VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 2329

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, New Braunfels 2 (24-26, 25-14, 25-22, 15-25, 15-8)

East Central 3, Judson 0 (25-8, 25-15, 25-10)

New Braunfels Canyon 3, Steele 0 (25-15, 25-22, 25-18)

Smithson Valley 3, San Marcos 0 (25-12, 25-16, 25-23)

District 27-6A

Churchill 3, Johnson 2 (16-25, 25-22, 25-21, 22-25, 15-8)

LEE 3, Roosevelt 2 (23-25, 25-19, 25-21, 23-25, 15-8)

Madison 3, South San 2 (25-27, 19-25, 25-22, 25-21, 15-6)

Reagan 3, MacArthur 0 (25-8, 25-12, 25-9)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Veterans Memorial 0 (25-8, 25-5, 25-10)

Harlandale 3, Wagner 0 (25-7, 25-8, 25-12)

McCollum 3, Kennedy 0 (25-16, 25-10, 25-17)

Seguin 3, Kerrville Tivy 0 (25-17, 25-22, 25-22).

District 27-5A

Alamo Heights 3, Lanier 0 (25-10, 25-13, 25-17)

Brackenridge 3, Sam Houston 1 (25-15, 25-10, 16-25, 25-20)

Edison 3, Burbank 1 (25-22, 21-25, 25-14, 25-17)

Jefferson 3, Fox Tech 0 (scores unavailable)

District 28-5A

Harlan 3, Somerset 0 (25-20, 25-17, 25-11)

Southside 3, Southwest Legacy 0 (25-17, 25-12, 25-13)

Southwest 3, Floresville 0 (25-21, 25-22, 25-21)

Medina Valley 3, Uvalde 0 (25-13, 25-15, 25-21)

District 304A

Gonzales 3, Pleasanton 0 (25-19, 25-19, 25-11)

La Vernia 3, Poteet 0 (25-7, 25-15, 25-3)

Navarro 3, Cuero 0 (25-20, 25-18, 25-16)

TAPPS 5-5A

Holy Cross 3, Providence 1 (25-20, 25-23, 23-25, 25-21)

Non-district

Highlands 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-7, 25-20, 25-16)

Incarnate Word 3, Memorial 2 (19-25, 25-23, 23-25, 25-22, 15-13)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 5-2A

Shiner St. Paul 3, Bulverde Bracken Christian 0 (26-24, 25-18, ???)

Victoria Faith Academy 3, St. Gerard(scores unavailable)

Friday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, Judson 1 (23-25, 25-7, 25-9, 25-14)

East Central 3, Steele 0 (25-20, 25-17, 25-20)

New Braunfels Canyon 3, San Marcos 0 (25-16, 25-8, 25-22)

New Braunfels 3, Smithson Valley 0 (25-18, 26-24, 28-26)

District 27-6A

MacArthur 3, LEE 1 (19-25, 25-22, 25-22, 25-17)

Reagan 3, South San 0 (25-14, 25-19, 25-21)

Johnson 3, Madison 1 (25-14, 25-22, 20-25, 25-18)

Churchill 3, Roosevelt 0 (25-5, 25-8, 25-15)

District 26-5A

Harlandale 3, Veterans Memorial 1 (25-20, 25-19, 22-25, 25-13)

Kerrville Tivy 3, McCollum 1 (25-21, 25-12, 23-25, 28-26)

Memorial vs. Kennedy (scores unavailable)

Seguin 3, Wagner 2 (25-13, 23-25, 25-17, 23-25, 15-8)

District 27-5A

Edison 3, Brackenridge 0 (25-14, 25-11, 25-19)

Burbank 3, Lanier 1 (25-21, 23-25, 25-12, 25-19)

Fox Tech at Alamo Heights (scores unavailable)

Highlands 3, Sam Houston 0 (25-23, 25-13, 25-19)

District 28-5A

Eagle Pass Winn at Somerset (scores unavailable)

Harlan 3, Floresville 2 (25-21, 21-25, 25-13, 24-26, 15-7)

Southwest Legacy at Uvalde (scores unavailable)

Southwest 3, Southside 0 (25-12, 25-22, 25-12)

District 30-4A

Cuero 3, Poteet 0 (scores unavailable)

Gonzales 3, Brooks Academy 0 (25-14, 25-15, 25-15)

La Vernia 3, Pleasanton 1 (20-25, 25-16, 25-9, 25-13)

Non-district

Jefferson 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-13, 25-18, 25-14)

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Sept. 2729

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 27-29)

Thursday’s games

District 26-6A

East Central (41, 2-0) 23, New Braunfels (23, 1-1) 12 

District 13-5A

Division I

Veterans Memorial (32, 3-0) 28, Brackenridge (32, 2-1) 2

District 14-5A

Division I

Harlan (41, 1-0) 41, McCollum (0-4, 0-1) 7

District 15-5A

Division II

Alice (31, 1-0) 26, Corpus Christi Tuloso-Midway (22, 0-1) 8

Friday’s games

District 26-6A

Judson (4-0, 2-0) 47, San Marcos (14, 0-2) 7

Smithson Valley (1-3, 11) 52, New Braunfels Canyon (2-3, 0-2) 33

Clemens (41, 2-0) 21, Steele (2-3, 0-2) 7

District 27-6A

Reagan (41, 2-0) 35, Churchill (1-4, 0-2) 14

Johnson (32, 11) 56, LEE (0-5, 0-2) 16

District 13-5A

Division I

Wagner (41, 3-0) 69, Edison (14, 0-30

Burbank (32, 21) 27, Highlands (13, 1-1) 23

Sam Houston (1-3, 11) 35, Lanier (14, 0-3) 6

District 14-5A

Division I

Laredo Martin (32, 1-0) 28, Eagle Pass Winn (3-2, 0-1) 15

Southwest (41, 1-0) 42, Southwest Legacy (0-5, 0-1(Fire & Armor Bowl)

District 14-5A

Division II

Medina Valley (41, 2-0) 35, Boerne Champion (2-3, 0-2) 34

Kerrville Tivy (41, 2-0) 52, Kennedy (0-5, 0-2) 7

Lockhart (32, 1-1) 41, Memorial (14, 0-2) 0

Alamo Heights (41, 2-0) 48, Uvalde (1-4, 1-1) 21

District 15-5A

Division II

Corpus Christi Calallen (31, 1-0) 42, Floresville (22, 0-1) 17

Port Lavaca Calhoun (31, 1-0) 42, Gregory-Portland (3-1, 0-1) 35

Somerset (4-0, 1-0) 17, Southside (3-1, 0-1) 16

Non-district

Holy Cross (32) 44, Austin St. Michael’s (2-3) 0

Pettus (5-0) 40, Brooks Academy (0-5) 14

Central Catholic (32) 14, Devine (23) 13

St. Gerard (23) 14, San Marcos Academy (1-3) 6

Saturday’s games

District 27-6A

Madison (32, 2-0) 33, Roosevelt (1-4, 1-1) 3

MacArthur (23, 02) 25, South San (23, 1-1) 22

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 1622

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 26-6A

New Braunfels Canyon 3, East Central 0 (25-17, 25-17, 25-14)

Smithson Valley 3, Judson 0 (25-15, 25-15, 25-17)

Clemens 3, San Marcos 1 (25-10, 25-15, 23-25, 25-12)

Steele 3, New Braunfels 1 (19-25, 26-24, 25-19, 25-20)

District 27-6A

Churchill 3, MacArthur 0 (25-9, 25-8, 25-9)

Reagan 3, Roosevelt 0 (25-10, 25-4, 25-8)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Kerrville Tivy 0 (25-17, 25-15, 25-18)

Harlandale 3, Kennedy 0 (25-7, 25-14, 25-15)

Seguin 3, Memorial 0 (25-15, 25-12, 25-20)

Veterans Memorial at Wagner (scores unavailable)

District 27-5A

Jefferson 3, Edison 1 (25-20, 25-22, 21-25, 25-23)

Alamo Heights 3, Sam Houston 0 (25-12, 25-14, 25-16)

Lanier 3, Fox Tech 0 (25-6, 25-17, 25-22)

Highlands 3, Burbank 0 (25-20, 25-12, 25-18)

District 28-5A

Medina Valley 3, Floresville 2 (23-25, 25-18, 25-19, 21-25, 15-9)

Southside 3, Uvalde 0 (25-22, 25-20, 25-14)

Southwest 3, Eagle Pass Winn 0 (25-19, 25-6, 25-6)

Southwest Legacy at Somerset (scores unavailable)

District 304A

La Vernia at Cuero (scores unavailable)

Navarro 3, Gonzales 0 (25-21, 25-23, 25-18)

Poteet vs. Brooks Academy (scores unavailable)

TAPPS 55A

Holy Cross 63, TMI 0 (25-14, 25-19, 25-16)

Non-district

St. Gerard at Atonement Academy (scores unavailable)

Young Women’s Leadership Academy at FEAST (scores unavailable)

McCollum 3, Brackenridge 0 (25-23, 25-23, 25-21)

Wednesday’s matches

District 27-6A

Madison 3, LEE 0 (25-12, 25-13, 25-17)

Johnson 3, South San 0 (25-19, 25-16, 25-11)

Thursday’s matches

Non-district

St. Mary’s Hall 3, Holy Cross 2 (25-22, 20-25. 25-20, 23-25, 18-16)

Hill Country Christian at St. Gerard (scores unavailable)

Friday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, East Central 0 (25-22, 25-17, 25-18)

New Braunfels 3, San Marcos 0 (25-12, 25-9, 25-13)

New Braunfels Canyon 3, Judson 0 (25-10, 25-11, 25-19)

Smithson Valley 3, Steele 2 (27-25, 22-25, 22-25, 25-23, 15-13)

District 27-6A

Reagan 3, LEE 0 (25-7, 25-17, 25-14)

Madison 3, MacArthur 0 (25-13, 25-16, 25-13)

Johnson 3, Roosevelt 0 (25-8, 25-14, 25-9)

Churchill 3, South San 0 (25-13, 25-12, 25-14)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Wagner 0 (25-14, 25-12, 25-11)

Seguin 3, Kennedy 0 (25-5, 25-12, 25-12)

Harlandale 3, Kerrville Tivy 2 (25-13, 30-32, 25-21, 21-25, 15-5)

McCollum 3, Memorial 0 (25-14, 25-14, 25-11)

District 27-5A

Jefferson 3, Lanier 0 (25-8, 25-10, 25-21)

Burbank 3, Sam Houston 0 (25-16, 25-15, 25-8)

Edison 3, Alamo Heights 0 (25-21, 25-23, 25-22)

Highlands 3, Brackenridge 0 (25-13, 26-24, 25-17)

District 28-5A

Harlan 3, Eagle Pass Winn 0 (25-11, 25-6, 25-15)

Medina Valley 3, Southside 0 (25-21, 25-23, 25-21)

Southwest 3, Somerset 0 (25-18, 25-15, 25-18) 

Floresville at Southwest Legacy (scores unavailable)

District 30-4A

Gonzales d. Poteet  (scores unavailable)

Pleasanton 3, Brooks Academy 0 (25-3, 25-12, 25-13)

La Vernia 3, Navarro 0 (25-15, 25-23, 25-22)

TAPPS 5-5A

Providence 3, TMI 0 (26-24, 25-14, 25-17)

Non-district

Sunnybrook 3, Fox Tech 0 (25-11, 25-21, 25-20)

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: Week-by-week remaining schedule (Sept. 27-Nov. 10)

NOTE: teams we cover are in boldface

INFORMATION: This is a 2018 master schedule for all of our area teams and their district rivals. Opponents, dates, times, locations on this unofficial schedule are subject to change. District games for out-of-area district rivals of our area teams, including those involving two out-of-area teams, are listed.

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 27-29)

Thursday’s games

District 26-6A

East Central (31, 1-0) at New Braunfels (22, 1-0), 7 p.m.

District 13-5A

Division I

Brackenridge (31, 2-0) vs. Veterans Memorial (22, 2-0) at Rutledge Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division I

McCollum (0-3, 0-0) vs. Harlan (31, 0-0) at Farris Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 26-6A

Judson (3-0, 1-0) at San Marcos (13, 0-1), 7:30 p.m.

New Braunfels Canyon (22, 0-1) at Smithson Valley (0-3, 0-1), 7:30 p.m.

Steele (22, 0-1) vs. Clemens (31, 1-0) at Lehnhoff Stadiium, 7:30 p.m.

District 27-6A

Churchill (13, 0-1) vs. Reagan (31, 1-0) at Comalander Stadium, 7:30 p.m.

Johnson (22, 0-1) vs. LEE (0-4, 0-1) at Heroes Stadium, 7:30 p.m.

District 13-5A

Division I

Edison (13, 0-2vs. Wagner (31, 2-0) at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

Highlands (12, 1-0) vs. Burbank (22, 11) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

Lanier (13, 0-2) vs. Sam Houston (0-3, 0-1) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division I

Laredo Martin (22, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (31, 0-0) at Cozel-Foster Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Southwest (31, 0-0) at Southwest Legacy (0-4, 0-0), 7:30 p.m.

District 14-5A

Division II

Boerne Champion (22, 0-1) at Medina Valley (31, 1-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-4, 0-1) at Kerrville Tivy (31, 1-0), 7:30 p.m.

Lockhart (22, 0-1) vs. Memorial (13, 0-1) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Uvalde (13, 1-0) at Alamo Heights (31, 1-0), 7:30 p.m.

District 15-5A

Division II

Alice (21, 0-0) at Corpus Christi Tuloso-Midway (21, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Calallen (21, 0-0) at Floresville (21, 0-0), 7:30 p.m.

Gregory-Portland (3-0, 0-0) at Port Lavaca Calhoun (21, 0-0), 7:30 p.m.

Southside (3-0, 0-0) at Somerset (3-0, 0-0), 7:30 p.m.

Non-district

Austin St. Michaels (22) vs. Holy Cross (22) at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

Pettus (4-0) vs. Brooks Academy (0-4) at Brooks Collegiate Academy, 7:30 p.m.

Central Catholic (22) at Devine (22), 7:30 p.m.

San Marcos Academy (12) at St. Gerard (13), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 27-6A

Roosevelt (13, 1-0) vs. Madison (22, 1-0) at Heroes Stadium, 7 p.m.

South San (22, 1-0) vs. MacArthur (13, 01) at Comalander Stadium, 7 p.m.

WEEK 6 SCHEDULE

(Oct. 4-6)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division I

Harlan (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district

Austin Regents (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

Friday’s games

District 13-5A

Division I

Burbank (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Highlands (0-0, 0-0) vs. Veterans Memorial (0-0, 0-0) at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

Wagner (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division I

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Southwest Legacy (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-5A

Division II

Corpus Christi Tuloso-Midway (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Gregory-Portland (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Port Lavaca Calhoun (0-0, 0-0) at Alice (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Somerset (0-0, 0-0) at Corpus Christi Calallen (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Non-district

Agua Dulce (0-0) vs. Brooks Academy (0-0) at Brooks Collegiate Academy, 7:30 p.m.

Central Catholic (0-0) at Beeville (0-0), 7:30 p.m.

St. Gerard (0-0) at Benavides (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

No games scheduled

WEEK 7 SCHEDULE

(Oct. 11-13)

Thursday’s games

District 266A

New Braunfels (0-0, 0-0) vs. Judson (0-0, 0-0) at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

District 13-5A

Division I

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division II

Medina Valley (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 26-6A

Clemens (0-0, 0-0) at New Braunfels Canyon (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) vs. Steele (0-0, 0-0) at Lehnhoff Stadiium, 7:30 p.m.

Smithson Valley (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 27-6A

LEE (0-0, 0-0) vs. Churchill (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7:30 p.m.

Reagan (0-0, 0-0) vs. Madison (0-0, 0-0) at Heroes Stadium, 7:30 p.m.

Roosevelt (0-0, 0-0) at South San (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 13-5A

Division I

Edison (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

Highlands (0-0, 0-0) vs. Wagner (0-0, 0-0) at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

Veterans Memorial (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division I

Harlandale (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel-Foster Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Laredo Martin (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

McCollum (0-0, 0-0) at Southwest Legacy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 14-5A

Division II

Alamo Heights (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, 7:30 p.m.

District 15-5A

Division II

Alice (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Calallen (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Tuloso-Midway (0-0, 0-0) at Port Lavaca Calhoun (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Gregory-Portland (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-3

Houston St. Pius X (0-0, 0-0) at Central Catholic (0-0, 0-0), 7 p.m.

Houston St. Thomas (0-0, 0-0) at Tomball Concordia Lutheran (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS II4

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) vs. Holy Cross (0-0, 0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

San Antonio Christian (0-0, 0-0) bye

Nondistrict

Texas School for the Deaf (0-0) at St. Gerard (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 276A

MacArthur (0-0, 0-0) vs. Johnson (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7 p.m.

Nondistrict

Brooks Academy (0-0) at St. Anthony (0-0), noon

WEEK 8 SCHEDULE

(Oct. 18-20)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Lanier (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division I

Southwest (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 26-6A

East Central (0-0, 0-0) at New Braunfels Canyon (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Judson (0-0, 0-0) at Smithson Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) vs. Clemens (0-0, 0-0) at Lehnhoff Stadium, 7:30 p.m.

Steele (0-0, 0-0) at New Braunfels (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 27-6A

Churchill (0-0, 0-0) vs. MacArthur (0-0, 0-0) at Heroes Stadium, 7:30 p.m.

Johnson (0-0, 0-0) at South San (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Reagan (0-0, 0-0) vs. Roosevelt (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7:30 p.m.

District 13-5A

Division I

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Wagner (0-0, 0-0) at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Veterans Memorial (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division I

Southwest Legacy (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division II

Alamo Heights (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, 7:30 p.m.

Memorial (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 15-5A

Division II

Corpus Christi Calallen (0-0, 0-0) at Corpus Christi Tuloso-Midway (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Port Lavaca Calhoun (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Somerset (0-0, 0-0) at Alice (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) at Gregory-Portland (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-3

Antonian (0-0, 0-0) at Houston St. Thomas (0-0, 0-0), 7 p.m.

Tomball Concordia Lutheran (0-0, 0-0) at Houston St. Pius X (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS II-4

Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0), 7 p.m.

Holy Cross (0-0, 0-0) at San Antonio Christian (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS IV3

Hallettsville Sacred Heart (0-0, 0-0) at St. Gerard (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Shiner St. Paul (0-0, 0-0) at Temple Central Texas Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Nondistrict

Brooks Academy (0-0) at TMI (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 276A

Madison (0-0, 0-0) vs. LEE (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division I

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) vs. Harlan (0-0, 0-0) at Farris Stadium, 7 p.m.

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 25-27)

Thursday’s games

District 27-6A

Roosevelt (0-0, 0-0) vs. Johnson (0-0, 0-0) at Heroes Stadium, 7 p.m.

District 13-5A

Division I

Burbank (0-0, 0-0vs. Wagner (0-0, 0-0) at Rutledge Stadium, 7 p.m.

Highlands (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division II

Medina Valley (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 266A

Clemens (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

New Braunfels (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

New Braunfels Canyon (0-0, 0-0) vs. Judson (0-0, 0-0) at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

Smithson Valley (0-0, 0-0) vs. Steele (0-0, 0-0) at Lehnhoff Stadiium, 7:30 p.m.

District 27-6A

LEE (0-0, 0-0) vs. Reagan (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7:30 p.m.

MacArthur (0-0, 0-0) vs. Madison (0-0, 0-0) at Heroes Stadium, 7:30 p.m.

District 13-5A

Division I

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division I

Harlan (0-0, 0-0) at Southwest Legacy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Harlandale (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

McCollum (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division II

Boerne Champion (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 15-5A

Division II

Alice (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Tuloso-Midway (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Gregory-Portland (0-0, 0-0) at Corpus Christi Calallen (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Port Lavaca Calhoun (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-3

Houston St. Thomas (0-0, 0-0) at Central Catholic (0-0, 0-0), 7 p.m.

Tomball Concordia Lutheran (0-0, 0-0) at Antonian (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS II4

Holy Cross (0-0, 0-0bye

San Antonio Christian (0-0, 0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

Saturday’s games

District 27-6A

South San (0-0, 0-0) vs. Churchill (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7 p.m.

WEEK 10 SCHEDULE

(Nov. 1-3)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Lanier (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division I

Southwest (0-0, 0-0) vs. Harlan (0-0, 0-0) at Gustafson Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division II

Memorial (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 266A

Judson (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

New Braunfels (0-0, 0-0) vs. Clemens (0-0, 0-0) at Lehnhoff Stadium, 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) at Smithson Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Steele (0-0, 0-0) at New Braunfels Canyon (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 27-6A

LEE (0-0, 0-0) vs. Roosevelt (0-0, 0-0) at Heroes Stadium, 7:30 p.m.

Madison (0-0, 0-0) at South San (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Reagan (0-0, 0-0) vs. MacArthur (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7:30 p.m.

District 13-5A

Division I

Edison (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

Wagner (0-0, 0-0) vs. Veterans Memorial (0-0, 0-0) at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division I

Laredo Martin (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Southwest Legacy (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel-Foster Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division II

Alamo Heights (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 15-5A

Division II

Corpus Christi Calallen (0-0, 0-0) at Alice (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Gregory-Portland (0-0, 0-0) at Corpus Christi Tuloso-Midway (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Somerset (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) at Port Lavaca Calhoun (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-3

Antonian (0-0, 0-0) at Houston St. Pius X (0-0, 0-0), 7 p.m.

Central Catholic (0-0, 0-0) at Tomball Concordia Lutheran (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS II4

Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0) bye

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) at San Antonio Christian (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS IV3

St. Gerard (0-0, 0-0) at Temple Central Texas Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Hallettsville Sacred Heart (0-0, 0-0) vs. Shiner St. Paul (0-0, 0-0) at Comanche Stadium, Shiner, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 27-6A

Churchill (0-0, 0-0) vs. Johnson (0-0, 0-0) at Heroes Stadium, 7 p.m.

WEEK 11 SCHEDULE

(Nov. 8-10)

Thursday’s games

District 27-6A

MacArthur (0-0, 0-0) vs. LEE (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7 p.m.

South San (0-0, 0-0) vs. Reagan (0-0, 0-0) at Heroes Stadium, 7 p.m.

District 13-5A

Division I

Highlands (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 14-5A

Division I

Harlan (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

TAPPS IV3

Shiner St. Paul (0-0, 0-0) at St. Gerard (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Friday’s games

District 26-6A

Clemens (0-0, 0-0) vs. Judson (0-0, 0-0) at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

East Central (0-0, 0-0) vs. Steele (0-0, 0-0) at Lehnhoff Stadium, 7:30 p.m.

New Braunfels Canyon (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Smithson Valley (0-0, 0-0) at New Braunfels (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 27-6A

Johnson (0-0, 0-0) vs. Madison (0-0, 0-0) at Comalander Stadium, 7:30 p.m.

Roosevelt (0-0, 0-0) vs. Churchill (0-0, 0-0) at Heroes Stadium, 7:30 p.m.

District 13-5A

Division I

Burbank (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Veterans Memorial (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

District 14-5A

Division I

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Harlandale vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Frontier Bowl)

District 14-5A

Division II

Boerne Champion (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Memorial (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m. (Salsa Bowl)

District 15-5A

Division II

Alice (0-0, 0-0) at Gregory-Portland (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Tuloso-Midway (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Port Lavaca Calhoun (0-0, 0-0) at Corpus Christi Calallen (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-3

Central Catholic (0-0, 0-0) at Antonian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Houston St. Thomas (0-0, 0-0) vs. Houston St. Pius X (0-0, 0-0) at NRG Stadium, 8 p.m.

TAPPS II4

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) bye

Holy Cross (0-0, 0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS IV3

Temple Central Texas Christian (0-0, 0-0) vs. Hallettsville Sacred Heart (0-0, 0-0) at Brahma Stadium, Hallettsville, 7:30 p.m.

Non-district

Texas Wind (0-0) vs. Brooks Academy (0-0) at Brooks Collegiate Academy, 7 p.m.

Saturday’s games

District 13-5A

Division I

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 2 p.m. (Tommy Bowl)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Sept. 2022

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 20-22)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Highlands (1-2, 1-0) 20, Jefferson (1-3, 0-2) 0

Non-district

Boerne (31) 34, Harlandale (3-1) 7

Friday’s games

District 266A

New Braunfels (2-2, 1-0) 33, New Braunfels Canyon (22, 0-1) 19

East Central (31, 1-031, San Marcos (1-3, 0-1) 21

Clemens (31, 1-0) 19, Smithson Valley (0-3, 0-1) 13

Judson (3-0, 1-0) 58, Steele (2-2, 0-1) 21

District 276A

Reagan (3-1, 1-0) 34, Johnson (2-2, 0-1) 28

South San (22, 1-035, LEE (0-4, 0-1) 7

Madison (2-2, 1-0) 49, Churchill (1-3, 0-1) 17

District 13-5A

Division I

Brackenridge (31, 2-0) 41, Burbank (22, 1-1) 34

Veterans Memorial (22, 2-0) 37, Edison (13, 0-2) 13

District 14-5A

Division II

Alamo Heights (31, 1-0) 41, Kennedy (0-4, 0-1) 0

Kerrville Tivy (3-1, 1-0) 30, Boerne Champion (2-2, 0-1) 27

Medina Valley (3-1, 1-0) 23, Lockhart (2-2, 0-1) 19

Uvalde (1-3, 1-0) 47, Memorial (13, 0-1) 7

Non-district

Charlotte (4-0) 36, St. Gerard (13) 12

Central Catholic (22) 36, Austin Regents (3-1) 15

San Marcos Academy (1-2) 21, Brooks Academy (0-4) 6

Holy Cross (22) 24, Antonian (3-1) 14

Laredo LBJ (1-3) 22, Southwest Legacy (0-4) 19

McCollum (0-3) vs. Eagle Pass (3-0) (canceled)

Southwest (31) 24, Laredo United South (13) 21

Saturday’s games

District 276A

Roosevelt (1-3, 1-0) 31, MacArthur (1-3, 0-1) 14

District 13-5A

Division I

Wagner (31, 2-0) 56, Lanier (13, 0-2) 0

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 9-15

Monday’s matches

Non-district

Atonement Academy at St. Gerard (scores unavailable)

Tuesday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, Steele 2 (22-25, 25-27, 25-21, 25-12, 15-12)

New Braunfels 3, East Central 0 (25-17, 25-21, 25-19)

Judson 3, San Marcos 2 (25-20, 18-25, 22-25, 25-21, 15-6)

New Braunfels Canyon 3, Smithson Valley 1 (23-25, 25-18, 25-19, 25-14)

District 27-6A

Madison 3, Roosevelt 0 (25-14, 25-9, 25-22)

Reagan 3, Churchill 2 (25-27, 25-20, 27-29, 25-20, 15-13)

Johnson 3, LEE 0 (25-15, 25-18, 25-11)

South San 3, MacArthur 0 (25-10, 25-23, 28-26)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Memorial 0 (25-13, 25-10, 25-15)

Harlandale 3, McCollum 1 (20-25, 25-22, 25-20, 25-21)

Veterans Memorial 3, Kennedy 0 (25-10, 25-23, 25-10)

Wagner 3, Kerrville Tivy 0 (25-13, 25-12, 25-13)

District 27-5A

Jefferson 3, Highlands 0 (25-18, 25-18, 25-10)

Brackenridge 3, Alamo Heights 0 (25-15, 26-24, 25-19)

Sam Houston 3, Fox Tech 0 (25-20, 25-19, 25-15)

Edison 3, Lanier 0 (25-18, 25-16, 25-19)

District 28-5A

Southside 3, Floresville 0 (25-23, 26-24, 25-18)

Medina Valley 3, Eagle Pass Winn 0 (25-16, 25-21, 25-18)

Uvalde at Somerset (scores unavailable)

Harlan 3, Southwest Legacy 0 (25-15, 25-8, 25-12)

District 304A

Cuero 3, Brooks Academy 0 (25-12, 25-15, 25-16)

La Vernia 3, Gonzales 0 (25-17, 25-15, 25-20)

Navarro 3, Pleasanton 0 (25-21, 25-19, 27-25)

Non-district

Providence d. Young Women’s Leadership Academy (scores unavailable)

Burbank 3, Cole 0 (25-20, 25-11, 25-20)

Incarnate Word 3, Holy Cross 2 (18-25, 18-25, 25-15, 28-26, 15-8)

San Antonio Christian 3, Southwest 0 (25-18, 25-8, 25-15)

St. Gerard 3, Gateway Christian 0 (scores unavailable)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

Non-district

Antonian 3, Holy Cross 0 (25-20, 25-13, 25-13)

Friday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, New Braunfels Canyon 1 (18-25, 25-20, 25-19, 25-16)

New Braunfels 3, Judson 0 (25-14, 25-14, 25-13)

San Marcos 3, Steele 0 (25-12, 25-16, 25-19)

East Central 3, Smithson Valley 2 (23-25, 25-21, 18-25, 25-21, 15-13)

District 27-6A

Johnson 3, MacArthur 0 (25-16, 25-13, 25-23)

Churchill 3, LEE 0 (25-14, 25-12, 25-17)

South San 3, Roosevelt 0 (25-22, 25-13, 28-26)

Reagan 3, Madison 0 (25-19, 25-16, 25-16)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Kennedy 0 (25-6, 25-7, 25-4)

Harlandale 3, Memorial 0 (25-13, 25-13, 25-17)

Kerrville Tivy 3, Veterans Memorial 0 (25-13, 25-16, 25-19)

Seguin 3, McCollum 0 (25-19, 25-20, 25-21)

District 27-5A

Brackenridge 3, Burbank 2 (25-17, 25-21, 24-26, 15-25, 15-7)

Edison 3, Fox Tech 0 (25-13, 25-20, 25-7)

Highlands 3, Alamo Heights 0 (25-12, 29-27, 25-17)

Jefferson 3, Sam Houston 0 (25-14, 25-21, 25-17)

District 28-5A

Eagle Pass Winn at Southwest Legacy (scores unavailable)

Floresville at Uvalde  (scores unavailable)

Harlan 3, Southwest 2 (27-29, 25-13, 25-8, 23-25, 15-13)

Medina Valley 3, Somerset 0 (25-15, 25-14, 25-16)

District 30-4A

Navarro 3, Brooks Academy 0 (25-2, 25-14, 25-4)

Cuero at Gonzales (scores unavailable)

Pleasanton 3, Poteet 0 (25-19, 25-21, 25-18)

Non-district

Providence 3, Stockdale 0 (scores unavailable)

Hondo 3, Young Women’s Leadership Academy 1 (25-19, 23-25, 25-20, 25-12)

Boerne 3, Lanier 0 (25-19, 25-8, 25-19)

 

Saturday’s matches

Non-district

Providence at Corpus Christi Incarnate Word (scores unavailable)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Sept. 915

WEEK 3 SCHEDULE

(Sept. 13-15)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Burbank (2-1, 1-0) 28, Edison (12, 0-1) 14

Non-district

Southside (3-0) 35, Memorial (1-2) 0

Seguin (1-2) 42, Central Catholic (1-221

Friday’s games

District 13-5A

Division I

Brackenridge (21, 1-0) 44, Jefferson (12, 0-1) 0

Veterans Memorial (1-2, 1-0) 41, Lanier (12, 0-1) 7

Non-district

St. Gerard (1-218, Brooks Academy (0-3) 13

Harlandale (3-0) 42, Kennedy (0-3) 14

Boerne (21) 35, Holy Cross (1-2) 21

Alamo Heights (21) 48, East Central (2-1) 27

Somerset (3-0) 28, McCollum (0-2) 14

Georgetown (3-0) 45, South San (1-2) 25

Devine (2130, Southwest Legacy (0-3) 27

Southwest (21) 42, Uvalde (0-3) 14

Saturday’s games

District 13-5A

Division I

Wagner (21, 1-0) 55, Sam Houston (0-3, 0-1) 0

FOOTBALL: Holy Bowl since 2000 (with series record)

HOLY BOWL SINCE 2000

Central Catholic 8 wins

Holy Cross 6 wins

(winner in boldface)

Date               Central Catholic  Holy Cross

2000         14                        10               

2001         28                        9               

2002         17                        15               

2003         34                        0               

2004         20                        31               

2005         7                        30               

2006         7                        28               

2007         13                        9               

2008         41                        7               

2009         34                        14               

2010         42                        14               

2011         27                        57               

2012         32                        37               

2013         14                        21               

—————————————————————-

Total points       310                      282               

Overall series record:

Central Catholic 35 wins

Holy Cross 11 wins

FOOTBALL: Holy Bowl tradition brings Central Catholic and Holy Cross together again

Buttons, Knights meet tonight after four-year hiatus

AREA TEAMS INCLUDED: Central Catholic, Holy Cross.

Laredo native Polo Botello remembers his first Holy Bowl in 1992 as a learning experience.

Botello was the freshman coach at Central Catholic, his first coaching job in a long career. He spent 12 years as a football assistant and head baseball coach for the Buttons. He’s now on the other side of the rivalry. It’s Botello’s 14th season in the same capacity at Holy Cross.

When the series resumes 7 p.m. Saturday, Sept. 8 at Alamo Stadium – following a four-year lapse – Botello will be in the coaches booth for his 22nd Holy Bowl. He, therefore, qualifies as something of an expert on what the 47th renewal of the rivalry means to both Central Catholic and Holy Cross.

“Central Catholic had the ball, up two (points) and was trying to run out the clock,” Botello said. “Holy Cross tried a field goal of about 40 yards and it missed, but the refs called a penalty. They moved it up to 35 yards, and the guy just missed it. I started to understand something about Holy Cross that night, and I was just learning about Central Catholic.

“It has always been exciting. When I was (at Central Catholic), they always wanted to beat Holy Cross. Now that I’m at Holy Cross, people only want to know if we beat Central Catholic.”

Central Catholic Vice President of Student Development Eddie Ybarra, who was serving as interim principal then, said the resurrection of the Holy Bowl can be traced to a February dinner meeting between representatives of both schools at Lisa’s Mexican Restaurant at 815 Bandera Road. There, in neutral territory, Ybarra said each voiced pros and cons about resuming the series. They decided to put the wheels in motion.

“It’s a rivalry that shows mutual respect on and off the field,” Ybarra said. “It’s one of those games where both sides have passion and it’s very emotional. Everybody shows their love for their school – alumni, parents, friends and relatives. They come out to see this game.”

Holy Cross won the last two games in the series in 2012 (37-32) and 2013 (21-14), but Central Catholic has the overall edge with a 35-11 record. It is the city’s second-oldest active rivalry, behind only the Frontier Bowl. On Nov. 9, Harlandale and McCollum are set to meet for the 56th time in the series.

For several years, the schools had been district rivals. But the series was halted after Central Catholic moved up to TAPPS Class 6A while Holy Cross remained in 5A.

“I’m excited about it,” ninth-year Holy Cross coach Mike Harrison said. “It’s an opportunity to renew a great rivalry. A Saturday night game at Alamo Stadium, it’s a major deal. The great thing is that this is the major private-school rivalry.”

The Holy Bowl will be broadcast on KCWX-TV (virtual channel 2 & VHF digital channel 5). The schools had organized activities throughout the week and will have more during the game which will unite both student bodies.

Second-year Central Catholic coach Mike Santiago is looking forward to coaching in his first Holy Bowl, but it won’t be the first time he has viewed the game. Santiago said he scouted the Holy Bowl for recruiting purposes as University of the Incarnate Word coach.

“The game only lasts 40 minutes,” Santiago said, “but there are things from the game that can carry on for a lifetime. This is not about winning and losing. It’s about playing and representing the community the right way.

“Alamo Stadium is a great venue for the fans. I’m looking forward to it.”

HOLY BOWL SINCE 2000

Central Catholic 8 wins

Holy Cross 6 wins

(winner in boldface)

Date               Central Catholic  Holy Cross

2000         14                        10               

2001         28                        9               

2002         17                        15               

2003         34                        0               

2004         20                        31               

2005         7                        30               

2006         7                        28               

2007         13                        9               

2008         41                        7               

2009         34                        14               

2010         42                        14               

2011         27                        57               

2012         32                        37               

2013         14                        21               

—————————————————————-

Total points       310                      282               

Overall series record:

Central Catholic 35 wins

Holy Cross 11 wins

 

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Sept. 2-8

Monday’s matches

No matches scheduled

 

Tuesday’s matches

District 26-5A

Seguin 3, Boerne Champion 1 (25-23, 7-25, 28-26, 25-23)

Kerrville Tivy 3, Kennedy 0 (25-15, 25-18, 25-18)

McCollum 3, Veterans Memorial 0 (25-16, 25-18, 25-12)

Wagner 3, Memorial 1 (25-14, 22-25, 25-16, 25-23)

District 27-5A

Jefferson 3, Burbank 0 (25-10, 25-21, 25-17)

Brackenridge 3, Fox Tech 0 (25-20, 25-12, 25-17)

Edison 3, Sam Houston 0 (25-12, 25-23, 25-21)

District 28-5A

Floresville 3, Somerset 1 (scores unavailable)

Medina Valley 3, Southwest 2 (15-25, 25-19, 26-28, 25-21, 15-12)

Southside 3, Eagle Pass Winn 0 (25-16, 25-22, 25-23)

Harlan 3, Uvalde 0 (25-13, 25-18, 25-12)

Non-district

Providence 3, Southwest Legacy 0 (25-8, 25-12, 25-14)

St. Gerard at Town East Christian (scores unavailable)

Harlandale 3, Pleasanton 0 (25-18, 25-19, 25-20)

East Central 3, Holy Cross 0 (25-21, 25-20, 27-25)

Young Women’s Leadership Academy at Sunnybook Academy (scores unavailable)

 

Wednesday’s matches

District 27-5A

Highlands 3, Lanier 0 (25-19, 25-10, 25-18)

 

Thursday’s matches

Non-district

Austin Regents 3, Holy Cross 1 (17-25, 27-25, 25-18, 25-20)

Friday’s matches

District 26-6A

East Central 3, San Marcos 1 (25-23, 20-25, 25-7, 25-17)

New Braunfels Canyon 3, New Braunfels 0 (25-20, 25-11, 25-15)

Clemens 3, Smithson Valley 0 (28-26, 25-13, 25-21)

Steele 3, Judson 0 (25-12, 25-13, 25-13)

District 27-6A

MacArthur 3, Roosevelt 0 (25-16, 25-19, 25-20)

South San 3, LEE 0 (25-21, 25-12, 25-19)

Churchill 3, Madison 0 (25-20, 25-22, 25-18)

Reagan 3, Johnson 1 (23-25, 25-23, 25-21, 25-22)

District 26-5A

Boerne Champion 3, McCollum 0 (25-13, 25-12, 25-19)

Seguin 3, Harlandale 1 (25-14, 20-25, 26-24, 25-20)

Wagner 3, Kennedy 0 (25-10, 25-15, 26-24)

Veterans Memorial 3, Memorial 1 (26-24, 25-18, 23-25, 25-23)

District 27-5A

Lanier 3, Sam Houston 0 (25-21, 25-18, 25-8)

Alamo Heights 3, Burbank 0 (25-21, 25-15, 25-17)

Highlands 3, Fox Tech 0 (25-6, 25-13, 25-8)

Jefferson 3, Brackenridge 1 (25-10, 25-14, 24-26, 25-14)

District 28-5A

Harlan 3, Medina Valley 1 (16-25, 25-16, 25-20, 25-12)

Eagle Pass Winn at Uvalde (scores unavailable)

Southside 3, Somerset 0 (25-18, 26-2, 25-20)

Southwest 3, Southwest Legacy 0 (25-16, 25-7, 25-14)

Non-district

Edison at Boerne (scores unavailable)

Randolph 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-8, 25-16, 25-16)

San Antonio Christian/New Braunfels Christian Tournament

Providence 2, San Antonio IDEA Monterrey Park 0 (25-6, 25-7)
Texas School For The Deaf 2, Providence 0 (25-22, 29-27)
Providence 2, Corpus Christi Incarnate Word 1 (25-17, 24-26, 25-14)

 

Saturday’s matches

Non-district

Victoria St. Joseph 3, Holy Cross 0 (26-24, 25-15, 25-16)

San Antonio Christian/New Braunfels Christian Tournament

Bulverde Bracken Christian 2, Providence 0 (25-15, 25-19)
Providence 2, Corpus Christi Incarnate Word 1 (25-22, 18-25, 25-22)
Keystone 2, Providence 0 (25-19, 25-21)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 2 SCHEDULE

Thursday’s games

Non-district

La Vernia (2-0) 56, McCollum (1-1) 7

Pleasanton (2-0) 30, Lanier (1-1) 0

Friday’s games

Non-district

Center Point (2-0) 55, Brooks Academy (0-2) 6

Eagle Pass (2-0) 16, Southwest (1-1) 14

Edison (1-1) 30, Kennedy (0-2) 26

Southside (2-0) 42, Highlands (0-2) 6

Burbank (1-1) 20, Memorial (1-1) 0

East Central (2-0) 28, Roosevelt (0-2) 14

Pettus (2-0) 40, St. Gerard (0-2) 13

Antonian (2-0) 24, Sam Houston (0-2) 12

Harlandale (2-0) 17, South San (1-1)(Olympia Trophy  Plus Bowl)

Jefferson (1-1) 30, Southwest Legacy (0-2) 20 

Saturday’s games

Non-district

Holy Cross (1-1) 8, Central Catholic (1-1) 7 (Holy Bowl)

Brackenridge (1-1) 56, LEE (0-2) 24