WHAT'S NEW

FOOTBALL 2018 Area schedule (complete)

Note: Area games only. Area teams in boldface. Games, times and location subject to change.

Week 1

(Aug. 30-Sept. 1)

THURSDAY, AUGUST 30
Non-district

Corpus Christi Miller vs. Highlands at Alamo Stadium, 7 p.m.
FRIDAY, AUGUST 31
Non-district

Austin Hyde Park vs. Holy Cross at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.
Bandera vs. Memorial at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.
Brooks Academy at Rocksprings, 7:30 p.m.
Burbank at Pearsall, 7:30 p.m.
Central Catholic at San Antonio Christian, 7:30 p.m.
Corpus Christi Moody vs. Southside, 7:30 p.m.
East Central vs. Corpus Christi Ray at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.
Edison at Pleasanton, 7:30 p.m.
Jefferson vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.
Kennedy at Devine, 7:30 p.m.
Lanier at Southwest Legacy, 7:30 p.m.
McCollum at South San, 7:30 p.m.
Sam Houston at Fredericksburg, 7:30 p.m.
Somerset vs. Brackenridge at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
Southwest vs. Roosevelt at Comalander Stadium, 7:30 p.m.
TMI at St. Gerard, 7:30 p.m.
SATURDAY, SEPTEMBER 1
No games scheduled

Week 2

(Sept. 6-8)

THURSDAY, SEPTEMBER 6
Non-district
La Vernia vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.
Pleasanton vs. Lanier at Alamo Stadium, 7 p.m.

FRIDAY, SEPTEMBER 7
Non-district

Center Point vs. Brooks Academy at Brooks Collegiate Academy, 7:30 p.m.
Eagle Pass at Southwest, 7:30 p.m.
Edison vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m.
Highlands at Southside, 7:30 p.m.
Memorial vs. Burbank at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.
Roosevelt at East Central, 7:30 p.m.
St. Gerard at Pettus, 7 p.m.
Sam Houston at Antonian, 7:30 p.m.
South San vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.
Southwest Legacy vs. Jefferson at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

SATURDAY, SEPTEMBER 8
Non-district
Holy Cross vs. Central Catholic at Alamo Stadium, 7 p.m. (Holy Bowl)
Brackenridge vs. Lee at Comalander Stadium, 7 p.m.

 

Week 3

(Sept. 13-15)

THURSDAY, SEPTEMBER 13
District 13-5A
Division I

Burbank vs. Edison at Alamo Stadium, 7 p.m.

Non-district

Southside vs. Memorial at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m.

FRIDAY, SEPTEMBER 14

District 13-5A
Division I

Brackenridge vs. Jefferson at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
Lanier vs. Veterans Memorial at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.

Non-district

Brooks Academy at St. Gerard, 7:30 p.m.
Harlandale vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m.
Boerne vs. Holy Cross at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.
East Central at Alamo Heights, 7:30 p.m.
Seguin at Central Catholic, 7:30 p.m.
Somerset vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.
South San at Georgetown, 7:30 p.m.
Southwest Legacy at Devine, 7:30 p.m.
Uvalde at Southwest, 7:30 p.m.

SATURDAY, SEPTEMBER 15

District 13-5A
Division I
Wagner vs. Sam Houston at Alamo Stadium, 7 p.m.

Week 4

(Sept. 20-22)

THURSDAY, SEPTEMBER 20

District 13-5A
Division I
Jefferson vs. Highlands at Alamo Stadium, 7 p.m.
Non-district
Harlandale vs. Boerne at Boerne ISD Stadium, 7 p.m.

FRIDAY, SEPTEMBER 21

District 26-6A
San Marcos at East Central, 7:30 p.m.
District 27-6A
Lee at South San, 7:30 p.m.
District 13-5A
Division I
Burbank vs. Brackenridge at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
Veterans Memorial vs. Edison at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.

District 14-5A
Division II
Alamo Heights vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.
Memorial at Uvalde, 7:30 p.m.
Non-district
Austin Regents at Central Catholic, 7:30 p.m.
Brooks Academy at San Marcos Academy, 7:30 p.m.
Holy Cross at Antonian, 7:30 p.m.
Laredo LBJ at Southwest Legacy, 7:30 p.m.
McCollum vs. Eagle Pass at Cozel-Foster Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.
St. Gerard at Charlotte, 7 p.m.
Southwest vs. Laredo United South at Laredo Student Activities Center, 7:30 p.m.

SATURDAY, SEPTEMBER 22

District 13-5A
Division I
Lanier vs. Wagner at Rutledge Stadium, 7 p.m.

Week 5

(Sept. 27-29)

THURSDAY, SEPTEMBER 27
District 26-6A
East Central at New Braunfels, 7 p.m.
District 13-5A
Division I
Brackenridge vs. Veterans Memorial at Rutledge Stadium, 7 p.m.
District 14-5A
Division I
McCollum vs. Harlan at Farris Stadium, 7 p.m.

FRIDAY, SEPTEMBER 28

District 13-5A
Division I
Edison vs. Wagner at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.
Highlands vs. Burbank at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.
Lanier vs. Sam Houston at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division I
Southwest at Southwest Legacy, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division II
Kennedy at Kerrvilly Tivy, 7:30 p.m.
Lockhart vs. Memorial at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.
District 15-5A
Division II
Southside at Somerset, 7:30 p.m.
Non-district
Austin St. Michaels vs. Holy Cross at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.
Central Catholic at Devine, 7:30 p.m.

Pettus vs. Brooks Academy at Brooks Collegiate Academy, 7:30 p.m.
San Marcos Academy at St. Gerard, 7:30 p.m.

SATURDAY, SEPTEMBER 29

District 27-6A
South San vs. MacArthur at Comalander Stadium, 7 p.m.

Week 6

(Oct. 4-6)

THURSDAY, OCTOBER 4

District 13-5A
Division I
Sam Houston vs. Edison at Alamo Stadium, 7 p.m.
District 14-5A
Division I
Harlan vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.
Non-district
Austin Regents vs. Holy Cross at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

FRIDAY, OCTOBER 5

District 13-5A
Division I
Burbank vs. Jefferson at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
Highlands vs. Veterans Memorial at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.
Wagner vs. Brackenridge at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division I
Eagle Pass Winn vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.
Southwest Legacy vs. Laredo Martin at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.
District 15-5A
Division II
Corpus Christi Tuloso-Midway at Southside, 7:30 p.m.
Non-district
Agua Dulce vs. Brooks Academy at Brooks Collegiate Academy, 7:30 p.m.
Central Catholic at Beeville, 7:30 p.m.
St. Gerard at Benavides, 7:30 p.m.

SATURDAY, OCTOBER 6

No games scheduled

Week 7

(Oct. 11-13)

THURSDAY, OCTOBER 11

District 13-5A
Division I
Brackenridge vs. Sam Houston at Alamo Stadium, 7 p.m.
District 14-5A
Division II
Medina Valley vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m.

FRIDAY, OCTOBER 12

District 26-6A
Smithson Valley at East Central, 7:30 p.m.
District 27-6A
Roosevelt at South San, 7:30 p.m.
District 13-5A
Division I
Edison vs. Lanier at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.
Highlands vs. Wagner at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.
Veterans Memorial vs. Jefferson at Alamo Stadium, 7 p.m.
District 14-5A
Division I
Harlandale vs. Eagle Pass Winn at Cozel-Foster Memorial Stadium, Eagle Pass, 7 p.m.
Laredo Martin at Southwest, 7:30 p.m.
McCollum at Southwest Leagacy, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division II
Alamo Heights vs. Memorial at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.
District 15-5A
Division II
Corpus Christi Calallen at Southside, 7:30 p.m.
TAPPS 3-I
Houston St. Pius X at Central Catholic, 7 p.m.
TAPPS 4-II
Corpus Christi John Paul II vs. Holy Cross at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.
Non-district
Texas School for the Deaf at St. Gerard, 7:30 p.m.

SATURDAY, OCTOBER 13

Non-district
Brooks Academy at St. Anthony, noon

Week 8

(Oct. 18-20)

THURSDAY, OCTOBER 18

District 13-5A
Division I
Lanier vs. Brackenridge at Alamo Stadium, 7 p.m.
District 14-5A
Division I
Southwest vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

FRIDAY, OCTOBER 19

District 26-6A
East Central at New Braunfels Canyon, 7:30 p.m.
District 27-6A
Johnson at South San, 7:30 p.m.
District 13-5A
Division I
Jefferson vs. Wagner at Rutledge Stadium, 7:30 p.m.
Sam Houston vs. Highlands at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
Veterans Memorial vs. Burbank at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division I
Southwest Legacy vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division II
Kennedy vs. Boerne Champion at Boerne ISD Stadium, 7:30 p.m.
Memorial at Kerrville Tivy, 7:30 p.m.
District 15-5A
Division II
Southside at Gregory-Portland, 7:30 p.m.
TAPPS 4-II
Holy Cross at San Antonio Christian, 7 p.m.
TAPPS 3-IV
Halletsville Sacred Heart at St. Gerard, 7:30 p.m.
Non-district
Brooks Academy at TMI, 7:30 p.m.

SATURDAY, OCTOBER 20

No games scheduled

Week 9

(Oct. 25-27)

 

THURSDAY, OCTOBER 25

District 13-5A
Division I
Burbank vs. Wagner at Rutledge Stadium, 7 p.m.
Highlands vs. Lanier at Alamo Stadium, 7 p.m.
District 14-5A
Division II
Medina Valley vs. Memorial at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m.

FRIDAY, OCTOBER 26

District 26-6A
Clemens at East Central, 7:30 p.m.
District 13-5A
Division I
Brackenridge vs. Edison at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.
Jefferson vs. Sam Houston at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division I
Harlan at Southwest Legacy, 7:30 p.m.
Harlandale at Southwest, 7:30 p.m.
McCollum vs. Laredo Martin at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division II
Lockhart vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.
District 15-5A
Division II
Alice at Southside, 7:30 p.m.
TAPPS 3-I
Houston St. Thomas at Central Catholic, 7 p.m.
TAPPS 4-II
Cornerstone Christian vs. Holy Cross at Wheatley Heights Sports Complex, 7 p.m.

SATURDAY, OCTOBER 27

District 27-6A
South San vs. Churchill at Comalander Stadium, 7 p.m.

Week 10

(Nov. 1-3)

THURSDAY, NOVEMBER 1

District 13-5A
Division I
Lanier vs. Jefferson at Alamo Stadium, 7 p.m.
District 14-5A
Division I
Southwest vs. Harlan at Gustafson Stadium, 7 p.m.
District 14-5A
Division II
Memorial vs. Boerne Champion at Boerne ISD Stadium, 7 p.m.

FRIDAY, NOVEMBER 2

District 26-6A
Judson at East Central, 7:30 p.m.
District 27-6A
Madison at South San, 7:30 p.m.
District 13-5A
Division I
Edison vs. Highlands at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
Sam Houston vs. Burbank at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division I
Laredo Martin vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.
Southwest Legacy vs. Eagle Pass Winn at Cozel-Foster Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division II
Uvalde vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.
District 15-5A
Division II
Southside at Port Lavaca Calhoun, 7:30 p.m.
TAPPS 3-I
Central Catholic at Tomball Concordia Lutheran, 7 p.m.
TAPPS 3-IV
Temple Central Texas Christian at St. Gerard, 7 p.m.

SATURDAY, NOVEMBER 3

No games scheduled

Week 11

(Nov. 8-10)

THURSDAY, NOVEMBER 8

District 27-6A
South San vs. Reagan at Heroes Stadium, 7 p.m.
District 13-5A
Division I
Highlands vs. Brackenridge at Alamo Stadium, 7 p.m.
TAPPS 3-IV
Shiner St. Paul at St. Gerard, 7:30 p.m.

FRIDAY, NOVEMBER 9

District 26-6A
East Central vs. Steele at Lehnhoff Stadium, 7:30 p.m.
District 13-5A
Division I
Burbank vs. Lanier at Alamo Stadium, 7:30 p.m.
Veterans Memorial vs. Sam Houston at SAISD Sports Complex, 7:30 p.m.
District 14-5A
Division I
Eagle Pass Winn at Southwest, 7:30 p.m.
Harlandale vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Frontier Bowl)
District 14-5A
Division II
Memorial vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7 p.m. (Salsa Bowl)
District 15-5A
Division II
Floresville at Southside, 7:30 p.m.
TAPPS 3-I
Central Catholic at Antonian, 7:30 p.m.
TAPPS 4-II
Holy Cross at Brownsville St. Joseph, 7 p.m.
Non-district
Texas Wind vs. Brooks Academy at Brooks Collegiate Academy, 7 p.m.

SATURDAY, NOVEMBER 10

District 13-5A
Division I
Jefferson vs. Edison at Alamo Stadium, 2 p.m. (Tommy Bowl)

Advertisements
About Mike Considine (1362 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: