GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 27)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 21-27

Monday’s games

Non-district
Lytle 59, Southwest Legacy 40
Randolph 42, Fox Tech 31
Lanier 41, San Antonio Christian 35
Alamo Heights 50, Young Women’s Leadership Academy 41
Kennedy 49, Pleasanton 46

Boerne 67, Highlands 58
Edison 42, Victoria West 39
La Vernia 59, Jefferson 37
Holmes 53, East Central 48
Holy Cross 47, West Campus 25

Tuesday’s games

Non-district
Edison 46, MacArthur 32
Southwest Legacy 48, Dilley 28
Fox Tech 71, West Campus 18
Sam Houston 47, Harlandale 41
Kennedy 50, Jay 44
Southside 41, Memorial 31
Young Women’s Leadership Academy 41, Randolph 33
Boerne Champion 69, Lanier 28
McCollum 58, Burbank 49
Boerne Geneva 71, Southwest 16
Antonian 78, Brackenridge 55
East Central 39, LEE 15

Laredo United 74, South San 67

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled
HAPPY THANKSGIVING!!!

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 27)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 21-27

Monday’s games

Non-district
East Central 78, Southwest 46
Young Men’s Leadership Academy 62, Poteet 29
Fox Tech 66, Canyon Lake 57
Lytle 64, Memorial 29
Harlandale 80, Del Rio 76

San Marcos Home School 82, West Campus 33

Tuesday’s games

Non-district
Southwest 72, Highlands 57
Stevens 72, Memorial 31
Brackenridge 73, St. Mary’s Hall 22

Bandera 65, Kennedy 62
Harlandale 56, Lanier 32
La Vernia 76, West Campus 35
Pleasanton 66, Young Men’s Leadership Academy 61
Lytle 81, Fox Tech 54
St. Anthony 64, Burbank 56

McCollum 64, Edison 27
Taft 76, Sam Houston 45
Antonian 85, Jefferson 79
East Central 68, Churchill 46
Central Catholic, 64, Southside 59

Wednesday’s games

Non-district
Burbank 75, Eagle Pass Winn 74
Highlands 74, Seguin 65
Kerrville Tivy 57, Southwest Legacy 50
Laredo United South 51, South San 50
Jefferson 68, Marshall 50

Thursday’s games

No games scheduled
HAPPY THANKSGIVING!!!

Friday’s games

Non-district
Texas Jamboree

At Bellaire Episcopal
Sam Houston 48, Houston St. Thomas 32

Saturday’s games

Non-district

Eagle Pass Winn 58, Memorial 30


Texas Jamboree

At Bellaire Episcopal

Houston Heights 66, Sam Houston 53

FOOTBALL: 2021 Area playoff results (complete, Nov. 27)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of November 11-13

11-man

Thursday’s games

Class 5A

Division I

Bi-district

Southwest (8-3) 27, Kennedy (7-4) 12

Class 4A

Division II

Bi-district

Cuero (10-1) 62, Young Men’s Leadership Academy (3-7) 7

Friday’s games

Class 6A

Division I

Bi-district

East Central (7-4) 14, Reagan (7-4) 7

Class 5A

Division I

Bi-district

Southwest Legacy (10-1) 43, Brackenridge (6-5) 22
Eagle Pass Winn (6-5) 20, Highlands (6-5) 14

TAPPS Division III

Area round

Holy Cross (7-4) 55, Ft. Worth Lake Country Christian (4-7) 18

Saturday’s games

Class 5A

Division I

Bi-district

Lanier (9-2) 21, Southside (5-6) 14

6-man

Friday’s games

TAPPS Division II

Area round

Bryan Allen Academy (5-5) 108, St. Gerard (8-4) 87

Games of November 18-20

11-man

Thursday’s games

Class 5A

Division I

Area round

Gregory-Portland (9-3) 55, Southwest Legacy (10-2) 13

Friday’s games

Class 6A

Division I

Area round

Lake Travis (10-2) 56, East Central (7-5) 14

Class 5A

Division I

Area round

Corpus Christi Veterans Memorial (11-1) 26, Southwest (8-4) 7

TAPPS Division I

State quarterfinals

Central Catholic (9-2) 38, Fort Worth All-Saints (6-5) 28

TAPPS Division III

State quarterfinals

Houston Cypress Christian (10-2) 40, Holy Cross (7-5) 7

Saturday’s games

Class 5A

Division I

Area round

McAllen Memorial (11-1) 42, Lanier (9-3) 20

Games of November 25-27

11-man

Saturday’s games

TAPPS Division I

State semifinals

Midland Christian (10-2) 41, Central Catholic (9-3) 14