WHAT'S NEW

VOLLEYBALL: This week’s results (thru Aug. 23)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Aug. 17-23

Monday’s results

Non-district

Seguin (4-5) 3, McCollum (2-4) 1 (18-25, 25-18, 25-22, 25-19)

Providence (5-2) 3, Sam Houston (5-3) 0 (25-17, 25-22, 25-22)

Fox Tech (0-6) vs. Kennedy (2-6) (scores unavailable)

Southwest (3-6) 3, Highlands (3-5) 0 (25-21, 25-13, 25-20)

Austin Crockett (1-1) 3, Memorial (2-7) 0 (scores unavailable)

Antonian (8-1) 3, South San (4-3) 0 (25-15, 25-20, 25-8)

Lanier (2-4) 3, Pearsall (3-3 ???) 0 (25-21, 26-24, 25-19)

Tuesday’s results

Non-district

Brooks Academy (2-0) at Gervin Academy (0-0 ???), 5 p.m. (scores unavailable)

Young Women’s Leadership Academy (3-7) 2, Fox Tech (1-7) 1 (24-26, 25-17, 25-19)

Southside (5-4) 3, Brackenridge (1-6) 2 (24-26, 25-19, 18-25, 25-13, 15-9)

East Central (3-6) 3, Roosevelt (3-8) 0 (25-14, 25-19, 25-12)

Young Women’s Leadership Academy (2-7) at Hawkins (1-5)  (scores unavailable)

Schertz John Paul II (1-0) 3, Providence (5-2) 2 (16-25, 25-17, 25-21, 24-26, 15-12)

South San (5-3) 3, Burbank (4-7) 0 (25-17, 25-11, 25-8)

Southwest (4-6) 3, Harlandale (2-5) 0 (25-19, 25-17, 30-28)

Jefferson (11-0) 3, Jay (4-4) 0 (17-25, 25-22, 25-22, 15-25, 19-17)

Fox Tech (1-7) 2, Hawkins (1-6) 0 (25-10, 25-23)

Holy Cross (6-1) 3, Edison (1-6) 0 (25-7, 25-13, 25-12)

Wednesday’s results

Non-district

Memorial (2-7) at Eagle Pass Winn (5-3) (scores unavailable)

Roosevelt (4-8) 3, Highlands (3-6) 2 (25-23, 16-25, 25-23, 21-25, 15-11)

St. Anthony (4-2) 3, Lanier (2-5) 0 (25-14, 25-10, 25-16)

Thursday’s results

TAPPS 4-4A

Holy Cross (7-1, 1-0) 3, Cornerstone Christian (0-3 ???, 0-1) 0 (25-16, 25-15, 25-12)

Victoria St. Joseph (12-0, 1-0) 3, San Antonio Christian (2-6, 0-1) 0 (scores unavailable)

Non-district

Medina Valley (3-3 ???) 3, McCollum (2-5) 2 (25-20, 22-25, 25-19, 14-25, 15-11)

Devine Arabian Round-up

AREA TEAMS Lanier (3-6), Sam Houston (5-3). Finals Saturday.

FEAST (5-5) 2, Lanier (3-6) 0 (25-20, 25-23)

Devine (6-0), 2, Lanier (3-6) 0 (25-17, 25-15)

Lanier (3-6) 2, Sabinal (2-4 ???) 0 (25-13, 25-13)

Dickinson Gator Classic

East Central (5-7) 2, Pasadena Memorial (1-2 ???) 0 (25-11, 25-9)

Alvin (7-4) 2, East Central (5-7) 0 (25-10, 25-15)

East Central (5-7) 2, Friendswood Clear Brook (5-7) 0 (25-20, 25-18)

Friday’s matches

Non-district

Devine Arabian Round-up

AREA TEAMS Lanier (3-6), Sam Houston (5-3). Finals Saturday.

Sam Houston (6-5) 2, Poteet (4-8) 1 (19-24, 25-21, 25-22)

Marion (4-3 ???) 2, Sam Houston (6-5) 0 (25-20, 25-17)

Boerne (10-2), Sam Houston (6-5) 0 (25-14, 25-9)

Dickinson Gator Classic

AREA TEAMS East Central (5-7). Finals Saturday.

Jaguar Classic

At Floresville

Harlandale (5-6) 2, Burbank (4-11) 0 (25-5, 25-21)

Corpus Christi Moody 2, Memorial (2-11) 0 (25-16, 25-15)

Lockhart 2, Providence (7-5) 1 (19-25, 25-22, 25-20)

San Marcos 2, Edison (1-10) 1 (25-17, 14-25, 28-26)

Floresville 2, Fox Tech (2-10) 0 (25-10, 25-4)

Harlandale (5-6) 2, Eagle Pass 1 (25-12, 15-25, 25-13)

Lockhart 2, Burbank (4-11) 0 (25-13, 25-10)

Hondo 2, Memorial (2-11) 0 (25-18, 25-22)

Jay 2, Fox Tech (2-10) 0 (25-6, 25-11)

Providence (7-5) 2, Eagle Pass 0 (25-10, 25-17)

Laredo United 2, Edison (1-10) 0 (25-19, 25-20)

Lytle 2, Memorial (2-11) 0 (25-16, 25-11)

Lockhart 2, Harlandale (5-6) 0 (25-13, 25-19)

Randolph 2, Edison (1-10) 0 (25-21, 25-19)

Eagle Pass 2, Burbank (4-11) 0 (25-7, 25-19)

Fox Tech (2-10) 2, Floresville JV 0 (25-23, 25-15)

Harlandale (5-6) 2, Providence (7-5) 1 (25-17, 22-25, 25-17)

Cole 2, Memorial (2-11) 0 (25-20, 27-25)

Holmes 2, Edison (1-10) 0 (25-12, 25-12)

Edinburg North 2, Fox Tech (2-10) 0 (25-7, 25-18)

Providence (7-5) 2, Burbank (4-11) 0 (25-15, 25-16)

SAISD Tournament

Pool A

At Alamo Convocation Center

Southwest (6-7) 2, Eagle Pass Winn (5-7 ???) 0 (25-10, 25-11)

Holy Cross (10-2) 2, Eagle Pass Winn (5-7 ???) 0 (25-10, 25-21)

Holy Cross (10-2) 2, Southwest (6-7) 1 (27-25, 21-25, 25-13 )

Pool B

At Highlands Court 2

Southside (6-6) 2, Young Women’s Leadership Academy (4-9 ???) 0 (25-14, 25-6)

McAllen (6-3 ???) 2, Young Women’s Leadership Academy (4-9 ???) 0 (25-7, 25-14)

McAllen (6-3 ???) 2, Southside (6-6) 0 (25-11, 25-14)

Pool C

At Highlands Court 1

Highlands (5-7) 2,  South San (6-5) 1 (23-25, 25-20, 25-20)

Schertz John Paul II (3-1) 2,  South San (6-5) 1 (23-25, 26-24, 25-15)

Highlands (5-7) 2, Schertz John Paul II (3-1) 1 (25-22, 24-26, 25-23)

Pool D

At Brackenridge

Brackenridge (2-8) 2, Corpus Christi Miller (0-3 ???) 0 (25-21, 25-16)

Medina Valley (5-3 ???) 2, Corpus Christi Miller (0-3 ???) 0 (25-11, 25-7)

Medina Valley (5-3 ???) 2, Brackenridge (2-8) 0 (25-16, 25-18)

Pool E

At Jefferson

Donna (3-1 ???) 2, Jefferson (12-2) 0 (25-18, 25-14)

Donna (3-1 ???) 2, Wagner (1-9) 1 (18-25, 25-18, 25-11)

 Jefferson (12-2) 2, Wagner (1-9) 1 (25-13, 12-25, 25-14)

Gold Pool

At Alamo Convocation Center

McAllen (6-3 ???) 2, Holy Cross (10-2) 1 (25-22. 17-25, 25-23)

Medina Valley (5-3 ???) 2, Highlands (5-7) 0 (25-22, 25-9)

Holy Cross (10-2) 2, Donna (3-1 ???) 0 (25-22, 25-18)

Silver Pool

At Highlands Court 1

Southwest (6-7) 2, Southside (6-6) 0 (25-21, 25-21)

Schertz John Paul II (3-1) 2, Brackenridge (2-8) 0 (25-14, 26-24)

Southwest (6-7) 2, Jefferson (12-2) 0 (25-17, 25-23)

Bronze Pool

At Highlands Court 2

Young Women’s Leadership Academy (4-9 ???) 2,  Eagle Pass Winn (5-7 ???) 1 (25-23, 21-25, 25-23)

South San (6-5 ???) 2, Corpus Christi Miller (0-3 ???) 0 (25-11, 25-14)

Wagner (1-9) 2, Eagle Pass Winn (5-7 ???) 1 (25-13, 20-25, 25-15)

Saturday’s matches

TAPPS 4-4A

TMI (2-2 ???, 1-0) 3, Laredo St. Augustine (7-3, 0-1) 0 (scores unavailable)

Non-district

Devine Arabian Round-up

Boerne 2, Lanier (4-9) 0 (25-5, 25-12)

Lanier (4-9) 2, Sabinal 0 (25-13, 25-13)

Brackettville 2, Lanier (4-9) 0 (26-24, 25-15)

Sam Houston (8-6) 2, Sabinal 0 (25-16, 25-14)

Cotulla 2, Sam Houston (8-6) 0 (27-25, 25-20)

Sam Houston (8-6) 2, FEAST 1 (22-25, 25-20, 25-18)

Dickinson Gator Classic

Brazoswood 2, East Central (5-10) 0 (25-16, 25-20)

Manvel 2, East Central (5-10) 1 (25-14, 25-27, 25-20)

Deer Park 2, East Central (5-10) 1 (25-18, 17-25, 25-19)

Jaguar Classic

At Floresville

Floresville JV 2, Memorial (2-14) 0 (25-22, 25-22)

Burbank (6-12) 2, Memorial (2-14) 0 (25-15, 25-12)

Burbank (6-12) 2, Floresville JV 1 (25-13, 22-25, 25-22)

Eagle Pass 2, Fox Tech (2-13) 0 (25-11, 25-11)

Hondo 2, Fox Tech (2-13) 0 (25-10, 25-12)

Lockhart 2, Fox Tech (2-13) 0 (25-7, 25-8)

Edison (4-10) 2, Burbank (6-12) 0 (25-13, 25-21)

Edison (4-10) 2, Floresville JV 0 (25-12, 25-10)

Edison (4-10) 2, Memorial (2-14) 0 (25-20, 25-12)

Harlandale (7-8) 2, Jay 1 (25-19, 14-25, 28-26)

Harlandale (7-8) 2, Randolph (7-7) 0 (25-17, 25-14)

Holmes 2, Harlandale (7-8) 0 (25-14, 25-6)

Laredo United 2, Harlandale (7-8) 1 (25-10, 23-25, 25-13)

Providence (9-7) 2, Edinburg North 0 (25-20, 14-25, 25-23)

Providence (9-7) 2, Randolph 0 (25-15, 25-16)

Holmes 2, Providence (9-7) 0 (25-12, 25-14)

Lockhart 2, Providence (9-7) 0 (25-16, 25-20)

NOTE: Providence finished fourth

SAISD Tournament

Gold Pool

At Alamo Convocation Center

McAllen (15-2) 2, Highlands (6-8) 0 (25-22, 25-6)

Medina Valley (5-3 ???) 2, Donna (14-5) 0 (26-24, 25-17)

Highlands (6-8) 2, Holy Cross (10-4) 0 (25-17, 26-24)

McAllen (15-2) 2, Donna (14-5) 0 (25-13, 25-19)

Medina Valley (7-4 ???) 2, Holy Cross (10-4) 1 (25-20, 25-22, 25-21)

Highlands (6-8) 2, Donna (14-5) 1 (25-14, 15-25, 25-20)

McAllen (15-2) 2, Medina Valley (7-4 ???) 0 (25-10, 25-19)

NOTE: McAllen wins pool

Silver Pool

At Highlands Court 1

Schertz John Paul II (5-2) 2, Southside (8-7) 1 (25-23, 16-25, 25-23)

Jefferson (13-4) 2, Brackenridge (2-11) 0 (25-14, 26-24)

Southwest (8-7) 2, Schertz John Paul II (5-2) 0 (25-11, 25-14)

Southside (8-7) 2, Jefferson (13-4) 1 (25-20, 22-25, 25-23)

Southwest (8-7) 2, Brackenridge (2-11) 0 (25-10, 25-15)

Schertz John Paul II (5-2) 2, Jefferson (13-4) 0 (25-10, 25-15)

Southside (8-7) 2, Brackenridge (2-11) 0 (25-10, 25-20)

NOTE: Southwest wins pool

Bronze Pool

At Highlands Court 2

South San (8-5) 2, Young Women’s Leadership Academy (5-12 ???) 0 (25-13, 25-11)

Wagner (3-10) 2, Corpus Christi Miller (0-6 ???) 0 (25-9, 25-17)

South San (8-5) 2, Eagle Pass Winn (6-8) 0 (25-18, 25-10)

Wagner (3-10) 2, Young Women’s Leadership Academy (5-12 ???) 0 (25-14, 25-21)

Eagle Pass Winn (6-8) 2, Corpus Christi Miller (0-6 ???) 0 (25-15, 25-16)

South San (8-5) 2, Wagner (3-10) 1 (25-16, 23-25, 25-13)

Young Women’s Leadership Academy (5-12 ???) 2, Corpus Christi Miller (0-6 ???) 0 (25-22, 25-19)

Advertisements
About Mike Considine (1262 Articles)
I started this blog as an extension of the sports stories I've been doing as an independent contractor for the Southside Reporter the past five years. I've been a sportswriter for more than 35 years, including two stints with the late, lamented San Antonio Light. I cover high school football for the San Antonio Express-News in the fall. My purpose, in creating this blog, is to shine a light on the athletic achievements of teams and athletes on the south side of San Antonio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: