WHAT'S NEW

FOOTBALL: Remaining area schedule (Oct. 15-Nov. 7)

A wide-angle view between plays of the Jefferson-Laredo United scrimmage with the new Alamo Stadium video board in the background.

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 8 SCHEDULE

(Oct. 15-17)

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (4-2, 1-0) vs. Corpus Christi Ray (1-5, 0-1) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

East Central (1-5, 0-1) at Southwest (1-5, 0-1), 7:30 p.m.

South San (1-5, 1-0) vs. Corpus Christi King (6-0, 1-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Lockhart (6-1, 4-1) vs. Kennedy (1-5, 0-4) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Memorial (1-5, 0-4) at Alamo Heights (4-3, 3-2), 7:30 p.m.

San Marcos (5-1, 3-1) at Kerrville Tivy (6-0, 4-0), 7:30 p.m.

Seguin (1-5, 1-3) at Floresville (1-6, 1-4), 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge (2-5, 2-3) vs. McCollum (3-3, 3-1) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Edison (4-3, 2-2) vs. Sam Houston (7-0, 5-0), at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Highlands (4-2, 3-1) vs. Burbank (0-6, 0-4) at SAISD Complex, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Cigarroa (1-5, 0-3) vs. Eagle Pass Winn (2-4, 1-2) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Laredo Martin (4-2, 2-1) at Southside (2-4, 0-3), 7:30 p.m.

Medina Valley (4-2, 3-0) at Somerset (5-1, 3-0), 7:30 p.m.

Uvalde (4-2, 2-1) vs. Laredo Nixon (1-5, 1-2) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy (1-6, 0-1) at Hallettsville (5-2, 1-0), 7:30 p.m.

Mathis (5-1, 0-0) at Goliad (4-3, 0-1), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian (3-3, 0-1) at Central Catholic (4-2, 1-0), 7:30 p.m.

San Antonio Christian (1-5, 0-1) at Austin St. Michael’s (3-3, 1-0), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (5-0, 1-0) at Cornerstone Christian (4-3, 2-1), 7:30 p.m.

Corpus Christi John Paul II (1-5, 0-2) at Austin Regents (3-3, 0-1), 7 p.m.

Victoria St. Joseph (1-6, 1-2) vs. Holy Cross (4-1, 1-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

TAPPS III-3

Shiner St. Paul (7-0, 3-0) at St. Gerard (1-5, 0-2), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Harlandale (3-3, 3-1) vs. Lanier (0-7, 0-5) at Alamo Stadium, 7 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph (5-1, 1-0) at St. Anthony (3-3, 0-1), 1 p.m.

TAPPS III-3

Marble Falls Faith Academy (2-5, 1-2) vs. Hallettsville Sacred Heart (4-2, 1-1) at Matador Stadium, Seguin, 4:30 p.m.

Schertz John Paul II (4-3, 2-1) at Austin Texas School for the Deaf (3-3, 1-1), 5:30 p.m.

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 22-24)

Thursday’s games

District 28-5A

McCollum (3-3, 3-1) vs. Highlands (4-2, 3-1) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn (2-4, 1-2) vs. Laredo Martin (4-2, 2-1) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King (6-0, 1-0) at Corpus Christi Carroll (4-2, 1-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray (1-5, 0-1) at East Central (1-5, 0-1), 7:30 p.m.

Southwest (1-5, 0-1) at South San (1-5, 1-0), 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion (4-3, 4-1) at Lockhart (6-1, 4-1), 7:30 p.m.

Floresville (1-6, 1-4) vs. Memorial (1-5, 0-4) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Kennedy (1-5, 0-4) at San Marcos (5-1, 3-1), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (6-0, 4-0) at Seguin (1-5, 1-3), 7:30 p.m.

District 28-5A

Jefferson (2-5, 2-3) vs. Brackenridge (2-5, 2-3) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (7-0, 5-0) vs. Harlandale (3-3, 3-1) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon (1-5, 1-2) vs. Laredo Cigarroa (1-5, 0-3) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Somerset (5-1, 3-0) at Uvalde (4-2, 2-1), 7:30 p.m.

Southside (2-4, 0-3) at Medina Valley (4-2, 3-0), 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy (1-6, 0-1) at Mathis (5-1, 0-0), 7:30 p.m.

George West (4-3, 1-0) at Hallettsville (5-2, 1-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s (3-3, 1-0) at Brownsville St. Joseph (5-1, 1-0), 7 p.m.

Central Catholic (4-2, 1-0) at San Antonio Christian (1-5, 0-1), 7:30 p.m.

St. Anthony (3-3, 0-1) at Antonian (3-3, 0-1), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (5-0, 1-0) at Victoria St. Joseph (1-6, 1-2), 7 p.m.

Holy Cross (4-1, 1-0) at Corpus Christi John Paul II (1-5, 0-2), 7:30 p.m.

TAPPS III-3

Hallettsville Sacred Heart (4-2, 1-1) at Austin Texas School for the Deaf (3-3, 1-1), 7 p.m.

St. Gerard (1-5, 0-2) at Schertz John Paul II (4-3, 2-1), 7:30 p.m.

Temple Central Texas Christian (2-3 ???, 1-1) vs. Shiner St. Paul (7-0, 3-0) at Comanche Stadium, Shiner, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Burbank (0-6, 0-4) vs. Edison (3-3, 2-2) at Alamo Stadium, 7 p.m.

WEEK 10 SCHEDULE

(Oct. 29-31)

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll at South San, 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray at Southwest, 7:30 p.m.

East Central vs. Corpus Christi King at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights at Floresville, 7:30 p.m.

Memorial at Kerrville Tivy, 7:30 p.m.

San Marcos at Boerne Champion, 7:30 p.m.

Seguin vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Edison vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Harlandale vs. Burbank at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Lanier vs. Sam Houston at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn vs. Laredo Nixon at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa at Somerset, 7:30 p.m.

Laredo Martin at Medina Valley, 7:30 p.m.

Uvalde at Southside, 7:30 p.m.

District 15-3A

Goliad vs. Brooks Academy at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Mathis at George West, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph at Central Catholic, 7 p.m.

San Antonio Christian at Antonian, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II at Austin Hyde Park Baptist, 7 p.m.

TAPPS III-3

Marble Falls Faith Academy at Temple Central Texas Christian, 7:30 p.m.

Shiner St. Paul vs. Hallettsville Sacred Heart at Brahma Stadium, Hallettsville, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Highlands vs. Jefferson at Alamo Stadium, 2 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s at St. Anthony, 2 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents vs. Holy Cross at Harlandale Memorial Stadium, 6 p.m.

TAPPS III-3

Austin Texas School for the Deaf at St. Gerard, 5 p.m.

WEEK 11 SCHEDULE

(Nov. 5-7)

Thursday’s games

District 28-6A

Southwest vs. Corpus Christi Carroll at Buccaneer Stadium, 7 p.m.

District 28-5A

Burbank vs. Lanier at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Somerset vs. Eagle Pass Winn at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King vs. Corpus Christi Ray at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

South San at East Central, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion at Seguin, 7:30 p.m.

Kennedy vs. Memorial at Edgewood Veterans Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Salsa Bowl)

Kerrville Tivy at Alamo Heights, 7:30 p.m.

Lockhart at San Marcos, 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge vs. Highlands at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

McCollum vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Frontier Bowl)

District 29-5A

Medina Valley at Uvalde, 7:30 p.m.

Southside vs. Laredo Cigarroa at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-3A

George West at Goliad, 7:30 p.m.

Hallettsville at Mathis, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian at Brownsville St. Joseph, 7:30 p.m.

Central Catholic at Austin St. Michael’s, 7:30 p.m.

St. Anthony at San Antonio Christian, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Cornerstone Christian at Austin Regents, 7:30 p.m.

Holy Cross at Austin Hyde Park Baptist, 7:30 p.m.

TAPPS III-3

Austin Texas School for the Deaf at Temple Central Texas Christian, 7:30 p.m.

Marble Falls Faith Academy at Schertz John Paul II, 7:30 p.m.

St. Gerard vs. Hallettsville Sacred Heart at Brahma Stadium, Hallettsville, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Edison vs. Jefferson at Alamo Stadium, 2 p.m. (Tommy Bowl)

District 29-5A

Laredo Nixon vs. Laredo Martin at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

Advertisements
About Mike Considine (1225 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: