WHAT'S NEW

FOOTBALL: Remaining schedule (Oct. 16-Nov. 8)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 8 SCHEDULE

(Oct. 16-18)

Thursday’s games

District 28-5A

McCollum (1-5, 1-3) vs. Brackenridge (4-3, 4-1) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (5-1, 0-1) vs. Corpus Christi Ray (6-0, 1-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Corpus Christi King (5-1, 1-0) at South San (2-4, 0-1), 7:30 p.m.

Southwest (2-4, 0-1) at East Central (3-3, 1-0), 7:30 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights (5-2, 4-1) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Floresville (5-2, 3-2) at Seguin (2-4, 2-2), 7:30 p.m.

Kennedy (0-6, 0-4) at Lockhart (4-3, 2-3), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (4-2, 3-1) at San Marcos (2-4, 1-3), 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (3-3, 2-2) vs. Highlands (0-6, 0-4) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (5-2, 5-0) vs. Edison (2-4, 2-2) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Lanier (2-5, 2-3) vs. Harlandale (3-3, 2-2) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon (0-6, 0-3) at Uvalde (6-0, 3-0), 7:30 p.m.

Somerset (3-2, 2-1) at Medina Valley (2-4, 2-1), 7:30 p.m.

Southside (6-0, 3-0) vs. Laredo Martin (0-6, 0-3) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy (1-6, 0-1) at Hallettsville (3-4, 0-1), 7:30 p.m.

Goliad (6-1, 1-0) at Mathis (5-1, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s (1-5, 0-1) at San Antonio Christian (4-2, 1-0), 7:30 p.m.

Central Catholic (4-2, 1-0) at Antonian (5-1, 1-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (1-5, 0-1) at Brownsville St. Joseph (4-2, 0-1), 7 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (5-1, 2-0) at Corpus Christi John Paul II (0-7, 0-3), 7:30 p.m.

Cornerstone Christian (5-2, 2-1) at Austin Hyde Park Baptist (2-3, 1-1), 7 p.m.

Holy Cross (4-1, 2-0) at Victoria St. Joseph (1-6, 1-2), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 29-5A

Eagle Pass Winn (1-5, 0-3) vs. Laredo Cigarroa (4-2, 2-1) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 23-25)

Thursday’s games

District 28-6A

East Central vs. Corpus Christi Ray at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll at Corpus Christi King at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

South San at Southwest, 7:30 p.m.

District 27-5A

Lockhart vs. Boerne Champion at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

Memorial at Floresville, 7:30 p.m.

San Marcos vs. Kennedy at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Seguin at Kerrville Tivy, 7:30 p.m.

District 28-5A

Edison vs. Burbank at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Harlandale vs. Sam Houston at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Highlands vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Cigarroa vs. Laredo Nixon at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Laredo Martin vs. Eagle Pass Winn at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Medina Valley at Southside, 7:30 p.m.

Uvalde at Somerset, 7:30 p.m.

District 15-3A

Hallettsville at George West, 7:30 p.m.

Mathis vs. Brooks Academy at South San Stadium, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph at Austin St. Michael’s, 7 p.m.

San Antonio Christian at Central Catholic, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents at TMI, 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph at Austin Hyde Park Baptist, 7 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Brackenridge vs. Jefferson at Alamo Stadium, 7 p.m.

TAPPS I-2

Antonian at St. Anthony, 2 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II vs. Holy Cross at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

WEEK 10 SCHEDULE

(Oct. 30-Nov. 1)

Thursday’s games

District 28-6A

Southwest vs. Corpus Christi Ray at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll at East Central, 7:30 p.m.

South San vs. Corpus Christi Carroll at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion at San Marcos, 7:30 p.m.

Floresville at Alamo Heights, 7:30 p.m.

Kennedy at Seguin, 7:30 p.m.

Kerrville Tivy vs. Memorial at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson vs. Highlands at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston vs. Lanier at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon vs. Eagle Pass Winn at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Somerset vs. Laredo Cigarroa at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Southside at Uvalde, 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy at Goliad, 7:30 p.m.

George West at Mathis, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian at San Antonio Christian, 7:30 p.m.

Central Catholic at Brownsville St. Joseph, 7 p.m.

St. Anthony at Austin St. Michael’s, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist at Corpus Christi John Paul II, 7 p.m.

Cornerstone Christian at TMI, 7:30 p.m.

Holy Cross at Austin Regents, 7 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

McCollum vs. Edison at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Medina Valley vs. Laredo Martin at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

WEEK 11 SCHEDULE

(Nov. 6-8)

Thursday’s games

District 28-5A

Highlands vs. Brackenridge at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll at Southwest, 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray vs. Corpus Christi King at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

East Central at South San, 7 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights at Kerrville Tivy, 7:25 p.m.

Kennedy vs. Memorial at Edgewood Veterans Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Salsa Bowl)

San Marcos at Lockhart, 7:30 p.m.

Seguin vs. Boerne Champion at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

District 28-5A

Harlandale vs. McCollum at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Frontier Bowl)

Jefferson vs. Edison at Alamo Stadium, 7:30 p.m. (Tommy Bowl)

Lanier vs. Burbank at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn at Somerset, 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa at Southside, 7:30 p.m.

Uvalde at Medina Valley, 7:30 p.m.

District 15-3A

Goliad at George West, 7:30 p.m.

Mathis at Hallettsville, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s at Central Catholic, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents at Cornerstone Christian, 7:30 p.m.

TMI at Victoria St. Joseph, 7 p.m.

Saturday’s games

District 29-5A

Laredo Martin vs. Laredo Nixon at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph at Antonian, 3 p.m.

San Antonio Christian at St. Anthony, 2 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist vs. Holy Cross at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Advertisements
About Mike Considine (1287 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: