WHAT'S NEW

Southside

2018-20 UIL/TAPPS REALIGNMENT AT-A-GLANCE

July 10, 2018 // 0 Comments

(area teams only) >Brackenridge – 27-5A (basket/volley) / 13-5A Div. I (foot) >Brooks Academy – 30-4A (basket/volley) / independent (foot) >Burbank – 27-5A (basket) / 13-5A Div. I (foot) >Central Catholic – TAPPS 3-I (baseball) / TAPPS 3-6A (basket) / TAPPS 3-I (foot) >East Central – 26-6A (all [...]

SOFTBALL: Area playoff schedule/results (complete)

April 26, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of April 22–28 Wednesday’s games CLASS 5A Bi-district round Edison vs. Rosenberg Terry at Villarreal Field No. 1 (Game 1 of scheduled 3-game series postponed, wet grounds) (Series now is a 1-game playoff, 8 p.m. Friday at Weimar) Thursday’s games CLASS 6A Bi-district [...]

BASEBALL: This week’s results (complete)

April 24, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of April 22–28 Monday’s games District 29-6A Laredo United 10, Laredo Alexander 0 (5 innings) Laredo United South 7, Laredo LBJ 6 (8 innings) Tuesday’s games District 27–6A East Central 16, Wagner 3 (5 innings) New Braunfels Canyon 4, Judson 1 New Braunfels 9, [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

April 17, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of April 15–21 MONDAY No games scheduled TUESDAY District 27-6A New Braunfels Canyon 9, East Central 0 Clemens 11, New Braunfels 1 Smithson Valley 6, New Braunfels 3 Steele 17, Wagner 1 District 29-6A Eagle Pass 6, Del Rio 5 Laredo LBJ 8, Laredo United South 6 South [...]

BASEBALL: This week’s results (complete)

April 17, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of April 15–21 MONDAY No games scheduled TUESDAY District 27-6A New Braunfels 10, Clemens 1 East Central 3, New Braunfels Canyon 2 Smithson Valley 9, Judson 3 Steele 14, Wagner 4 (6 innings) District 29-6A Laredo United South 2, Del Rio 0 Eagle Pass 8, Laredo United 4 [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

April 12, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of April 8–14 Monday’s games TAPPS 5–II Providence 11, TMI 8   Tuesday’s games District 26–3A Jourdanton 15, Cole 0 Karnes City 1, Natalia 0 Poth 14, Brooks Academy 2 TAPPS 5-II Holy Cross 7, San Antonio Christian 6 St. Mary’s Hall at Cornerstone [...]

BASEBALL: This week’s results (complete)

April 11, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of April 8–14 Monday’s games No games scheduled Tuesday’s games TAPPS 5-II San Antonio Christian 11, Holy Cross 1 St. Mary’s Hall 6, Cornerstone Christian 4 TAPPS 4-IV San Antonio Lutheran 14, Keystone 4 (Game 1) San Antonio Lutheran 18, Keystone 0 (Game 2) [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

April 5, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of April 1-7 Monday’s games District 28-5A Brackenridge 29, Sam Houston 10 (5 innings) (rescheduled from Thursday) Burbank 16, Jefferson 7 (6 innings) (rescheduled from Thursday) Edison 13, Memorial 3 (5 innings) (rescheduled from Thursday) District 26–3A Poth 15, Cole 0 [...]

BASEBALL: This week’s results (complete)

April 5, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of April 1-7 Monday’s games District 28-5A Edison 12, Sam Houston 7 (rescheduled from Thursday) Highlands 7, Burbank 6 (rescheduled from Thursday) Jefferson 9, Memorial 5 (rescheduled from Thursday) TAPPS 4-IV Hallettsville Sacred Heart 16, Kerrville Our Lady of the Hills 0 [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

March 27, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of March 25–31 Monday’s games District 29-6A Southwest 17, Laredo United South 0 (3 innings) District 28-5A Memorial 15, Sam Houston 5 (5 innings) District 29-5A Eagle Pass Winn 10, Southside 3 Floresville 3, McCollum 0 Harlandale 6, Uvalde 2 Tuesday’s games District [...]

BASEBALL: This week’s results (complete)

March 26, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of March 25–31 Monday’s games District 29-5A Uvalde 3, Harlandale 2 McCollum 5, Floresville 3 Eagle Pass Winn 6, Southside 5 District 27-6A Smithson Valley 16, Clemens 8 New Braunfels 4, East Central 3 New Braunfels Canyon 8, Steele 5 Judson 12, Wagner 2 (5 innings) [...]

BASEBALL: Area rankings (thru March 22)

March 23, 2018 // 0 Comments

Thru March 22   TOP 15:   Rank-Team-Last year 1. Central Catholic – 8 2. East Central – 4 3. Southwest – 2 4. South San – 7 5. Brackenridge – 3 6. Highlands – 1 7. Harlandale – 6 8. Burbank – 11 9. Edison – 10 10. Jefferson – 9 11. Holy Cross – 5 12. McCollum – 13 13. Kennedy – 12 14. [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

March 21, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of March 18–24 Monday’s games No games scheduled Tuesday’s games District 27-6A Clemens 4, New Braunfels 2 New Braunfels Canyon 13, East Central 2 (6 innings) Smithson Valley 4, Judson 2 (9 innings) Steele 16, Wagner 0 (3 innings) District 29-6A Eagle Pass 17, Del Rio [...]

BASEBALL: This week’s results (complete)

March 21, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of March 18–24 Monday’s games Non-district Reagan 6, Central Catholic 0 Tuesday’s games District 27-6A East Central 10, Judson 0 (5 innings) Clemens 6, New Braunfels Canyon 5 (8 innings) Smithson Valley 14, Wagner 0 (5 innings) Steele 6, New Braunfels 5 District 29-6A [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

March 13, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of March 11–17 Monday’s games District 28-5A Burbank 15, Memorial 0 (4 innings) Edison 10, Lanier 4 Highlands 15, Sam Houston 0 (3 innings) Jefferson 14, Kennedy 12 Non-district Incarnate Word 6, Southwest 3 Tuesday’s games District 27-6A Clemens 12, Smithson Valley 9 [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

March 5, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of March 4–10 Monday’s games No games scheduled Tuesday’s games District 27-6A East Central 15, Smithson Valley 2 (5 innings) New Braunfels Canyon 11, New Braunfels 0 (5 innings) Steele 9, Judson 0 Clemens 15, Wagner 0 (4 innings) District 29-6A Del Rio 11, Laredo LBJ [...]

BASEBALL: This week’s results (complete)

March 5, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of March 4–10 Monday’s games No games scheduled Tuesday’s games District 27-6A East Central 6, Clemens 5 Judson 3, New Braunfels 2 New Braunfels Canyon 4, Wagner 2 Smithson Valley 7, Steele 3 District 29-6A Laredo Alexander at Eagle Pass (score unavailable) Laredo [...]

SOFTBALL: Area rankings (thru Feb. 28)

March 1, 2018 // 0 Comments

Through Feb. 28   TOP 15:   Rank-Team-Last year 1. East Central – 2 2. South San – 1 3. Southwest – 3 4. Holy Cross – 5 5. Highlands – 4 6. Harlandale – 11 7. McCollum – 8 8. Edison – 7 9. Brackenridge – 9 10. Burbank – 10 11. Southside – 12 12. Kennedy – 6 13. Memorial – 14 14. [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

February 26, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of Feb. 25-March 3 Monday’s games No games scheduled   Tuesday’s games District 27-6A East Central 7, Clemens 6 New Braunfels 5, Judson 0 New Braunfels Canyon 17, Wagner 0 (3 innings) Smithson Valley 6, Steele 5 District 29-6A Laredo Alexander at Eagle Pass (score [...]

BASEBALL: This week’s results (complete)

February 26, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of Feb. 25-March 3 Monday’s games Non-district Floresville 6, South San 5 McCollum 6, Somerset 3 Jourdanton at Southside (score unavailable) Tuesday’s games District 28-5A Brackenridge 5, Kennedy 1 Edison 11, Sam Houston 1 (6 innings)  Highlands 8, Burbank 3 [...]

BOYS BASKETBALL: Area rankings (final)

February 20, 2018 // 0 Comments

Final   TOP 15:   Rank-Team-Last week 1. South San – 1 2. Sam Houston – 2 3. Central Catholic – 4 4. Kennedy – 7 5. St. Gerard – 6 6. Jefferson – 3 7. Brackenridge – 5 8. Harlandale – 9 9. Southwest – 8 10. Burbank – 12 11. East Central – 10 12. McCollum – 13 13. Southside – 14 14. [...]

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (final)

February 20, 2018 // 0 Comments

Final   TOP 15:   Rank-Team-Last week 1. Sam Houston – 1 2. East Central – 2 3. South San – 3 4. Southside – 4 5. Harlandale – 6 6. Lanier – 5 7. Edison – 8 8. Brackenridge – 7 9. McCollum – 9 10. Southwest – 10 11. Memorial – 11 12. Jefferson – 12 13. Highlands – 13 14. Holy Cross – [...]

SOFTBALL: This week’s schedule/results (complete)

February 20, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of Feb. 18–24 Monday’s games Non-district Holy Cross 16, Lytle 13 Johnson 2, Southwest 1   Tuesday’s games District 28-5A Memorial 24, Jefferson 19  Highlands 8, Burbank 4  Brackenridge 19, Kennedy 10  Edison 18, Sam Houston 1 (3 innings)  Non-district [...]

BASEBALL: This week’s schedule/results (complete)

February 20, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of Feb. 18–24 Monday’s games Non-district Blanco 11, Lanier 3 Memorial 25, Cole 10 Eagle Pass Winn 2, Highlands 0 Edison 6, Lee 3 Lytle 4, Holy Cross 2 Natalia 7, Kennedy 0 Pleasanton 13, Jefferson 5 South San 4, East Central 1 Southwest 14, McCollum 4   Tuesday’s [...]

BOYS BASKETBALL: Area playoff results (complete)

February 19, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of Feb. 18-March 3 Tuesday’s games CLASS 6A Bi-district round South San (27-7) 74, La Joya Juarez-Lincoln (21-13) 54 CLASS 5A Bi-district round Richmond Foster (19-12) 90, Brackenridge (24-13) 69 Harlandale (18-14) 70, Corpus Christi Flour Bluff 45 Angleton (24-10) 67, [...]

BOYS BASKETBALL: Area playoff pairings (complete)

February 15, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of Feb. 18–24 Monday-Tuesday games CLASS 6A Bi-district round South San (26-7) vs. La Joya Juarez-Lincoln (21-12) at Corpus Christi King, Tuesday, 7 p.m. CLASS 5A Bi-district round Brackenridge (24-12) vs. Richmond Foster (18-12) at Bastrop Cedar Creek, Tuesday, 6:30 p.m. [...]

SOFTBALL: This week’s results (complete)

February 12, 2018 // 0 Comments

NOTE: teams we cover are in boldface Games of Feb. 11-17 Monday’s games Non-district Sam Houston vs. St. Anthony (score unavailable) KIPP Academy 22, Lanier 4 (4 innings)  O’Connor 11, Southwest 7 Schertz John Paul II 15, Southside 0 (5 innings) East Central 12, Clark 2 (6 innings) Tuesday’s games [...]