WHAT'S NEW

VOLLEYBALL: This week’s results (thru Aug. 29)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Aug. 23-29

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-5A

Alamo Heights (12-8, 1-0) 3, Kerrville Tivy (5-9, 0-1) 0 (25-14, 25-18, 25-18)

San Marcos (12-6, 1-0) 3, Lockhart (8-11, 0-1) 1 (18-25, 25-18, 25-20, 28-26)

Memorial (2-3 ???, 1-0) 3, Kennedy (0-4 ???, 0-1) 0 (25-16, 25-15, 25-17)

Boerne Champion (8-8, 1-0) 3, Seguin (10-9, 0-1) 1 (25-20, 17-25, 26-24, 25-23)

District 28-5A

Edison (4-8 ???, 1-0) 3, Brackenridge (5-11, 0-1) 0 (25-19, 25-12, 25-10)

Harlandale (11-6, 1-0) 3, Jefferson (3-8 ???, 0-1) 0 (25-9, 25-16, 25-23)

Sam Houston (3-9, 1-0) 3, Burbank (3-7 ???, 0-1) 1 (25-20, 25-23, 21-25, 25-14)

McCollum (6-4, 1-0) 3, Lanier (7-7 ???, 0-1) 0 (25-11, 25-17, 25-23)

TAPPS 4-4A

Victoria St. Joseph (7-5, 1-0) 3, San Antonio Christian (4-7, 0-2) 1 (26-24, 23-25, 25-20, 25-19)

TMI (4-8, 1-0) 3, Laredo St. Augustine (5-9, 0-1) 1 (25-20, 17-25, 25-9, 25-22)

Holy Cross (14-1, 2-0) 3, Cornerstone Christian (2-2???, 0-1) 0 (25-11, 25-10, 25-14)

Corpus Christi Incarnate Word (5-3, 1-0) 3, Corpus Christi John Paul II (5-4, 0-1) 0 (25-15, 25-19, 25-5)

Non-district

Southwest (10-7) 3, Southside (7-9) 1 (28-26, 16-25, 25-21, 25-12)

St. Anthony (12-4) 3, Providence (8-8) 0 (25-17, 25-17, 25-14)

Madison (12-7) 3, South San (7-8) 0 (25-18, 25-17, 25-14)

Young Women’s Leadership Academy (3-3 ???) at Athlos Academy (0-5 ???) (scores unavailable)

Highlands (10-6) 3, Fox Tech (1-6 ???) 0 (25-3, 25-9, 25-7)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word (5-4, 2-0) 3, Laredo St. Augustine (5-10, 0-2) 0 (25-10, 25-21, 25-18)

Victoria St. Joseph (8-5, 2-0) 3,  TMI (4-9, 1-1) 0 (25-18, 25-18, 25-10)

Non-district

Longhorn Tournament

At Laredo United

AREA TEAMS – Highlands (10-6). Finals – Saturday. (scores unavailable)

Mizuno Texas Showdown

At Smithson Valley

Johnson 2, Holy Cross (14-4) 0 (25-18, 26-24)
Columbus 2, Brackenridge (5-14) 0 (25-9, 26-10)
Dripping Springs 2, Brackenridge (5-14) 0 (25-10, 26-11)
Antonian 2, Holy Cross (14-4) 0 (25-13, 25-16)
Fredericksburg 2, Holy Cross (14-4) 1 (25-23, 17-25, 25-17)
Warren 2, Brackenridge (5-14) 0 (25-7, 25-12)

Ragin’ Rattler Tournament

At San Marcos

OTHER AREA TEAMS – East Central (6-11), Edison (4-8 ???), South San (7-8). Finals – Saturday.

San Marcos 2, Southwest (10-8) 1 (15-25, 25-23, 25-24)

Seguin Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (1-5 ???), Kennedy (0-4 ???), McCollum (6-4), Memorial (2-3 ???). Finals – Saturday.

Seguin 2, Fox Tech (1-9 ???) 0 (25-10, 25-5)
McCollum (8-5) 2, Kennedy (0-7 ???) 0 (25-9, 25-7)
Taft 2, McCollum (8-5) 0 (25-20, 25-15)
McCollum (8-5) 2, Boerne 1 (25-21, 15-25, 29-27)
Boerne 2, Kennedy (0-7 ???) 0 (25-15, 25-8)
Taft 2, Kennedy (0-7 ???) 0 (25-9, 25-5)
Brandeis 2, Fox Tech (1-9 ???) 0 (25-8, 25-11)
Victoria East 2, Fox Tech (1-9 ???) 0 (25-13, 25-13)
Corpus Christi Flour Bluff 2, Memorial (2-6 ???) 0 (25-10, 25-14)
Marshall 2, Memorial (2-6 ???) 0 (25-9, 25-12)
Navarro 2, Memorial (2-6 ???) 0 (25-7, 25-7)

Friday’s matches

Non-district

Lee (7-11) 3, Providence (8-9) 1 (19-25, 25-15, 25-10, 25-21)

Lanier (8-7 ???) 3, Brooks Academy (0-2 ???) 0 (25-7, 25-7, 25-18)

Harlandale (12-6) 3, Southside (7-10) 2 (25-23, 21-25, 25-22, 18-25, 15-13)

Wagner (1-13) at Jefferson (3-8 ???) (scores unavailable)

St. Anthony (13-4) 3, Burbank (3-8 ???) 0 (25-12, 25-11, 25-19)

Sam Houston (4-9) 3, Young Women’s Leadership Academy (3-3 ???) 0 (25-18, 25-17, 25-16)

Longhorn Tournament

At Laredo United

AREA TEAMS – Highlands (10-6 ???). Finals – Saturday.  (scores unavailable)

Mizuno Texas Showdown

At Smithson Valley

AREA TEAMS – Brackenridge (5-14), Holy Cross (14-4). Finals – Saturday.

Mansfield Lake Ridge 2, Brackenridge (5-17) 0 (25-10, 25-14)
Kerrville Tivy 2, Holy Cross (15-6) 0 (26-24, 25-23)
Alamo Heights 2, Brackenridge (5-17) 0 (25-9, 25-17)
Madison 2, Brackenridge (5-17) 0 (25-11, 25-8)
Steele 2, Holy Cross (15-6) 0 (25-22, 25-19)
Holy Cross (15-6) 2, Judson 1 (25-11, 18-25, 25-13)

Ragin’ Rattler Tournament

At San Marcos

OTHER AREA TEAMS – Edison (4-8 ???), South San (7-8 ???), Southwest (10-8 ???). Finals – Saturday.

East Central (8-11 ???) 2 Birdville 0 (25-9, 25-22)
East Central (8-11 ???) 2, Cuero 0 (scores unavailable)

Seguin Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (1-9 ???), Kennedy (0-7 ???), McCollum (8-5), Memorial (2-6 ???). Finals – Saturday.

Marshall 2, Fox Tech (1-12 ???) 0 (25-5, 25-6)
McCollum (9-7) 2, Stevens 0 (28-26, 25-19)
Seguin 2, Kennedy (0-10 ???) 0 (25-5, 25-14)
Victoria East 2, McCollum (9-7) 0 (25-20, 25-23)
Navarro 2, McCollum (9-7) 0 (25-15, 25-12)
Corpus Christi Tuloso-Midway 2, Memorial (2-9 ???) 0 (25-7, 25-10)
Taft 2, Fox Tech (1-12 ???) 0 (25-7, 25-6)
Stockdale 2, Fox Tech (1-12 ???) 0 (25-7, 25-4)
Clemens 2, Kennedy (0-10 ???) 0 (25-10, 25-10)
Corpus Christi Flour Bluff 2, Kennedy (0-10 ???) 0 (25-11, 25-7)
Brandeis 2, Memorial (2-9 ???) 0 (25-9, 25-7)
Boerne 2, Memorial (2-9 ???) 0 (25-10, 25-13)

Saturday’s matches

TAPPS 4-4A

Providence (9-9, 1-0) 3, Corpus Christi John Paul II (5-5, 0-2) 0 (28-26, 25-12, 25-15)

Non-district

Longhorn Tournament

At Laredo United

AREA TEAMS – Highlands (10-6 ???). Finals – Saturday. (scores unavailable)

Mizuno Texas Showdown

At Smithson Valley

Holy Cross (18-6) 2, Roosevelt 0 (25-12, 25-15)
Bastrop Cedar Creek 2, Brackenridge (5-18) 0 (25-11, 25-11)
Holy Cross (18-6) 2, Bastrop Cedar Creek 0 (25-11, 25-11)
Holy Cross (18-6) 2, Madison 0 (26-24, 25-20)

Ragin’ Rattler Tournament

At San Marcos

OTHER AREA TEAMS – Edison (4-8 ???).

Fort Worth Boswell 2, East Central (8-12 ???) 0 (25-17, 25-21)
Canyon Lake 2, Southwest (10-9 ???) 1 (22-25, 25-11, 25-13)
Birdville 2, South San (7-9 ???) 0 (27-25, 25-20)

Seguin Tournament

Corpus Christi Tuloso-Midway 2, Fox Tech (1-14 ???) 0 (25-0, 25-5)
Stockdale 2, Memorial (3-11 ???) 0 (25-9, 25-13)
Memorial (3-11 ???) 2, Kennedy (0-12 ???) 0 (25-13, 25-7)
McCollum (11-8) 2, Stockdale 1 (20-25, 25-14, 25-20)
McCollum (11-8) 2, Kennedy (0-12 ???) 0 (25-9, 25-6)
Corpus Christi Tuloso-Midway 2, McCollum (11-8) 0 (25-23, 25-12)
Corpus Christi Flour Bluff 2, Fox Tech (1-14 ???) 0 (25-7, 25-11)
Corpus Christi Flour Bluff 2, Memorial (3-11 ???) 1 (25-12, 20-25, 25-16)

Advertisements
About Mike Considine (1287 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: