VOLLEYBALL: This week’s results (complete, Oct. 16)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Oct. 10-16

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-6A
East Central 3, Wagner 1 (23-25, 25-17, 25-12 25-15)
Judson 3, South San 1 (24-26, 25-18, 25-15, 25-18)
Smithson Valley 3, Clemens 0 (25-9, 25-19, 25-14)
Steele 3, New Braunfels 2 (25-16, 25-27, 25-13, 14-25, 15-12)
District 27-5A
Lanier 3, Brackenridge 0 (25-23, 28-26, 25-21)
Edison 3, Kennedy 0 (25-14, 25-13, 25-16)
Highlands 3, Sam Houston (25-16, 25-7, 25-11)
District 28-5A
Floresville 3, Eagle Pass Winn 0 (scores unavailable)
McCollum 3, Southside 0 (25-18, 25-13, 25-16)
Harlandale 3, Medina Valley 2 (24-26, 25-14, 25-19, 23-25, 15-12)
Southwest 3, Southwest Legacy 0 (25-18, 25-14, 25-17)
District 29-4A
Devine 3, Somerset 0 (25-16, 25-17, 25-11)
Young Women’s Leadership Academy 3, Fox Tech 0 (25-23, 25-19, 25-19)
District 27-3A
Poth 3, West Campus 0 (25-7, 25-11, 25-6)

Natalia 3, Poteet 0 (25-19, 25-22, 25-22)
Lytle at Jourdanton (25-9, 25-11, 25-14)
TAPPS 3-5A

Boerne Geneva 3, Austin St. Michael’s 1 (25-15, 25-21, 21-25, 25-22)
TMI 3, St. Mary’s Hall 1 (25-20, 25-27, 25-23, 25-19)
Austin Regents 3, Providence 0 (25-10, 25-18, 25-19)
TAPPS 3-4A
Holy Cross 3, Austin Veritas Academy 2 (19-25, 25-17, 25-15, 25-27, 15-6)
TAPPS 5-2A

Bulverde Bracken Christian 3, St. Gerard 0 (scores unavailable)

Wednesday’s matches

District 27-5A
Burbank 3, Jefferson 2 (19-25, 25-12, 25-14, 21-25, 15-7)

Lanier 3, Sam Houston 0 (26-24, 25-21, 25-22)

Thursday’s matches

TAPPS 3-5A
Boerne Geneva 3, St. Mary’s Hall 0 (25-9, 25-15, 25-11)
Austin Hyde Park 3, Providence 1 (scores unavailable)
TAPPS 3-4A
Holy Cross 3, Texas School for the Deaf 0 (25-21, 25-14, 25-17)

Friday’s matches

District 27-6A

Judson 3, East Central 2 (22-25, 25-22, 23-25, 25-23, 17-15)
New Braunfels 3, Wagner 0 (25-18, 26-24, 25-13)
Steele 3, Clemens 0 (25-20, 25-17, 25-23)
Smithson Valley 3, South San 0 (25-12, 25-12, 25-15)

District 27-5A

Burbank 3, Memorial 0 (25-9, 25-15, 25-12)
Highlands 3, Lanier 0 (25-10, 25-19, 25-20)
Jefferson 3, Sam Houston 0 (25-13, 25-9, 25-13)
Brackenridge 3, Kennedy 0 (25-21, 25-13, 25-21)

District 28-5A

Harlandale 3, Floresville 0 (25-16, 25-14, 25-18)
McCollum 3, Southwest Legacy 0 (25-4, 25-10, 25-13)
Medina Valley 3, Southside 0 (25-7, 25-11, 25-7)
Southwest 3, Eagle Pass Winn 0 (25-22, 25-14, 25-23)

District 29-4A

Fox Tech 3, Brooks Academy 0 (25-10, 25-8, 25-12)
Somerset vs. Young Women’s Leadership Academy (ppd., rescheduled for Sept. 25)

District 27-3A

Natalia 3, Karnes City 0 (25-18, 25-13, 27-25)
Poth 3, Jourdanton 0 (25-22, 25-21, 25-16)
Dilley at Lytle (scores unavailable)

Saturday’s matches

No matches scheduled

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s