GIRLS BASKETBALL: Holiday results (thru Dec. 17-30)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 1723

Monday’s games

Non-district

McCollum 44, Boerne 43

Tuesday’s games

District 276A

Judson 57, New Braunfels Canyon 34
Smithson Valley 49, New Braunfels 37
Steele 78, Clemens 39

District 296A

Del Rio 62, Laredo LBJ 48
Laredo Alexander 47, Southwest 28
Laredo United 96, Laredo United South 71
South San 67, Eagle Pass 27

District 28-5A

Edison 53, Memorial 50
Jefferson 49, Burbank 42
Lanier 59, Kennedy 31
Sam Houston 54, Brackenridge 40

District 263A

Poth 64, Cole 18
Fox Tech 46, Natalia 43
Karnes City vs. Brooks Academy (score unavailable)

Non-district

Harlandale 40, Holy Cross 30
Southside 45, Somerset 25

Wednesday’s games

District 276A

East Central 51, Wagner 49

Thursday’s games

District 28-5A

Edison 52, Brackenridge 44
Highlands 60, Kennedy 38
Lanier 52, Jefferson 31
Sam Houston 63, Burbank 37

Non-district

Memorial 87, Young Women’s Leadership Academy 22

Friday’s games

District 276A

East Central 58, Clemens 38
Judson 70, New Braunfels 30
Steele 54, Smithson Valley 44
Wagner 62, New Braunfels Canyon 37

Saturday’s games

No games scheduled

Games of Dec. 2430

Tuesday’s games

No games scheduled

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

South San 68, McCollum 31

Boerne ISD Tournament

Lockhart 36, Southwest 29

Southwest vs. Elgin (score unavailable)

Comfort Tournament

Harper 54, Young Women’s Leadership Academy 20

Hondo 41, Young Women’s Leadership Academy 12

Somerset Tournament

Southside 45, Medina Valley 31

Southside 60, Knippa 33

Friday’s games

District 28-5A

Brackenridge 47, Memorial 37

Edison 52, Burbank 31

Highlands 58, Jefferson 54

Lanier 46, Sam Houston 44

Non-district

Harlandale 48, Poteet 29

Austin St. Michael’s Tournament

Houston Duchesne 44, Providence 17

Boerne ISD Tournament

New Braunfels 60, Southwest 32

Boerne Champion 45, Southwest 34

Comfort Tournament

Fox Tech 54, Medina 32

Comfort 66, Fox Tech 31

Somerset Tournament

Southside 61, Cotulla 30

Southside 56, New Braunfels Canyon 50
Saturday’s games

Austin St. Michael’s Tournament

Cornerstone Christian 46, Providence 23

Comfort Tournament

Pearsall 81, Fox Tech 23

OTHER AREA TEAMS – Young Women’s Leadership Academy.

 

BOYS BASKETBALL: Holiday results (Dec. 17-30)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 17-23

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 1723

Monday’s games

Non-district

Lee 51, McCollum 47
San Antonio Lutheran at Southside (score unavailable)

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 84, East Central 67
New Braunfels 78, Judson 77 (OT)
Steele 86, Smithson Valley 48
Wagner 81, New Braunfels Canyon 50

District 296A

Del Rio 65, Laredo LBJ 64
Laredo Alexander 74, Southwest 61
South San 81, Eagle Pass 50

District 285A

Brackenridge 58, Sam Houston 48
Burbank 62, Jefferson 58
Edison 74, Memorial 57
Lanier 56, Kennedy 46

District 26-3A

Cole 70, Poth 37
Fox Tech 67, Natalia 57
Karnes City vs. Brooks Academy (score unavailable)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 296A

Laredo United 60, Laredo United South 56

District 285A

Edison 71, Brackenridge 58
Jefferson 74, Lanier 39
Kennedy 66, Highlands 54
Sam Houston 63, Burbank 50

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

Games of Dec. 2430

Tuesday’s games

No games scheduled

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Boerne ISD Tournament

Boerne Champion 77, Holy Cross 44

Central Catholic 72, Seguin 52

Uvalde 61, Holy Cross 58

Boerne 51, Southwest 42

Del Rio 74, Harlandale 66

Southwest 64, Medina Valley 48

Uvalde 61, Holy Cross 58

Central Catholic 52, Harlandale 44

Corpus Christi Calallen Tournament

South San 58, Beeville 46

South San 44, Corpus Christi Ray 41

Rebel Classic

At Buda Hays

East Central 52, Dripping Springs 49

East Central 81, San Marcos 60

Friday’s games

District 285A

Jefferson 70, Highlands 55

Sam Houston 56, Lanier 39

Brackenridge 71, Memorial 51

Burbank 49, Edison 31

Non-district

McCollum 65, Somerset 57

Navarro 56, Fox Tech 50

Boerne ISD Tournament

Harlandale 59, Medina Valley 54

Boerne Champion 60, Harlandale 41

Southwest 66, Uvalde 29

Holy Cross 64, San Angelo Lake View 62

Central Catholic 65, Del Rio 58

Southwest 70, Holy Cross 28

Central Catholic vs. Medina Valley (score unavailable)

Corpus Christi Calallen Tournament

Semifinals

Antonian 67, South San 50

Third place

Pharr-San Juan-Alamo Memorial 46, South San 45

Rebel Classic

At Buda Hays

Semifinals

East Central 72, Kyle Lehman 68

Championship

Clemens 100, East Central 80

Saturday’s games

No games scheduled