Highlands 3 (5 innings)
Jay 13, Sam Houston 0 (4 innings)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament

Southside 7, Devine 6 (4 innings)
Boerne 5, Southside 0 (6 innings)
Kennedy 5, Poteet 1 (5 innings)

OTHER AREA TEAMS — Edison. FINALS — Saturday.

Friday’s games

Non-district

Northside ISD Tournament

McCollum vs. Clark (canceled)
East Central vs. Brennan (canceled)
Central Catholic vs. Marshall (canceled)
Central Catholic 8, Stevens 4 (5 innings)
SAISD Tournament

Bandera 30, Sam Houston 0 (3 innings)
Taft 8, Highlands 0 (4 innings)
Brackenridge 17, Jefferson 0 (4 innings)
Burbank 12, Austin Eastside Memorial 1 (4 innings)
South San 12, Lanier 0 (4 innings)
Southwest 7, Veterans Memorial 7 (5 innings) (Southwest advances based on # runners to reach 3rd base)
Jay 4, Harlandale 1 (6 innings)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament

Kennedy 9, Somerset 4 (6 innings)
Kennedy 10, Southside 5

Saturday’s games

Northside ISD Tournament
TEAMS — Central Catholic, East Central, McCollum. FINALS — Saturday. (tournament canceled)
SAISD Tournament
TEAMS — Brackenridge, Burbank, Harlandale, Highlands, Jefferson, Lanier, Sam Houston, South San, Southwest. FINALS — Saturday. (tournament canceled)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament
Southside 9, Poteet 5 (4 innings)

BOYS BASKETBALL: 2021-22 Area playoff results (complete, March 1)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 13-19

Friday’s games

TAPPS CLASS 4A

Bi-district round

Pasadena First Baptist Christian (6-10) 74, Holy Cross (10-13) 57

Games of February 20-26

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Southside (16-12) 63, Sam Houston (18-14) 57

Jefferson (26-9) 76, Southwest Legacy (18-16) 47

CLASS 4A

Bi-district round

Crystal City (20-12) 68, Fox Tech (11-21) 65

Young Men’s Leadership Academy (22-12) 87, Carrizo Springs (14-14) 63

Tuesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Lanier (19-15) 63, McCollum (26-8) 56

Brackenridge (24-10) 53, Medina Valley (13-17) 40

CLASS 4A

Bi-district round

Uvalde (11-18) 66, Brooks Academy (9-10) 54

TAPPS CLASS 6A

Area round

Central Catholic (24-10) 76, Houston The Village (12-22) 45

TAPPS CLASS 2A

Area round

St. Gerard (16-2) 74, Edinburg Harvest Christian Academy (4-11) 57

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Buda Johnson (30-6) 64, Lanier (19-16) 57

CLASS 4A

Area round

Young Men’s Leadership Academy (23-12) 79, Raymondville (25-7) 67

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Veterans Memorial (30-5) 72, Brackenridge (24-11) 44
Liberty Hill (30-6) 67, Southside (16-13) 56
Boerne Champion (30-6) 68, Jefferson (26-10) 47

Saturday’s games

TAPPS CLASS 6A

State quarterfinals

Tomball Concordia Lutheran (24-7) 67, Central Catholic (24-11) 44

TAPPS CLASS 2A

State quarterfinals

Galveston O’Connell (25-6) 80, St. Gerard (16-3) 63

Games of February 27-March 5

Tuesday’s games

CLASS 4A

Region IV quarterfinals

Kingsville (18-11) 66, Young Men’s Leadership Academy (23-13) 60

BOYS BASKETBALL: Area playoff picture (complete)

Boys basketball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: Brackenridge (23-10, 13-3), Brooks Academy (9-9, 3-5), Central Catholic (23-10, 3-3), Fox Tech (11-21, 2-6), Holy Cross (10-13, 3-5), Jefferson (25-9, 14-2), Lanier (18-15, 10-6), McCollum (26-7, 13-1), St. Gerard (15-2, 8-0), Sam Houston (18-13, 13-3), Southside (15-12, 9-5), Southwest Legacy (18-15, 7-7), Young Men’s Leadership Academy (21-12, 6-2).

SOFTBALL: This week’s results (complete, Feb. 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

Non-district
West Campus JV
19, Sam Houston 0 (3 innings)

Tuesday’s games

Non-district
St. Gerard
vs. Brackenridge (score unavailable)
Boerne 11, East Central 1 (6 innings)
South San 3, Eagle Pass 2 (8 innings)
Highlands 12, Wagner 0 (5 innings)
Devine 15, Lanier 0 (3 innings)
Clemens 10, Southwest 0 (5 innings)
Harlandale 12, Burbank 8
Steele 13, Edison 1
Holy Cross 2, Jefferson 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament
Corpus Christi Veterans Memorial 9, Edison 3 (4 innings)
NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 3, Willis 0 (4 innings)
Waller 13, Southwest 1
Fort Bend Ridge Point 8, East Central 3 (5 innings)
Southwest vs. Argyle (score unavailable)
Northside ISD Tournament

Clemens 10, Southwest Legacy 3 (5 innings)
Harlandale 6, Roosevelt 5 (5 innings)
Marshall 15, Kennedy 0 (3 innings)
McCollum 6, Pflugerville 1 (4 innings)
Southwest Legacy 7, Johnson 1 (6 innings)
South San 7, Taft 5 (6 innings)
Harlandale 17, Kennedy 10 (4 innings)
McCollum 6, Taft 3 (5 innings)
South San 8, Pflugerville 4 (5 innings)
Somerset Tournament
Highlands 11, La Vernia 4 (4 innings)
Highlands 3, St. Anthony 2 (4 innings)

Ranger Round Robin
At Smithson Valley
Madison 8, Southside 4

Fredericksburg 10, Southside 6

Friday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament

Santa Gertrudis Academy 13, Edison 1 (3 innings)
Port Lavaca Calhoun 6, Edison 5 (5 innings)
NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 14, El Campo 0 (6 innings)
Waco Midway 16, Southwest 9 (5 innings)
Houston Clear Lake 4, East Central 1 (6 innings)
Fort Worth Northwest Eaton 3, Southwest 2
Northside ISD Tournament

Marshall 9, Harlandale 1 (4 innings)
McCollum 6, South San 3 (6 innings)
Johnson 11, Kennedy 1 (4 innings)
Southwest Legacy 9, Roosevelt 3 (6 innings)
South San 15, Harlandale 0 (4 innings)
Ranger Round Robin
At Smithson Valley
Southside
4, Eagle Pass 2
SAISD Tournament

Providence vs. Laredo Cigarroa (canceled)
Burbank 15, Lanier 0 (3 innings)
Laredo LBJ 8, Holy Cross 0 (4 innings)
San Antonio Christian 7, Brackenridge 5 (3 innings)
Jefferson 8, Laredo Martin 3 (3 innings)
Jefferson 13, Brackenridge 0 (4 innings)
Burbank 3, Providence 0 (5 innings)
Holy Cross 18, Lanier 4 (3 innings)
Jay 12, Brackenridge 0 (4 innings)

Del Rio 5, Jefferson 0 (4 innings)
Laredo LBJ 22, Providence 0 (3 innings)
Laredo Cigarroa 15, Lanier 4 (3 innings)
Holy Cross 8, Burbank 0 (5 innings)
Somerset Tournament

Highlands 10, Lytle 6 (4 innings)
Charlotte 9, Highlands 3 (4 innings)

Saturday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament

Corpus Christi Flour Bluff 14, Edison 4 (5 innings)
Corpus Christi Calallen 12, Edison 0 (4 innings)

NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 2, Leander 1
Southlake Carroll 11, Southwest 9
Bryan 10, Southwest 7
East Central 1, Round Rock 0
Northside ISD Tournament

Roosevelt 8, Kennedy 7 (4 innings)
Stevens 7, South San 5 (4 innings)
Clemens 5, McCollum 4 (6 innings)
Pflugerville 1, Southwest Legacy 0 (6 innings)
Taft 14, Harlandale 0 (5 innings)
Stevens 21, Kennedy 3 (5 innings)
Taft 12, Southwest Legacy 1 (5 innings)
McCollum 7, Marshall 3 (5 innings)
Ranger Round Robin
At Smithson Valley

Southside 3, Alamo Heights 1

Smithson Valley 7, Southside 2
SAISD Tournament

Jefferson 8, Jay 3 (4 innings)
Laredo Martin 6, Brackenridge 0 (3 innings)
Providence 15, Lanier 1 (3 innings)
Burbank vs. Laredo LBJ (score unavailable)
Holy Cross 15, Laredo Cigarroa 0 (3 innings)
Del Rio 9, Brackenridge 1 (4 innings)
Jefferson 5, San Antonio Christian 2 (4 innings)
Holy Cross 8, Providence 1 (4 innings)
Burbank 14, Laredo Cigarroa 2 (3 innings)
Laredo LBJ 16, Lanier 2 (3 innings)

Third place

Holy Cross 10, Jefferson 0 (4 innings)
Somerset Tournament

Somerset 19, Highlands 3 (5 innings)
Highlands 3, Cuero 2

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

District 27-5A

Brackenridge 64, Highlands 52
Jefferson 68, Edison 51
Lanier 83, Burbank 67
Kennedy 50, Memorial 40

District 27-3A
Cotulla 52, West Campus 32
Lytle 94, Karnes City 54

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 70, East Central 60
New Braunfels 55, South San 45
Steele 59, Smithson Valley 58
Judson 69, Wagner 58
District 28-5A
Southwest Legacy 74, Harlandale 62
Medina Valley 67, Floresville 53
McCollum 75, Southwest 54
Southside 68, Eagle Pass Winn 57
District 29-4A
Fox Tech 69, Devine 45
Young Men’s Leadership Academy 86, Brooks Academy 39
District 27-3A
Poth 94, Dilley 52
Natalia at Poteet (score unavailable)
TAPPS 3-6A
San Antonio Christian at Austin St. Dominic Savio (score unavailable)
TAPPS 3-4A
Third-place tiebreaker
San Antonio Lutheran 50, Holy Cross 46

Non-district
Boerne Champion 77, Central Catholic 54

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 6-12

Monday’s games

District 27-5A
Burbank 65, Memorial 57
Sam Houston 60, Jefferson 52
Brackenridge 68, Kennedy 57
Highlands 75, Lanier 65
District 28-5A
Harlandale 70, Floresville 45
Medina Valley 71, Southside 46
McCollum 70, Southwest Legacy 53
Southwest 60, Eagle Pass Winn 57
District 29-4A
Brooks Academy 62, Fox Tech 53
Somerset 55, Young Men’s Leadership Academy 49
District 27-3A
Jourdanton 64, West Campus 30
TAPPS 3-6A
Austin St. Dominic Savio at San Antonio Christian (ppd., rescheduled for 7 p.m., Feb. 17)
TAPPS 3-4A
Holy Cross 54, San Marcos Academy 43

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 70, New Braunfels 67
Judson 81, Smithson Valley 79
Steele 48, South San 47
Clemens 65, Wagner 56
District 27-5A
Brackenridge 64, Edison 38
Highlands 59, Kennedy 34
Sam Houston vs. Memorial (score unavailable)
Lanier 65, Jefferson 41
District 29-4A
Young Men’s Leadership Academy
72, Devine 50
Somerset 72, Brooks Academy 40
District 27-3A
Poth 56, Cotulla 38
Poteet 74, West Campus 55

Lytle 71, Dilley 41

Jourdanton 80, Karnes City 62
TAPPS 3-6A
Antonian 114, Austin St. Dominic Savio 26

San Antonio Christian 65, Central Catholic 63

TAPPS 3-4A
Holy Cross 72, San Marcos Academy 30
Schertz John Paul II 69, Austin Veritas Academy 27
San Antonio Lutheran 49, Texas School for the Deaf 40

TAPPS 5-2A
St. Gerard 56, Hallettsville Sacred Heart 51

Wednesday’s games

District 27-5A
Burbank 60, Kennedy 46

District 28-5A
Southside 60, Harlandale 50
McCollum 62, Eagle Pass Winn 50
Southwest Legacy 63, Medina Valley 55
Floresville 65, Southwest 61

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
New Braunfels 59, Clemens 55
Judson 84, Steele 56
East Central 84, Smithson Valley 72
Wagner 69, South San 59
District 27-5A
Highlands
63, Edison 46
Sam Houston 79, Burbank 58
Lanier 67, Memorial 50
Jefferson, 78, Kennedy 49

District 28-5A
Medina Valley 69, Eagle Pass Winn 52
McCollum 71, Floresville 46
Harlandale 59, Southwest 50
Southside 65, Southwest Legacy 48
District 29-4A
Brooks Academy at Devine (score unavailable)
Somerset 78, Fox Tech 49
District 27-3A
Lytle at West Campus, 6:30 p.m.
TAPPS 3-6A

Central Catholic 65, Austin St. Dominic Savio 22
Antonian 98, San Antonio Christian 64
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 73, Holy Cross 62
Schertz John Paul II 74, San Marcos Academy 17
TAPPS 5-2A
St. Gerard 77, Victoria Faith Academy 23

Saturday’s games

District 27-5A
Burbank 59, Memorial 41
Highlands 50, Kennedy 40

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 6-12

Monday’s games

District 27-5A
Memorial 56, Burbank 53

Brackenridge 84, Kennedy 41
Highlands 42, Lanier 27
Jefferson 49, Sam Houston 47
District 28-5A
Medina Valley 37, Southside 27
Harlandale 69, Floresville 42
McCollum 76, Southwest Legacy 64
Eagle Pass Winn 55, Southwest 54
District 29-4A
Fox Tech 61, Brooks Academy 33
Somerset 68, Young Women’s Leadership Academy 48
District 27-3A
Jourdanton, 65, West Campus 22

Tuesday’s games

District 27-6A
Wagner 78, Clemens 45
Smithson Valley 48, Judson 45
New Braunfels 48, East Central 41
Steele 92, South San 36
District 27-5A
Highlands
71, Kennedy 57
Jefferson 31, Lanier 27
Edison 62, Brackenridge 58
Sam Houston 55, Memorial 26
District 29-4A
Devine 59, Young Women’s Leadership Academy 21
Somerset 100, Brooks Academy 11
District 27-3A
Poteet 43, West Campus 25
TAPPS 3-5A
Providence 36, TMI 17
TAPPS 3-4A
San Marcos Academy at Holy Cross (canceled)
San Antonio Lutheran 60, Texas School for the Deaf 25
TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart 69, St. Gerard 13

Wednesday’s games

District 27-5A
Kennedy
65, Brackenridge 62
District 28-5A
McCollum 54, Eagle Pass Winn 47
Southwest 47, Floresville 44
Southside 62, Harlandale 55
Medina Valley 66, Southwest Legacy 41

Thursday’s games

TAPPS 3-5A
Boerne Geneva 52, St. Anthony 25

Friday’s games

District 27-5A
Kennedy 59, Memorial 56
TAPPS 3-5A
Austin St. Michael’s 56, Providence 38
Boerne Geneva 78, Austin Regents 47
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 58, Holy Cross 27
TAPPS 5-2A
Victoria Faith Academy 25, St. Gerard 23

Saturday’s games

No games scheduled

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

TAPPS 3-5A
Austin St. Michael’s 60, Providence 36

TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart at St. Gerard (score unavailable)

Tuesday’s games

TAPPS 5-2A
St. Gerard at Victoria Faith Academy (score unavailable)