WHAT'S NEW

FOOTBALL: Week-by-week master schedule (Aug. 28-Nov. 8)

NOTE: teams we cover are in boldface

INFORMATION: This is a 2014 master schedule for all of our area teams and their district rivals. Opponents, dates, times, locations on this unofficial schedule are subject to change. Games classified as non-district (out of area) involve district rivals of our area teams.

 

WEEK 1 SCHEDULE

(Aug. 28-30)

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic (0-0) vs. Lanier (0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Devine (0-0) vs. Harlandale (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Corpus Christi Carroll (0-0) vs. Corpus Christi Miller (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Laredo Nixon (0-0) vs. Laredo United South (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7 p.m.

Friday’s games

Non-district

Brooks Academy (0-0) vs. Leakey (0-0) at Butch Wools Stadium, D’Hanis, 7:30 p.m.

Burbank (0-0) at Southside (0-0), 7:30 p.m.

Carrizo Springs (0-0) vs. Memorial (0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Holmes (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

Jay (0-0) vs. Brackenridge (0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0) at Antonian (0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0) vs. Victoria East (0-0) at Victoria Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Pleasanton (0-0) vs. Edison (0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0) at Bandera (0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0) vs. McCollum (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Victoria West (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Austin Reagan (0-0) at Lockhart (0-0), 7:30 p.m.

Austin Regents (0-0) at Waco Reicher (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Dominic Savio (0-0) at Cornerstone Christian (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Michael’s (0-0) at Lago Vista (0-0), 7:30 p.m.

Banquete (0-0) at Mathis (0-0), 7:30 p.m.

Cedar Park Vista Ridge (0-0) vs. Seguin (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Flour Bluff (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Eagle Pass Winn (0-0) vs. Laredo Johnson (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0) at West Columbia (0-0), 7:30 p.m.

Hays (0-0) vs. Boerne Champion (0-0) at Boerne ISD Stadium, 7:30 p.m.

Laredo Martin (0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0) at Navarro (0-0), 7:30 p.m.

New Braunfels (0-0) at Alamo Heights (0-0), 7:30 p.m.

Raymondville (0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at TMI (0-0), 7:30 p.m.

San Diego (0-0) at George West, 7:30 p.m.

Skidmore-Tynan (0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0), 7 p.m.

Somerset (0-0) at Port Lavaca Calhoun (0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0) at Goliad (0-0), 7:30 p.m.

Zapata (0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Saturday’s games

Non-district

Floresville (0-0) vs. Highlands (0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

San Antonio Christian (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Kerrville Tivy (0-0) vs. Big Spring (0-0) at San Angelo Stadium, 6 p.m.

WEEK 2 SCHEDULE

(Sept. 4-6)

Thursday’s games

Non-district (out of area)

Boerne Champion (0-0) vs. Stevens (0-0) at Gustafson Stadium, 7 p.m.

Laredo Alexander (0-0) vs. Laredo Martin (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

Lockhart (0-0) at Austin Crockett (0-0), 7 p.m.

San Marcos (0-0) vs. Victoria East (0-0) at Victoria Memorial Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

Non-district

Brackenridge (0-0) at Devine (0-0), 7:30 p.m.

Brooks Academy (0-0) vs. Hawkins (0-0) at Wheatley Heights Stadium, 7:30 p.m.

Burbank (0-0) vs. Kennedy (0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Central Catholic (0-0) vs. South San (0-0), 7:30 p.m.

East Central (0-0) at New Braunfels Canyon (0-0), 7:30 p.m.

Edison (0-0) at Floresville (0-0), 7:30 p.m.

Harlandale (0-0) at Somerset (0-0), 7:30 p.m.

Highlands (0-0) at Uvalde (0-0), 7:30 p.m.

Lanier (0-0) at Pleasanton (0-0), 7:30 p.m.

Lee (0-0) vs. Jefferson (0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

McCollum (0-0) vs. Victoria West (0-0) at Victoria Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Memorial (0-0) at Pearsall (0-0), 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0) at Southside (0-0), 7:30 p.m.

Taft (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Alamo Heights (0-0) vs. O’Connor (0-0) at Farris Stadium, 7:30 p.m.

Austin St. Michael’s (0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Stephen’s (0-0) at Austin Regents (0-0), 7 p.m.

Brownsville St. Joseph (0-0) at Lyford (0-0), 7:30 p.m.

Cornerstone Christian (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Calallen (0-0) at Kerrville Tivy (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Carroll (0-0) at Gregory-Portland (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi John Paul II (0-0) at Agua Dulce (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Moody (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray (0-0) vs. Corpus Christi Miller (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Eagle Pass (0-0) vs. Laredo Nixon (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Eagle Pass Winn (0-0) at Carrizo Springs (0-0), 7:30 p.m.

George West (0-0) at Freer (0-0), 7:30 p.m.

Goliad (0-0) at Odem (0-0), 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0) at Yoakum (0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0) at Refugio (0-0), 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0) at Boerne (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at Cole (0-0), 7:30 p.m.

Seguin (0-0) at New Braunfels, 7:30 p.m.

TMI (0-0) at Center Point (0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0) at Shiner (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

Non-district

Antonian (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Roma (0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

WEEK 3 SCHEDULE

(Sept. 11-13)

Thursday’s games

Non-district

Austin Eastside Memorial (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Corpus Christi King (0-0) vs. Weslaco (0-0) at Bobby Lackey Stadium, Weslaco, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Boerne Champion (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) at Seguin (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

McCollum (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Non-district

Brooks Academy (0-0) at Cornerstone Christian (0-0), 7:30 p.m.

East Central (0-0) at Smithson Valley (0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0) vs. MacArthur (0-0) at Comalander Stadium, 7:30 p.m.

Southside (0-0) at Austin Travis (0-0) at House Park Stadium, Austin, 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Austin Regents (0-0) at Austin St. Andrew’s (0-0), 7 p.m.

Austin St. Michael’s (0-0) at Houston Christian (0-0), 7 p.m.

Brownsville St. Joseph (0-0) at La Villa (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi John Paul II (0-0) vs. Schertz John Paul II (0-0) at Robert Lehnhoff Stadium, Schertz, 7 p.m.

Corpus Christi Ray (0-0) vs. Sharyland Pioneer (0-0) at Sharyland Rattler Stadium, Mission, 7:30 p.m.

Eagle Pass (0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Hondo (0-0) at Medina Valley (0-0), 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa (0-0) at Pharr Valley View (0-0), 7:30 p.m.

Laredo Nixon (0-0) vs. Laredo Alexander (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7:30 p.m.

Laredo United South (0-0) vs. Laredo Martin (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Odem (0-0) at George West (0-0), 7:30 p.m.

Port Lavaca Calhoun (0-0) vs. Corpus Christi Carroll (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Poteet (0-0) at Mathis (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0), 7:30 p.m.

St. Mary’s Hall (0-0) at TMI (0-0), 7:30 p.m.

San Antonio Christian (0-0) at Bandera (0-0), 7:30 p.m.

Shiner (0-0) at Goliad (0-0), 7:30 p.m.

Somerset (0-0) at Wimberley (0-0), 7:30 p.m.

Taylor (0-0) at Hallettsville (0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0) at Roma (0-0), 7:30 p.m.

Weimar (0-0) at Victoria St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Non-district

Central Catholic (0-0) vs. Holmes (0-0) at Gustafson Stadium, 7 p.m.

Southwest (0-0) vs. Lee (0-0) at Heroes Stadium, 7 p.m.

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 18-20)

Thursday’s games

District 28-5A

Lanier (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Corpus Christi Ray (0-0) vs. Laredo United South (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Alamo Heights (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Memorial (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Seguin (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Edison (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Non-district

Brooks Academy (0-0) at St. Mary’s Hall (0-0), 7:30 p.m.

Devine (0-0) at Central Catholic (0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0) at Hondo (0-0), 7:30 p.m.

Lee (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

Reagan (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

Southwest (0-0) at Del Rio, 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Antonian (0-0) at Boerne (0-0) at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

Austin Hyde Park Baptist (0-0) at Rogers (0-0), 7:30 p.m.

Blanco (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7:30 p.m.

Cornerstone Christian (0-0) at San Marcos Baptist Academy (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Carroll (0-0) at McAllen (0-0), 7:30 p.m.

George West (0-0) at Falfurrias (0-0), 7:30 p.m.

Goliad (0-0 at Ganado (0-0), 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0) at Edna (0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0) at Lyford (0-0), 7:30 p.m.

Navarro (0-0) at Austin St. Michael’s (0-0), 7:30 p.m.

Pharr Oratory (0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

Rio Grande City (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Riviera Kauffer (0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0), 7:30 p.m.

TMI (0-0) at Cole (0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0) at Austin St. Stephen’s (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Harlandale (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Marble Falls Faith Academy (0-0) vs. St. Anthony (0-0) at Benson Stadium, University of the Incarnate Word, noon

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 25-27)

Thursday’s games

Non-district

Southwest (0-0) vs. Eagle Pass (0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Laredo Johnson (0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Laredo United South (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Boerne Champion (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

McCollum (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Highlands (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Martin (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0, 0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) at Victoria St. Joseph (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TMI (0-0, 0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0), 7 p.m.

Non-district

Central Catholic (0-0) at Jourdanton (0-0), 7:30 p.m.

Cole (0-0) vs. Brooks Academy (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

East Central (0-0) at Del Rio (0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0) at Antonian (0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Brownsville St. Joseph (0-0) at Port Isabel (0-0), 7:30 p.m.

Goliad (0-0) at Vanderbilt Industrial (0-0), 7:30 p.m.

Hebbronville (0-0) at George West (0-0), 7:30 p.m.

Houston Second Baptist (0-0) at Austin Regents (0-0), 7 p.m.

Laredo United (0-0) vs. Corpus Christi Carroll (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Luling (0-0) at Hallettsville (0-0), 7:30 p.m.

Stockdale (0-0) at Mathis (0-0), 7:30 p.m.

Wimberley (0-0) at Austin St. Michael’s (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Somerset (0-0, 0-0) vs. Laredo Nixon (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

TAPPS II-3

Cornerstone Christian (0-0, 0-0) vs. Holy Cross (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Austin St. Stephen’s (0-0) at St. Anthony (0-0), noon

WEEK 6 SCHEDULE

(Oct. 2-4)

Thursday’s games

District 28-5A

Lanier (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Alamo Heights (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

Memorial (0-0, 0-0) at Seguin (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Harlandale (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Laredo Martin (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Laredo Nixon (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) at Cornerstone Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0, 0-0) at TMI (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0, 0-0) at Austin Regents (0-0, 0-0), 7 p.m.

Non-district

Brooks Academy (0-0, 0-0) at Cotulla (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Columbus (0-0) at Hallettsville (0-0), 7:30 p.m.

George West (0-0) at Falls City (0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0) at Freer (0-0), 7:30 p.m.

Pleasanton (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7:30 p.m.

Tidehaven (0-0) at Goliad (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Burbank (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

WEEK 7 SCHEDULE

(Oct. 9-11)

Thursday’s games

District 28-5A

Highlands (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi King (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0, 0-0) at Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Seguin (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Edison (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Lared Nixon (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

District 15-3A

George West (0-0, 0-0) vs. Brooks Academy (0-0, 0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0, 0-0) at Goliad (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian (0-0, 0-0) at Austin St. Michael’s (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0, 0-0) at Central Catholic (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Antonio Christian (0-0, 0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0) at Austin Regents (0-0, 0-0), 7 p.m.

TMI (0-0, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0, 0-0) at Cornerstone Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

WEEK 8 SCHEDULE

(Oct. 16-18)

Thursday’s games

District 28-5A

McCollum (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Corpus Christi King (0-0, 0-0) at South San (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Southwest (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Seguin (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Lanier (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Somerset (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy (0-0, 0-0) at Hallettsville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Goliad (0-0, 0-0) at Mathis (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s (0-0, 0-0) at San Antonio Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Central Catholic (0-0, 0-0) at Antonian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0, 0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (0-0, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Cornerstone Christian (0-0, 0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0), 7 p.m.

Holy Cross (0-0, 0-0) at Victoria St. Joseph (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 29-5A

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 23-25)

Thursday’s games

District 28-6A

East Central (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at Corpus Christi King (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

South San (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 27-5A

Lockhart (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

Memorial (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Seguin (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Edison (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Harlandale (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Highlands (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) vs. Laredo Nixon at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Laredo Martin (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 15-3A

Hallettsville (0-0, 0-0) at George West (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0, 0-0) vs. Brooks Academy (0-0, 0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0) at Austin St. Michael’s (0-0, 0-0), 7 p.m.

San Antonio Christian (0-0, 0-0) at Central Catholic (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (0-0, 0-0) at TMI (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0, 0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0), 7 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

TAPPS I-2

Antonian (0-0, 0-0) at St. Anthony (0-0, 0-0), 2 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) vs. Holy Cross (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

WEEK 10 SCHEDULE

(Oct. 30-Nov. 1)

Thursday’s games

District 28-6A

Southwest (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) at Seguin (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Somerset (0-0, 0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy (0-0, 0-0) at Goliad (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

George West (0-0, 0-0) at Mathis (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian (0-0, 0-0) at San Antonio Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Central Catholic (0-0, 0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

St. Anthony (0-0, 0-0) at Austin St. Michael’s (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0). 7 p.m.

Cornerstone Christian (0-0, 0-0) at TMI (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0, 0-0) at Austin Regents (0-0, 0-0), 7 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

McCollum (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Medina Valley (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

WEEK 11 SCHEDULE

(Nov. 6-8)

Thursday’s games

District 28-5A

Highlands (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi King (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

East Central (0-0, 0-0) at South San (0-0, 0-0), 7 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:25 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m. (Salsa Bowl)

San Marcos (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Seguin (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

District 28-5A

Harlandale (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Frontier Bowl)

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m. (Tommy Bowl)

Lanier (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 15-3A

Goliad (0-0) at George West (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0) at Hallettsville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s (0-0, 0-0) at Central Catholic (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (0-0, 0-0) at Cornerstone Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TMI (0-0, 0-0) at Victoria St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

Saturday’s games

District 29-5A

Laredo Martin (0-0, 0-0) vs. Laredo Nixon (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0) at Antonian (0-0, 0-0), 3 p.m.

San Antonio Christian (0-0, 0-0) at St. Anthony (0-0, 0-0), 2 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0) vs. Holy Cross (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Advertisements
About Mike Considine (1222 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: