WHAT'S NEW

FOOTBALL: Remaining area schedule (Sept. 24-Nov. 7)

For area teams and their district rivals

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 24-26)

Thursday’s games

District 28-5A

Harlandale (2-2, 2-0) vs. Highlands (2-1, 1-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Alamo Heights (2-2, 1-1) at Lockhart (4-0, 2-0), 7:30 p.m.

Floresville (1-3, 1-1) at Boerne Champion (2-2, 2-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (3-0, 1-0) vs. Kennedy (1-3, 0-2) at Edgewood Veterans Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Memorial (1-3, 0-2) at San Marcos (3-0, 1-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (0-3, 0-1) vs. McCollum (1-3, 1-1) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Lanier (0-4, 0-2) vs. Brackenridge (0-4, 0-2) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (4-0, 2-0) vs. Jefferson (1-3, 1-1) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn (1-2, 0-0) at Southside (2-1, 0-0), 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa (1-2, 0-0) at Medina Valley (1-2, 0-0), 7:30 p.m.

Laredo Nixon (0-3, 0-0) at Somerset (2-1, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (2-1, 0-0) at Laredo Martin (2-1, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Holy Cross (3-1, 0-0) at Cornerstone Christian (2-2, 0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-4, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (1-3, 0-0), 7:30 p.m.

Non-district

Antonian (2-1) at South San (0-4), 7:30 p.m.

Brooks Academy (1-3) at Cole (2-2), 7:30 p.m.

Del Rio (3-1) at East Central (0-4), 7:30 p.m.

Eagle Pass (2-2) at Southwest (0-4), 7:30 p.m.

Jourdanton (3-1) at Central Catholic (2-2), 7:30 p.m.

Saturday’s games

No games scheduled

WEEK 6 SCHEDULE

(Oct. 1-3)

Thursday’s games

District 28-5A

Brackenridge (0-4, 0-2) vs. Sam Houston (4-0, 2-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Somerset (2-1, 0-0) vs. Laredo Martin (2-1, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Boerne Champion (2-2, 2-0) at Kerrville Tivy (3-0, 1-0), 7:30 p.m.

Lockhart (4-0, 2-0) at Floresville (1-3, 1-1), 7:30 p.m.

San Marcos (3-0, 1-0) at Alamo Heights (2-2, 1-1), 7:30 p.m.

Seguin (0-4, 0-2) vs. Memorial (1-3, 0-2) at Edgewood Veterans Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (0-3, 0-1) vs. Jefferson (1-3, 1-1) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Edison (2-2, 1-1) vs. Harlandale (2-2, 2-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Highlands (2-1, 1-0) vs. Lanier (0-4, 0-2) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Cigarroa (1-2, 0-0) at Uvalde (2-1, 0-0), 7:30 p.m.

Medina Valley (1-2, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (1-2, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Southside (2-1, 0-0) vs. Laredo Nixon (0-3, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (1-2, 0-0) at Victoria St. Joseph (0-4, 0-0), 7 p.m.

Cornerstone Christian (2-2, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (1-3, 0-0), 7:30 p.m.

Non-district

Cotulla (1-3) vs. Brooks Academy (1-3) at Wheatley Heights Stadium, 7:30 p.m.

Saturday’s games

No games scheduled

WEEK 7 SCHEDULE

(Oct. 8-10)

Thursday’s games

District 28-6A

East Central vs. Corpus Christi Carroll at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Southwest vs. Corpus Christi King at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

District 28-5A

Sam Houston vs. Highlands at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Medina Valley vs. Laredo Nixon at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Ray at South San, 7:30 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights at Seguin, 7:30 p.m.

Floresville at San Marcos, 7:30 p.m.

Kennedy vs. Boerne Champion at Boerne ISD Stadium, 7:30 p.m.

Kerrville Tivy at Lockhart, 7:30 p.m.

District 28-5A

Lanier vs. Edison at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

McCollum vs. Jefferson at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn at Uvalde,7:30 p.m.

Laredo Cigarroa vs. Laredo Martin at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Somerset at Southside, 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy at George West, 7:30 p.m.

Goliad at Hallettsville,7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s at Antonian, 7:30 p.m.

Brownsville St. Joseph at San Antonio Christian, 7 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents at Austin Hyde Park Baptist, 7 p.m.

Cornerstone Christian at Victoria St. Joseph, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Burbank vs. Brackenridge at Alamo Stadium, 2 p.m.

TAPPS I-2

Central Catholic at St. Anthony, 2 p.m.

WEEK 8 SCHEDULE

(Oct. 15-17)

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll vs. Corpus Christi Ray at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

East Central at Southwest, 7:30 p.m.

South San vs. Corpus Christi King at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Lockhart vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Memorial at Alamo Heights, 7:30 p.m.

San Marcos at Kerrville Tivy, 7:30 p.m.

Seguin at Floresville, 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Edison vs. Sam Houston,at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Highlands vs. Burbank at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Cigarroa vs. Eagle Pass Winn at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Laredo Martin at Southside, 7:30 p.m.

Medina Valley at Somerset, 7:30 p.m.

Uvalde vs. Laredo Nixon at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-3A

Hallettsville vs. Brooks Academy at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Mathis at Goliad, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian at Central Catholic, 7:30 p.m.

San Antonio Christian at Austin St. Michael’s, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist at Cornerstone Christian, 7:30 p.m.

Corpus Christi John Paul II at Austin Regents, 7 p.m.

Victoria St. Joseph vs. Holy Cross at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Harlandale vs. Lanier at Alamo Stadium, 7 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph at St. Anthony, 1 p.m.

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 22-24)

Thursday’s games

District 28-5A

McCollum vs. Highlands at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn vs. Laredo Martin at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King at Corpus Christi Carroll at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray at East Central, 7:30 p.m.

Southwest at South San, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion at Lockhart, 7:30 p.m.

Floresville vs. Memorial at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Kennedy at San Marcos, 7:30 p.m.

Kerrville Tivy at Seguin, 7:30 p.m.

District 28-5A

Jefferson vs. Brackenridge at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon vs. Laredo Cigarroa at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Somerset at Uvalde, 7:30 p.m.

Southside at Medina Valley, 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy at Mathis, 7:30 p.m.

George West at Hallettsville, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s at Brownsville St. Joseph, 7 p.m.

Central Catholic at San Antonio Christian, 7:30 p.m.

St. Anthony at Antonian, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist at Victoria St. Joseph, 7 p.m.

Holy Cross at Corpus Christi John Paul II, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Burbank vs. Edison at Alamo Stadium, 7 p.m.

WEEK 10 SCHEDULE

(Oct. 29-31)

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll at South San, 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray at Southwest, 7:30 p.m.

East Central vs. Corpus Christi King at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights at Floresville, 7:30 p.m.

Memorial at Kerrville Tivy, 7:30 p.m.

San Marcos at Boerne Champion, 7:30 p.m.

Seguin vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Edison vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Harlandale vs. Burbank at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Lanier vs. Sam Houston at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn vs. Laredo Nixon at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa at Somerset, 7:30 p.m.

Laredo Martin at Medina Valley, 7:30 p.m.

Uvalde at Southside, 7:30 p.m.

District 15-3A

Goliad vs. Brooks Academy at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Mathis at George West, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph at Central Catholic, 7 p.m.

San Antonio Christian at Antonian, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II at Austin Hyde Park Baptist, 7 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Highlands vs. Jefferson at Alamo Stadium, 2 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s at St. Anthony, 2 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents vs. Holy Cross at Harlandale Memorial Stadium, 6 p.m.

WEEK 11 SCHEDULE

(Nov. 5-7)

Thursday’s games

District 28-6A

Southwest vs. Corpus Christi Carroll at Buccaneer Stadium, 7 p.m.

District 28-5A

Burbank vs. Lanier at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Somerset vs. Eagle Pass Winn at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King vs. Corpus Christi Ray at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

South San at East Central, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion at Seguin, 7:30 p.m.

Kennedy vs. Memorial at Edgewood Veterans Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Salsa Bowl)

Kerrville Tivy at Alamo Heights, 7:30 p.m.

Lockhart at San Marcos, 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge vs. Highlands at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

McCollum vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Frontier Bowl)

District 29-5A

Medina Valley at Uvalde, 7:30 p.m.

Southside vs. Laredo Cigarroa at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-3A

George West at Goliad, 7:30 p.m.

Hallettsville at Mathis, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian at Brownsville St. Joseph, 7:30 p.m.

Central Catholic at Austin St. Michael’s, 7:30 p.m.

St. Anthony at San Antonio Christian, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Cornerstone Christian at Austin Regents, 7:30 p.m.

Holy Cross at Austin Hyde Park Baptist, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Edison vs. Jefferson at Alamo Stadium, 7:30 p.m. (Tommy Bowl)

District 29-5A

Laredo Nixon vs. Laredo Martin at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

Advertisements
About Mike Considine (1362 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: