BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 11-17

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 9, New Braunfels 7
Smithson Valley 3, Judson 0
Steele 7, South San 2

Clemens 24, Wagner 4 (5 innings)
District 27-5A
Edison 12, Lanier 2

Jefferson 14, Memorial 0 (5 innings)
Highlands 7, Burbank 1
Brackenridge 22, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 4, Southwest 0
McCollum 5, Southwest Legacy 1
Medina Valley 17, Southside 0 (5 innings)
Harlandale 8, Floresville 6
TAPPS 3-I
Central Catholic 10, Austin St. Dominic Savio 0 (5 innings)
Antonian 14, San Antonio Christian 0 (5 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 21, Austin Veritas Academy 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 18, Texas School for the Deaf 2

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 6, Wagner 3
Smithson Valley 10, Judson 6
New Braunfels 14, East Central 7 (8 innings)
Steele 3, South San 1
District 27-5A
Burbank
vs. Jefferson at Reeves Field No. 2, 4:30 p.m.
Kennedy vs. Edison at Diz Reeves Diamond, 4:30 p.m.
Lanier vs. Brackenridge at Diz Reeves Diamond, 7 p.m.
Sam Houston vs. Highlands at Reeves Field No. 2, 7 p.m.
District 28-5A
Eagle Pass Winn 7, McCollum 1
Floresville 5, Southwest 0
Southside 3, Harlandale 2
Medina Valley 11, Southwest Legacy 1 (6 innings)
TAPPS 3-I
Antonian 11, San Antonio Christian 1 (5 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Central Catholic 6, Austin St. Dominic Savio 0 (Game 1)

Central Catholic 14, Austin St. Dominic Savio 2 (Game 2)
Antonian 10, San Antonio Christian 0 (6 innings)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 12 SCHEDULE

(Nov. 12-14)

11-man

Thursday’s games

District 12-5A

Division I

Dripping Springs 7, Veterans Memorial 0 (forfeit)

District 13-5A

Division I

Zone A

Brackenridge 26, Memorial 25

Friday’s games

District 27-6A

New Braunfels 48, East Central 14

Steele 42, South San 10

Wagner 57, Clemens 56

District 12-5A

Division I

Seguin 68, McCollum 7

New Braunfels Canyon 49, Kyle Lehman 7

Buda Johnson 7, Harlandale 0 (forfeit)

District 13-5A

Division I

Zone A

Sam Houston 26, Edison 23

Crossover

Highlands 40, Burbank 22

Zone B

Lanier 14, Kennedy 2

District 14-5A

Division I

Rio Grande City 35, Laredo Cigarroa 31

Southwest 58, Laredo Martin 0

TAPPS 2-I

Houston St. Thomas 48, Tomball Concordia Lutheran 17

Antonian at Central Catholic (canceled)

Katy St. John XXIII 21, San Antonio Christian 14

TAPPS 3-III/IV

Hallettsville Sacred Heart 1, Temple Central Texas Christian 0 (forfeit)

Holy Cross 62, Schertz John Paul II 14

Saturday’s games

District 14-5A

Division I

Southside 21, Southwest Legacy 16

6-man

Friday’s games

TAPPS 5-II

St. Gerard 55, Laredo St. Augustine 53

SOFTBALL: This week’s results (thru April 12)

 

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 6-12

Tuesday’s games

District 28-5A

Corpus Christi Carroll (20-4 ???, 5-2) 7, Corpus Christi King (11-19, 1-6) 3

Southwest (23-7, 6-1) 7, East Central (19-6, 4-3) 1

Steele (15-10, 3-4) 8, South San (10-12-1, 2-5) 0

District 28-4A

Brackenridge (14-9-1, 6-3) 10, Edison (9-12, 7-2) 3

Highlands (8-10-1, 5-5) 10, Lanier (5-14, 1-8) 5

District 29-4A

Floresville (14-11, 8-3) 13, Harlandale (9-15-1, 3-8) 5

Medina Valley (27-2, 11-0) 15, Kennedy (5-13 ???, 3-8) 0 (3 innings)

McCollum (14-5, 9-2) 18, Memorial (1-17, 0-11) 0 (5 innings)

Uvalde (15-10, 8-3) 21, Southside (5-18, 2-9) 8 (5 innings)

District 28-3A

La Vernia (16-11 ???, 7-0 ???) 15, Hawkins (0-7 ???, 0-5 ??) 0

Sam Houston (1-13 ???, 1-4 ???) at Somerset (17-6 ???, 5-2), 6 p.m. (score unavailable)

Pleasanton (16-6 ???, 4-2 ???) 14, Poteet (4-8 ???, 2-5) 0 (5 innings) 

 

TAPPS District 3-4A Tournament

Quarterfinals

Austin Hyde Park Baptist (12-2-1 ???) 5, San Antonio Christian (0-7 ???) 1

Corpus Christi Incarnate Word (4-5 ???) 8, TMI (4-8 ???) 2

Non-district

St. Anthony (12-2-1 ???) 15, Jefferson (8-10) 5

 

Wednesday’s games

District 28-4A

Brennan (19-3, 10-0) 17, Burbank (3-17-1, 0-9) 2 (5 innings)

TAPPS District 2-5A

Antonian (21-7, 4-1) 12, Incarnate Word (14-21, 4-1) 2

St. Anthony (9-9-1 ???, 2-2) vs. Providence (4-8 ???, 1-3)  at Mission Concepcion Sports Park Field No. 4, 6 p.m. (score unavailable)

 

Friday’s games

District 28-5A

East Central (20-6, 5-3) 3, Steele (15-11, 3-5) 1

Corpus Christi King (12-19, 2-6) 4, South San (10-13-1, 2-6)

Southwest (24-7, 7-1) 8, Corpus Christi Carroll (20-5 ???, 5-3) 4

District 28-4A

Brennan (19-3, 10-0) 13, Highlands (8-11-1, 5-6) 1 (6 innings)

Edison (10-12, 8-2) 25, Burbank (3-17-1, 0-9) 6 (4 innings)

Brackenridge (15-9-1, 7-3) 8, Jefferson (8-11, 4-6) 2

District 29-4A

Harlandale (10-15-1, 4-8) 13, Kennedy (5-14 ???, 3-9) 11 (9 innings)

Medina Valley (28-2, 12-0) 20, Southside (5-19, 2-10) 0 (3 innings)

Memorial (1-17, 0-11) at Floresville (14-11, 8-3), 6:30 p.m. (score unavailable)

McCollum (15-5, 10-2) 8, Uvalde (15-11, 8-4) 3

District 28-3A

La Vernia (17-11 ???, 8-0 ???) 18, Poteet (4-9 ???, 2-6) 0

Pleasanton (17-6 ???, 5-2 ???) 17, Sam Houston (1-14 ???, 1-5 ???) 0 (5 innings)

Somerset (17-6 ???, 5-2) vs. Hawkins (0-7 ???, 0-5 ??) at Mission Concepcion Sports Park, 6 p.m. (score unavailable)

TAPPS District 2-5A

Providence (4-8 ???, 1-3)  at Corpus Christi John Paul II (???, ???), 6 p.m. (score unavailable)

Non-district

Antonian (22-7) 16, Lanier (5-15) 1 (3 innings)

 

Saturday’s games

TAPPS District 3-4A Tournament

Semifinals

Austin Hyde Park Baptist (12-2-1 ???) vs. Victoria St. Joseph (9-6 ???), TBA (score unavailable)

Corpus Christi Incarnate Word (5-5 ???) 6, Holy Cross (23-9-1) 2