GIRLS BASKETBALL: This week’s schedule/results (thru Jan. 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 23-29

Monday’s games

District 27-3A
West Campus
at Lytle (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 36, South San 28
Steele 64, East Central 42
Judson 57, New Braunfels 43
Wagner 68, Smithson Valley 49
District 27-5A
Brackenridge 76, Burbank 60
Highlands 50, Memorial 44
Lanier 52, Kennedy 49
Sam Houston 68, Edison 53
District 28-5A
Harlandale 61, McCollum 33
Medina Valley 58, Southwest 27
Southside 54, Floresville 53
Eagle Pass Winn 57, Southwest Legacy 56 (OT)
District 29-4A
Devine 72, Brooks Academy 7
Somerset 65, Fox Tech 27

District 27-3A
Lytle 64, Poteet 22
TAPPS 3-5A
St. Anthony at Boerne Geneva (score unavailable)
Providence 50, Austin Regents 40
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 42, Holy Cross 11
Non-district
Cole 51, Young Women’s Leadership Academy 43

Wednesday’s games

District 29-4A
Somerset 66, Brooks Academy 21

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Judson at Clemens, 7 p.m.
Smithson Valley at New Braunfels, 7 p.m.
South San at East Central, 7 p.m.
Steele at Wagner, 7 p.m.
District 27-5A
Sam Houston vs. Brackenridge at Alamo Convocation Center, 5 p.m.
Burbank vs. Highlands at Lanier, 6:30 p.m.
Lanier vs. Edison at Alamo Convocation Center, 6:30 p.m.
Memorial at Jefferson, 7:30 p.m.
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Harlandale, 6:30 p.m.
Floresville at Southwest Legacy, 6:30 p.m.
McCollum at Medina Valley, 6:30 p.m.
Southwest at Southside, 6:30 p.m.
District 29-4A
Devine at Fox Tech, 7 p.m.
Young Women’s Leadership Academy vs. Brooks Academy at Brooks Lone Star Academy, 7:30 p.m.
District 27-3A
West Campus
at Karnes City, 6:15 p.m.
TAPPS 3-5A
Boerne Geneva at TMI, 5 p.m.
Austin Hyde Park at Providence, 5:30 p.m.
San Antonio Lutheran at Austin Veritas Academy, 6 p.m.
TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II at Holy Cross, 6:15 p.m.

Saturday’s games

District 27-5A
Kennedy at Jefferson, noon

BOYS BASKETBALL: This week’s schedule/results (thru Jan. 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 23-29

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 72, New Braunfels 66
Wagner 66, Smithson Valley 56
Clemens 77, South San 23
Steele 66, East Central 64
District 27-5A
Brackenridge 67, Burbank 30
Lanier 60, Kennedy 37
Memorial at Highlands (score unavailable)
Sam Houston 62, Edison 54
District 28-5A
Eagle Pass Winn 64, Southwest Legacy 57
Southside 66, Floresville 50
McCollum 54, Harlandale 41
Medina Valley 59, Southwest 57
District 29-4A
Devine d. Brooks Academy (score unavailable)
Somerset 64, Fox Tech 39
District 27-3A
Natalia at Poth (score unavailable)

Lytle 71, Poteet 45
TAPPS 3-6A
Central Catholic 71, San Antonio Christian 62
Antonian at Austin St. Dominic Savio (score unavailable)
TAPPS 3-4A
Holy Cross 51, San Antonio Lutheran 46
TAPPS 5-2A
St. Gerard 57, Victoria Faith Academy 49

Wednesday’s games

District 27-5A

Highlands 77, Memorial 31

Thursday’s games

TAPPS 3-4A
Texas School for the Deaf at San Antonio Lutheran, 7:30 p.m.

Friday’s games

District 27-6A
Clemens at Judson, 7 p.m.
East Central at South San, 7 p.m.
New Braunfels at Smithson Valley, 7 p.m.
Wagner at Steele, 7 p.m.
District 27-5A
Sam Houston vs. Brackenridge at Lanier, 5 p.m.
Jefferson vs. Memorial at Edgewood Gym, 6:30 p.m.
Burbank vs. Highlands at Lanier, 8 p.m.
Lanier vs. Edison at Alamo Convocation Center, 8 p.m.
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Harlandale, 6:30 p.m.
Medina Valley at McCollum, 6:30 p.m.
Southside at Southwest, 6:30 p.m.
Southwest Legacy at Floresville, 6:30 p.m.
District 29-4A
Brooks Academy at Young Men’s Leadership Academy, 7 p.m.
Fox Tech at Devine, 7 p.m.
District 27-3A
Poth at Jourdanton, 7:30 p.m.
West Campus at Karnes City, 7:30 p.m.
TAPPS 3-6A
Antonian at San Antonio Christian, 7 p.m.
TAPPS 3-4A
Austin St. Michael’s at TMI, 6:30 p.m.
Boerne Geneva at Austin Regents, 6 p.m.
San Antonio Lutheran at Austin Veritas Academy, 7:30 p.m.
Schertz John Paul II at Holy Cross, 7:30 p.m.
TAPPS 5-2A
St. Gerard at Bulverde Bracken Christian, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 27-5A
Memorial at Sam Houston, 10 a.m.
Kennedy at Brackenridge, 11 a.m.

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Jan. 22)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 16-22

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 70, East Central 63
Steele 82, Judson 70

Steele 82, Judson 70
Clemens 81, New Braunfels 78 (OT)
Wagner 70, South San, 45
District 27-5A
Jefferson
59, Brackenridge 51
Sam Houston 73, Lanier 59
Burbank vs. Kennedy (ppd., rescheduled for 10 a.m. Feb. 5)
Edison 59, Memorial 28
District 28-5A
Southwest 71, Harlandale 65
McCollum 67, Floresville 57
Eagle Pass Winn 63, Medina Valley 43
Southwest Legacy 71, Southside 64
District 29-4A
Fox Tech vs. Brooks Academy (ppd., rescheduled for 3 p.m. Saturday)
Somerset 69, Young Men’s Leadership Academy 36
District 27-3A
West Campus
at Poth (score unavailable)
TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II 84, San Antonio Lutheran 35
Texas School for the Deaf at Holy Cross (ppd., no reschedule date)
TAPPS 5-2A
St. Gerard
59, Shiner St. Paul 47

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-4A
Texas School for the Deaf at San Antonio Lutheran (score unavailable)

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 78, East Central 60
Judson 66, Wagner 63
Smithson Valley 64, Steele 53
New Braunfels 61, South San 40
District 27-5A
Brackenridge
74, Memorial 33
Edison 78, Burbank 49
Jefferson 72, Highlands 52
Sam Houston 90, Kennedy 42
District 28-5A
Eagle Pass Winn 63, Southside 60
Medina Valley 77, Floresville 39
McCollum 71, Southwest 54
Southwest Legacy 64, Harlandale 52
District 29-4A
Somerset 97, Brooks Academy 28
Young Men’s Leadership Academy 71, Devine 36
District 27-3A
Dilley 60, West Campus 43
Poth 80, Karnes City 67

Lytle 80, Jourdanton 48
TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II 58, Texas School for the Deaf 45
Boerne Geneva at Austin St. Michael’s (score unavailable)
Holy Cross at San Marcos Academy (ppd., no reschedule date)
TAPPS 5-2A
St. Gerard 63, Hallettsville Sacred Heart 47

Saturday’s games

District 27-5A
Burbank vs. Memorial (ppd., rescheduled for 10 a.m., Feb. 12)
Jefferson 67, Sam Houston 65 (OT)
Highlands vs. Kennedy (ppd., rescheduled for 11:30 a.m., Feb. 12)
TAPPS 3-6A
Antonian 76, Central Catholic 53

District 29-4A
Brooks Academy
61, Fox Tech 59

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Jan. 22)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 16-22

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 54, New Braunfels 35

Judson 51, Steele 49
East Central 50, Smithson Valley 48
Wagner 82, South San 39
District 27-5A
Brackenridge 67, Jefferson 59
Edison 66, Memorial 42
Sam Houston 61, Lanier 55
Kennedy at Burbank (ppd., rescheduled for 5 p.m. Wednesday)
District 28-5A
Medina Valley 64, Eagle Pass Winn 22
McCollum 51, Floresville 49
Harlandale 57, Southwest 39
Southwest Legacy 36, Southside, 30
District 29-4A
Brooks Academy at Fox Tech (score unavailable)
Somerset 61, Young Women’s Leadership Academy 37
District 27-3A
Poth 60, West Campus 18

Lytle 75, Jourdanton 30
TAPPS 3-5A
St. Anthony 53, Providence 45
San Antonio Lutheran 63, Schertz John Paul II 42
TAPPS 3-4A
Boerne Geneva 46, Austin St. Michael’s 43
Texas School for the Deaf at Holy Cross (ppd., no reschedule date)

Wednesday’s games

TAPPS 3-5A
St. Mary’s Hall 49, Providence 29

District 27-5A
Kennedy 63, Burbank 51

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 48, East Central 43

New Braunfels 51, South San 42
Steele 52, Smithson Valley 48
Wagner 56, Judson 50
District 27-5A
Edison 51, Burbank 40
Highlands 62, Jefferson 51
Sam Houston 79, Kennedy 24
Brackenridge 70, Memorial 36
District 28-5A
Harlandale
47, Southwest Legacy 44
McCollum 36, Southwest 33
Medina Valley 59, Floresville 39
Southside 50, Eagle Pass Winn 37
District 29-4A
Devine 65, Young Women’s Leadership Academy 25
Somerset vs. Brooks Academy at Brooks Lone Star Academy (ppd., rescheduled for 7:30 p.m., Wednesday)
District 27-3A
Dilley 42, West Campus 26
TAPPS 3-5A
St. Mary’s Hall 45, Providence 42
Boerne Geneva 61, Austin Hyde Park 41
TAPPS 3-4A
Texas School for the Deaf at San Antonio Lutheran (ppd., no reschedule date)
Holy Cross at San Marcos Academy (score unavailable)
TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart at St. Gerard (ppd., no reschedule date)

Saturday’s games

District 27-5A
Edison 71, Brackenridge 49
Burbank 52, Memorial 41
Highlands 52, Kennedy 33

District 28-5A
Southside 56, McCollum 23

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Jan. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 9-15

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Steele 61, Clemens 60 (OT)
Judson 59, East Central 49
Wagner 64, New Braunfels 41
Smithson Valley 48, South San 39
District 27-5A
Highlands 66, Edison 60

Lanier 62, Memorial 46
Sam Houston 48, Burbank 40
Kennedy at Jefferson (ppd., rescheduled for noon Jan. 29)
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southwest (ppd., no reschedule date)
Harlandale 55, Floresville 43
Medina Valley 59, Southside 29
Southwest Legacy 58, McCollum 56
District 29-4A
Devine 2, Fox Tech 0 (forfeit)
Young Women’s Leadership Academy 43, Brooks Academy 13
District 27-3A
West Campus at Lytle (ppd., rescheduled for 5 p.m. Jan. 24)
TAPPS 3-5A

Boerne Geneva 52, St. Mary’s Hall 26
Providence 45, TMI 28
TAPPS 3-4A
Austin Veritas Academy at San Antonio Lutheran (score unavailable)
Holy Cross at Schertz John Paul II (score unavailable)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
New Braunfels 46, East Central 39
Judson 54, Smithson Valley 43
Steele 50, South San 44
Wagner 68, Clemens 58
District 27-5A
Lanier 63, Burbank 32
Highlands 53, Brackenridge 51
Edison 44, Jefferson 38

Sam Houston 71, Memorial 52
District 28-5A
Floresville 48, Southwest 24
Harlandale 57, Southside 52
McCollum at Eagle Pass Winn (ppd., no reschedule date)
Medina Valley 77, Southwest Legacy 40
District 29-4A
Devine 45, Somerset 35
District 27-3A
Cotulla 59, West Campus 8

TAPPS 3-5A

Austin Hyde Park 43, St. Anthony 29
Boerne Geneva 62, Austin Brentwood Christian 31
TAPPS 3-4A
Holy Cross at Austin Veritas Academy (canceled)
Non-district
Providence at San Antonio Christian (canceled)

Saturday’s games

District 27-5A
Brackenridge vs. Kennedy (ppd., rescheduled for 10 a.m., Feb. 5)
Jefferson 35, Burbank 22
District 29-4A
Young Women’s Leadership Academy 31, Fox Tech 22

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Jan. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 9-15

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 67, Judson 65
Smithson Valley 55, South San 51
Clemens 69, Steele 58
New Braunfels 68, Wagner 66
District 27-5A
Edison 59, Highlands 53
Jefferson 79, Kennedy 52
Sam Houston vs. Burbank (ppd., rescheduled for 2:30 p.m. Jan. 15 at Alamo Convocation Center)
Lanier 62, Memorial 38
District 28-5A
Harlandale
58, Floresville 56
McCollum 61, Southwest Legacy 31
Medina Valley 61, Southside 47
Southwest 59, Eagle Pass Winn 53
District 27-3A
Lytle 96, West Campus 35
TAPPS 3-4A
Austin Veritas Academy 47, San Antonio Lutheran 35
Schertz John Paul II 82, Holy Cross 38
Non-district
Bandera 79, Fox Tech 39

Wednesday’s games

TAPPS 5-2A

St. Gerard 71, Bulverde Bracken Christian 62

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Judson 69, Smithson Valley 61
New Braunfels 72, East Central 66
Wagner 61, Clemens 52
Steele 51, South San 50 (OT)
District 27-5A
Jefferson 63, Edison 41
Lanier 63, Burbank 45
Brackenridge 71, Highlands 48
District 28-5A
McCollum 90, Eagle Pass Winn 47
Southwest 85, Floresville 65
Southside 67, Harlandale 64
Medina Valley 52, Southwest Legacy 45
District 29-4A
Somerset 86, Devine 43
District 27-3A
Cotulla at West Campus (score unavailable)
Poth at Dilley (score unavailable)

Lytle 84, Karnes City 65
TAPPS 3-4A
Holy Cross at Austin Veritas Academy (ppd., no reschedule date)
San Antonio Lutheran at San Marcos Academy (score unavailable)
Non-district
St. Gerard 72, Gateway Christian 5

Saturday’s games

District 27-5A
Kennedy at Brackenridge (ppd., rescheduled for 11 a.m., Jan. 29)
Jefferson 77, Memorial 33

Sam Houston 85, Burbank 63
District 29-4A
Young Men’s Leadership Academy 52, Fox Tech 41
Non-district
Central Catholic 67, Houston Second Baptist 55

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, thru Jan. 8)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2-8

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 72, Clemens 64
Smithson Valley 71, New Braunfels 64
East Central 58, South San 44
Wagner 71, Steele 68
District 27-5A
Burbank vs. Memorial (ppd., no reschedule date)
Lanier 64, Highlands 42
Jefferson vs. Sam Houston (ppd., no reschedule date)
Kennedy at Brackenridge (ppd., no reschedule date)
District 28-5A
Southwest Legacy 75, Floresville 64
Harlandale 63, Eagle Pass Winn 56
McCollum 57, Medina Valley 54
Southside 80, Southwest 66
District 27-3A
Lytle at Poth (score unavailable)
Jourdanton at West Campus (score unavailable)
Non-district
Central Catholic 79, San Antonio Lutheran 67
Laredo St. Augustine at Holy Cross (score unavailable)
St. Gerard 82, Austin San Juan Diego 58
Boerne at Young Men’s Leadership Academy (score unavailable)
Pleasanton 81, Fox Tech 61

Wednesday’s games

TAPPS 3-4A
Texas School for the Deaf at Schertz John Paul II, 7:45 p.m.

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 69, Smithson Valley 44
New Braunfels 52, Steele 39
Judson 82, South San 47
Wagner 86, East Central 67
District 27-5A
Brackenridge 60, Edison 38
Highlands vs. Kennedy (ppd., rescheduled for 11:30 a.m. Jan. 22)
Jefferson 62, Lanier 55
Memorial at Sam Houston (ppd., rescheduled for 10 a.m. Jan. 29)
District 28-5A
Harlandale 77, Medina Valley 59
Southside 66, McCollum 62
Southwest 69, Southwest Legacy 65

Floresville 63, Eagle Pass Winn 57
District 27-3A
Poth 56, Cotulla 26
Poteet 73, West Campus 33
Non-district
Young Men’s Leadership Academy 63, Canyon Lake 52
Holy Cross at Blanco (canceled)
Pleasanton vs. Brooks Academy (canceled)

Wimberly at Central Catholic (canceled)

Saturday’s games

TAPPS 3-6A
Austin St. Dominic Savio at Antonian (ppd., rescheduled for 7 p.m. Feb. 8)
Non-district
Navarro 60, Fox Tech 50

GIRLS BASKETBALL: This week’s schedule/results (thru Jan. 6)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2-8

Monday’s games

Non-district

Canyon Lake 51, Fox Tech 29

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 51, Clemens 45
South San 51, East Central 47
Smithson Valley 57, New Braunfels 51
Steele 82, Wagner 81 (OT)
District 27-5A
Brackenridge vs. Kennedy (ppd., no reschedule date)
Lanier 54, Highlands 48

Jefferson vs. Sam Houston (ppd., no reschedule date)
Memorial vs. Burbank (ppd., no reschedule date)
District 28-5A
Harlandale 67, Eagle Pass Winn 64
Medina Valley 51, McCollum 26
Southside 46, Southwest 41
Southwest Legacy 45, Floresville 32
District 27-3A
Jourdanton 43, West Campus 15

Lytle 63, Poth 49

TAPPS 3-5A

Boerne Geneva 58, Providence 28
Non-district
Universal City First Baptist vs. Young Women’s Leadership Academy (canceled)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Wagner 68, East Central 42
Judson 70, South San 52
Clemens 52, Smithson Valley 36
Steele 56, New Braunfels 42
District 27-5A
Jefferson 41, Lanier 38
Sam Houston vs. Memorial (ppd., rescheduled for 11:30 a.m. Jan. 15)
Edison vs. Brackenridge (ppd., rescheduled for 9:30 a.m. Jan. 22)
Kennedy at Highlands (ppd., rescheduled for 10 a.m. Jan. 22)
District 28-5A
Medina Valley 64, Harlandale 52
McCollum at Southside (ppd., no reschedule date)

Southwest Legacy 51, Southwest 43

Floresville 39, Eagle Pass Winn 31
District 29-4A
Devine vs. Brooks Academy at Brooks Lone Star Academy (ppd., rescheduled for 5 p.m. Jan. 12)
Somerset 2, Fox Tech 0 (forfeit)
District 27-3A
West Campus
at Poteet (ppd., no reschedule date)

TAPPS 3-5A

Austin St. Michael’s at Providence (score unavailable)
Non-district
New Braunfels Pieper JV 42, Young Women’s Leadership Academy 31

Saturday’s games

District 27-5A
Sam Houston 37, Jefferson 36