VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 1824

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-6A

Judson (7-22, 1-3) 3, Wagner (6-17, 0-4) 1 (22-25, 25-19, 28-26, 25-17)

New Braunfels (24-11, 4-0) 3, East Central (13-16, 1-3) 0 (25-11, 25-17, 25-10)

Clemens (27-4, 3-1) 3, Smithson Valley (25-7, 3-1) 1 (25-21, 25-17, 19-25, 25-23)

New Braunfels Canyon (28-6, 3-1) 3, Steele (16-14, 1-3) 0 (25-19, 25-11, 25-22)

District 29-6A

Del Rio (7-3 ???, 3-1) 3, South San (12-15, 1-3) 1 (25-17, 21-25, 25-23, 25-23)

Laredo United (23-6, 4-0) 3, Southwest (17-16, 1-3) 1 (25-22, 21-25, 25-14, 25-20)

Laredo Alexander (31-2, 4-0) 3, Laredo LBJ (16-9, 1-3) 0 (25-18, 25-18, 25-13)

Laredo United South (5-6 ???, 2-2) 3, Eagle Pass (2-7 ???, 0-4) 0 (25-19, 25-17, 25-21)

District 28-5A

Sam Houston (16-18, 4-4) 3, Jefferson (8-16, 6-1) 2 (25-12, 14-25, 7-25, 25-21, 15-13)

Highlands (15-14, 5-2) 3, Memorial (7-17, 1-6) 0 (25-21, 25-9, 25-14)

Edison (15-15, 7-0) 3, Kennedy (0-18, 0-7) 0 (25-14, 25-5, 25-5)

Lanier (14-19, 4-3) 3, Brackenridge (3-25, 2-5) 2 (18-25, 18-25, 25-8, 25-21, 15-13)

District 26-3A

Karnes City (5-5 ???, 3-1) 3, Cole (4-10 ???, 1-2) 0  (25-7, 25-15, 25-10)

Brooks Academy (5-9 ???, 1-2) 3, Fox Tech (1-23, 0-3) 2 (25-19, 20-25, 25-23, 15-25, 15-11)

Poth (14-18, 4-0) 3,  Jourdanton (13-7, 3-1) 0 (25-12, 25-23, 25-14)

TAPPS 55A

St. Mary’s Hall (17-8, 1-0) at Cornerstone Christian (11-17, 0-1) 0 (25-21, 25-23, 26-24)

Providence (18-10, 1-0) 3, TMI (2-7 ???, 0-1)  0 (26-24, 25-14, 25-16)

Holy Cross (30-10, 1-0) 3, San Antonio Christian (14-12, 0-1) 0 (25-12, 25-14, 26-24)

TAPPS 5-3A

Hallettsville Sacred Heart (14-8, 1-0) 3, San Antonio Lutheran (9-9 ???, 0-1) 1 (25-11, 25-21, 13-25, 25-18)

Kerrville Our Lady of the Hills (2-1 ???, 1-0) 3, St. Gerard (7-9 ???, 0-1) 0 (25-19, 25-16, 25-22)

Castle Hills Baptist (13-6-1, 1-0) 3, Keystone (4-7 ???, 0-1) 2 (scores unavailable)

Non-district

Hondo (10-12 ???) 3, Young Women’s Leadership Academy (6-15 ???) 1 (25-14, 25-20, 22-25, 25-20)

Southside (22-7) 3, Bandera (17-13)  1 (23-25, 25-19, 25-21, 25-19)

Burbank (9-22) 3, Pleasanton (9-21) 0 (25-22, 25-18, 25-17)

Harlandale (20-6) 3, Poteet (5-8 ???) 1 (25-18, 25-20, 23-25, 25-22)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 5-3A

Castle Hills Baptist (13-6-1, 1-0) at Kerrville Our Lady of the Hills (2-1 ???, 1-0) (scores unavailable)

San Antonio Lutheran (10-9 ???, 1-1) 3, Keystone (4-8 ???, 0-2) 1 (25-17, 17-25, 25-16, 25-23)

Hallettsville Sacred Heart (15-8, 2-0) 3, St. Gerard (7-10 ???, 0-2) 0 (25-17, 25-16, 25-22)

TAPPS 5-5A

St. Mary’s Hall (18-8, 2-0) 3, San Antonio Christian (14-13, 0-2) 2 (26-24, 15-25, 25-20, 13-25, 15-11)

Friday’s matches

District 27-6A

Clemens (28-4, 4-1) 3, Judson (7-23, 1-4) 0 (25-10, 25-14, 25-17)

Steele (17-14, 2-3) 3, East Central (13-17, 1-4) 2 (25-19, 25-14, 22-25, 21-25, 15-6)

Smithson Valley (26-7, 4-1) 3, New Braunfels Canyon (28-7, 3-2) 1 (25-19, 25-22, 19-25, 25-21)

New Braunfels (25-11, 5-0) 3, Wagner (6-18, 0-5) 0 (25-16, 25-9, 25-11)

District 29-6A

Laredo Alexander (31-3, 4-1) 3, South San (12-16, 1-4) 0 (25-11, 25-10, 25-21)

Southwest (18-16, 2-3) 3, Laredo LBJ (16-10, 1-4) 2 (25-11, 25-16, 16-25, 23-25, 15-9)

District 28-5A

Lanier (15-19, 5-3) 3, Burbank (9-23, 3-5) 0 (25-21, 25-15, 25-11)

Edison (16-15, 8-0) 3, Jefferson (8-17, 6-2) 2 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 15-8)

Memorial (8-17, 2-6) 3, Kennedy (0-19, 0-8) 0 (25-14, 25-7, 25-7)

Highlands (16-14, 6-2) 3, Brackenridge (3-26, 2-6) 0 (27-25, 25-14, 25-12)

District 295A

Floresville (9-12 ???, 1-0) 3, Eagle Pass Winn (7-9 ???, 0-1) 1 (25-13, 23-25, 25-18, 25-14)

McCollum (16-10, 1-0) 3, Uvalde (0-13 ???, 0-1) 0 (25-15, 25-20, 25-7)

Southside (23-7, 1-0) 3, Harlandale (20-7, 0-1) 1 (20-25, 25-20, 25-13, 25-22)

District 26-3A

Poth (15-18, 5-0) 3, Brooks Academy (5-10 ???, 1-3) 0 (25-9, 25-7, 25-19)

Cole (4-10 ???, 1-2 ???) at Jourdanton (13-7, 3-1) (scores unavailable)

Natalia (7-9, 1-3) 3, Fox Tech (1-24, 0-4) 1 (25-19, 25-18, 20-25, 25-11)

TAPPS 55A

Providence (19-10, 2-0) 3, Cornerstone Christian (11-18, 0-2) 2 (22-25, 25-18, 25-21, 19-25, 15-9)

Holy Cross (31-10, 2-0) 3, TMI (2-8 ???, 0-2) 0 (25-10, 25-9, 25-10)

 

Saturday’s matches

District 29-6A

Del Rio (8-3 ???, 4-1) 3, Laredo United South (5-7 ???, 2-3) 1 (25-21, 23-25, 25-17, 25-23)

Laredo United (24-6, 5-0) 3, Eagle Pass (2-8 ???, 0-5) 0 (25-12, 25-5, 25-11)

VOLLEYBALL: Area rankings (thru Sept. 17)

Through Sept. 17

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Harlandale – 2

3. Southside – 3

4. McCollum – 4

5. Southwest – 5

6. Providence6

7. East Central – 7

8. Edison – 9

9. South San – 8

10. Jefferson – 11

11. Highlands – 12

12. Sam Houston – 10

13. Lanier – 13

14. BurbankNR

15. Memorial14

NR = not ranked

FOOTBALL: Area rankings (thru Sept. 17)

Through Sept. 17

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Sam Houston – 3

3. Harlandale – 2

4. Central Catholic – 4

5. Southwest – 5

6. East Central – 6

7. Edison – 8

8. Brackenridge – 9

9. Southside – 7

10. McCollum – 11

11. Highlands – 10

12. Kennedy13

13. Lanier14

14. South San – 12

15. Jefferson15

NR = not ranked

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 22-24)

Thursday’s games

District 27-6A

New Braunfels (32, 1-1) 42, New Braunfels Canyon (1-4, 1-1) 35

District 28-5A

Brackenridge (32, 21) 13, Sam Houston (3-2, 2-1) 0

District 29-6A

Laredo United South (4-1, 2-0) 24, Southwest (2-3, 0-2) 14

Friday’s games

District 27-6A

Clemens (4-1, 2-0) 41, Wagner (3-2, 0-2) 7

Steele (41, 2-0) 30, Judson (4-1, 1-1) 9

Smithson Valley (2-2, 1-1) 65, East Central (1-4, 0-2) 6

District 29-6A

Del Rio (5-0, 2-0) 24, Laredo Alexander (1-4, 1-1) 0

Laredo United (4-1, 2-0) 58, South San (0-5, 0-2) 14

District 28-5A

Jefferson (2-3, 2-1) 27, Burbank (0-5, 0-3) 12

Lanier (2-2, 2-0) 19, Kennedy (1-4, 1-2) 14

Edison (31, 1-1) 48, Memorial (0-5, 0-3) 10.

TAPPS II-3

Austin Regents (5-0, 1-0) 55, Austin St. Michael’s (14, 0-1) 26

San Antonio Christian (31, 1-0) 36, Cornerstone Christian (13, 0-1) 14

TAPPS III-5

Shiner St. Paul (32, 1-0) 42, Austin Brentwood Christian (32, 0-1) 6

Hallettsville Sacred Heart (33, 2-0) 54, St. Gerard (14, 0-1) 0

Schertz John Paul II (32, 1-0) 40, San Marcos Academy (0-4, 0-1) 0

Non-district

Pettus (4-0) 40, Brooks Academy (0-4) 12

Eagle Pass Winn (41) 27, Central Catholic (23) 14

Somerset (41) 24, Harlandale (32) 0

San Marcos (23) 49, McCollum (14) 27

Southside (32) 17, La Vernia (0-5) 10

Saturday’s games

District 29-6A

Laredo LBJ (0-4, 0-1) vs. Eagle Pass (22, 0-1) (suspended to 6 p.m. Monday with Eagle Pass leading 21-19)

TAPPS II-3

Holy Cross (5-0, 1-0) 36, St. Mary’s Hall (32, 0-1) 16