VOLLEYBALL: This week’s results (complete, August 13)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Aug. 7-13

Monday’s matches

Non-district
McCollum 3, Holmes 2 (25-23, 2-25, 18-25, 25-13, 15-13)
La Vernia 3, South San 1 (25-23, 25-13, 13-25, 25-13)
East Central 3, Sotomayor 0 (25-15, 28-26, 25-20)

Tuesday’s matches

Non-district
Churchill 3, East Central 0 (25-22, 25-21, 25-18)
East Central 3, MacArthur 1 (25-14, 25-19, 23-25, 25-18)
Boerne 3, Providence 0 (25-18, 25-17, 25-21)
Providence 3, Comfort 2 (25-15, 11-25, 22-25, 25-18, 15-13)
Harlandale 3, Memorial 0 (25-7, 25-11, 25-4)

Southwest 3, Edison 1 (25-21, 19-25, 25-17, 25-10)
Jay 3, Jefferson 0 (25-15, 25-15, 25-22)
Kennedy 3, Brackenridge 0 (25-21, 25-13, 25-19)
Burbank 3, Southside 0 (25-19, 25-16, 25-22)
West Campus 3, Sam Houston 1 (25-19, 25-14, 25-27, 25-21)
Lanier 3, St. Mary’s Hall 0 (25-16, 25-8, 25-15)
Highlands 3, Holmes 0 (25-14, 25-18, 25-23)
Southwest Legacy 3, Fox Tech 0 (25-16, 25-16, 28-26)
Young Women’s Leadership Academy 3, St. Anthony 0 (25-22, 25-21, 25-19)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

Non-district
Edgewood ISD Tournament
Pleasanton 2, Lanier 0 (25-9, 25-11)
Cole 2, West Campus 1 (25-18, 17-25, 15-12)
South San 2, Lytle 0 (25-14, 25-20)
Del Rio 2, Sam Houston 0 (25-22, 25-8)
Cole 2, Kennedy 0 (25-22, 25-17)
Pleasanton 2, Memorial 0 (25-6, 25-11)
El Paso Irvin 2, Lanier 1 (23-25, 25-17, 15-6)
Lytle 2, West Campus 0 (26-24, 25-20)
South San 2, Del Rio 0 (25-14, 25-13)
Randolph 2, Memorial 0 (25-18, 25-12)
Kennedy 2, Sam Houston 0 (25-18, 25-20)
South San 2, West Campus 0 (25-16, 25-9)
Eagle Pass Winn 2, Lanier 0 (25-13, 25-9)
Del Rio 2, Kennedy 0 (27-25, 25-12)

Friday’s matches

Non-district
Corpus Christi ISD Spikefest

Bishop 2, Jefferson 0 (25-23, 25-23)
Port Lavaca Calhoun 2, Jefferson 0 (25-14, 25-18)
Corpus Christi Moody 2, Jefferson 1 (25-13, 22-25, 25-23)
Donna ISD Tournament
Edcouch-Elsa 2, Edison 0 (27-25, 25-18)
Edgewood ISD Tournament

Lytle 2, Sam Houston 0 (25-22, 25-13)
South San 2, Cole 0 (25-10, 25-13)
West Campus 2, Sam Houston 0 (25-20, 25-23)
Randolph 2, Lanier 0 (25-12, 25-6)
Cotulla 2, Lanier 0 (22-25, 25-23, 15-6)
South San 2, Kennedy 0 (25-14, 25-7)
Eagle Pass Winn 2, Memorial 1 (20-25, 25-8, 25-8)
Del Rio 2, West Campus 0 (25-18, 25-14)
El Paso Irvin 2, Memorial 0 (25-23, 25-23)
Lytle 2, Kennedy 0 (25-22, 25-12)
Cole 2, Sam Houston 1 (25-22, 16-25, 15-9)
Harlandale ISD Tournament
Holmes 2, Southwest 1 (20-25, 25-17, 25-19)
Harlandale 2, Brackenridge 0 (25-16, 25-5)
Young Women’s Leadership Academy 2, McCollum 1 (14-25, 25-20, 25-16)
Highlands 2, St. Anthony 0 (25-17, 25-20)
Laredo LBJ 2, Providence 1 (23-25, 25-15, 25-18)
Southside 2, St. Mary’s Hall 0 (25-8, 25-17)
Harlandale 2, Laredo Nixon 1 (25-9, 21-25, 25-15)
Southwest 2, St. Anthony 0 (25-14, 25- 16)
Brennan 2, Southwest Legacy 0 (25-16, 25 -13)
McCollum 2, Providence 0 (25-20, 25-12)
Jay 2, Brackenridge 0 (25-13, 25-19)
Holmes 2, Highlands 0 (25-13, 25-16)
Young Women’s Leadership Academy 2, Laredo LBJ 0 (25-20, 26-24)
Southside 2, Southwest Legacy 0 (25-20, 25-15)
Harlandale 2, Jay 0 (25-16, 25-17)
Southwest 2, Highlands 0 (25-16, 25-19)
McCollum 2, Laredo LBJ 0 (25-17, 25-22)
Brennan 2, Southside 0 (25-13, 25-12)
Laredo Nixon 2, Brackenridge 0 (25-14, 25-11)
Young Women’s Leadership Academy 2, Providence 1 (20-25, 25-15, 25-20)
Southwest Legacy 2, St. Mary’s Hall 0 (25-16, 25-16)
Hondo Owl Classic

Burbank 2, Beeville 0 (25-22, 25-15)
Hondo 2, Burbank 1 (22-25, 25-15, 18-16)
Burbank 2, Fox Tech 0 (25-6, 25-18)
Hondo 2, Fox Tech 0 (25-20, 25-23)
Wimberly TexFest Tournament

East Central 2, Elgin 0 (25-18, 25-10)
East Central 2, Godley 0 (25-23, 25-21)
Carrollton Prince of Peace 2, East Central 1 (25-23, 18-25, 25-16)

Saturday’s matches

Non-district
Corpus Christi ISD Spikefest
Bronze bracket

Quarterfinals

Jefferson vs. Corpus Christi Ray (scores unavailable)
Donna ISD Tournament

Edison 2, La Joya 0 (25-9, 25-20)
Edison 2, Brownsville Jubilee Academy 0 (25-6, 25-13)
Edgewood ISD Tournament

Kennedy 2, West Campus 1 (25-23, 13-25, 16-14)
Memorial 2, Lanier 1 (17-25, 25-21, 15-10)
South San 2, Sam Houston 0 (25-8, 25-4)
Lytle 2, Memorial 0 (25-10, 25-10)

Championship

Pleasanton 2, South San 1 (14-25, 29-27, 15-13))
Harlandale ISD Tournament

Silver bracket

Quarterfinals

Southwest Legacy 2, Brackenridge 0 (scores unavailable)
Highlands 2, Providence 1 (17-25, 25-23, 25-14)
Jay 2, Southwest Legacy 1 (25-15, 20-25, 25-15)

Consolation semifinals

St. Anthony 2, Brackenridge 0 (25-13, 25-23)

Semifinals

Highlands 2, Southwest Legacy 1 (24-26, 25-19, 25-22)

Championship

Laredo LBJ 2, Highlands 1 (25-22, 13-25, 25-17)

Gold bracket

Quarterfinals

Harlandale 2, Southside 0 (25-12, 25-18)
Holmes 2, McCollum 0 (25-17, 25-21)
Southwest 2, Young Women’s Leadership Academy 1 (11-25, 25-18, 25-14)

Consolation semifinals

Young Women’s Leadership Academy 2, Southside 1 (25-19, 22-25, 25-17)
McCollum 2, Laredo Nixon 1 (18-25, 25-22, 25-23)

Consolation championship

Young Women’s Leadership Academy 2, McCollum 0 (25-20, 25-20)

Semifinals

Southwest 2, Harlandale 0 (25-20, 25-19)

Championship

Brennan 2, Southwest 0 (25-22, 25-16)
Hondo Owl Classic
Burbank 2, The Atonement Academy 0 (25-13, 25-8)
Burbank vs. Somerset (scores unavailable)
Burbank 2, Ingram Moore 1 (29-30, 25-17, 15-10)

OTHER AREA TEAMS – Fox Tech (scores unavailable)

Wimberley TexFest Tournament

East Central 2, Longview Spring Hill 1 (11-25, 25-18, 25-17)
Wimberley 2, East Central 1 (19-25, 25-16, 25-2)
East Central 2, Thrall 1 (23-25, 25-16, 25-17)
Emory Rains 2, East Central 1 (23-25, 25-22, 28-26)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s