WHAT'S NEW

FOOTBALL: Complete schedules (area teams & district rivals)

2014 GAME-BY-GAME

FOOTBALL SCHEDULES

NOTE: Dates, times and locations are unofficial and can be subject to change

Area teams are in boldface within schedules and their schedules are under green headings

* – district game

 

DISTRICT 28-6A

Corpus Christi Carroll

Date Opponent Time

Thur, Aug. 28 – b-at Corpus Christi Miller – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Gregory-Portland – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – a-Port Lavaca Calhoun – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at McAllen – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – a-Laredo United – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at East Central – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *a-Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-at Corpus Christi King – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-South San – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Southwest – 7:30 p.m.

a – at Cabaniss Stadium, Corpus Christi

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

Corpus Christi King

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – a-Corpus Christi Flour Bluff – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – a-Corpus Christi Moody – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 11 – w-at Weslaco – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – a-Rio Grande City – 7:30 p.m.

Thur, Sept. 25 – a-Laredo United South – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Southwest – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at South San – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at East Central – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *b-Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

a – at Cabaniss Stadium, Corpus Christi

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

w – at Bobby Lackey Stadium, Weslaco

Corpus Christi Ray

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – b-Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – b-Corpus Christi Miller – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – s-at Sharyland Pioneer – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 18 – l-at Laredo United South – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – b-Laredo Johnson – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *b-South San – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *a-at Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 23 – *b-East Central – 7 p.m.

Thur., Oct. 30 – *b-Southwest – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *b-at Corpus Christi King – 7:30 p.m.

a – at Cabaniss Stadium, Corpus Christi

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

l – at Johnson Student Activity Center, Laredo

s – at Sharyland Rattler Stadium, Mission

East Central

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at New Braunfels Canyon – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Smithson Valley – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – Reagan – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Del Rio – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Southwest – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-at Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Corpus Christi King – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at South San – 7 p.m.

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

South San

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Holmes – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Central Catholic – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – c-at MacArthur – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – Lee – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Antonian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *b-at Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Corpus Christi King – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Southwest – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-at Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-East Central – 7 p.m.

a – at Cabaniss Stadium, Corpus Christi

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

c – at Comalander Stadium

Southwest

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Victoria West – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Taft – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 13 – d-at Lee – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Del Rio – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 25 – e-at Eagle Pass – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Corpus Christi King – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at East Central – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-South San – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 30 – *b-at Corpus Christi Ray – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

d – at Heroes Stadium 

e – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

DISTRICT 27-5A

Alamo Heights

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – New Braunfels – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – f-at O’Connor – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *c-at Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *b-at Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Kerrville Tivy – 7:25 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

c – at Boerne ISD Stadium, Boerne

f – at Farris Stadium

Boerne Champion

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – c-Hays – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 4 – g-at Stevens – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – *b-at Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *c-Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *c-Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *b-at Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *c-Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *c-Seguin – 7:30 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

c – at Boerne ISD Stadium. Boerne

g – at Gustafson Stadium

Floresville

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – a-Highlands – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – Edison – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *a-at Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Alamo Heights – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

Kennedy

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – v-at Victoria East – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – b-Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-at Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *b-Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *b-Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – at Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *b-Memorial – 7:30 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

v – at Victoria Memorial Stadium

Kerrville Tivy

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – s-Big Spring – 6 p.m.

Fri., Sept. 5 – Corpus Christi Calallen – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-at Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *c-at Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *b-at Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Alamo Heights – 7:25 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

s – at San Angelo Stadium

Lockhart

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Austin Reagan – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 4 – at Austin Crockett – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-at Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *-Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *c-at Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-San Marcos – 7:30 p.m.

c – at Boerne ISD Stadium, Boerne

Memorial

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – b-Carrizo Springs – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Pearsall – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *b-Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *-at Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *b-San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *b-Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *b-Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *b-Kennedy – 7:30 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

San Marcos

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at East Central – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 4 – v-at Victoria East – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – *-Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *b-at Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-at Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Lockhart – 7:30 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

v – at Victoria Memorial Stadium

Seguin

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Cedar Park Vista Ridge – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at New Braunfels – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *-at San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Boerne Champion – 7:30 p.m.

c – at Boerne ISD Stadium, Boerne

DISTRICT 28-5A

Brackenridge

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – a-Jay – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Devine – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 13 – *a-at Edison – 7 p.m.

Sat., Sept. 20 – *a-Harlandale – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – *a-at Lanier – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *s-Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *s-at Burbank – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 16 – *a-McCollum – 7 p.m.

Sat., Oct. 25 – *a-at Jefferson – 7 p.m.

Thur., Nov. 6 – *a-Highlands – 7 p.m.

a – at Alamo Stadium

s – at SAISD Stadium

Burbank

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Southside – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – e-at Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *a-at Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *s-McCollum – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 4 – *a-at Jefferson – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *s-Brackenridge – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *a-at Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *s-Edison – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *h-at Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *s-Lanier – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

e – at Edgewood Veterans Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at SAISD Stadium

Edison

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – s-Pleasanton – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Floresville – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 13 – *a-Brackenridge – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – *a-at Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *a-Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *a-at Lanier – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *s-Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *s-at Burbank – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 1 – *a-McCollum – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *a-Jefferson – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

s – at SAISD Stadium

Harlandale

Date Opponent Time

Thur., Aug. 28 – h-at Devine – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *h-Jefferson – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 20 – *a-at Brackenridge – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – *h-Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *a-at Edison – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *h-Lanier – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *a-at Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *h-Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *h-at McCollum – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

Highlands

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – a-Floresville – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *a-Edison – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *h-at Harlandale – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 2 – *a-Lanier – 7 p.m.

Thur., Oct. 9 – *a-at Sam Houston – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *a-Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *h-at McCollum – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-Jefferson – 7:30 p.m.

Thur., Nov. 6 – *a-at Brackenridge – 7 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

Jefferson

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Antonian – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – a-Lee – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *h-at Harlandale – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 18 – *a-Lanier – 7 p.m.

Sat., Sept. 27 – *a-at Sam Houston – 7 p.m.

Sat., Oct. 4 – *a-Burbank – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *h-at McCollum – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 25 – *a-Brackenridge – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-at Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *a-at Edison – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

Lanier

Date Opponent Time

Thur., Aug. 28 – a-Central Catholic – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Pleasanton – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *s-McCollum – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 18 – *a-at Jefferson – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – *a-Brackenridge – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 2 – *a-at Highlands – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *a-Edison – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *h-at Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *s-Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *s-at Burbank – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at SAISD Stadium

McCollum

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – h-Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – v-at Victoria West – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *s-at Lanier – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *h-Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *s-at Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *h-Jefferson – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 16 – *a-at Brackenridge – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *h-Highlands – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 1 – *a-at Edison – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *h-Harlandale – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at SAISD Stadium

v – at Victoria Memorial Stadium

Sam Houston

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Bandera – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Southside – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *a-Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *h-at McCollum – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *a-Jefferson – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *s-at Brackenridge – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 9 – *a-Highlands – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *s-at Edison – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *a-Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *s-at Lanier – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at SAISD Stadium

DISTRICT 29-5A

Eagle Pass Winn

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – l-at Laredo Johnson – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Carrizo Springs – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – a-Eagle Pass – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *a-Southside – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *a-Uvalde – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 18 – *s-at Laredo Cigarroa – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *a-Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Somerset – 7:30 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

l – at Johnson Student Activity Center, Laredo

s – at Shirley Field, Laredo

Laredo Cigarroa

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – s-Zapata – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 6 – s-Roma – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Pharr Valley View – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *s-Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *s-Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *s-at Laredo Martin – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 18 – *s-Eagle Pass Winn – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *s-at Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *s-Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Southside – 7:30 p.m.

s – at Shirley Field, Laredo

Laredo Martin

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – b-at Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 4 – s-Laredo Alexander – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – s-Laredo United South – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *s-Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *s-Southside – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *a-at Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 1 – *s-Medina Valley – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *s-at Laredo Nixon – 7 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

s – at Shirley Field, Laredo

Laredo Nixon

Date Opponent Time

Thur., Aug. 28 – l-at Laredo United South – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – s-Eagle Pass – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – l-at Laredo Alexander – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *s-Somerset – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Southside – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *s-Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-at Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *s-Laredo Martin – 7 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

l – at Johnson Student Activity Center, Laredo

s – at Shirley Field, Laredo

Medina Valley

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Navarro – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Boerne – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Hondo – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *s-at Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Southside – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 1 – *s-at Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Uvalde – 7:30 p.m.

s – at Shirley Field, Laredo

Somerset

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Port Lavaca Calhoun – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Wimberley – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *s-at Laredo Nixon – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Southside – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *s-at Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

s – at Shirley Field, Laredo

Southside

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – h-at Austin Travis – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *a-at Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *s-at Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

h – at House Park Stadium, Austin

s – at Shirley Field, Laredo

Uvalde

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – h-at McCollum – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Roma – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *s-at Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *a-at Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Southside – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Medina Valley – 7:30 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at Shirley Field, Laredo

DISTRICT 15-3A

Brooks Academy

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – a-at Leakey – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – w-at Hawkins – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at St. Mary’s Hall – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – w-Cole – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – at Cotulla – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *w-George West – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Hallettsville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *w-Mathis – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Goliad – 7:30 p.m.

a – at Butch Wools Stadium, D’Hanis

w – at Wheatley Heights Stadium

George West

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – San Diego – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Freer – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Odem – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Falfurrias – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – Hebbronville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – at Falls City – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *w-at Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Hallettsville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Mathis – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Goliad – 7:30 p.m.

w – at Wheatley Heights Stadium

Goliad

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Victoria St. Joseph – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Odem – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Shiner – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Ganado – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Vanderbilt Industrial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – Tidehaven – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Hallettsville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Mathis – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at George West – 7:30 p.m.

Hallettsville

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at West Columbia – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Yoakum – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Taylor – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Edna – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – Luling – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – Columbus – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Goliad – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at George West – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Mathis – 7:30 p.m.

Mathis

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Banquete – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Refugio – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Poteet – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Lyford – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – Stockdale – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – at Freer – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Goliad – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *m-at Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-George West – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Hallettsville – 7:30 p.m.

w – at Wheatley Heights Stadium

TAPPS I-2

Antonian

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Jefferson – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 6 – h-at Holy Cross – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Boerne – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – South San – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Central Catholic – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 25 – *-at St. Anthony – 2 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at San Antonio Christian – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *-Brownsville St. Joseph – 3 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

Austin St. Michael’s

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Lago Vista – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Austin Hyde Park Baptist – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Houston Christian – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – Navarro – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – Wimberley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Antonian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at San Antonio Christian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Brownsville St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-St. Anthony – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Central Catholic – 7:30 p.m.

Brownsville St. Joseph

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Raymondville – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Lyford – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at La Villa – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – Pharr Oratory – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Port Isabel – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-San Antonio Christian – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-St. Anthony – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Austin St. Michael’s – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Central Catholic – 7 p.m.

Sat., Nov. 8 – *-at Antonian – 3 p.m.

Central Catholic

Date Opponent Time

Thur., Aug. 28 – a-at Lanier – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at South San – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 13 – g-at Holmes – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – Devine – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Jourdanton – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-St. Anthony – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Antonian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-San Antonio Christian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Brownsville St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

g – at Gustafson Stadium

St. Anthony

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at TMI – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Cole – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Austin Hyde Park Baptist – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 20 – i-Marble Falls Faith Academy – noon

Sat., Sept. 27 – Austin St. Stephen’s – noon

Fri., Oct. 10 – *-Central Catholic – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Brownsville St. Joseph – 7 p.m.

Sat., Oct. 25 – *-Antonian – 2 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *-San Antonio Christian – 2 p.m.

i – at Benson Stadium, University of the Incarnate Word

San Antonio Christian

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – h-at Holy Cross – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Bandera – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – Blanco – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – Pleasanton – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Brownsville St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Central Catholic – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Antonian – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *-at St. Anthony – 2 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist

Date Opponent Time

Fri., Sept. 5 – Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – St. Anthony – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Rogers – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-TMI – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Austin Regents – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Cornerstone Christian – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Victoria St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Corpus Christi John Paul II – 7 p.m.

Sat., Nov. 8 – *h-at Holy Cross – 7:30 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

Austin Regents

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Waco Reicher – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Austin St. Stephen’s – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Austin St. Andrew’s – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – Houston Second Baptist – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Victoria St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Corpus Christi John Paul II – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at TMI – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Holy Cross – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Cornerstone Christian

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Austin St. Dominic Savio – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at San Antonio Christian – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at San Marcos Baptist Academy – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *h-at Holy Cross – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Corpus Christi John Paul II – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Victoria St. Joseph – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at TMI – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Austin Regents – 7:30 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

Corpus Christi John Paul II

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Skidmore-Tynan – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Agua Dulce – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – l-at Schertz John Paul II– 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – Riviera Kauffer – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Victoria St. Joseph – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-TMI – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Austin Regents – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 25 – *h-at Holy Cross – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

l – at Robert Lehnhoff Stadium, Schertz

Holy Cross

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – h-San Antonio Christian – 7 p.m.

Sat., Sept. 6 – h-Antonian – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 11 – h-Austin Eastside Memorial – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Hondo – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *h-Cornerstone Christian – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at TMI – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Victoria St. Joseph – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 25 – *h-Corpus Christi John Paul II – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Austin Regents – 7 p.m.

Sat., Nov. 8 – *h-Austin Hyde Park Baptist – 7:30 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

TMI

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – St. Anthony – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Center Point – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – St. Mary’s Hall – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Cole – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Holy Cross – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Corpus Christi John Paul II – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Austin Regents – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Victoria St. Joseph – 7 p.m.

Victoria St. Joseph

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Goliad – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Shiner – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Weimar – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Austin St. Stephen’s – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Corpus Christi John Paul II – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Austin Regents – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Holy Cross – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – at Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-TMI – 7 p.m.

Advertisements
About Mike Considine (1287 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: