GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Jan. 25)

Thru January 25

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. East Central – 1

2. Sam Houston – 2

3. South San – 3

4. Southside – 4

5. Lanier – 6

6. Harlandale – 7

7. Edison – 5

8. Brackenridge – 8

9. McCollum – 10

10. Southwest – 9

11. Memorial – 11

12. Jefferson – 12

13. Highlands – 13

14. Burbank – 14

15. Holy CrossNR

 

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Jan. 25)

Thru January 25

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. South San – 1

2. Central Catholic – 2

3. Sam Houston – 4

4. Jefferson – 3

5. Brackenridge – 7

6. St. Gerard10

7. Southwest – 5

8. Kennedy – 13

9. Harlandale – 9

10. East Central – 6

11. Memorial14

12. Edison – 8

13. Burbank – 11

14. McCollumNR

15. Brooks AcademyNR

 

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: Area playoff picture (thru Feb. 2)

Boys basketball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through February 2

ALREADY QUALIFIED: Brooks Academy (12-9, 6-3), Central Catholic (19-11, 1-2), Harlandale (15-14, 5-2), Jefferson (17-15, 11-3), Sam Houston (20-7, 12-2), St. Gerard (22-2, 7-0).

LIKELY QUALIFIERS: Brackenridge (22-11, 8-5), Kennedy (20-11, 9-4), McCollum (9-15, 5-2), South San (23-7, 9-2), Southside (15-13 ???, 4-2 ???).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (16-12, 7-7), Holy Cross (9-16, 2-5).

GIRLS BASKETBALL: Area playoff picture (thru Feb. 2)

Girls basketball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through February 2

QUALIFIERS: Brackenridge (17-17, 10-5), East Central (24-7, 8-5), Edison (22-12, 10-5), Harlandale (23-9, 7-2), Holy Cross (5-16, 4-4), Sam Houston (31-5, 14-1), Lanier (21-14, 11-4), McCollum (21-17, 5-4), South San (22-12, 9-4), Southside (28-3, 9-0).

LIKELY QUALIFIER: Providence (6-25, 3-4).

 

Remaining games for contenders

(district records in parentheses; area teams in boldface)

TAPPS 5-5A

PROVIDENCE (3-4) – Tuesday, Cornerstone Christian; Thursday, Holy Cross; Monday, TMI.

ST. MARY’S HALL (1-7) – Tuesday, at San Antonio Christian; Friday, at TMI.

TMI (0-7) – Tuesday, at Holy Cross; Friday, St. Mary’s Hall; Monday, at Providence.

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2127

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 91, East Central 56

Judson 71, New Braunfels 58

Steele 87, Smithson Valley 51

Wagner 68, New Braunfels Canyon 53

District 296A

Del Rio 72, Laredo LBJ 57

Laredo Alexander 59, Southwest 51

Laredo United 57, Laredo United South 52

South San 78, Eagle Pass 31

District 285A

Jefferson 44, Burbank 42

Kennedy 63, Lanier 36

Memorial 55, Edison 49

Sam Houston 55, Brackenridge 54

District 295A

Floresville 58, Eagle Pass Winn 56

McCollum 67, Uvalde 52

Southside 77, Harlandale 74

District 26-3A

Brooks Academy 58, Karnes City 57

Cole 69, Poth 65 (OT)

Fox Tech 58, Natalia 51

TAPPS 55A

Cornerstone Christian 60, San Antonio Christian 38

St. Mary’s Hall 74, TMI 32

TAPPS 53A

San Antonio Lutheran 83, Hallettsville Sacred Heart 47

St. Gerard 49, Kerrville Our Lady of the Hills 43

Keystone at Castle Hills Christian (score unavailable)

Nondistrict

Holy Cross 79, Austin St. Stephens 57

Central Catholic at Austin St. Andrew’s (score unavailable)

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 276A

Wagner 106, Clemens 71

Steele 69, Judson 61

New Braunfels 70, New Braunfels Canyon 67 (OT)

Smithson Valley 65, East Central 52

District 296A

South San 74, Del Rio 59

Laredo United 56, Southwest 47

Laredo United South 70, Eagle Pass 50

Laredo LBJ 86, Laredo Alexander 82 (OT)

District 285A

Brackenridge 53, Edison 39

Kennedy 55, Highlands 40

Sam Houston 70, Burbank 45

Jefferson 58, Lanier 50

District 295A

Uvalde 54, Eagle Pass Winn 36

Harlandale 62, McCollum 45

Southside 59, Floresville 51

District 263A

Cole 67, Jourdanton 50

Karnes City at Natalia (score unavailable)

Poth 79, Fox Tech 48

TAPPS 55A

San Antonio Christian 52, TMI 26

Cornerstone Christian 86, Holy Cross 61

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills 47, Hallettsville Sacred Heart 30

St. Gerard 78, Keystone 34

San Antonio Lutheran at Castle Hills Christian (score unavailable)

Nondistrict

St. Mary’s Hall 72, Central Catholic 65

Saturday’s games

TAPPS 26A

Antonian 72, Brownsville St. Joseph 61

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2127

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

East Central 40, Clemens 36

Judson 63, New Braunfels 38

Steele 51, Smithson Valley 41

Wagner 40, New Braunfels Canyon 22

District 296A

Del Rio 51, Laredo LBJ 41

Laredo Alexander 49, Southwest 38

Laredo United South 59, Laredo United 57

South San 70, Eagle Pass 38

District 28-5A

Edison 63, Memorial 60

Jefferson 59, Burbank 50

Lanier 55, Kennedy 27

Sam Houston 55, Brackenridge 41

District 295A

Floresville 33, Eagle Pass Winn 32

Southside 58, Harlandale 55 (OT)

McCollum 39, Uvalde 24

District 263A

Fox Tech 35, Natalia 29

Karnes City 66, Brooks Academy 25

Poth 54, Cole 36

TAPPS 55A

Holy Cross 44, Providence 22

San Antonio Christian 59, Cornerstone Christian 46

St. Mary’s Hall 54, TMI 41

TAPPS 53A

Castle Hills Christian 53, Keystone 27

Hallettsville Sacred Heart 44, San Antonio Lutheran 27

St. Gerard at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at Sunnybrook (score unavailable)

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 276A

Smithson Valley 59, East Central 39

New Braunfels 43, New Braunfels Canyon 33

Judson, 75, Steele 64

Wagner 67, Clemens 43

District 296A

Laredo United 64, Southwest 45

South San 67, Del Rio 46

Laredo Alexander 64, Laredo LBJ 43

Laredo United South at Eagle Pass (score unavailable)

District 28-5A

Brackenridge 46, Edison 43

Sam Houston 59, Burbank 48

Highlands 48, Kennedy 37

Lanier 51, Jefferson 38

District 29-5A

Southside 58, Floresville 40

Harlandale 62, McCollum 57

Eagle Pass Winn 47, Uvalde 39

District 263A

Poth 79, Fox Tech 24

Jourdanton 46, Cole 42

Karnes City at Natalia (score unavailable)

TAPPS 55A

Providence 35, St. Mary’s Hall 33

San Antonio Christian 76, TMI 17

Cornerstone Christian 33, Holy Cross 30

TAPPS 53A

Hallettsville Sacred Heart 65, Kerrville Our Lady of the Hills 14

Keystone 47, St. Gerard 25

Castle Hills Christian 59, San Antonio Lutheran 47

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at Pleasanton (score unavailable)

 

Saturday’s games

No games scheduled