WHAT'S NEW

VOLLEYBALL: This week’s results (thru Aug. 22)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Aug. 16-22

Monday’s matches

Non-district

Providence (5-3) 3, Sam Houston (1-4) 2 (25-23, 21-25, 25-12, 23-25, 15-5)

Seguin (6-3) 3, McCollum (4-4) 1 (25-16, 25-9, 23-25, 25-18)

Antonian (8-1) 3, South San (4-3) 0 (25-17, 25-15, 25-15)

Southwest (3-6) 3, Highlands (4-4) 1 (25-23, 21-25, 27-25, 25-10)

Lanier (3-3 ???) 3, Pearsall (0-1 ???) 0 (25-15, 25-23, 25-21)

Tuesday’s matches

Non-district

Jay (5-4) 3,  Jefferson (1-2 ???) 0 (28-26, 25-16, 25-11)

Schertz John Paul II (4-2) 3, Providence (5-4) 0 (25-17, 25-17, 25-19)

Southwest (4-6) 3, Harlandale (4-4) 0 (25-19, 27-25, 25-15)

Southside (4-5) 3, Brackenridge (3-6) 0 (25-10, 25-18, 25-17)

Holy Cross (6-1) 3, Edison (2-6) 0 (25-12, 25-15, 25-17)

Young Women’s Leadership Academy (2-2 ???) at Brooks Academy (0-0 ???) (ppd. to Wednesday)

Fox Tech (1-4) 3, Hawkins (1-5 ???) 0 (26-24, 25-23, 25-12)

South San (5-3) 3, Burbank (3-4) 0 (25-12, 25-11, 25-18)

Wednesday’s matches

Non-district

Young Women’s Leadership Academy (3-2 ???) 3, Brooks Academy (0-1 ???) 0 (25-13, 25-18, 25-15)

Memorial (1-3 ???) 3, Burbank (3-5) 1 (26-24, 25-21, 15-25, 25-19)

Highlands (5-4) 3, Roosevelt (2-5) 0 (25-22, 25-22, 25-22)

St. Anthony (6-2) 3, Lanier (3-4 ???) 1 (22-25, 25-20, 25-21, 25-17)

Thursday’s matches

TAPPS 4-4A

Holy Cross (7-1, 1-0) 3, San Antonio Christian (4-6, 0-1) 0 (25-16, 25-16, 25-17)

Non-district

McCollum (5-4) 3, Medina Valley (3-5) 1 (25-20, 25-12, 18-25, 25-23)

Arabian Volleyball Roundup

At Devine

OTHER AREA TEAMS – Sam Houston (1-4). Finals – Saturday.

D’Hanis 2, Lanier (4-6 ???) 1 (14-25, 25-23, 25-13)
Devine 2, Lanier (4-6 ???) 0 (25-20, 25-21)
Lanier (4-6 ???) 2, Poteet 0 (25-12, 27-25)

Fraulein Volleyfest

At New Braunfels

Round Rock Westwood 2, East Central (3-8) 0 (25-19, 26-24)
O’Connor 2, East Central (3-8) 0 (25-21, 25-15)
Arlington Martin 2, East Central (3-8) 0 (25-22, 25-18)

Friday’s matches

Non-district

Arabian Volleyball Roundup

At Devine

OTHER AREA TEAMS – Lanier (4-6 ???). Finals – Saturday.

Crystal City 2, Sam Houston (1-7) 0 (25-18, 25-20)
Marion 2, Sam Houston (1-7) 1 (25-20, 18-25, 25-10)
Boerne 2, Sam Houston (1-7) 0 (25-13, 25-12)

Floresville Tournament

San Marcos 2, Edison (2-8 ???) 0 (25-19, 25-22)
San Marcos 2, Young Women’s Leadership Academy (3-3 ???) 0 (25-18, 25-13)
Harlandale (8-4) 2, Lytle 0 (25-13, 25-11)
Harlandale (8-4) 2, Eagle Pass 0 (25-14, 25-18)
Harlandale (8-4) 2, Kenedy 0 (25-7, 25-19)
Harlandale (8-4) 2, Providence (5-5 ???) 0 (25-19, 25-16)
Jay 2, Burbank (3-6 ???) 0 (25-16, 25-16)
Hondo 2, Fox Tech (1-5 ???) 0 (scores unavailable)

Fraulein Volleyfest

At New Braunfels

Antonian 2, East Central (4-10) 0 (25-13, 25-19)
Hays 2, East Central (4-10) 1 (28-26, 25-27, 25-18)
East Central (4-10) 2, Leander 0 (25-11, 25-20)

SAISD Tournament

Pool A

At Alamo Convocation Center

Southside (6-7) 2, Eagle Pass Winn 0 (25-14, 25-16)
Donna 2, Eagle Pass Winn 0 (25-23, 25-18)
Donna 2, Southside (6-7) 0 (25-20, 25-22)

Pool B

At Highlands Court 1

Southwest (6-7) 2, St. Anthony 0 (25-21, 25-19)
McAllen 2, St. Anthony 1 (17-25, 25-18, 25-15)
McAllen 2, Southwest (6-7) 0 (25-23, 25-19)

Pool C

At Highlands Court 2

Highlands (7-5) 2, Corpus Christi Miller 0 (25-9, 25-14)
Schertz John Paul II 2, Corpus Christi Miller 0 (25-9. 25-10)
Schertz John Paul II 2, Highlands (7-5) 0 (25-12, 25-21)

Pool D

At Brackenridge

South San (7-4) 2, Brackenridge (4-8) 0 (25-23, 25-19)
South San (7-4) 2, Medina Valley 0 (25-15, 25-13)
Medina Valley 2, Brackenridge (4-8) 1 (25-21, 24-26, 26-24)

Pool E

At Jefferson

Holy Cross (10-1) 2, Jefferson (1-5 ???) 0 (25-12, 25-10)
Holy Cross (10-1) 2, Wagner 0 (25-22, 25-13)
Wagner 2, Jefferson (1-5 ???) 1 (23-25, 25-21, 25-23)

Gold Pool

At Alamo Convocation Center
McAllen 2, Donna 0 (25-11, 25-19)
Schertz John Paul II 2, South San (7-4) 1 (24-26, 27-29, 25-22)
Holy Cross (10-1) 2, Donna 0 (25-23, 25-23)

Silver Pool

At Highlands Court 1

Southwest (6-7) 2, Southside (6-7) 0 (25-19, 25-18)
Highlands (7-5) 2, Medina Valley 1 (25-19, 20-25, 25-20)
Southside (6-7) 2, Wagner 0 (25-16, 25-13)

Bronze Pool

At Highlands Court 2

St. Anthony 2, Eagle Pass Winn 0 (25-21, 25-11)
Brackenridge (4-8) 2, Corpus Christi Miller 0 (25-8, 25-21)
Eagle Pass Winn 2, Jefferson (1-5 ???) 1 (26-24, 25-27, 25-18)

Saturday’s matches

Non-district

Arabian Volleyball Roundup

At Devine

Lanier (7-6 ???) 2, Sam Houston (2-9) 1 (25-12, 19-25, 25-15)
Sam Houston (2-9) 2, vs. Sabinal 1 (24-26, 25-14, 26-24)
Lanier (7-6 ???)  2, FEAST 0 (26-24, 25-18)

Consolation third place

Poteet 2, Sam Houston (2-9) 1 (25-23, 24-26, 25-17)
Consolation championship

Lanier (7-6 ???)  2,  Crystal City 0 (25-21, 25-21)

Floresville Tournament

OTHER AREA TEAMS – Burbank (3-6 ???), Fox Tech (1-5 ???), Kennedy (0-3 ???), Providence (5-5 ???), Young Women’s Leadership Academy (3-3 ???). Finals – Saturday. (scores unavailable)

Harlandale (10-6) 2, Floresville 1 (25-23, 21-25, 25-23)
Edinburg Vela 2, Harlandale (10-6) 0 (25-18, 25-11)
Harlandale (10-6) 2, Jay 1 (25-23, 26-28, 25-16)
Edison (3-8 ???) 2, Harlandale (10-6) 0 (25-18, 25-23)

Fraulein Volleyfest

At New Braunfels

Brenham 2, East Central (6-11) 0 (27-25, 25-19)
East Central (6-11) 2, Fort Bend Ridge Point 0 (25-21, 25-18)
East Central (6-11) 2, Cedar Park Vista Ridge 1 (25-16, 22-25, 25-22)

SAISD Tournament

Gold Pool

At Alamo Convocation Center

McAllen 2, Schertz John Paul II 0 (25-11, 25-19)

Holy Cross (13-1) 2, South San (7-7) 1 (25-19, 23-25, 25-15)

Donna 2, Schertz John Paul II 0 (25-20, 25-16)
Holy Cross (13-1) 2, McAllen 0 (25-23, 25-13)

Donna 2, South San (7-7) 0 (25-19, 25-19)

Holy Cross (13-1) 2, Schertz John Paul II 0 (25-12, 25-12)

McAllen 2, South San (7-7) 0 (25-14, 25-21)

Note: Holy Cross wins bracket.
Gold pool standings: Holy Cross 4-0; McAllen 3-1; Donna 2-2; Corpus Christi John Paul II 1-3; South San 0-4.

Silver Pool

At Highlands Court 1

Southwest (9-7) 2, Highlands (9-6) 1 (25-23, 24-26, 25-16)

Medina Valley 2, Wagner 1 (25-19, 29-30, 25-23)
Highlands (9-6) 2, Southside (7-8) 1 (25-21, 16-25, 25-21)

Southwest (9-7) 2, Wagner 0 (25-14, 25-5)

Southside (7-8) 2, Medina Valley 0 (25-4, 30-28)

Highlands (9-6) 2, Wagner 0 (25-16, 25-23)

Southwest (9-7) 2, Medina Valley 0 (25-9, 25-19)

Note: Southwest wins pool.
Silver pool standings: Southwest 4-0; Highlands 3-1; Southside 2-2; Medina Valley 1-3; Wagner 0-4.

Bronze Pool

At Highlands Court 2

St. Anthony 2, Corpus Christi Miller 0 (25-13, 25-7)
Jefferson (3-6 ???) 2, Brackenridge (5-10) 0 (25-20, 25-14)

Eagle Pass Winn 2, Corpus Christi Miller 0 (25-12, 25-7)

St. Anthony 2, Jefferson (3-6 ???) 0 (25-21, 25-17)
Brackenridge (5-10) 2, Eagle Pass Winn 0 (25-21, 25-18)

Jefferson (3-6 ???) 2, Corpus Christi Miller 0 (25-10, 25-19)

St. Anthony 2, Brackenridge (5-10) 0 (25-16, 25-14)

Note: St. Anthony wins bracket.
Bronze pool standings: St. Anthony 4-0; Brackenridge 2-2; Jefferson 2-2; Eagle Pass Winn 2-2; Corpus Christi Miller 0-4.

Advertisements
About Mike Considine (1287 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: