BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 814

Mondays games

District 26-5A

McCollum 11, Wagner 5

Seguin 4, Veterans Memorial 3

Kerrville Tivy 20, Memorial 0 (5 innings)

Non-district

Harper 18, Sam Houston 0 (5 innings)

Lytle 4, Kennedy 2

San Antonio Christian 5, Central Catholic 2

 

Tuesday’s games

District 26-5A

Boerne Champion 10, Harlandale 5

District 27-5A

Brackenridge 5, Burbank 2

Highlands 8, Edison 5

Alamo Heights 7, Jefferson 2

Lanier 9, Sam Houston 3

District 28-5A

Medina Valley 7, Southwest Legacy 3

Southwest 2, Uvalde 0

Non-district

South San 11, Harlan 0 (5 innings)

 

Wednesday’s games

District 26-5A

Boerne Champion 8, Seguin 5

Wagner 4, Memorial 3

District 28-5A

Southside 6, Harlan 3

Floresville 5, Eagle Pass Winn 4

Non-district

Veterans Memorial 10, Jefferson 9 (8 innings)

 

Thursday’s games

District 26-5A

McCollum 13, Veterans Memorial 0 (5 innings)

Kerrville Tivy 11, Kennedy 0 (5 innings)

District 28-5A

Uvalde 11, Harlan 5

Non-district

Harlandale 4, Highlands 3

Sam Houston 14, The Winston School 4 (6 innings)

Bandera Tournament

Bandera 6, Edison 5 (5 innings)
Edison 10, Memorial 1 (3 innings)
Devine 9, Memorial 0 (5 innings)
Edison 2, Devine 2 (4 innings)
Bandera 10, Memorial 0 (4 innings)
OTHER AREA TEAMS — Holy Cross, South San. Finals – Saturday.

Canyon Lake Tournament

Brackenridge 13, Schertz John Paul II 1 (5 innings)
Canyon Lake 7, Burbank 2

Laredo ISD Tournament

At Laredo Martin

AREA TEAMS – Kennedy. (tournament canceled)

Pearsall Tournament

Southwest Legacy 3, Lytle 2 (6 innings)

San Antonio Classic

At multiple sites

Churchill 10, Central Catholic 7
Boerne 8, East Central 6
Smithson Valley 5, Central Catholic 1
East Central 4, Austin Lake Travis 0

 

Friday’s games

District 28-5A

Eagle Pass Winn 12, Southside 0 (6 innings)

Somerset 3, Floresville 0

Medina Valley 6, Southwest 4

Non-district

Bandera Tournament

Cornerstone Christian 14, Kennedy 0 (4 innings)
South San vs. Holy Cross (score unavailable)
South San 9, Cornerstone Christian 6 (5 innings)
Holy Cross vs. Laredo Cigarroa (canceled)
South San vs. Laredo Cigarroa (canceled)
Cornerstone Christian 9, Holy Cross 0 (5 innings)
>Saturday’s games are canceled

Canyon Lake Tournament

Robstown 5, Brackenridge 4 (6 innings)
Corpus Christi Moody 10, Brackenridge 0 (5 innings)
Schertz John Paul II 7, Burbank 2

Pearsall Tournament

Southwest Legacy 11, Pearsall 6

San Antonio Classic

At multiple sites

New Braunfels Canyon 2, Central Catholic 1
>The tournament was canceled after this game

 

Saturday’s games

Non-district

Canyon Lake Tournament

AREA TEAMS – Brackenridge, Burbank. (scores unavailable)

Pearsall Tournament

AREA TEAMS – Southwest Legacy. (canceled)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 814

Monday’s games

District 276A

Churchill 15, Reagan 14

Johnson 9, LEE 3

Madison 17, Roosevelt 3 (5 innings)

South San 6, MacArthur 5 (8 innings)

District 27-5A

Edison 17, Brackenridge 1 (3 innings)

Highlands 5, Alamo Heights 3

Jefferson 23, Lanier 3 (3 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 4, Uvalde 1

Southwest 15, Southwest Legacy 0 (4 innings)

Medina Valley 13, Harlan 0 (5 innings)

Non-district

Providence 17, Schertz John Paul II 6 (5 innings)

Tuesday’s games

District 266A

East Central 2, New Braunfels 0

Smithson Valley 8, New Braunfels Canyon 6

Clemens 11, Steele 6

Judson 5, San Marcos 1

District 265A

Veterans Memorial 15, Memorial 0 (4 innings)

McCollum 11, Boerne Champion 7

Seguin 12, Harlandale 2 (5 innings)

Wagner 12, Kennedy 11

District 285A

Somerset 6, Southside 2

Medina Valley 6, Eagle Pass Winn 0

District 304A

Navarro 22, Brooks Academy 0 (3 innings)

Gonzales 5, Cuero 4

Pleasanton 20, Poteet 12

 

Wednesday’s games

District 276A

LEE 5, Churchill 4

MacArthur 5, Johnson 1

Madison 8, Reagan 2

South San 13, Roosevelt 0 (5 innings)

District 265A

Boerne Champion 21, Memorial 0 (3 innings)

McCollum 15, Harlandale 3 (6 innings)

Veterans Memorial 16, Kennedy 0 (4 innings)

District 275A

Alamo Heights 16, Brackenridge 1 (5 innings)

Edison 16, Burbank 1 (6 innings)

Highlands 16, Lanier 1 (3 innings)

District 285A

Uvalde 12, Somerset 2 (5 innings)

Southwest Legacy 15, Harlan 8

 

Thursday’s games

District 265A

Kerrville Tivy 19, Wagner 2 (3 innings)

Non-district

East Central 17, Hondo 0 (3 innings)

San Marcos Tournament

Southwest 6, Yoakum 4 (4 innings)
Lubbock Monterrey 1, Southwest 0 (5 innings)
Southwest 12, Odessa Permian 1 (5 innings)

 

Friday’s games

District 285A

Southside 2, Floresville 1

District 304A

Brooks Academy at Poteet (score unavailable)

La Vernia 18, Cuero 8

Navarro 14, Gonzales 12

Non-district

San Marcos Tournament

Southwest 2, Snyder 0 (5 innings)
Antonian 4, Southwest 3 (4 innings)
Southwest 10, Lindale 0 (4 innings)
>Saturday’s games are canceled

 

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 17

Mondays games

District 28-5A

Southwest 1, Southside 0 (8 innings)

Non-district

Holy Cross 12, Sam Houston 5

Hondo 13, Highlands 3 (6 innings)

Pearsall 3, Brackenridge 0

 

Tuesday’s games

District 265A

Kennedy 16, Memorial 0 (5 innings)

Kerrville Tivy 6, McCollum 0

Seguin 12, Wagner 2 (5 innings)

Veterans Memorial 4, Harlandale 3

District 28-5A

Eagle Pass Winn 5, Somerset 2

Uvalde 6, Southwest Legacy 1

Non-district

Holy Cross 9, Boerne Geneva 7 (6 innings)

Jefferson 8, South San 2

Reagan 8, East Central 0

 

Wednesday’s games

District 28-5A

Floresville 3, Harlan 1 (8 innings)

 

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

Central Catholic 5, LEE 3 (6 innings)
South San 9, McAllen Rowe 3 (6 innings)
OTHER AREA TEAMS — McCollum.

Comal ISD Tournament

Smithson Valley 14, Southside 0 (5 innings)
Fort Bend Clements 10, Southside 2 (5 innings)

Edgewood ISD Tournament

Natalia 15, Kennedy JV 3 (4 innings)
Cole 5, Memorial 3
Kennedy 13, Sam Houston 1 (4 innings)
Laredo Martin 3, Kennedy 2 (6 innings)
Edison 6, Natalia 1
Jefferson 4, Jay 3 (6 innings)
Laredo Nixon 13, Jefferson 3 (5 innings)
Edison 14, Kennedy JV 3 (4 innings)
Laredo Martin 12, Sam Houston 0 (5 innings)
Stockdale 7, Memorial 6 (4 innings)

Floresville Tournament

Uvalde 5, Burbank 4 (5 innings)

Mira’s Baseball Classic

At Corpus Christi

Elgin 7, East Central 6 (6 innings)

South Texas Slug Fest

At Devine

Holy Cross 2, Houston Emery/Weiner 2 (7 innings)
Devine 10, Lanier 5 (5 innings)
Devine 12, Holy Cross 3 (6 innings)
Brackenridge 10, Zapata 2 (6 innings)

Southwest ISD Tournament

Roosevelt 8, Highlands 0 (5 innings)
Southwest Legacy 7, Wagner 0 (5 innings)
Stevens 11, Highlands 3 (5 innings)
Stevens 1, Harlandale 0
Southwest Legacy 6, Harlandale 3 (5 innings)
Southwest 5, Veterans Memorial 4 (6 innings)
Southwest 5, Roosevelt 4 (6 innings)

 

Friday’s games

Non-district

St. Gerard at Brooks Collegiate Academy (score unavailable)

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

McCollum 9, Central Catholic 2 (6 innings)
Central Catholic 8, South San 7
South San 10, McCollum 8

Comal ISD Tournament

Clark 13, Southside 0 (5 innings)
Madison 19, Southside 0 (5 innings)

Edgewood ISD Tournament

Jefferson 10, Cole 0 (5 innings)
Edison 5, Stockdale 1 (5 innings)
Laredo Martin 6, Jefferson 0 (5 innings)
Kennedy 6, Edison 1 (5 innings)
OTHER AREA TEAMS — Memorial, Sam Houston. Finals – Saturday.

Floresville Tournament

Burbank 5, Victoria West 1 (5 innings)

Mira’s Baseball Classic

At Corpus Christi

East Central 18, Corpus Christi Miller 0 (5 innings)
Bishop 5, East Central 4 (6 innings)

South Texas Slug Fest

At Devine

Brackenridge 5, Hondo 4 (5 innings)
Lanier 11, Holy Cross 6 (6 innings)
Bandera 5, Brackenridge 3 (6 innings)
Houston Emery/Weiner 11, Lanier 1 (6 innings)

Southwest ISD Tournament

Southwest Legacy 14, Warren 0 (4 innings)
Highlands 5, Veterans Memorial 4 (6 innings)
Harlandale 12, Southwest 4 (5 1/2 innings)
Roosevelt 3, Harlandale 2
Southwest 10, Stevens 1 (5 innings)
Wagner 11, Highlands 1 (3 innings)
Southwest Legacy 9, Roosevelt 0 (4 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

Central Catholic 2, McAllen Rowe 0 (6 innings)
McCollum 7, LEE 7 (6 innings)
South San 8, St. Mary’s Hall 3 (5 innings)

Comal ISD Tournament

Boerne 15, Southside 10 (6 innings)

Edgewood ISD Tournament

Edison 6, Natalia 3
Kennedy 3, Jefferson 1 (6 innings)

Floresville Tournament

Floresville 4, Burbank 2 (6 innings)

Mira’s Baseball Classic

At Corpus Christi

East Central 5, Cedar Park 2

South Texas Slug Fest

At Devine

Banquete 4, Brackenridge 3
Navarro 15, Lanier 1 (5 innings)
Holy Cross vs. Somerset (score unavailable)

Southwest ISD Tournament

Southwest 6, Warren 2 (6 innings)
Southwest Legacy 4, Stevens 3 (5 innings)
Veterans Memorial 6, Southwest Legacy 3 (5 innings)
Wagner 6, Southwest 1 (6 innings)
Harlandale 8, Highlands 1 (6 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 17

Monday’s games

District 27-5A

Jefferson 10, Alamo Heights 5

District 28-5A

Southwest 10, Uvalde 2

Southwest Legacy 1, Medina Valley 0

District 304A

Cuero 8, Pleasanton 6

Non-district

Jourdanton 11, Providence 7

 

Tuesday’s games

District 266A

East Central 15, San Marcos 0 (4 innings)

Judson 14, Steele 0 (6 innings)

New Braunfels Canyon 21, New Braunfels 14

Smithson Valley 1, Clemens 0

District 276A

MacArthur 15, Roosevelt 0 (3 innings)

Madison 12, Churchill 2 (6 innings)

Reagan 11, Johnson 3

South San 12, LEE 2 (6 innings)

District 265A

Boerne Champion 10, Harlandale 2

Kerrville Tivy 16, Memorial 0 (3 innings)

McCollum 15, Wagner 0 (4 innings)

Veterans Memorial 4, Seguin 3 (8 innings)

District 275A

Burbank 12, Brackenridge 5

Edison 20, Highlands 1 (3 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 1, Floresville 0

District 304A

La Vernia 21, Brooks Academy 1 (3 innings)

Navarro 21, Poteet 3 (3 innings)

Non-district

Holy Cross 12, Somerset 8

 

Wednesday’s games

District 28-5A

Harlan 9, Southside 8

 

Thursday’s games

TAPPS 5-IV

Hill Country Christian vs. St. Gerard (score unavailable)

Non-district

Seguin Tournament

Karnes City 9, Highlands 0 (4 innings)
Edison 5, Southside 0 (5 innings)
East Central 4, Natalia 0 (6 innings)
Edison 11, Kerrville Tivy 1 (5 innings)
East Central 6, Seguin 1 (5 innings)
San Diego 6, Southside 0 (4 innings)
Pearsall 10, Highlands 3 (4 innings)

 

Friday’s games

District 26-5A

Seguin 9, Boerne Champion 8

Kerrville Tivy 17, Kennedy 2 (3 innings)

McCollum 3, Veterans Memorial 1

Wagner 15, Memorial 0 (3 innings)

District 28-5A

Floresville 12, Somerset 2 (6 innings)

Uvalde 8, Harlan 2

Southwest 6, Medina Valley 2

District 304A

Cuero 23, Brooks Academy 0 (3 innings)

La Vernia 12, Gonzales 2 (5 innings)

Navarro 13, Pleasanton 3 (6 innings)

Non-district

Providence 13, Randolph 0 (5 innings)

Clemens 4, South San 2

Dilley Tournament

Brackenridge 16, Brooks Academy 0 (3 innings)
Cotulla 11, Brackenridge 0 (4 innings)
Cotulla 21, Jefferson 0 (3 innings)
Jefferson 5, Freer 2 (4 innings)
Hebbronville 16, Jefferson 4 (4 innings)
Jefferson 16, Brooks Academy 4 (4 innings)
OTHER AREA TEAMS — Burbank. Finals – Saturday.

Seguin Tournament

Seguin 7, Southside 5 (5 innings)
Highlands 14, Floresville 2 (3 innings)
Fredricksburg 10, East Central 6 (4 innings)
Harlingen 7, Highlands 3 (5 innings)
East Central 3, Corpus Christi Calallen 2 (4 innings)
Victoria East 3, Edison 2 (6 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

Dilley Tournament

Dilley 4, Brackenridge 0 (5 innings)
Jefferson 7, Freer 3 (6 innings)
La Pryor 22, Brackenridge 9 (3 innings)
Jefferson 4, Burbank 2 (4 innings)

Seguin Tournament

East Central 9, Eagle Pass 0 (4 innings)
Southside 11, Hondo 2 (4 innings)
East Central 13, La Grange 9 (5 innings)
Madison 5, Highlands 0 (5 innings)
Edison 9, Edcouch-Elsa 3 (5 innings)
Southside 9, Highlands 8 (5 innings)
Floresville 6, Edison 3 (5 innings)