BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 20)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 14-20

Monday’s games

Non-district
Southwest Legacy
81, Kennedy 49

Tuesday’s games

Non-district
Brooks Academy at Pleasanton (score unavailable)
Boerne 41, Lanier 40
Brackenridge 69, Seguin 67
Harlandale 76, Burbank 50
Holy Cross at Cornerstone Christian (score unavailable)
McCollum 49, South San 42
Taft 61, Highlands 37
Uvalde 74, West Campus 33
Boerne Champion 75, Young Men’s Leadership Academy 43
Veterans Memorial 86, Central Catholic 70
Memorial at San Antonio Christian (score unavailable)
O’Connor 60, East Central 49
La Vernia 63, Fox Tech 51
Reagan 81, Sam Houston 49
Victoria West 81, Southwest 71
Edison 68, St. Anthony 61

Southside 65, Crystal City 50

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Harlandale ISD Tournament
Harlandale 55, Kerrville Tivy 45
Central Catholic 67, McCollum 54
South San 25, Corpus Christi Flour Bluff 24
Kerrville Tivy 68, Highlands 65 (OT)
Del Rio 67, Memorial 45
Young Men’s Leadership Academy 67, McCollum 66
Harlandale 66, Highlands 63
South San 48, Burbank 38
Central Catholic 77, Young Men’s Leadership Academy 56
Corpus Christi 87, Burbank 42
NISD/NEISD Tournament
Jefferson 61, Holmes 42
Southwest ISD Tournament

Edison 64. KIPP U-Prep 36
Stevens 60, Lanier 54
Southwest 84, Floresville 49
Southwest Legacy 87, KIPP U-Prep 37
Lanier 66, Karnes City 31
Elgin 42, Edison 33
Stevens 78, Southwest 60
Pleasanton 80, Southwest Legacy 61
Spurs High School Showcase
At AT&T Center

East Central 57, Dripping Springs 53
DeSoto 68, Brackenridge 41
Reagan 58, East Central 35
Boerne Champion 53, Brackenridge 30

Adidas Tip-Off Classic
At San Antonio Christian

MacArthur 66, Holy Cross 44
San Antonio Christian 71, Holy Cross 47

Friday’s games

Non-district
Fox Tech 68, Hondo 52
Clemens 79, Sam Houston 46
New Braunfels 71, Southside 44
Marion 91, West Campus 36
Harlandale ISD Tournament

Central Catholic 86, Judson 68
Harlandale 78, Del Rio 64
Corpus Christi Flour Bluff 74, Highlands 62
Del Rio 98, Burbank 69
Young Men’s Leadership Academy vs. Memorial (score unavailable)
South San 35, Kerrville Tivy 26
Central Catholic 79, Corpus Christi Flour Bluff 68
Judson 97, Highlands 65
Jay 42, South San 35

OTHER AREA TEAMS — McCollum. Finals — Saturday.
NISD/NEISD Tournament
Brandeis 50, Jefferson 49
Southwest ISD Tournament

Pleasanton 61, Edison 45
Lanier 80, Southwest 73
Elgin 50, Southwest Legacy 47
Spurs High School Showcase
At AT&T Center

Brackenridge 59, Taft 56
East Central 60, Laredo Nixon 58
Schertz John Paul II 77, Brackenridge 65

Adidas Tip-Off Classic
At San Antonio Christian

Holy Cross 70, St. Mary’s Hall 47

Saturday’s games

Non-district
Harlandale ISD Tournament

McCollum 95, Jay 73

Championship

Central Catholic 75, McCollum 72

OTHER AREA TEAMS — Burbank, Harlandale, Highlands, South San, Young Men’s Leadership Academy. (scores unavailable)
NISD/NEISD Tournament
Harlan 62, Jefferson 60
Southwest ISD Tournament

Pleasanton 71, Southwest 59
Edison 45, Elgin 34
Southwest Legacy 48, Lanier 41
Spurs High School Showcase
At AT&T Center

TEAMS — Brackenridge, East Central. (scores unavailable)

Adidas Tip-Off Classic
At San Antonio Christian

TEAMS — Holy Cross.

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 20)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 14-20

Monday’s games

Non-district
Harper 89, Brooks Academy 22

Tuesday’s games

Non-district
East Central 60, MacArthur 39
Fox Tech at Bandera (score unavailable)
St. Gerard vs. Brooks Academy (score unavailable)
Holmes 53, Southwest Legacy 31
Memorial 42, Pleasanton 38
Harlandale 70, Burbank 54
Highlands 56, McCollum 44
San Marcos 66, Sam Houston 44
South San 61, Southside 46
Stockdale 57, West Campus 35
Young Women’s Leadership Academy 48, Providence 35
Boerne Champion 75, Brackenridge 27
Boerne 65, Edison 32
Antonian 63, Lanier 47
Jefferson 57, Southwest 29

Alamo Heights 64, Kennedy 60

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Fort Bend ISD Tournament

Highlands 55, Fort Bend Kempner 51 (OT)
Highlands vs. Missouri City Ridge Point (score unavailable)
Jaguar Classic
At Floresville

Brackenridge 40, Lockhart 38
Lanier 70, Karnes City 63
Somerset 64, Brackenridge 60
Laredo Alexander 67, Edison 36
Border Bash

At McAllen

Jefferson 54, Brownsville Hanna 50
Donna 52, Jefferson 45
SAISD Tournament

El Paso Burges 60, McCollum 21
Boerne Champion 83, Burbank 21
Boerne 70, Sam Houston 22
Incarnate Word 42, East Central 29
Southside Tournament

Southside 51, Memorial 45
Harlandale 66, Alamo Heights 51
Harlandale 68, West Campus 33
Devine vs. West Campus (score unavailable)
Kennedy 50, Harlandale 40
Kennedy 57, West Campus 20
Lytle 64, Southside 40
Memorial 51, Uvalde 34
Southwest ISD Tournament

Harlingen 92, Southwest Legacy 35
Jay 77, Southwest Legacy 59
Victoria East 65, Southwest 23

Friday’s games

Non-district
Young Women’s Leadership Academy
60, San Antonio Lutheran 52

St. Anthony 52, Providence 39
Fort Bend ISD Tournament
Highlands vs. Houston Langham Creek (score unavailable)
Jaguar Classic
At Floresville

MacArthur 43, Edison 39
Brackenridge vs. Houston Second Baptist (score unavailable)
Lanier vs. Rockport-Fulton (score unavailable)
Border Bash at McAllen
Jefferson
vs. McAllen Rowe (score unavailable)
SAISD Tournament

Burbank 59, McCollum 53
East Central 51, El Paso Austin 25
Sam Houston vs. Eagle Pass Winn (score unavailable)
McCollum 64, LEE 52
Burbank vs. Midland Legacy (score unavailable)
East Central 59, Sam Houston 41
Southside Tournament

Alamo Heights 2, Kennedy 0 (forfeit)
Alamo Heights 94, West Campus 19
Del Rio 39, Southside 35
Southside 44, Uvalde 23
Lytle 55, Memorial 32
Del Rio 53, Memorial 52
Harlandale 68, West Campus 33
Devine vs. Kennedy (score unavailable)
Uvalde vs. Memorial (score unavailable)
Southwest ISD Tournament

Southwest Legacy 46, Southwest 45
Marshall 35, Southwest 18

Saturday’s games

Non-district
Fox Tech at New Braunfels Davenport (score unavailable)
Fort Bend ISD Tournament Highlands vs. Fort Bend Bush (score unavailable)
Jaguar Classic
At Floresville

Edison vs. Gonzales (score unavailable)
OTHER AREA TEAMS — Brackenridge, Lanier.
Border Bash at McAllen
Jefferson
vs. Brownsville Pace (score unavailable)
SAISD Tournament

Sam Houston 46, LEE 42
Burbank 52, El Paso Austin 37

Consolation championship

Midland Legacy d. East Central (score unavailable)
Southside Tournament

Championship

Harlandale 60, Lytle 52

OTHER AREA TEAMS — Southside, West Campus.
Southwest ISD Tournament

Southwest Legacy 54, Laredo LBJ 44
Victoria East 47, Southwest 36

FOOTBALL: 2021 Area playoff results (complete, Nov. 27)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of November 11-13

11-man

Thursday’s games

Class 5A

Division I

Bi-district

Southwest (8-3) 27, Kennedy (7-4) 12

Class 4A

Division II

Bi-district

Cuero (10-1) 62, Young Men’s Leadership Academy (3-7) 7

Friday’s games

Class 6A

Division I

Bi-district

East Central (7-4) 14, Reagan (7-4) 7

Class 5A

Division I

Bi-district

Southwest Legacy (10-1) 43, Brackenridge (6-5) 22
Eagle Pass Winn (6-5) 20, Highlands (6-5) 14

TAPPS Division III

Area round

Holy Cross (7-4) 55, Ft. Worth Lake Country Christian (4-7) 18

Saturday’s games

Class 5A

Division I

Bi-district

Lanier (9-2) 21, Southside (5-6) 14

6-man

Friday’s games

TAPPS Division II

Area round

Bryan Allen Academy (5-5) 108, St. Gerard (8-4) 87

Games of November 18-20

11-man

Thursday’s games

Class 5A

Division I

Area round

Gregory-Portland (9-3) 55, Southwest Legacy (10-2) 13

Friday’s games

Class 6A

Division I

Area round

Lake Travis (10-2) 56, East Central (7-5) 14

Class 5A

Division I

Area round

Corpus Christi Veterans Memorial (11-1) 26, Southwest (8-4) 7

TAPPS Division I

State quarterfinals

Central Catholic (9-2) 38, Fort Worth All-Saints (6-5) 28

TAPPS Division III

State quarterfinals

Houston Cypress Christian (10-2) 40, Holy Cross (7-5) 7

Saturday’s games

Class 5A

Division I

Area round

McAllen Memorial (11-1) 42, Lanier (9-3) 20

Games of November 25-27

11-man

Saturday’s games

TAPPS Division I

State semifinals

Midland Christian (10-2) 41, Central Catholic (9-3) 14