BOYS BASKETBALL: 2021-22 Area playoff results (complete, March 1)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 13-19

Friday’s games

TAPPS CLASS 4A

Bi-district round

Pasadena First Baptist Christian (6-10) 74, Holy Cross (10-13) 57

Games of February 20-26

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Southside (16-12) 63, Sam Houston (18-14) 57

Jefferson (26-9) 76, Southwest Legacy (18-16) 47

CLASS 4A

Bi-district round

Crystal City (20-12) 68, Fox Tech (11-21) 65

Young Men’s Leadership Academy (22-12) 87, Carrizo Springs (14-14) 63

Tuesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Lanier (19-15) 63, McCollum (26-8) 56

Brackenridge (24-10) 53, Medina Valley (13-17) 40

CLASS 4A

Bi-district round

Uvalde (11-18) 66, Brooks Academy (9-10) 54

TAPPS CLASS 6A

Area round

Central Catholic (24-10) 76, Houston The Village (12-22) 45

TAPPS CLASS 2A

Area round

St. Gerard (16-2) 74, Edinburg Harvest Christian Academy (4-11) 57

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Buda Johnson (30-6) 64, Lanier (19-16) 57

CLASS 4A

Area round

Young Men’s Leadership Academy (23-12) 79, Raymondville (25-7) 67

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Veterans Memorial (30-5) 72, Brackenridge (24-11) 44
Liberty Hill (30-6) 67, Southside (16-13) 56
Boerne Champion (30-6) 68, Jefferson (26-10) 47

Saturday’s games

TAPPS CLASS 6A

State quarterfinals

Tomball Concordia Lutheran (24-7) 67, Central Catholic (24-11) 44

TAPPS CLASS 2A

State quarterfinals

Galveston O’Connell (25-6) 80, St. Gerard (16-3) 63

Games of February 27-March 5

Tuesday’s games

CLASS 4A

Region IV quarterfinals

Kingsville (18-11) 66, Young Men’s Leadership Academy (23-13) 60

BOYS BASKETBALL: Area playoff picture (complete)

Boys basketball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: Brackenridge (23-10, 13-3), Brooks Academy (9-9, 3-5), Central Catholic (23-10, 3-3), Fox Tech (11-21, 2-6), Holy Cross (10-13, 3-5), Jefferson (25-9, 14-2), Lanier (18-15, 10-6), McCollum (26-7, 13-1), St. Gerard (15-2, 8-0), Sam Houston (18-13, 13-3), Southside (15-12, 9-5), Southwest Legacy (18-15, 7-7), Young Men’s Leadership Academy (21-12, 6-2).

SOFTBALL: This week’s results (complete, Feb. 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

Non-district
West Campus JV
19, Sam Houston 0 (3 innings)

Tuesday’s games

Non-district
St. Gerard
vs. Brackenridge (score unavailable)
Boerne 11, East Central 1 (6 innings)
South San 3, Eagle Pass 2 (8 innings)
Highlands 12, Wagner 0 (5 innings)
Devine 15, Lanier 0 (3 innings)
Clemens 10, Southwest 0 (5 innings)
Harlandale 12, Burbank 8
Steele 13, Edison 1
Holy Cross 2, Jefferson 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament
Corpus Christi Veterans Memorial 9, Edison 3 (4 innings)
NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 3, Willis 0 (4 innings)
Waller 13, Southwest 1
Fort Bend Ridge Point 8, East Central 3 (5 innings)
Southwest vs. Argyle (score unavailable)
Northside ISD Tournament

Clemens 10, Southwest Legacy 3 (5 innings)
Harlandale 6, Roosevelt 5 (5 innings)
Marshall 15, Kennedy 0 (3 innings)
McCollum 6, Pflugerville 1 (4 innings)
Southwest Legacy 7, Johnson 1 (6 innings)
South San 7, Taft 5 (6 innings)
Harlandale 17, Kennedy 10 (4 innings)
McCollum 6, Taft 3 (5 innings)
South San 8, Pflugerville 4 (5 innings)
Somerset Tournament
Highlands 11, La Vernia 4 (4 innings)
Highlands 3, St. Anthony 2 (4 innings)

Ranger Round Robin
At Smithson Valley
Madison 8, Southside 4

Fredericksburg 10, Southside 6

Friday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament

Santa Gertrudis Academy 13, Edison 1 (3 innings)
Port Lavaca Calhoun 6, Edison 5 (5 innings)
NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 14, El Campo 0 (6 innings)
Waco Midway 16, Southwest 9 (5 innings)
Houston Clear Lake 4, East Central 1 (6 innings)
Fort Worth Northwest Eaton 3, Southwest 2
Northside ISD Tournament

Marshall 9, Harlandale 1 (4 innings)
McCollum 6, South San 3 (6 innings)
Johnson 11, Kennedy 1 (4 innings)
Southwest Legacy 9, Roosevelt 3 (6 innings)
South San 15, Harlandale 0 (4 innings)
Ranger Round Robin
At Smithson Valley
Southside
4, Eagle Pass 2
SAISD Tournament

Providence vs. Laredo Cigarroa (canceled)
Burbank 15, Lanier 0 (3 innings)
Laredo LBJ 8, Holy Cross 0 (4 innings)
San Antonio Christian 7, Brackenridge 5 (3 innings)
Jefferson 8, Laredo Martin 3 (3 innings)
Jefferson 13, Brackenridge 0 (4 innings)
Burbank 3, Providence 0 (5 innings)
Holy Cross 18, Lanier 4 (3 innings)
Jay 12, Brackenridge 0 (4 innings)

Del Rio 5, Jefferson 0 (4 innings)
Laredo LBJ 22, Providence 0 (3 innings)
Laredo Cigarroa 15, Lanier 4 (3 innings)
Holy Cross 8, Burbank 0 (5 innings)
Somerset Tournament

Highlands 10, Lytle 6 (4 innings)
Charlotte 9, Highlands 3 (4 innings)

Saturday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament

Corpus Christi Flour Bluff 14, Edison 4 (5 innings)
Corpus Christi Calallen 12, Edison 0 (4 innings)

NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 2, Leander 1
Southlake Carroll 11, Southwest 9
Bryan 10, Southwest 7
East Central 1, Round Rock 0
Northside ISD Tournament

Roosevelt 8, Kennedy 7 (4 innings)
Stevens 7, South San 5 (4 innings)
Clemens 5, McCollum 4 (6 innings)
Pflugerville 1, Southwest Legacy 0 (6 innings)
Taft 14, Harlandale 0 (5 innings)
Stevens 21, Kennedy 3 (5 innings)
Taft 12, Southwest Legacy 1 (5 innings)
McCollum 7, Marshall 3 (5 innings)
Ranger Round Robin
At Smithson Valley

Southside 3, Alamo Heights 1

Smithson Valley 7, Southside 2
SAISD Tournament

Jefferson 8, Jay 3 (4 innings)
Laredo Martin 6, Brackenridge 0 (3 innings)
Providence 15, Lanier 1 (3 innings)
Burbank vs. Laredo LBJ (score unavailable)
Holy Cross 15, Laredo Cigarroa 0 (3 innings)
Del Rio 9, Brackenridge 1 (4 innings)
Jefferson 5, San Antonio Christian 2 (4 innings)
Holy Cross 8, Providence 1 (4 innings)
Burbank 14, Laredo Cigarroa 2 (3 innings)
Laredo LBJ 16, Lanier 2 (3 innings)

Third place

Holy Cross 10, Jefferson 0 (4 innings)
Somerset Tournament

Somerset 19, Highlands 3 (5 innings)
Highlands 3, Cuero 2

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

District 27-5A

Brackenridge 64, Highlands 52
Jefferson 68, Edison 51
Lanier 83, Burbank 67
Kennedy 50, Memorial 40

District 27-3A
Cotulla 52, West Campus 32
Lytle 94, Karnes City 54

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 70, East Central 60
New Braunfels 55, South San 45
Steele 59, Smithson Valley 58
Judson 69, Wagner 58
District 28-5A
Southwest Legacy 74, Harlandale 62
Medina Valley 67, Floresville 53
McCollum 75, Southwest 54
Southside 68, Eagle Pass Winn 57
District 29-4A
Fox Tech 69, Devine 45
Young Men’s Leadership Academy 86, Brooks Academy 39
District 27-3A
Poth 94, Dilley 52
Natalia at Poteet (score unavailable)
TAPPS 3-6A
San Antonio Christian at Austin St. Dominic Savio (score unavailable)
TAPPS 3-4A
Third-place tiebreaker
San Antonio Lutheran 50, Holy Cross 46

Non-district
Boerne Champion 77, Central Catholic 54

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: 2021-22 Area playoff results (complete, Feb. 18)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 13-19

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (19-14) 57, Harlandale (22-11) 56

Highlands (25-10) 63, McCollum (13-17) 45

CLASS 4A

Bi-district round

Crystal City (22-7) 67, Young Women’s Leadership Academy (13-17) 48

Tuesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Sam Houston (21-11) 38, Southside (22-11) 27

Medina Valley (26-11) 56, Lanier (23-15) 41

CLASS 4A

Bi-district round

Hondo (22-9) 53, Fox Tech (7-20) 15

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Cedar Park (33-0) 69, Edison (19-15) 23
New Braunfels Canyon (28-7) 51, Sam Houston (21-12) 25

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Liberty Hill (26-12) 62, Highlands (25-11) 43