VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 27-Oct. 3

Monday’s matches

TAPPS 3-5A

Austin St. Michael’s 3, Providence 0 (25-18, 25-16, 25-18)

Tuesday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, Judson 0 (25-6, 25-12, 25-20)
Smithson Valley 3, New Braunfels 2 (20-25, 26-24, 25-17, 14-25, 15-11)
Steele 3, Wagner 1 (25-11, 25-12, 21-25, 25-20)

District 28-5A

Harlandale 3, Eagle Pass Winn 0 (25-23, 25-19, 25-19)
Southwest 3, Southside 2 (23-25, 25-22, 14-25, 25-22, 15-10)
Southwest Legacy 3, Floresville 2 (11-25, 26-24, 20-25, 28-26, 15-10)

TAPPS 3-5A

St. Mary’s Hall 3, Austin Hyde Park 0 (25-20, 25-17, 25-12)
Boerne Geneva 3, St. Anthony 0 (25-8, 25-18, 25-23)

TAPPS 3-4A

Schertz John Paul II 3, San Antonio Lutheran 0 (25-6, 25-10, 25-12)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 3-5A
Austin Brentwood Academy 3, St. Mary’s Hall 0 (25-13, 25-11, 25-8)
Austin Hyde Park 3, Boerne Geneva 1 (16-25, 25-13, 25-15, 25-21)

TMI 3, Providence 2 (25-21, 19-25, 15-25, 25-21, 20-18)
TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II 3, Austin Veritas Academy 0 (25-16, 25-21, 25-4)

Friday’s matches

District 26-6A

Wagner 3, East Central 0 (25-19, 25-19, 25-20)
Smithson Valley 3, Clemens 1 (25-13, 15-25, 25-21, 25-18)
New Braunfels 3, Steele 0 (25-11, 25-14, 25-22)
District 28-5A
Medina Valley 3, Harlandale 2 (25-21, 22-25, 25-22, 23-25, 16-14)
Floresville 3, Eagle Pass Winn 1 (21-25, 25-18, 25-12, 25-19)
Southwest 3, Southwest Legacy 0 (25-16, 26-24, 25-23)

Saturday’s matches

Non-district

Brennan 3, East Central 2 (25-23, 25-23, 22-25, 23-25, 15-11)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 6 SCHEDULE

(Oct. 1-3)

11-man

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 14-5A

Division II

Austin Achieve 44, Austin Eastside Memorial 20

Navarro 81, Manor New Tech 0

TAPPS 2-I

Central Catholic 42, San Antonio Christian 24

Non-district

Roosevelt 27, East Central 20

Antonian 42, Holy Cross 14

Southside 14, Rockport-Fulton 7

Floresville 45, Southwest 21

Medina Valley 23, Southwest Legacy 7

Schertz John Paul II 53, Brooks Academy 0

Saturday’s games

No games scheduled

6-man

Friday’s games

TAPPS 5-II

Kerrville Our Lady of the Hills 60, St. Gerard 13

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 20-26

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

TAPPS 3-5A
Austin Brentwood Christian 3, Providence 0 (25-12, 25-14, 25-23)

Non-district
Southwest 3, Somerset 0 (25-17, 27-25, 25-12)

Medina Valley 3, Holy Cross 0 (25-20, 25-23, 26-24)

Seguin 3, Southside 0 (25-16, 25-15, 25-18)

Jay 3, Southwest Legacy 2 (25-23, 21-25, 25-17, 20-25, 15-10)

East Central 3, Floresville 0 (25-19, 25-23, 25-22)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 3-5A
Austin Regents 3, St. Mary’s Hall 0 (scores unavailable)

Boerne Geneva 3, Providence 2 (22-25, 25-14, 23-25, 25-20, 18-16)

St. Anthony 3, TMI 2 (25-14, 23-25, 21-25, 25-17, 15-11)

Friday’s matches

District 26-6A
New Braunfels 3, Judson 0 (25-9, 25-7, 25-12)

Smithson Valley 3, Wagner 0 (25-15, 25-16, 25-13)

Steele 3, East Central 1 (19-25, 25-8, 25-10, 25-18)

District 28-5A
Floresville 3, Southside 1 (25-22, 25-21, 23-25, 25-21).

Medina Valley 3, Southwest 0 (25-12, 25-19, 25-14)

Southwest Legacy 3, Eagle Pass Winn 0 (25-20, 25-13 , 25-19)

McCollum at Harlandale (ppd., no reschedule date)

TAPPS 3-5A
Providence 3, St. Anthony 1 (25-16, 27-20, 22-25, 25-9)

Saturday’s matches

Non-district
Antonian 3, East Central 0 (25-12, 25-14, 25-17)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 17-19)

6-man

Friday’s games

Non-district

St. Gerard (0-0) at Atonement Academy (0-0) (score unavailable)

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 24-26)

11-man

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

Non-district

Holy Cross (1-0) 49, Austin Hyde Park (0-1) 26

Round Rock Westwood (1-0) 37, Southwest (0-1)8

Central Catholic (1-0) 42, Boerne Geneva (0-1) 27

Victoria East (1-0) 28, Southwest Legacy (0-1) 23

Saturday’s games

No games scheduled

6-man

Friday’s games

Non-district

Hill Country Christian (0-0) at St. Gerard (0-0) (score unavailable)

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 6-12

Thursday, Sept. 10 matches

Non-district
Austin Regents 3, Providence 0 (25-22, 25-18, 25-14)

Providence vs. St. Mary’s Hall (score unavailable)

Friday, Sept. 11 matches

No matches scheduled

Saturday, Sept. 12 matches

Non-district

San Antonio Christian Tournament

New Braunfels Christian 2, Holy Cross 0 (28-26, 25-23)

San Antonio Christian 2, Holy Cross 0 (25-23, 25-21)

Round Rock Christian 2, Holy Cross 0 (25-13, 25-17)

Matches of Sept. 13-19

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

TAPPS 3-5A
Austin Hyde Park 3, Providence 0 (25-14, 25-18, 25-20)

Non-district
Pleasanton 3, Holy Cross 0 (25-15, 25-22, 25-16)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 3-5A

Austin St. Michael’s 3, St. Anthony 1 (scores unavailable)
Boerne Geneva at TMI (scores unavailable)
St. Mary’s Hall at Providence (scores unavailable)

Friday’s matches

Non-district

East Central 3, Roosevelt 0 (25-18, 25-22, 26-24)
Southwest 3, Veterans Memorial 1 (25-22, 25-17, 23-25, 25-23)
San Antonio Christian 3, Holy Cross 0 (25-16, 25-21, 25-23)
Comfort 3, Southwest Legacy 1 (25-21, 22-25, 25-15, 26-24)

Saturday’s matches

Non-district

Medina Valley 3, East Central 2 (25-20, 21-25, 17-25, 25-23, 15-6)
Schertz John Paul II 3, Providence 0 (25-16, 25-16, 25-10)
Southside 3, Pearsall 1 (21-25, 25-22, 25-14, 25-17)
Veterans Memorial 3, Southside 0 (25-18, 25-16, 26-24)