VOLLEYBALL: This week’s results (complete, Oct. 14)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Oct. 9-15

Monday’s matches

TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II 3, Holy Cross 0 (25-11, 25-9, 25-10)

Tuesday’s matches

District 27-6A
Clemens 3, San Marcos 1 (14-25, 25-14, 25-9, 25-18)
East Central 3, Judson 0 (25-19, 25-18, 25-19)
New Braunfels 3, Steele 1 (25-19, 27-29, 25-18, 25-17)
District 27-5A
Alamo Heights 3, Burbank 0 (25-16, 25-10, 25-16)
Edison 3, Brackenridge 1 (25-19, 23-25, 25-12, 25-20)
MacArthur 3, Jefferson 1 (25-14, 25-17, 20-25, 25-9)
Highlands 3, Lanier 1 (25-13, 25-18, 25-27, 25-19)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 3, Southside 1 (25-12, 25-15, 25-27, 25-20)
Harlandale 3, Medina Valley 1 (25-13, 25-16, 22-25, 25-20)
South San 3, Southwest Legacy 2 (25-18, 25-18, 21-25, 16-25, 15-9)
Southwest 3, McCollum 0 (25-11, 27-25, 25-22)
District 28-4A
Cuero 3, Memorial 0 (25-18, 25-16, 25-20)
Young Women’s Leadership Academy 3, Gonzales 1 (25-16, 25-16, 24-26, 25-23)
La Vernia 3, Fox Tech (25-11, 25-14, 25-8)
District 27-3A
Poteet 3, West Campus 0 (30-28, 25-19, 25-13)
Jourdanton at Karnes City (scores unavailable)
TAPPS 4-5A
San Antonio Christian 3, St. Anthony 1 (21-25, 25-19, 25-8, 25-19)
Victoria St. Joseph 3, TMI Episcopal 0 (25-12, 25-11, 25-10)
Brownsville St. Joseph 3, Providence 0 (scores unavailable)
Laredo St. Augustine 3, St. Mary’s Hall 0 (25-12, 25-14, 25-8)
TAPPS 3-4A
Boerne Geneva 3, Austin Hill Country Christian 0 (25-13, 25-13, 25-12)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 4-5A
San Antonio Christian 3, TMI Episcopal 0 (25-17, 25-18, 25-12)
Victoria St. Joseph 3, Laredo St. Augustine 0 (25-19, 25-15, 25-14)
TAPPS 3-4A TOURNAMENT
Teams — TBD. Finals — October 20.

Friday’s matches

District 27-6A
Clemens 3, Judson 0 (25-5, 25-11, 25-11)
New Braunfels 3, East Central 1 (25-19, 25-8, 22-25, 25-19)
Steele 3, San Marcos 0 (25-20, 25-23, 25-16)
District 27-5A
Edison 3, Sam Houston 0 (25-11, 25-21, 25-19)
MacArthur 3, Lanier (25-9, 25-22, 25-14)
Highlands 3, Burbank 1 (18-25, 25-20, 25-21, 25-18)
Jefferson 3, Brackenridge 0 (25-21, 25-23, 25-21)
District 28-5A
Medina Valley 3, McCollum 2 (24-26, 25-18, 25-21, 18-25, 15-11)
South San 3, Eagle Pass Winn 1 (25-21, 23-25, 25-16, 25-23)
Southwest 3, Southside 0 (25-13, 25-17, 25-21)
Harlandale 3, Southwest Legacy 1 (25-18, 25-6, 20-25, 25-15)
District 28-4A
Cuero 3, Kennedy 0 (25-10, 25-15, 25-13)
Gonzales 3, Memorial 0 (25-19, 25-14, 25-21)
La Vernia 3, Young Women’s Leadership Academy 1 (23-25, 25-21, 25-17, 25-9)

District 27-3A
West Campus 3, Karnes City 0 (26-24, 25-19, 25- 14)
Poth 3, Poteet 0 (25-7, 25-18, 26-24)
TAPPS 4-5A
Providence 3, St. Mary’s Hall 0 (25-3, 25-13, 25-6)

TAPPS 3-4A TOURNAMENT
Austin Veritas Academy 3, Holy Cross 0 (scores unavailable)

Saturday’s matches

No matches scheduled

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s